نحوه ثبت موسسه حقوقی

نحوه ثبت موسسه حقوقی

نحوه ثبت موسسه حقوقی همواره جزء دغدغه‌های متقاضیانی بوده که در صدد فعالیت‌های تجاری و بازرگانی در بازار اقتصادی هستند.

در یک تعریف ساده می توان گفت که موسسات حقوقی، از جمله ارگان‌های غیر تجاری به شمار می‌آیند که هدف از ایجاد این موسسات، ارائه خدمات غیر تجاری مانند امور خیریه، پژوهش‌های علمی، خدمات شهری، خدمات آموزشی و مواردی از این نظر است.

برای  نحوه ثبت موسسه حقوقی و همچنین اطلاعات و توضیحات بیشتر همین الان تماس بگیرید و یا در واتس آپ برای کارشناسان موسسه ثبت فرهنگ ( ثبت خوب فرهنگ است) پیام ارسال کنید.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت موسسه حقوقی

موسسه حقوقی چیست؟

از آنجایی که فعالیت اغلب این موسسات در حیطه مشاوره‌های قانونی انجام می‌شود، بایستی تمامی فرایند ثبت و افتتاح موسسه زیر نظر کانون وکلای دادگستری و اداره ثبت اعمال شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تاسیس موسسه حقوقی کلیک کنید.


موسسات حقوقی زیرمجموعه موسسه‌های غیرتجاری هستند

انواع موسسه حقوقی

 

در همین خصوص بایستی اطلاعات اولیه را نظیر آنکه چرا به موسسه نیاز داریم و یا فواید و ویژگی‌های آن چیست و سایر اطلاعات لازم و ضروری را داشته باشیم. ثبت موسسه حقوقی در سال 1401 شرایط و ضوابطی را در بر می‌گیرد که به طور خلاصه به شرح انواع موسسه‌های حقوقی، مدارک مورد نیاز، شرایط اصلی و غیره می‌پردازیم؛

اهمیت ثبت موسسه حقوقی

طبق قوانین مرتبط با تجارت موسسه‌ها، تمامی موسسه‌های حقوقی بایستی به ثبت برسند. اگر موسسه‌ای به ثبت نرسیده باشد، شرکای آن در قالب شرکای موسسات تضامنی محسوب می شوند.

از سوی دیگر با توجه به ضوابط مربوطه که در ماده ۲ آمده است، امکان پرداخت جریمه‌های نقدی از سوی دادستان برای مدیران موسسات وجود دارد که در نهایت با انحلال موسسه روبرو می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت موسسه حقوقی کلیک کنید.


اگر موسسه‌ای به ثبت نرسیده باشد، شرکای آن در قالب شرکای موسسات تضامنی محسوب می شوند.

علاوه بر آن موسسه‌ای که فاقد ثبت در اداره ثبت باشد با توجه به نام تجاری خود، سایرین به راحتی می توانند از نام تجاری موسسه به نفع خود استفاده کنند که نه تنها جنبه تجاری نام موسسه از میان می‌رود، بلکه از نظر ارزش اقتصادی نیز بی‌ثمر خواهد بود.

ثبت موسسه حقوقی و داوری

موسسه‌های حقوقی و داوری به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از؛
یک) موسسات غیر انتفاعی
دو) موسسات غیر تجاری

موسسه حقوقی از نوع غیر انتفاعی

هدف از ایجاد این نوع موسسه‌های غیر انتفاعی در ارائه خدمات انسانی مانند امور خیریه، کمک‌های انسانی از طریق صندوق‌های قرض الحسنه، گردهمایی‌های اسلامی، انجمن‌های علمی، سمینارها و همایش‌های متنوع و مواردی از این نظر که در واقع ارائه اینگونه خدمات به جهت جذب مخاطبان و یا جلب منافع شخصی و سازمانی نیست.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت موسسه حقوقی

موسسه حقوقی از نوع غیر تجاری

هدف از تاسیس این نوع موسسه‌های حقوقی، کسب منافع مالی و تجاری در قالب خدمات آموزشی و شهری مانند آموزشگاه‌های علمی، موسسه‌های فنی، کلاس‌های آموزش زبان های خارجه، موسسات مرتبط با فضای سبز و نظایر اینها است.

