هزینه ثبت برند در سال 1401

هزینه ثبت برند در سال 1401

هزینه ثبت برند : يكي از با ارزش ترين دارايي هاي هر شركت برند و یا نام و نشان تجاری آن شركت مي باشد. هرچه ارزش نام و نشان تجاري در ذهن مصرف كنندگان بيشتر باشد، شركت مي تواند در سايه آن منافع بيشتری را از مصرف كنندگان كسب كند. ارزش داشتن برند يکي از دارايي هايي است که هم ارزش شرکت را حفظ مي کند و هم وفاداری مشتريان را به دنبال خواهد داشت.

عابد مشاور ثبت برند و علامت تجاری

در شرايط پر رقابت بازارهاي كنوني بدست آوردن جايگاه مناسب در ذهن مصرف كننده به گونه اي كه مصرف كننده وفادار شركت باشد ، از اهميت بسزايي برخوردار است و از جمله عواملي كه در رسيدن به چنين جايگاهي در ذهن مشتريان موثر است ، ارزش ويژه نام و نشان تجاري شركت مي باشد. امروزه، نام برند از حالت يک ابزار تشخیص درآمده و به يكي از سرمايه هاي اصلي شرکت ها تبديل شده اند، به طوري که ارزش ويژه نام برند ، درصد بالايي از ارزش دارائی هاي يک شرکت را به خود اختصاص مي دهد .

در وهله اول صاحبان کسب و کار برای آن که بتوانند ثبت برند خود را انجام دهند باید از هزینه ثبت برند اطلاعات کافی داشته باشند, هزینه ثبت برند بستگی به متغیرهایی دارد که میتواند بر روی هزینه های پرداختی شما برای ثبت برند تاثیرگزار باشد. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که اطلاعات کافی را از هزینه ثبت برند به دست آورید.

هزینه ثبت برند در سال 1401 چقدر می باشد؟

ما در این مطلب به صاحبان کسب و کار یادآور میشویم که اگر آنها قصد دارند برندشان را خودشان به ثبت برسانند, چه مقدار باید هزینه کنند و این هزینه ها صرف چه مواردی میشود. قبل از هرچیزی ما باید این را بدانیم هزینه ثبت برند در تهران با سایر شهرهای ایران هیچ تفاوتی با هم ندارند و تمامی مراحل فقط و فقط از طریق یک سایت و آن هم سایت اداره مالکیت معنوی انجام میگیرد.

صاحبان کسب وکار برای آن که بتوانند برندشان را  با موفقیت و به رسمیت به ثبت برسانند بهتر است بدانند هزینه های اصلی آنها به 4 دسته تقسیم می شونند.

هزینه ثبت اظهارنامه برند در سامانه

در ابتدا هزینه ثبت برند باید در سایت اداره معنوی عضو شوید, بعد از گذشت این مرحله باید مدارک لازم را در سایت بارگذاری کنید و اظهار نامه ثبت برند را به ثبت برسانید. در این مرحله هزینه آن بستگی به تعداد طبقات, مقدار کالا و برند حقیقی و حقوقی, متغییر می باشد.

به عنوان مثال هزینه ثبت در یک طبقه حداقل 130 هزار تومان و هر چقدر تعداد طبقات بیشتر باشد به همان میزان هزینه ثبت اظهارنامه بالاتر خواهد بود.

هزینه اولیه ثبت اظهارنامه در ازای یک طبقه

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 30 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل 60 هزار تومان

هزینه مربوط در هر طبقه اضافی

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 70 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل130 هزاز ریال

هزینه روزنامه اول در تقاضای ثبت برند

در مرحله بعدی هزینه ثبت برند آگهی تقاضای برند شما باید در روزنامه رسمی به چاپ رسیده شود که این به چاپ رساندن ملزم به آن است که اظهارنامه شما توسط کارشناس اداره مالکیت بررسی و ثبت شده باشد.

