ثبت شرکت در تهران

ثبت شرکت در تهران

ثبت شرکت در تهران: واضح است که تهران یکی از پرمخاطب‌ترین استان‌ها برای ثبت انواع شرکت است به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد راهنمای ثبت شرکت در تهران با هم صحبت کنیم.

سعی کردیم در این راهنما هر چیزی که مربوط به ثبت شرکت تجاری است از جمله مدارک، هزینه، انواع شرکت، مراحل ثبت شرکت و … را بررسی کنیم تا اگر قصد ثبت شرکت در تهران را دارید این مقاله بتواند به شما در این زمینه کمک کند.

خانم دهقان مشاور ثبت شرکت در تهران

معرفی شهر تهران از لحاظ صنعتی و اقتصادی

تهران به دلیل پایتخت بودن پرجمعیت‌ترین شهر ایران است. همین تراکم جمعیت باعث شده است که نیاز به هر چیزی از جمله وجود شرکت‌های مختلف نیز افزایش پیدا کند.

با وجود اینکه دارای کلان‌شهرهای زیادی از جمله مشهد، اصفهان و تبریز است اما باز هم تمرکز زیادی از امکانات اقتصادی، صنعتی، سیاسی، فرهنگی و … در تهران وجود دارد. با این وجود هر روز هم بر تعداد ساکنین این استان افزوده می‌شود.

اگر شما هم قصد فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را دارید باید به شما بگوییم که تهران یک مقصد بسیار بزرگ و با پتانسیل بسیار زیاد است. شاید به همین دلیل است که آمار ثبت شرکت در تهران نسبت به دیگر استان‌ها به شکل قابل توجهی متفاوت است.

معرفی شهر تهران از لحاظ صنعتی و اقتصادی

انواع ثبت شرکت در تهران

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که ثبت شرکت در تهران را انجام بدهید. حالا باید بدانید که چه نوع شرکتی را می‌خواهید که در تهران به ثبت برسانید. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع شرکت‌ها را به شما معرفی کنیم.

انواع ثبت شرکت در تهران

شرکت‌های سهامی در تهران

این نوع شرکت نیز شرکتی با هدف امور تجاری است که سهام آن با توجه به سرمایه بین صاحبان سهام تقسیم می‌شود. که به دو نوع سهامی خاص و عام تقسیم میشود.

شرکت‌های سهامی در تهران

شرکت با مسئولیت محدود در تهران

این شرکت با هدف امور تجاری بین 2 یا چند نفر تاسیس می‌شود که شریک‌ها بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه‌ی خودشان در شرکت مسئول قروض و تعهداتی هستند که شرکت آن‌ها را دارا می‌باشد.

شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرکت تضامنی در تهران

شرکت‌های تضامنی شرکت‌هایی هستند که با هدف انجام انواع امور تجاری فی ما بین 2 یا چند فرد تاسیس می‌شوند.

شرکت تضامنی در تهران

شرکت مختلط غیر سهامی در تهران

این نوع شرکت‌ها نیز شرکتی هستند که با هدف انجام فعالیت‌های تجاری با یک اسم مخصوص بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون تقسیم سهام تاسیس می‌شوند.

شرکت مختلط غیر سهامی در تهران

شرکت مختلط سهامی در تهران

اما شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می‌شود که با یک اسم شاخص بین یک یا چند شریک ضامن و تعدادی شریک سهامی تاسیس شود.

شرکت مختلط سهامی در تهران

شرکت نسبی در تهران

این شرکت نیز با هدف امور تجاری با یک اسم شاخص بین دو یا چند نفر تاسیس می‌شود و سهم هر فرد به نسبت سرمایه آن مشخص می‌شود.

شرکت نسبی در تهران

شرکت تعاونی تولید و مصرف در تهران

این نوع شرکت بین یک تعداد از اعضای خاص تاسیس می‌شود که در آن شرکا اشیا و اجناس خود را به فروش می‌گذارند.

