دریافت اینماد

دریافت اینماد

دریافت اینماد : اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی یکی از ملزومات مهم و اساسی در فروشگاه‌های اینترنتی است. نماد الکترونیک E-Namad نمادی است که باعث اعتماد مشتریان و مخاطبان سایت‌های فروشگاهی می‌شود. اگر قصد دریافت این نماد را دارید و می‌خواهید با جزئیات آن آشنا شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آقای سیلاطانی مشاور دریافت اینماد

دریافت اینماد چیست؟

دریافت اینماد توسط سازمان توسعه‌ی تجارت الکترونیکی برای انواع کسب و کارهای مجازی صادر می‌شود.

اگر شما صاحب یک کسب و کار مجازی باشید، می‌دانید که اعتماد یکی از مهم‌ترین رکن‌های موفقیت در فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کارهای مجازی است. یعنی حتی اگر بهترین اجناس یا خدمات را با مناسبت‌ترین قیمت هم ارائه کنید، تا زمانی که نتوانید اعتماد مخاطب را جلب کنید، موفق نخواهید شد.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اینماد را برای چه سایت‌هایی باید دریافت کنید؟ در پاسخ باید گفت که اگر در سایت شما درگاه پرداخت وجود دارد و کاربر پرداختی انجام می‌دهد باید برای دریافت اینماد اقدام کنید.

در واقع سازمان توسعه‌ی تجارت الکترونیکی از طریق این نماد، صاحب کسب و کار و محل آن را احراز هویت می‌کند. به همین دلیل است که شما به عنوان مخاطب و مشتری می‌توانید با خیال راحت کالا یا خدمات مورد نظر خودتان را دریافت کنید.

دریافت اینماد چیست؟

انواع مختلف دریافت اینماد

اگر در مورد انواع مختلف دریافت اینماد در اینترنت سرچ کنید احتمالا با 4 نوع تک ستاره، دو ستاره، سه ستاره و چهار ستاره رو به رو خواهید شد.

این چهار سطح شامل سطح پذیرش، سطح پیشرفت، سطح توسعه و سطح تعالی است. ما در این قسمت قصد داریم در مورد تفاوت‌های این نمادها با هم صحبت کنیم.

در واقع هر 4 نوع اینماد نشان دهنده‌ی معتبر بودن فروشگاه اینترنتی است. اما هر چقدر تعداد ستاره‌ها بیشتر شود نشان دهنده‌ی امنیت بالاتر سایت و حسن انجام کار صاحب کسب و کار است. مثلا فعال کردن SSL سایت یکی از فاکتورهای بالا بردن امنیت سایت است.

انواع مختلف دریافت اینماد

شرایط دریافت اینماد

برای دریافت اینماد باید یک سری شرایط را داشته باشید که در این قسمت این شرایط را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • دامنه‌ی سایت مورد نظر باید به نام شما باشد.
 • در صورت حقیقی بودن، باید دارای حداقل 18 سال سن باشید.
 • سایت مورد نظر باید حداقل یک محصول قابل فروش داشته باشد.
 • اطلاعات محصول از قبیل قیمت، اندازه، رنگ و … به شکل دقیق و کاما درج شده باشد.
 • در صورت حقوقی بودن، باید اینماد به نام مدیرعامل یا شرکت صادر شود.
 • به این نکته توجه کنید که اینماد به مدت 2 سال برای فروشگاه اینترنتی شما صادر می‌شود و بعد از گذشت 2 سال باید در جهت تمدید آن اقدام کنید.

شرایط دریافت اینماد

مدارک دریافت اینماد

برای اینکه بتوانید در سرعت و زمان کمتری مراحل دریافت اینماد را انجام بدهید بهتر است در ابتدا تمامی اطلاعات و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید.

مدارک دریافت اینماد

مدارک متقاضیان حقیقی دریافت اینماد

 • کپی و تصویر اوراق هویتی مثل شناسنامه، کارت ملی و …
 • سند ملکی یا اجاره نامه محل کسب و کار یا منزل
 • تعهدنامه شخص حقیقی
 • ارائه مجوز در صورت نیاز به آن

مدارک متقاضیان حقیقی دریافت اینماد

مدارک متقاضیان حقوقی دریافت اینماد

مدارک متقاضیان حقوقی دریافت اینماد

مراحل دریافت اینماد

حالا به مهم‌ترین قسمت این نماد رسیدیم. احتمالا تا به اینجا به اهمیت و دلایل دریافت اینماد پی برده‌اید. در این قسمت قصد داریم به سوال چطور اینماد دریافت کنیم پاسخ دهیم.

در اولین مرحله باید به سایت رسمی اینماد به آدرس اینترنتی https://enamad.ir مراجعه کنید. بعد از اینکه بر روی ایجاد حساب کاربری کلیک کردید باید فرم موجود در آن را تکمیل کنید. در این فرم باید حقیقی یا حقوقی بودن شخصیت دریافت اینماد را مشخص کنید.