در واقع کارکرد این موسسات در قالب اهداف غیر تجاری بوده که پس از صدور نحوه ثبت موسسه حقوقی ، بایستی اقدامات لازم برای اخذ جواز کسب و فعالیت‌های مرتبط اعمال شود.

این مطلب را حتما بخوانید هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

مدارک ثبت موسسه حقوقی

 • ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت
 • ارائه دو نسخه از شرکت نامه
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه
 • ارائه مدارک شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی به همراه یک نسخه کپی از آن
 • ارائه گواهی عدم جرایم کیفری و یا سوء پیشینه
 • ضمیمه کردن قرارنامه به متن صورتجلسه
 • ارائه نسخه اصلی وکالتنامه
 • ارائه فیش پرداختی ۴۰،۰۰۰ ریال برای هزینه‌های مربوطه
 • ارائه اصل مدرک قیم نامه در صورت نیاز

انحلال ثبت موسسه حقوقی

افتتاح و نحوه ثبت موسسه حقوقی با تصمیم شرکا اعمال شده و لغو آن نیز مبتنی بر تصمیم شرکای موسسه است. در طی فعالیت‌های یک موسسه حقوقی بنا بر شرایط متغیر نظیر مشکلات ملکی، تامین بودجه و سایر موارد شرکا در طی جلساتی تصمیم به لغو و یا منحل کردن موسسه می‌نمایند.

در نتیجه دلایل انحلال موسسه را می‌توان مبتنی بر اراده و تصمیم شرکا نسبت به ادامه فعالیت، دلایل موجه، موقعیت‌ها و شرایط نامناسب، فوت اعضای شرکت حقوقی موسسه و نظایر این موارد دانست.

نحوه ثبت موسسه حقوقی

1- از آنجایی که قرارداد میان شرکای یک موسسه رسمی و قانونی است، طبق مدارکی مانند شرکت نامه، اساسنامه موسسه و سایر مدارکی که به ثبت می‌رسد، هیچ یک از شرکا در دراز مدت نمی‌تواند درباره چگونگی مفاد نحوه ثبت موسسه حقوقی اظهار بی‌اطلاعی کند.

2- از دیدگاه معامله کنندگان، نحوه ثبت موسسه حقوقی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، به طوری‌که که بدون مراجعه به ثبت آن امکان هیچگونه معامله‌ای نیست. بدین ترتیب عقد قرارداد با یک موسسه حقوقی مستلزم دانستن میزان سرمایه موسسه، اختیارات مدیران موسسه و موارد اینچنینی است. گفتنی است که اطلاعات ضروری هر موسسه حقوقی در جراید کثیر الانتشار منتشر می‌شود.

3- از آنجایی که موسسه‌های حقوقی تحت نام مشخصی فعالیت می‌کنند، نام موسسه، نام تجاری آن نیز محسوب شده و از این نظر ارزش اقتصادی نیز پیدا می‌کند که قابل انتقال نیز می‌باشد. اما اگر چنانچه موسسه به ثبت نرسیده باشد، اشخاص دیگر به راحتی می‌توانند از نام موسسه سودجویی کنند و با نام تجاری موسسه به فعالیت‌های خود اعتبار می‌بخشند.

نکته مهم: متقاضیان عزیز توجه داشته باشید که با تغییر شرایطی که از سال 99 صورت گرفت در حال حاضر بدون داشتن پروانه وکالت امکان نحوه ثبت موسسه حقوقی وجود ندارد. موسساتی که هم که قبلا با شرایط قبل بدون پروانه ثبت کرده اند در حال حاضر امکان تغییرات در موسسه را ندارند.