شرکت تعاونی تولید و مصرف در تهران

تفاوت ثبت شرکت در تهران و سایر شهرها

تفاوت ثبت شرکت در تهران و سایر شهرها

اخذ گواهی عدم سوء پیشینه جهت ثبت شرکت در تهران

 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت در تهران از طریق ادارات پلیس +10 امکان پذیر می باشد و نیازی به ارائه معرفی نامه جهت اخذ این گواهی نخواهد داشت اما در اداره ثبت شرکتهای سایر شهرستان ها ابتدای امر جهت اخذ گواهی عدم سوء پیشینه ارائه معرفی نامه به اداره آگاهی و یا مراکز پلیس +10 الزامی می باشد.
 • این معرفی نامه می بایست از جانب یک شخصیت حقوقی (شرکت و یا موسسه و یا ارگان دولتی ) جهت معرفی فرد برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه تنظیم گردد.

اخذ گواهی عدم سوء پیشینه جهت ثبت شرکت در تهران

موضوع فعالیت شرکت ثبتی در تهران

 • موضوع فعالیت شرکت طبق قانون اداره ثبت شرکتها در همه ی واحدهای ثبتی از یک قانون واحد پیروی می نماید اما در جزئیات این موضوعات اختلافاتی وجود دارد که به طور مثال می توان از واژه تولید نام برد که ذکر این واژه در واحد ثبتی تهران بلامانع می باشد.

موضوع فعالیت شرکت ثبتی در تهران

مدارک ثبت شرکت در تهران

برای ثبت شرکت در تهران مثل هر جای دیگری نیاز به یک سری اسناد و مدارک اساسی است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • اولین و مهم‌ترین مدرک، اصل مدارک شناسایی سهامداران و مدیران از جمله شناسنامه و کارت ملی است.
 • دو رونوشت از اساسنامه شرکت
 • دو رونوشت از صورت جلسه‌ی مربوط به هیئت مدیره شرکت
 • دو رونوشت از اظهارنامه شرکت
 • دو رونوشت از تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی
 • آگهی دعوت مجمع موسسین در روزنامه تعیین شده
 • ارائه یک گواهی بانکی که نشان‌ دهنده این باشد که در آن حداقل 35 درصد سرمایه شرکت واریز شده است
 • گواهی عدم سو پیشینه هر یک از اعضا

مدارک ثبت شرکت در تهران

پرطرفدارترین شرکت‌های قابل ثبت در تهران

به صورت کلی از پرطرفدارترین شرکت‌هایی که در تهران ثبت می‌شود عبارت است از :

پرطرفدارترین شرکت‌های قابل ثبت در تهران

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

پرکاربردترین و بیشترین شرکتهای ثبت شده تا به امروز را شرکتهای با مسئولیت محدود تشکیل می دهند این نوع ثبت شرکت با حداقل 2 نفر شریک قابل ثبت می باشند و برای مواردی چون افزایش سرمایه، نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت‌های با مسئولیت محدود، ورود و خروج شریک و بسیاری دیگر از تغییرات متداول بسیار ساده تر و به عبارت عامیانه ترو بی دردسرتر از دیگر شرکتها می باشند.

ذکر این موضوع که دلیل انتخاب نام این نوع شرکت که با مسئولیت محدود می باشد. این است که مسئولیت این نوع شرکتها به سرمایه آنها وابسته است و میزان تعهدات آنها به طرف قرارداد به میزان سرمایه بستگی دارد پس هر چه سرمایه این نوع ثبت شرکتها بیشتر باشد اعتبار آنها بیشتر است لازم به ذکر است که میزان سرمایه اولیه انتخابی برای ثبت شرکت در تهران با مسئولیت محدود نیازی به واریزی و یا الزاما دارا بودن این مبلغ سرمایه ندارد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

شرکتهای سهامی خاص برای ثبت شرکت نیاز به 3 نفر سهامدار (حداقل) و 2 نفر بازرس دارند. سرمایه این نوع ثبت شرکت در تهران به صورت سهامی تقسیم بندی می شود . و هر سهامدار طبق ماده 33 اساسنامه می بایست حداقل یک سهم را دارا باشد. (در ضمن بازرسین نیز می توانند خود جزو سهامداران باشند).