سپس باید شناسه و رمز عبور خود را مشخص کنید، این رمز عبور و شناسه را به خاطر بسپارید. همچنین فراموش نکنید که تیک دو قسمت سفارش‌گیری به صورت آنلاین و دریافت هزینه را فعال کنید.

در دومین مرحله بعد از اینکه وارد پنل اینماد شدید باید به قسمت تکمیل اطلاعات رفته و تکمیل فرم اطلاعات که شامل اطلاعات هویتی، محل سکونت و تماس است را انجام دهید.

سپس در قسمت بارگزاری مدارک، باید مدارک درخواسته شده از قبیل کپی کارت ملی، کپی صفحه اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و کپی کارت پایان خدمت که دو مورد آخر اختیاری هستند را بارگزاری کنید.

قسمت بعدی که مربوط به احراز هویت است از طریق تلفن همراه و شماره ثابت انجام می‌شود. یعنی ابتدا کد به موبایل شما پیامک می‌شود که باید آن را وارد کنید. سپس برای احراز هویت با تلفن ثابت، باید با شماره تلفن اعلام شده تماس بگیرید و حدودا بعد از 10 دقیقه با سبز شدن این قسمت، احراز هویت شما انجام شده است.

مرحله‌ی سوم نیز مربوط به تکمیل اطلاعات کسب و کار شماست. برای تکمیل این اطلاعات باید یک آدرس دقیق از محل کار و یا محل زندگی خودتان وارد کنید.

برای صحت سنجی آدرس، از طریق پست بسته‌ای برای شما ارسال می‌شود. در بخش آخر این قسمت از شما یک نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سایت شما می‌خواهند. این نام کاربری و رمز عبور را باید در ابتدا بر روی سایت خود ایجاد کنید. در واقع با استفاده از این نام کاربری و رمز عبور جزئیات خرید از سایت شما بررسی می‌شود.

مرحله‌ی چهارم و آخر مربوط به تکمیل اطلاعات کسب و کار و ارسال آن برای کارشناس است.

بعد از وارد شدن به قسمت مدیریت کسب و کار باید تمامی بخش‌های آن شامل لیست خدمات و مجوزها، تکمیل فرم نظرسنجی و … تکمیل شود، این اطلاعات تکمیل شده باید برای بررسی به کارشناس ارسال شود.

سپس یک چک لیستی برای شما نمایش داده می‌شود که پیشنهاد ما به شما این است که تمامی این موارد توصیه شده را در سایت خود انجام دهید.

یکی از موارد توصیه شده در این چک لیست؛ ایجاد برگه‌ای به اسم درج شکایات برای نمایش راه‌های ارتباطی است. بعد از انجام و ارسال این چک لیست به کارشناس، باید منتظر تایید کارشناس مربوطه بمانید.

به صورت معمول این بررسی حداکثر سه روز زمان می‌برد. بعد از تایید کارشناس باید قسمت تعهدنامه را تکمیل کرده و هزینه 180 هزار تومان پرداخت کنید. حالا می‌توانید کد و لوگوی اینماد را دریافت کرده و در سایت خود قرار دهید.

در مورد مدت زمان دریافت اینماد باید گفت که این پروسه معمولا به دو هفته زمان نیاز دارد.

مراحل دریافت اینماد

تمدید اعتبار اینماد

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، اینماد به صورت دو ساله دریافت می‌شود. بعد از گذشت دو سال باید دوباره در جهت دریافت آن اقدام کرد. برای تمدید اینماد احراز صلاحیت متقاضی دوباره انجام خواهد شد. پیشنهاد ما به شما این است که 3 هفته قبل از پایان اعتبار اینماد در جهت تمدید آن اقدام کنید.

تمدید اعتبار اینماد

قبل از دریافت اینماد می‌توان از آن استفاده کرد؟

تحت هیچ شرایطی نمی‌توان این کار را انجام داد. این کار جعل و سو استفاده از یک نماد دولتی است.

انجام این کار مثل سایر جرم‌های جعل، مشمول مجازات کیفری می‌شود. همچنین در صورتی که کاربران شما بر روی آن کلیک کنند و متوجه عکس بودن این نماد شوند، نه تنها به شما اعتماد نخواهند کرد بلکه نسبت به سایت شما بی‌اعتماد خواهند شد.

پیشنهاد ما به شما این است که به جای استفاده از عکس اینماد از اصل آن در سایت خود استفاده کنید. دریافت اینماد هم نیاز به زمان کم و هم هزینه‌ی نسبتا پایینی دارد.

قبل از دریافت اینماد می‌توان از آن استفاده کرد؟

اطمینان از صحت اینماد

یکی از سوالاتی که ممکن است در این قسمت پیش بیاید این است که چطور از صحت اینماد در سایت‌های مختلف مطمئن شویم؟

احتمالا این نماد را در سایت‌های زیادی دیده‌اید اما صرفا مشاهده‌ی بصری نمی‌توانید به این نماد اعتماد کنید.