خدمات موسسه حقوقی

همانطور که از پیش به آن اشاره شده است، موسسه‌های حقوقی در زیرمجموعه موسسه‌های غیر تجاری قرار می‌گیرند که به هدف ارائه هرگونه خدماتی نظیر آموزشی، علمی، ورزشی و امور خیره به کار برده می‌شود که می‌توان به طور خلاصه به موارد زیر اشاره کرد؛

1- خدماتی نظیر کاریابی، مشاوره‌های شغلی

2- خدمات حقوقی در خارج از کشور مانند تهیه بورس تحصیلی برای دانشجویان، مهاجرت افراد برای کسب شغل و مهارت در سایر کشورها

3- ارائه خدمات مرتبط با واسطه‌گری میان افراد جویای کار و کارفرمایان در داخل و یا خارج از کشور

انتخاب نام موسسه حقوقی

1- از آنجایی که در صدد نحوه ثبت موسسه حقوقی هستیم بایستی قبل از نام اصلی، عنوان موسسه نیز قید شود.

2- استعلام از نام موسسه برای اطمینان حاصل کردن اسم انتخاب شده توسط دیگر سازمان‌ها و موسسات

3- اسمی که برای موسسه انتخاب می‌کنیم بایستی دارای بار معنایی باشد. بدین ترتیب که به نوعی گویای مفهومی از نوع فعالیت مربوطه باشد.

4- نام موسسه بایستی حداقل از سه سیلاب تشکیل شده باشد.

5- برای انتخاب نام موسسه بایستی از نام‌های خاص استفاده شود.

6- انتخاب نام موسسه به صورت لاتین مقدور نیست و حتما بایستی از اسامی فارسی استفاده شود.
نکته هفتم) نام موسسه بایستی مطابق با دین مبین اسلام و فرهنگ ایرانی- اسلامی باشد.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت موسسه حقوقی

شرایط ثبت موسسه حقوقی

سه شرط اساسی برای نحوه ثبت موسسه حقوقی لازم و حائز اهمیت است که عبارتند از؛

1- تمدید مکرر و مداوم پروانه وکالت و فعالیت موسسه در زمینه مسائل حقوقی

2- اثبات عدم جرایم کیفری و یا سوء پیشینه و یا مواردی مانند محکومیت نظامی

3- فقدان دفتر وکالت و یا عدم عضویت در سایر موسسات حقوقی مشابه

سه شرط فوق از جمله شروط حائز اهمیت در کانون وکلای دادگستری و اداره ثبت است و اگر چنانچه شخصی دارای سه شرط لازم و ضروری که در بالا ذکر شد، نباشد نه تنها قادر به تاسیس موسسه نخواهد بود، بلکه از عضویت در نهاد قانونی نیز محروم خواهد شد.

بدین ترتیب در مدت مقرر که برای موسسه تعیین می‌شود بایستی عضو دیگری جایگزین شخص پیشین نمایند که بایستی با نظارت و بررسی کانون وکلای دادگستری انجام شود. سایر شروط دیگر برای نحوه ثبت موسسه حقوقی به شرح زیر است؛

سایر شرایط ثبت موسسه حقوقی

پروانه تاسیس که از سوی قوه قضاییه برای موسسات حقوقی صادر می‌شود، حائز اهمیت است. در واقع تمدید گواهی ثبت منوط بر تمدید پروانه فعالیت می‌باشد.

حداقل تعداد شرکا و اعضای موسسه بایستی از دو نفر تشکیل شود.

سرمایه اولیه برای افتتاح موسسه به صورت نقدی به میزان یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان می‌باشد.

از آنجایی که معمولا نحوه ثبت موسسه حقوقی با عناوین مشاوره حقوقی، دفتر وکالت و نظایر اینها به ثبت رسیده و نوع فعالیت‌ها نیز در این زمینه می‌باشد، بایستی یک نفر از اعضای موسسه به عنوان وکیل دارای حداقل ۱۰ سال سابقه کاری در حیطه وکالت دادگستری باشد.

موسسه بایستی از اساسنامه برخوردار باشد. اساسنامه موجود بایستی در اداره پس از تایید به ثبت برسد.

مواردی مانند نام موسسه، مشخصات کامل اعضای موسسه، ملک قانونی برای انجام فعالیت‌ها و سایر نکات بایستی در اساسنامه درج شود. در صورت اصلاح ماده اساسنامه می بایست هماهنگی‌های لازم با کانون اعمال شود و پس از تایید از سوی کانون ثبت در اداره نیز به ثبت برسد.