در ابتدای ثبت شرکت سهامی خاص می بایست 35 درصد از سرمایه اولیه اعلامی به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد و تا زمان به ثبت رسیدن آن در حساب بلوکه شود، ثبت نام شرکت سهامی خاص با ثبت الکترونیکی در اداره ثبت شرکتها و از طریق سامانه ثبت شرکتها انجام شده و کارشناسان ثبت شرکت فرهنگ در کمتر از 48 ساعت نام شرکت شما را به ثبت خواهند رساند زیرا ما باور داریم ثبت خوب فرهنگ است.

در شرکتهای سهامی خاص هیئت مدیره و بازرسین توسط سهامداران انتخاب شده و هیئت مدیره ی انتخاب شده می بایست حتما حداقل یک سهم از سهام شرکت را داشته باشند و فقط و فقط مدیرعامل می تواند خارج از سهامداران انتخاب گردد.

هیئت مدیره می بایست هر دو سال یکبار توسط صورتجلسات عادی سالیانه یا عادی و یا عادی بطور فوق العاده تمدید و یا تغییر یابند و اعضا و بازرسین شرکت نیز بعد از هر سال مالی تمدید و یا تعویض گردند (انتخاب مجدد هئیت مدیره و بازرسین برای چند دوره متوالی بلامانع است ).

شرکتهای سهامی خاص از لحاظ اعتباری از شرکتهای مسئولیت محدود معتبرتر (با هرسرمایه ای) و از لحاظ اخذ وام و تسهیلات از بانکها و موسسات مالی از امتیاز بالاتری برخوردارند. برای نقل و انتقال سهام در ثبت شرکت سهامی خاص می بایست به سازمان دارایی و امورمالیاتی مراجعه و 4 درصد از مبلغ اسمی سهام منتقل شده پرداخت گردد.

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

سازمان ثبت شرکت در تهران

سایت سازمان ثبت شرکت در تهران یا همان سایت سازمان ثب اسناد و املاک کشور مرجعی برای ثبت انواع شرکت‌ها است. شما می‌توانید به آدرس اینترنتی https://ssaa.ir مراجعه کرده و در این زمینه ثبت شرکت‌ها اطلاعات مورد نیاز خودتان را کسب کنید.

سازمان ثبت شرکت در تهران

مراحل ثبت شرکت در تهران

در این بخش قصد داریم به صورت کاملا خلاصه‌وار در مورد مراحلی که باید برای ثبت شرکت در تهران انجام دهید را به شما توضیح دهیم.

 • در اولین مرحله اوراق شناسایی و گواهی سوپیشینه اعضا باید ثبت شود.
 • در مرحله دوم به سامانه اداره کل ثبت شرکت‌ها رفته و فرم‌های مربوطه را پر کنید
 • در این مرحله نام شرکت که از قبل تعیین شده و شخص حقوقی را وارد کنید. باید 5 نام را ثبت کنید تا یکی از آن‌ها تایید شود. همچنین مدت و موضوع فعالیت شرکت باید تعیین شود.
 • در این مرحله نام اعضا و شرکا و سمت‌ها و همچنین میزان سهام باید مشخص شود. در صورت داشتن شعبه باید نوع آن نیز مشخص باشد.
 • در مرحله کنونی باید اطلاعاتی که مربوط به شرکتنامه و اساسنامه شرکت است را در سایت وارد کنید. همچنین تصاویر برابر اصل شده آن‌ها را نیز باید در سایت بارگزاری کنید.
 • در آخر نیز باید منتظر باشید تا اداره ثبت شرکت‌ها بعد از درخواست مدارک شما  و تایید آن‌ها پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی چاپ شود که در آن اطلاعاتی در مورد اسم شرکت، نوع و مدت فعالیت و … درج شود.

مراحل ثبت شرکت در تهران

هزینه ثبت شرکت در تهران

هزینه ثبت شرکت در تهران به عوامل زیادی بستگی دارد. به صورت کلی در ثبت شرکت‌ها یک سری هزینه‌ها ثابت و یک سری متغیر هستند به همین دلیل نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

هر نوع شرکت با توجه به نوع و ویژگی‌هایی که دارد هزینه متفاوتی نیز دارد مثلا هزینه ثبت شرکت سهامی با شرکت نسبی و تضامنی متفاوت است. اما یک سری هزینه‌ها که مربوط به تشکیل پرونده، آگهی روزنامه، اداره پست، تمبر و… است معمولا عدد ثابتی است.

