همه چیز در مورد دریافت سریع کد اقتصادی 12 رقمی

همه چیز در مورد دریافت سریع کد اقتصادی 12 رقمی

کد اقتصادی 12 رقمی : مشمول قانون مالیات های مستقیم در زمینه فروش کالا یا خدمات (صادرات و واردات) که نیازمند دریافت کارت بازرگانی ، شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی، صدور فاکتور، متعهد به ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارزش افزوده و اخذ قرارداد با مراکز دولتی هستند، الزامی است و سازمان امور مالیاتی این کد را صادر می کند و مثل شناسه ملی شرکت ها، منحصر به فرد است.

خانوم شهبازی مشاور دریافت کد اقتصادی

کاربردهای اصلی کد اقتصادی 12 رقمی

کاربردهای اصلی که پس از دریافت کد اقتصادی فوری می توانید از آن استفاده کنید عبارت است از :

 • دریافت و اخذ کارت بازرگانی
 • شرکت در انواع مزایده ها
 • صدور فاکتور های رسمی
 • باز کردن یک حساب برای شرکت در بانک ها
 • شرکت در انواع مناقصات
 • اخذ قرارداد های رسمی با انواع شرکتهای دولتی و خصوصی
 دریافت کد اقتصادی

دریافت کد اقتصادی 12 رقمی برای چیست؟

اگر بخواهید کد اقتصادی 12 رقمی دریافت کنید و یک تجارت قانونی را مدیریت کنید، به دریافت این کد نیاز خواهید داشت. این کد در سیستم قابل پیگیری خواهد بود و با درج آن توسط کارشناسان سازمان مربوطه در پایگاه­ اطلاعاتی، تمامی فعالیت­های شما قابل مشاهده خواهد بود. شاید تصور کنید این کد صرفا برای صدور فاکتور رسمی یا تنظیم یک قرارداد قانونی کاربرد دارد. در ادامه برخی از مزایای بهره ­مندی از این کد را عنوان خواهیم کرد.

 • ارائه اظهارنامه مالیاتی
 • اخذ گواهی ارزش‌افزوده
 • ارائه اظهارنامه ارزش‌ افزوده
 • شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های دولتی
 • تنظیم انواع قراردادهای تجاری با اشخاص حقیقی یا حقوقی
 دریافت کد اقتصادی

چرا اخذ کد اقتصادی 12 رقمی بسیار مهم و ضروری است؟

۱) شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پر منفعت با شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت‌ها و سازمان‌ها حتماً با درخواست ارائه کد اقتصادی 12 رقمی مواجه می‌شود.
چنانچه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت محروم می‌شوید و طبیعتاً با توجه به بازار پر رقابت امروزه، رقبای شما به راحتی جای شما را می گیرند و این فرصت سوزی‌ها گاهاً جبران ناپذیر است.

۲) فلسفه وجودی اکثر غریب به اتفاق شرکت‌ها، حضور فعال و رقابت در کسب و کارهای مختلف است و یکی از مهمترین میدان‌های رقابت، حضور در مناقصات و مزایده‌ها است.
برای حضور موفق در بسیاری از پر سودترین مناقصات و مزایده‌ها، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت است.
یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد.
قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید، لازم است که برای شرکت خود حتما کد اقتصادی 12 رقمی دریافت کرده باشید.

۳) در بسیاری از موارد تجار و شرکت‌ها برای انجام امور حرفه‌ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند.
برای اینکه تجار و شرکت‌ها بتوانند کارت بازرگانی دریافت کنند، لازم است که اقدام به اخذ کد اقتصادی نموده باشند.

۴) شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات، جرایم و گرفتاری‌های مالیاتی است!
زیرا همانطور که میدانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می‌پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت‌های قانونی مالیاتی نیز بهره‌مند گردد.
یکی از مهمترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی در موعد مقرر است.

خانوم شهبازی مشاور دریافت کد اقتصادی

۵) برای ارسال اظهارنامه مالیاتی یکی از ضروری‌ترین و مهمترین اطلاعاتی که در سامانه اداره مالیات و در فرم‌های مربوطه باید وارد نمایید تا بتوانید با موفقیت اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید ارائه کد اقتصادی است.
اگر این کد را نداشته باشید نمی‌توانید اظهارنامه را ارسال کنید و در نتیجه ضمن اینکه از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند نمی‌شوید، به احتمال بسیار زیاد مالیات شما بصورت علی الراس محاسبه می‌شود که ممکن است بسیار بیشتر از مقدار واقعی مالیاتی باشد که در اصل باید می‌پرداختید.

4.6/5 - (9 امتیاز)
589

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  آرمین قبادی
  30 اردیبهشت 1401

  چه مقدار زمان میبره تا کد اقتصادی شخصی آماده شود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   در صورت تکمیل مدارک از طرف متقاضی و در صورت وجود یک وکیل خبره شما میتونید زمان دریافت کداقتصادی شخصی رو تقریباً ۲ الی ۳ روز در نظر بگیرید.