پس از انتشار آگهی، موسسه بایستی در مدت زمان یک ماه پس از تاریخ انتشار، یک نسخه از آن را به اداره و کانون ارائه دهد.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت موسسه حقوقی
نحوه ثبت موسسه حقوقی امکان همکاری با سایر همکاران مورد نیز و یا وکلای دادگستری را می‌توان درد اختیار داشته باشد. فهرست مشخصات تمامی همکاران و یا وکلایی که با موسسه همکاری می‌کنند بایستی از سوی کانون وکلای دادگستری مورد تایید واقع شده باشد که به موجب ماده ۳ قانون ثبت، جزئیات ان بایستی در پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی نیز اعلام شود.

5/5 - (15 امتیاز)
1659

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  حسین محمدی
  11 آبان 1401

  سلام، ببخشید نحوه ثبت موسسه حقوقی برای افراد غیر حقوقی (وکلا، قضات و ...) چگونه است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 آبان 1401

   سلام و درود.
   طبق قوانین روز اداره ثبت شرکتها تنها افرادی میتونن برای تأسیس موسسه حقوقی اقدام کنند که موسسین یا اعضای هیئت مدیره دارای پروانه وکالت باشند و در این خصوص باید حتماً از کانون وکلا نیز مجوزهای مربوطه رو دریافت کنند.

 2. admin-avatar
  آذین قاسمی
  02 مهر 1401

  برای ثبت موسسه حقوقی از کجا باید شروع کرد؟ کجا باید بریم؟ ثبت شرکت ها؟؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مهر 1401

   سلام و درود.
   برای تأسیس یک موسسه حقوقی ابتدا باید از سمت کانون وکلا مجوزهای مربوطه را بابت اشخاص موسسه که باید حتماً دارای پروانه وکالت باشند دریافت نمود و پس از این مرحله از طریق اداره ثبت شرکتها اقدام به تاسیس موسسه حقوقی نمود.

 3. admin-avatar
  امیرحسین پاک تینت
  22 اردیبهشت 1401

  سلام، سال گذشته قصد ثبت موسسه حقوقی را داشتم. تا حدودی هم کار ثبتش را طی کردم منتها در نیمه کار رهایش کردم. اما امسال قصد دارم تا کار را نهایی کنم، سوال من این است که آیا نحوه ثبت موسسه حقوقی در سال 1401 با سال گذشته تفاوتی کرده است یا خیر؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   خیر،قوانین اداره ثبت شرکتها در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل تا به امروز برای ثبت موسسه حقوقی تفاوتی پیدا نکرده و میتونید با داشتن دو وکیل با داشتن پروانه وکالت از استان مربوطه و اخذ مجوزات لازم از کانون وکلا به ثبت موسسه حقوقی خودتون رسیدگی کنید و ادامه روند کارتون رو در صورتی که از مدت قانونی اون نگذشته باشه رسیدگی کنید.
   لازم به ذکره که بدونید در سالهای گذشته به وفور موسسات حقوقی به ثبت رسید که در آن زمان دستورالعملی منوط به لزوم وکیل پایه یک دادگستری وجود نداشت ولی اکنون با بروز شدن قوانین و لزوم برای وجود وکیل پایه یک دادگستری،موسسات قدیم هم باید با تغییرات در موسسه،این قانون رو رعایت کنند در غیر اینصورت هیچ فعالیت و تغییراتی نمیتونن در موسسشون داشته باشن.

 4. admin-avatar
  امیر رضا یوسفی
  15 اردیبهشت 1401

  سلام، آیا امکانش وجود داره که بدون داشتن پروانه وکالت اقدام به تاسیس موسسه حقوقی کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   خیر.طبق قوانین روز برای اینکه شما بخواهید که یک موسسه حقوقی به ثبت برسونید علاوه بر رعایت کردن تمامی اصول حتماً لازم هستش که حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره شرکت دارای پروانه وکالت دارای اعتبار باشن که باید این موضوع رو مدنظر داشته باشین که استان صادر کننده پروانه وکالت باید با استان محله ثبت موسسه حقوقی یکی باشه.