دریافت کد کارگاهی

دریافت کد کارگاهی

دریافت کد کارگاهی : یکی از اقدامات مهمی که بعد از ثبت شرکت تجاری باید انجام دهید، اخذ کد کارگاهی بیمه است. این اقدام یک فرآیند ضروری است و در صورت انجام ندادن آن با جریمه‌های زیادی رو به رو خواهید شد. قبل از اینکه بخواهید این کد را دریافت کنید باید با تعریف و ماهیت آن آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا تعریف کد کارگاهی، مزیت، روش اخذ و … آن آشنا شوید.

خانوم یعقوبی مشاور دریافت کد کارگاهی

کد کارگاهی چیست؟

قبل از اینکه تعریف کد کارگاهی را انجام دهیم، به تعریف کارگاه میپردازیم. در مکاتبات قانونی و اداری به هر محلی که در آن فردی (کارگر) به درخواست فرد دیگری به نام کارفرما مشغول به کار باشد و حقوق دریافت کند، کارگاه گویند. به زبان ساده کد کارگاهی یک کد 10 رقمی مربوط به اداره بیمه است که شرکتها و یا کارگاهها با هر نوع فعالیت اقتصادی که دارند ملزم به دریافت آن هستند. در واقع هر کسب و کاری که در آن نیروی کار و پرسنل وجود دارد باید در جهت دریافت کد کارگاهی اقدام کند. به لحاظ قانونی هر نوع توافقی بین نیروی کار و کارفرما که بدون کد کارگاهی باشد غیر معتبر است.
این کد 10 رقمی از سه بخش تشکیل شده است. 3 رقم اول نشان دهنده‌ شعبه، 3 رقم دوم نشان دهنده‌ فعالیت مجموعه و 4 رقم آخر نشان دهنده‌ شماره پرونده است. کد کارگاهی دارای دو نوع کد کارگاهی اشخاص حقیقی و کد کارگاهی اشخاص حقوقی است. کد کارگاهی اشخاص حقیقی با تغییر آدرس و یا تغییر موضوع فعالیت شرکت تغییر میکند اما کد کارگاهی اشخاص حقوقی تا زمان انحلال شرکت تغییر نخواهد کرد.

 

سازمان تامین اجتماعی

 

اخذ کد کارگاهی

این موضوع را به یاد داشته باشید که دریافت کد کارگاهی توسط کارفرما انجام می‌شود. موضوع مهم اینجاست که کارفرمای شما می‌تواند یک شخص حقیقی و یا یک شخص حقوقی باشد. مدارک و اسنادی که در هر کدام از این شرایط برای دریافت کد کارگاهی باید ارائه کنید با هم متفاوت است. اخذ کد کارگاهی یک اقدام اجباری است و عدم دریافت آن با جریمه‌های سنگینی از جانب سازمان تامین اجتماعی رو به رو خواهد بود.

شماره بیمه

اگر قصد گرفتن کد کارگاهی را داشته باشید، یکی از اصطلاحاتی که ممکن است با آن رو به رو شوید شماره بیمه است. شماره بیمه یک شماره 8 رقمی برای کارگران و کارمندانی است که کارفرما آنها را بیمه کرده است. کارمندان و کارگران از طریق این شماره بیمه میتوانند سابقه بیمه خودشان را از سایت تامین اجتماعی مشاهده کنند. بر طبق قانون کارفرما موظف است که فرصت تعیین شده یعنی آخرین روز ماه بعد، لیست کارمندان و کارگران را و شیوه پرداخت حقوق و مزایا را برای اداره بیمه ارسال کند.

 

مدت زمان قانونی دریافت کد کارگاهی

بعد از اینکه شرکت شما به صورت قانونی به ثبت رسید، 15 روز زمان دارید که برای دریافت کد کارگاهی اقدام کنید در غیر این صورت با جریمه اداره بیمه رو به رو خواهید شد. همچنین بعد از اقدام و انجام مراحل اخذ کد کارگاهی، حداکثر 30 روز زمان میبرد تا آن را دریافت کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد کارگاهی

اخذ کد کارگاهی مثل هر فرآیند قانونی دیگری نیاز به ارائه یک سری اسناد و مدارک دارد. ارائه مدارک و دریافت کد کارگاهی برعهده کارفرماست. این مدارک در دو حالت حقیقی و حقوقی با هم متفاوت است و باید مدارک را مطابق با آن ارائه کرد.