هزینه ثبت شرکت در تهران

جمع بندی

در آخر این مقاله احتمالا باید به جواب این سوال رسیده باشید که چرا باید در تهران شرکت ثبت کنید. با وجود جمعیت بسیار زیاد این شهر و پتانسیل بسیار زیادی که در زمینه اقتصادی و تجاری دارد به راحتی می‌توان به سودهای زیاد رسید. ثبت شرکت به شما کمک می‌کند تمامی این فرآیندهای تجاری و اقتصادی کاملا قانونی و رسمی و قابل پیگیری باشد تا با خیال راحت بتوانید فعالیت‌های تجاری خودتان را انجام دهید.

در صورتی که بدون ثبت شرکت فعالیت‌های اقتصادی خودتان را انجام دهید اولا ممکن است نتوانید با شرکت‌ها و موسسات زیادی قرارداد ببندید زیرا در زمان ثبت قرارداد از شما کد ثبت شرکت دریافت می‌شود همچنین در صورت بروز مشکل امکان پیگیری قانونی آن وجود ندارد.

در صورتی که باز هم سوالی درباره ” ثبت شرکت در تهران” دارید ، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبت فرهنگ استفاده نمایید . موسسه ثبت فرهنگ با داشتن افراد مجرب و متخصص و با در نظر گرفتن تمامي موازين و مقررات راهنمای ٢٤ ساعته شما كار فرمايان محترم بصورت آنلاين و حضوري در تمامی مراحل همراه ميباشد.

خانم دهقان مشاور ثبت شرکت در تهران

4.8/5 - (22 امتیاز)
2116

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  هاشم مرادی
  27 آبان 1402

  ممنون از مطلب بسیار خوب در رابطه با ثبت شرکت در استان تهران

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 آبان 1402

   سلام و درود.

   ممنون از زمان ارزشمندی که برای مطالعه مقاله گذاشتید و نظر مثبت و دلگرم کنندتون.

 2. admin-avatar
  عاطفه اسکندری
  29 شهریور 1402

  برای تاسیس یک شرکت در تهران به چند عضو نیاز داریم؟ آیا به تنهایی هم میتوان این کار را انجام داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مهر 1402

   سلام و درود.

   برای تاسیس شرکت در تهران یا هر شهر و استان دیگر به هیچ عنوان نمیتونید تک نفره اقدام نمایید و با توجه به نوع شرکتی که انتخاب میکنید باید تعداد اعضای مورد نیاز را برای تاسیس شرکت داشته باشید.

   به عنوان مثال برای شرکتهای پر کاربرد مسئولیت محدود و سهامی خاص که در حال حاضر اکثر شرکتها در غالب این نوع شرکتها به ثبت میرسند،حضور حداقل دو نفر در شرکتهای با مسئولیت محدود و حداقل سه نفر عضو و دو نفر بازرس در شرکتهای سهامی خاص ضروری است.

 3. admin-avatar
  سلیم مرادی
  16 تیر 1402

  قصد راه اندازی یک کلید سازی را در تهران دارم، برای شروع فعالیتم کدام نوع شرکت برای من و فعالیتم مناسبتر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 تیر 1402

   سلام و درود.

   با توجه به تعداد افراد تشکیل دهنده شرکت و نوع موضوع فعالیت کاری شما،شرکتهای مسئولیت محدود و سهامی خاص مناسبترین نوع شرکت هستند که از بین این دو نوع شرکت،شرکتهای مسئولیت محدود انتخاب مناسبتری برای حوزه فعالیت کاری شما میباشد.

 4. admin-avatar
  محمد علی نژاد
  23 خرداد 1402

  برای ثبت تمامی شرکت ها باید به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 خرداد 1402

   سلام و درود.

   بله،برای ثبت شرکت با هرگونه موضوع فعالیتی نیاز به این هست که روند ثبت شرکت از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها و حضور به اداره انجام شود و مرجع کلی برای اینکار اداره ثبت شرکتها میباشد.در نهایت پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها و تحویل اوراق از اداره ثبت شرکتها میبایست تاسیس شرکت شما در روزنامه رسمی به چاپ برسد.

