هزینه ثبت برند در سال 1401

هزینه ثبت برند در سال 1401

يكي از با ارزش ترين دارايي هاي هر شركت برند و یا نام و نشان تجاری آن شركت مي باشد. هرچه ارزش نام و نشان تجاري در ذهن مصرف كنندگان بيشتر باشد، شركت مي تواند در سايه آن منافع بيشتری را از مصرف كنندگان كسب كند. ارزش داشتن برند يکي از دارايي هايي است که هم ارزش شرکت را حفظ مي کند و هم وفاداری مشتريان را به دنبال خواهد داشت.

در شرايط پر رقابت بازارهاي كنوني بدست آوردن جايگاه مناسب در ذهن مصرف كننده به گونه اي كه مصرف كننده وفادار شركت باشد ، از اهميت بسزايي برخوردار است و از جمله عواملي كه در رسيدن به چنين جايگاهي در ذهن مشتريان موثر است ، ارزش ويژه نام و نشان تجاري شركت مي باشد. امروزه، نام برند از حالت يک ابزار تشخیص درآمده و به يكي از سرمايه هاي اصلي شرکت ها تبديل شده اند، به طوري که ارزش ويژه نام برند ، درصد بالايي از ارزش دارائی هاي يک شرکت را به خود اختصاص مي دهد .

در وهله اول صاحبان کسب و کار برای آن که بتوانند ثبت برند خود را انجام دهند باید از هزینه ثبت برند اطلاعات کافی داشته باشند, هزینه های ثبت برند بستگی به متغیرهایی دارد که میتواند بر روی هزینه های پرداختی شما برای ثبت برند تاثیرگزار باشد. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که اطلاعات کافی را از هزینه های ثبت برند به دست آورید.

هزینه ثبت برند در سال 1400 چقدر می باشد؟

ما در این مطلب به صاحبان کسب و کار یادآور میشویم که اگر آنها قصد دارند برندشان را خودشان به ثبت برسانند, چه مقدار باید هزینه کنند و این هزینه ها صرف چه مواردی میشود. قبل از هرچیزی ما باید این را بدانیم هزینه ثبت برند در تهران با سایر شهرهای ایران هیچ تفاوتی با هم ندارند و تمامی مراحل فقط و فقط از طریق یک سایت و آن هم سایت اداره مالکیت معنوی انجام میگیرد.

صاحبان کسب وکار برای آن که بتوانند برندشان را  با موفقیت وبه رسمیت به ثبت برسانند بهتر است بدانند هزینه های اصلی آنها به 4 دسته تقسیم می شونند.

هزینه ثبت اظهارنامه برند در سامانه

در ابتدا باید در سایت اداره معنوی عضو شوید, بعد از گذشت این مرحله باید مدارک لازم را در سایت بارگذاری کنید و اظهار نامه ثبت برند را به ثبت برسانید. در این مرحله هزینه آن بستگی به تعداد طبقات, مقدار کالا و برند حقیقی و حقوقی, متغییر می باشد.

به عنوان مثال هزینه ثبت در یک طبقه حداقل 24 هزار تومان و هرچقدر تعداد طبقات بیشتر باشد به همان میزان هزینه ثبت اظهارنامه بالاتر خواهد بود.

الف ) هزینه اولیه ثبت اظهارنامه در ازای یک طبقه:

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل240.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل480.000 ریال

ب ) هزینه مربوط در هر طبقه اضافی:

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل20.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل40.000 ریال

هزینه روزنامه اول در تقاضای ثبت برند

در مرحله بعدی آگهی تقاضای برند شما باید در روزنامه رسمی به چاپ رسیده شود که این به چاپ رساندن ملزم به آن است که اظهارنامه شما توسط کارشناس اداره مالکیت بررسی و ثبت شده باشد.

هزینه این روزنامه از 238هزار تومان به بالا می باشد. هزینه روزنامه رسمی به سیاه سفید یا رنگی بودن لوگو, میزان خطوط وتعداد طبقات و کالاها بستگی دارد,به طور مثال اگر تعداد خطوط و طبقات بیشتر باشد باعث اضافه شدن کادر آگهی می گردد به همین دلیل هزینه ها متغییر می باشد, مثلا: برای سه طبقه و یک علامت رنگی باید حداقل 388هزار تومان هزینه در سایت روزنامه رسمی پرداخت کنید.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع طرح های صنعتی ، ثبت ایده و اختراع و ثبت تغییرات شرکت در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید

هزینه حق الثبت برند

بعد از آن که یک ماه از چاپ آگهی شما می گذرد, شما باید حق الثبت را در سایت پرداخت نمایید که میتوان گفت که هزینه این حق الثبت بستگی به تعداد طبقات و کالاها دارد که این مورد برای برند حقیقی و حقوقی به شرح زیر می باشد:

هزینه مربوط به حق الثبت در ازای یک طبقه:

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل1.200.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل2.400.000 ریال

هزینه مربوط به حق ثبت برند در هر طبقه اضافی:

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل100.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل200.000 ریال

هزینه آگهی ثبت برند در روزنامه دوم

هزینه آگهی ثبت برند را میتوان جزء آخرین هزینه ها به حساب آورد, به طوری که بعدازآن که حق الثبت شما پرداخت شد میتوانید برای اعلام نهایی به عموم, آگهی نوبت دوم خود را به چاپ برسانید که مانند روزنامه اول از 238 هزار تومان به بالا می باشد. در این بخش باید به دو نکته مهم توجه کرد, 1- به این صورت که اگر تحویل گیرنده ی گواهی ده ساله برند شما وکیل دادگستری باشد شما می بایست حق التمبر وکیل حداقل به میزان 200 هزار تومان جهت تشکیل پرونده فیزیکی و … پرداخت نمایید.2- اگر متضای ثبت برند خارجی  باشد, می بایست معادل ارزی هزینه ثبت را  براساس نرخ رسمی پرداخت نماید.

هزینه انتقال برند در سامانه مالکیت معنوی

اگر صاحبان کسب وکار تصمیم بر آن داشته باشند که برند خود را که به ثبت رسانده اند به دیگری انتقال دهند باید این انتقال در سامانه مالکیت معنوی انجام پذیرد, که انجام دادن این کار شامل هزینه هایی میشود, که ما در اینجا به هزینه های مربوط اشاره خواهیم کرد:

هزینه مربوط به استعلام برای اجازه بهره برداری یا انتقال

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل50.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل100.000 ریال

 هزینه مربوط به حق ثبت انتقال قراردادی در ازای کالا و خدمات

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل100.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل200.000 ریال

هزینه مربوط به حق ثبت انتقال در ازای هر طبقه اضافی

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل50.000 ریال
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل100.000 ریال

هزینه تمدید برند در سال 1400

هر برندی که به ثبت رسانیده می شود بعد از گذشت ده سال احتیاج به تمدید دارد که این تمدید به صورت خودکار انجام نخواهد شد و ملزم به پرداخت هزینه می باشد.

هزینه تمدید ثبت برند در دوره های ده ساله

 • هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی، معادل حق ثبت علامت هزینه بپردازند.
 • در صورت تأخیر در تمدید دوره، هزینه آن نیز بر عهده آنها خواهد بود.
4.8/5 - (25 امتیاز)
1417

ارسال نظر