خانوم یعقوبی مشاور دریافت کد کارگاهی

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد کارگاهی بیمه اشخاص حقیقی

 • اصل و کپی شناسنامه کارفرما
 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی
 • اصل و کپی سند مالکیت یا اجاره نامه یا سرقفلی
 • اصل و کپی جواز کسب
 • ارائه فرم تکمیل و امضا شده توسط کارفرما
 • اصل و کپی مدارک شراکت و بهره برداری
 • ارائه قبوض آب، برق و تلفن

بیمه

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد کارگاهی بیمه اشخاص حقوقی

 • اصل و کپی اوراق هویتی شرکت ( اساسنامه، اظهارنامه، آگهی تاسیس)
 • یک نسخه کپی و اصل جواز کسب
 • اصل و کپی شناسنامه کارفرما
 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی
 • اصل و کپی مدارک مربوط به سند ملک یا اجاره نامه
 • کپی روزنامه از آخرین ثبت تغییرات شرکت
 • ارائه روزنامه تاسیس شرکت
 • ارائه قبوض برق، تلفن و آب

 

مدارک مورد نیاز برای کارفرمایی که جواز کسب ندارد

شاید با خودتان فکر کنید که در صورت نداشتن جواز کسب نمی‌توانید برای دریافت کد کارگاهی اقدام کنید. اما این موضوع صحت ندارد و در صورتی که برای اخذ جواز کسب اقدام نکرده باشید می‌توانید کد کارگاهی دریافت کنید. در این حالت نیاز به یک سری مدارک دارید که در ادامه آنها را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • ارائه سند مالکیت و یا اجاره نامه مکان فعالیت
 • ارائه شراکت نامه عادی یا دفتری
 • ارائه گزارش بازرسی‌ها
 • ارائه تاییدیه اتحادیه
 • ارائه قبوض آب، برق، تلفن

 

مراحل دریافت کد کارگاهی

بعد از اینکه کارفرما مدارک مورد نیاز اخذ کد کارگاهی را تکمیل کرد باید برای دریافت آن اقدام کند. در ادامه لیست مراحلی که باید توسط کارفرما اجرا شود را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • مراجعه حضوری کارفرما به نزدیکترین شعبه تامین اجتماعی (امروزه به غیر از این فرآیند، تقریبا مابقی به صورتی آنلاین انجام می‌شود)
 • ارائه مدارک متناسب با نوع اشخاص حقیقی و حقوقی
 • تکمیل و مهر و امضا فرمهای مربوطه
 • انجام آزمایشهای مربوطه
 • ارائه فرم پرسشنامه تکمیل شده
 • بعد از اینکه این مراحل توسط کارفرما اجرا شد، سازمان تامین اجتماعی کد کارگاهی را به کارفرما می‌دهد. بعد از ثبت نام و دریافت کد کارگاهی توسط  کارفرما، امکان بیمه شدن کارگران و کارمندان وجود دارد. در واقع کارفرما بر اساس شماره بیمه هر فرد، لیست افراد متقاضی بیمه را ارسال میکند.

تبصره: مدنظر داشته باشید که قبل از تکمیل فرایند گرفتن کد کارگاهی، می‌بایست تشکیل پرونده مالیاتی یا همان دریافت کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی انجام شده باشد.

مراحل دریافت کد کارگاهی حقوقی

یکی از مراحلی که بعد از ثبت شرکت میبایست از طرف اعضا شرکت پیگیری و به سر انجام برسد دریافت کد کارگاهی حقوقی می باشد که به طور کل این مرحه پس از دریافت کد اقتصادی و ارائه اجاره نامه رسمی امکانپذیر است.