زیرا قرار دادن یک عکس از اینماد در سایت کار بسیار راحت و آسانی است. به زبان ساده اینمادی دارای اعتبار است که بعد از کلیک کردن بر روی آن وارد سایت اینماد شوید و تمامی اطلاعات کسب و کار مورد نظر را در آن مشاهده کنید.

اطمینان از صحت اینماد

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم تا صفر تا صد دریافت اینماد را با هم بررسی کنیم.

دریافت اینماد در فروشگاه‌های اینترنتی و آنلاین اجباری است. در واقع یکی از مهم‌ترین راه‌های جلب اعتماد و اطمینان در سایت‌های فروشگاهی استفاده از نماد اعتماد الکترونیکی است.

دریافت این نماد نیازمند طی کردن یک پروسه کاری است، در صورتی که شرایط انجام دادن این مراحل را ندارید، می‌توانید از افراد یا مجموعه‌های معتبر در این زمینه استفاده کنید. موسسه ثبت شرکت فرهنگ ادعا می‌کند که قادر است دریافت اینماد را در کمترین و راحت‌ترین زمان ممکن برای شما کسب کند. زیرا ثبت خوب فرهنگ است .

پیشنهاد ما به شما این است که اگر هر نوع سایت فروشگاهی دارید، در اسرع وقت در جهت دریافت اینماد اقدام کنید. زیرا هر چقدر که فروشگاه اینترنتی شما معتبر و با محصولات مناسب و جذاب باشد اما در صورت نداشتن نماد اعتماد الکترونیکی، تعداد زیادی از کاربران به آن اعتماد نخواهند کرد.

آقای سیلاطانی مشاور دریافت اینماد

4.7/5 - (4 امتیاز)
1109

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  محمدرضا عاطفی
  18 مهر 1402

  ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با دریافت اینماد

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 مهر 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نظر مثبتتون و زمان ارزشمندی که بابت مطالعه مقاله دریافت اینماد گذاشتید.

 2. admin-avatar
  معصومه مسیحنژاد
  22 مهر 1401

  سلام، آیا برای تمام سایت‌ها دریافت اینماد الزامی است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 مهر 1401

   سلام و درود،
   خیر تنها سایتهای فروشگاهی نیاز به دریافت اینماد دارند و دیگر وبسایت‌ها نیاز به اخذ آن ندارند.

 3. admin-avatar
  آرمین خداجو
  24 مرداد 1401

  سلام، آیا بدون دریافت اینماد هم میشود درگاه پرداخت داشت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 مرداد 1401

   سلام و درود،
   یکی از الزامات درگاه پرداخت اخذ اینماد است. لذا بدون داشتن اینماد به هیچ عنوان نمیتوانید یک سایت با درگاه پرداخت بانکی داشته باشید

 4. admin-avatar
  احمد علیپور
  30 تیر 1401

  سلام، مطلب بسیار مفیدی بود،
  آیا برای دریافت اینماد حتما باید جواز داشته باشیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 مرداد 1401

   سلام و درود،
   بسته به نوع فعالیت شما، جواب این سوال متفاوت است، به عنوان مثال اگر سایت شما در حال فروش جواهرات باشد، بله برای اخذ اینماد حتما باید جواز ارائه دهید، اما برای فروش به عنوان مثال لوازم التحریر هیچ جوازی نیاز نیست

 5. admin-avatar
  نیما چرخگرد
  28 خرداد 1401

  سلام، آیا برای دریافت اینماد حتما باید کد اقتصادی گرفت و پرونده مالیاتی تشکیل داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای دریافت اینماد نیاز به اخذ کد اقتصادی نمی باشد، اما از آنجایی که این نماد برای سایت های فروشگاهی که درگاه پرداخت دارند الزامیست، باید برای درگاه پرداخت داخل سایت حتما کد اقتصادی داشته باشید.

 6. admin-avatar
  آرمین اصغری زاده
  23 خرداد 1401

  سلام من سال گذشته برای فروشگاه اینترنتی برای دریافت اینماد اقدام کردم، آیا اینماد دیگر نیاز به تمدید نخواهد داشت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 خرداد 1401

   سلام و درود.
   با توجه به قوانین و ضوابط مقرر، اعتبار اینماد دو سال یا ۲۴ ماه میباشد که میبایست بعد از گذشت زمان ذکر شده اقدام به تمدید مدت اعتبار اینماد نمایید.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   21 خرداد 1401

   سلام و درود.
   ممنون از نظرتون

 7. admin-avatar
  لیدا آقایی
  15 خرداد 1401

  سلام، برای دریافت اینماد حتما باید شرکت ثبت شده داشت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای دریافت اینماد لزومی به ثبت شرکت نیست و میتوان اینماد رو برای شخص حقیقی نیز دریافت کرد.
   لزوم ثبت اینماد برای شخص یا شرکت داشتن یک دامنه،بنام درخواست دهنده اینماد است.