 5. admin-avatar
  میترا ربانی
  16 خرداد 1402

  ثبت شرکت در تهران حدوداٌ چقدر زمان میبره؟اگر ممکنه دقیق بگید که باید طبق اون برنامه ریزی کنم

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 خرداد 1402

   سلام و درود.

   مدت زمان موردنیاز برای تاسیس شرکت با توجه به نوع شرکت تا حدودی متفاوت هست ولی در کل اگر که تمامی مدارک مورد نیاز و افتتاح حساب بانکی از سمت شما به سرعت انجام شود پروسه ثبت شرکت تا زمان دریافت اوراق شرکت و دریافت روزنامه رسمی بین ده روز تا دو هفته زمان میبرد.

 6. admin-avatar
  سارا ساسان دخت
  06 خرداد 1402

  آیا بعد از ثبت شرکت در تهران میتوانم شعبه در دیگر شهرها هم افتتاح کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 خرداد 1402

   سلام و درود.

   بله پس از ثبت شرکت،امکان ایجاد شعبه در هر شهر دیگری وجود دارد و تنها میبایست برای شعبه مورد نظر یک آدرس و کد پستی و مدیر شعبه معرفی کنید و در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید و روزنامه رسمی شود.

 7. admin-avatar
  محمد مرادی
  27 اردیبهشت 1402

  مطلب بسیار مفیدی بود ممنون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاهتون و زمانی که برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 8. admin-avatar
  تینا محمدی
  25 اردیبهشت 1402

  حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در تهران چقدر است؟ و اینکه آیا مهم است حتما دقیق این سرمایه اولیه را بررسی کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   حداقل سرمایه اعلامی برای تاسیس شرکتهای با مسئولیت محدود و شرکتهای سهامی خاص مبلغ صد هزار تومان هست که شرایط واریزی این مبلغ در هر کدام از این نوع شرکتها متفاوت است.

   برای اعلام سرمایه شرکت حتماٌ نیاز نیست که دارایی های شرکت و ... محاسبه شود و دقیقاٌ سرمایه مشخص شود ولی باید عدد اعلامی تا حدودی به واقعیت نزدیک باشد.عموماٌ شرکتهایی که با سرمایه پایین به ثبت رسیدند دارای اعتبار کمی هستند.

 9. admin-avatar
  آمنه ایوبی
  18 تیر 1401

  سلام، آیا روند ثبت شرکت در تهران با کرج تفاوت دارد؟ من شرکتم در تهران است، اما به دلیل شلوغی زیاد اداره ثبت شرکت ها میخواهم از کرج اقدام کنم، آیا امکان پذیر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 تیر 1401

   سلام ‌و درود.
   خیر تفاوتی ندارد(به جز روند ثبت شرکت مسئولیت محدود در تهران در مقایسه با شهرستانها،با توجه به قوانین جدید در مورد ثبت شرکت با مسئولیت محدود‌ در تهراناز طریق اداره وبت شرکتها و پنجره واحد کسب و کار اتاق بازرگانی).
   ولی از این نظر که اکثر روند ثبت شرکت به صورت غیر حضوری قابل اجرا هست،مدت زمان ثبت در تهران با شهرستانها آنچنان تفاوتی ندارد.

 10. admin-avatar
  ایراندخت معصومی
  25 خرداد 1401

  آیا برای ثبت شرکت در تهران حتما باید وکیل پیگیر امور باشد؟ یا میتوانیم خودمان با کمک شما کار را پیش ببریم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 خرداد 1401

   سلام و درود.
   بابت پیگیری و تکمیل پروسه ثبت شرکت میتوان،خود شخص را(یکی از اعضاء هیئت مدیره) به عنوان شخص اصیل در سامانه ثبت شرکتها انتخاب نمود یا با داشتن پروانه وکالت،وکیل روی پرونده مورد نظر گذاشت و نام وکیل را در ورود اطلاعات شرکت وارد کرد.
   موضوعی که در این روند حائز اهمیت است بحث تمرکز همه جانبه به روند و قوانین کلی سیستمی و حضوری و پرداختی سازمان ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری میباشد که مطمئناً با داشتن یک وکیل خبره،هم مدت زمان پروسه ثبت شرکت شما کمتر میشود و هم شامل ورود اطلاعات و هزینه های چندباره نمیشید که در نهایت مجبور به درخواست وکیل داشته باشید.