برای دریافت کد کارگاهی اشخاص حقوقی باید با توجه به محل قانونی شرکت شعبه تامین اجتماعی محدوده شرکت را شناخته و با مراجعه حضوری به شعبه تامین اجتماعی مورد نظر و دریافت فرم های مربوطه توسط یکی از اعضا شرکت به همراه مهر شرکت یا وکیل انتخاب شده برای انجام امور، جهت انجام پروسه کاری اقدام نمایید.

پس از تکمیل تمامی موارد فرم های مربوطه و ارائه مدارک شرکت که شامل تمامی اوراق شرکت و آخرین روزنامه رسمی و مدارک هویتی اعضا و شماره حساب به نام شرکت و اجاره نامه کد رهگیری دار به نام شرکت و … می باشد میتوان روند کاری را تا مرحله بازدید بازرس از محل شرکت و کارمندان ادامه داد و بعد از رجوع بازرس تامین اجتماعی به محل شرکت و رد کردن نام کارمندانی که در محل شرکت حضور دارند و به رویت بازرس می رسند، کد کارگاهی شما صادر میشود.

لازم است بدانید که پس از صدور کد کارگاهی شرکت تمامی روند بیمه ای شما از طریق سامانه تامین اجتماعی و کارگذاری های شعبه قابل پیگیری و ارجاع است و فقط در شرایطی خاص نیاز به حضور وکیل یا شخص در شعبه اصلی می باشد.

نکته ای که برای خیلی از کارفرمایان یا اعضا هیئت مدیره شرکت ضرورت دارد این است که این افراد نیز می خواهند از طریق شرکت خودشان و کد کارگاهی شرکت مشمول بیمه شوند که باید در این مورد گفت بعد از صدور کد کارگاهی و ارائه لیست کارمندان برای پرداخت بیمه، کارفرمایان شرکت میتوانند با رجوع به شعبه تامین اجتماعی و تنظیم قرارداد کارفرمایی با بیمه تامین اجتماعی و ارائه سوابق و معافیت های پزشکی اقدام به پرداخت حق بیمه خود با دستمزد روزانه اعلام شده نموده و از مزایا و سوابق بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند.

مزایای دریافت کد کارگاهی

بیمه یکی از اقدامات مفید و کاربردی برای همه نیروهای کاری در سراسر دنیاست که از طریق آن می‌توانند از حقوق اولیه خود در محیط کار استفاده کنند. در صورتی که قصد دارید مزایای دریافت کد کارگاهی بیمه را بدانید در ادامه با ما همراه باشید.
استفاده از امکان حق اولاد
استفاده از حقوق مربوط به ماموریتها
استفاده از مرخصیهای قانونی
استفاده از ارزاق تحویلی
کمک به هزینه‌های درمانی

نکات کد کارگاهی بیمه

برای دریافت کد کارگاهی چند نکته مهم باید رعایت شود، در غیر این صورت مشکلات و جرایمی را در آینده به دنبال خواهد داشت.

 • این موضوع را به خاطر داشته باشید که لیست بیمه کارگران و کارفرمایان باید هر ماه توسط کارفرما به شرکت بیمه تحویل داده شود.
 • کپی و اصل اوراق هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی کارمندان و کارگران در اولین دوره باید ارسال شود.
 • هر نوع تغییری در شرکت باید در اولین فرصت به اطلاع تامین اجتماعی برسد. همچنین این تغییرات باید در پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی شرکت به چاپ برسد.
 • هیچ گاه درخواست چند شماره بیمه ندهید زیرا در زمان بازنشستگی دچار مشکل خواهید شد.
 • در صورتی که کارفرما امکان اقدام برای اخذ کد کارگاهی را نداشته باشد، می‌تواند با اعطای وکالت مدنی یا دادگستری از یک فرد مورد اعتماد برای این کار استفاده کند.
 • در صورتی که پرسنل شما قبلا در مجموعه دیگری بیمه شده‌اند و دارای شماره بیمه هستند، نیازی به دریافت دوباره شماره بیمه نیست.
 • بعد از اینکه برای دریافت کد کارگاهی اقدام کردید و پرونده تشکیل دادید؛ باید منتظر مراجعه بازرس به کارگاه باشید. در صورت تایید بازرس کد کارگاهی برای شما ثبت خواهد شد.
 • کاربری مکانی که برای آن اقدام به دریافت کد کارگاهی می‌کنید نمیتواند مسکونی باشد.
 • در صورتی که شرکت و مجموعه خودتان را از طریق پنجره واحد جهانی به ثبت رسانده باشید؛ میتوانید بالافاصله بعد از ثبت، پیش ثبت نام کد کارگاهی را نیز انجام دهید.
 • بعد از دریافت کد کارگاهی، ارائه لیست کارمندان و کارگران به صورت ماهیانه از طریق آدرس اینترنتی eservices.tamin.ir انجام می‌شود.

خانوم یعقوبی مشاور دریافت کد کارگاهی

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا تمامی جزئیات مربوط به دریافت کد کارگاهی را با شما در میان بگذاریم تا در صورتی که قصد دریافت آن را دارید بتوانید در کمترین زمان آن را اخذ نمایید. چنانچه در مورد هر یک از مراحل و یا مدارک مورد نیاز برای دریافت کد کارگاهی نیاز به کمک دارید میتوانید از مشاوره کارشناسان خبره ثبت فرهنگ در این زمینه استفاده کنید و فراموش نکنید که ثبت خوب فرهنگ است . همچنین در صورتی که امکان و یا زمان اقدام برای دریافت کد کارگاهی را ندارید میتوانید صفر تا صد این فرآیند را از ما بخواهید.

5/5 - (6 امتیاز)
962

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  رضا هدایتی
  28 مرداد 1401

  سلام، آیا برای دریافت کد کارگاهی تمام هزینه های وکیل را باید یکجا پرداخت کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 مرداد 1401

   سلام و درود.
   شرایط پرداختی در مورد تمامی امور ثبتی بصورت کاملاً توافقی میباشد و با توجه به پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت و پرداختیهای بعدی،طبق روند کاری میتوانید در نهایت مبلغ توافق شده را تسویه نمائید.

 2. admin-avatar
  موسی گلشنی
  07 خرداد 1401

  سلام من دو سال پیش شرکتم را ثبت کردم، و برای کد کارگاهی هم اقدام کردم. ولی در حال حاظر که حقوق کارمند و بیمه‌شان افزایش پیدا کرده است، دیگر توان پرداخت به کارمندانم را ندارم و مجبور به تعدیل نیرو هستم، آیا امکانش هست تا بیمه کارمندانم را به صورت شرایطی به اداره دارایی پرداخت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 خرداد 1401

   سلام و درود.
   در رابطه با این موضوع‌ باید به شعبه مربوط سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کنید و طبق دستورالعملهای اجرایی،پیگیر درخواستتون بشید.
   این رو مدنظر داشته باشید که زمانی که شما با کارمندی از اعضاء شرکتتون یا در اصطلاح کارگاه مورد نظر قطع همکاری میکنید حتماً باید این موضوع رو به کارگزاریهای بیمه تأمین اجتماعی شعبه موردنظر اعلام کرده و لیست بیمه جدید رو طبق تغییرات پیش آمده در افراد (کارمندان و کارفرمایان شاغل در کارگاه)دریافت نمایید.

 3. admin-avatar
  اکرم ولی
  25 اردیبهشت 1401

  سلام، ببخشید یک سوال داشتم، من خودم را بیمه خیش فرما کرده ام، آیا امکان دریافت کد کارگاهی برایم وجود دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که مطلع هستید دریافت بیمه تأمین اجتماعی به دو صورت شخصی و شرکتی انجام میشود.
   دریافت کد اقتصادی شخصی به دو صورت انجام میشه،یا بصورت خویش فرما انجام میشه که الان شما هم شامل این نوع هستید یا اینکه به عنوان مثال بیمه شما زیرنظر مغازه ای یا … در اصطلاح کارگاه رَد میشه که باید کارفرمای شما،نام شما رو در لیست بیمه خودش اعلام کند.
   در غیر از اینصورت به عنوان خویش فرما،شما شامل کد کارگاهی نمیشید.