هزینه این روزنامه از 610 هزار تومان به بالا می باشد. هزینه روزنامه رسمی به سیاه سفید یا رنگی بودن لوگو, میزان خطوط و تعداد طبقات و کالاها بستگی دارد, به طور مثال اگر تعداد خطوط و طبقات بیشتر باشد باعث اضافه شدن کادر آگهی می گردد به همین دلیل هزینه ها متغییر می باشد, مثلا: برای سه طبقه و یک علامت رنگی باید حداقل 900 هزار تومان هزینه در سایت روزنامه رسمی پرداخت کنید.

هزینه حق الثبت برند

بعد از آن که یک ماه از چاپ آگهی شما می گذرد, شما باید حق الثبت را در سایت پرداخت نمایید که میتوان گفت که هزینه این حق الثبت بستگی به تعداد طبقات و کالاها دارد که این مورد برای برند حقیقی و حقوقی به شرح زیر می باشد:

هزینه ثبت برند مربوط به حق الثبت در ازای یک طبقه

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 360 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل 400 هزار تومان

هزینه ثبت برند مربوط به حق ثبت برند در هر طبقه اضافی

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 50 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل 70 هزار تومان

هزینه آگهی ثبت برند در روزنامه دوم

هزینه آگهی ثبت برند را میتوان جزء آخرین هزینه ها به حساب آورد, به طوری که بعدازآن که حق الثبت شما پرداخت شد میتوانید برای اعلام نهایی به عموم, آگهی نوبت دوم خود را به چاپ برسانید که مانند روزنامه اول از 610 هزار تومان به بالا می باشد. در این بخش باید به دو نکته مهم توجه کرد, 1- به این صورت که اگر تحویل گیرنده ی گواهی ده ساله برند شما وکیل دادگستری باشد شما می بایست حق التمبر وکیل حداقل به میزان 550 هزار تومان جهت تشکیل پرونده فیزیکی و … پرداخت نمایید. 2- اگر متضای ثبت برند خارجی  باشد, می بایست معادل ارزی هزینه ثبت را  براساس نرخ رسمی پرداخت نماید.

هزینه نقل و انتقال برند در سامانه مالکیت معنوی

اگر صاحبان کسب وکار تصمیم بر آن داشته باشند که برند خود را که به ثبت رسانده اند به دیگری انتقال دهند باید این انتقال در سامانه مالکیت معنوی انجام پذیرد, که انجام دادن این کار شامل هزینه هایی میشود, که ما در اینجا به هزینه های مربوط اشاره خواهیم کرد:

هزینه مربوط به استعلام برای اجازه بهره برداری یا انتقال

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 150 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل 200 هزار تومان

 هزینه مربوط به حق ثبت انتقال قراردادی در ازای کالا و خدمات

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 150 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل 200 هزار تومان

هزینه ثبت برند مربوط به حق ثبت انتقال در ازای هر طبقه اضافی

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل 610 هزار تومان
 • اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل 750 هزار تومان

هزینه تمدید برند در سال 1401

هر برندی که به ثبت رسانیده می شود بعد از گذشت ده سال احتیاج به تمدید دارد که این تمدید برند به صورت خودکار انجام نخواهد شد و ملزم به پرداخت هزینه می باشد.

عابد مشاور ثبت برند و علامت تجاری

هزینه تمدید ثبت برند در دوره های ده ساله

 • هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی، معادل حق ثبت علامت هزینه بپردازند.
 • در صورت تأخیر در تمدید دوره، هزینه آن نیز بر عهده آنها خواهد بود.

و در پایان، از آنجا که ثبت خوب فرهنگ است! میتوانید قبل از ثبت و یا تمدید برند خود با مشاورین ما در تماس باشید.

4.9/5 - (27 امتیاز)
1893

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  وحید داوودپور
  05 آذر 1401

  سلام و ممنون از مقاله مفیدتون، من قصد دارم تا یک برند برای خودم ثبت کنم، آیا اگر تمام کارها و دوندگیهایش را خودم انجام دهم و وکلای شما تنها اظهارنامه تنظیم کنند، در هزینه ثبت برند تاثیر دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 آذر 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 2. admin-avatar
  اسحاق مرادی
  04 آبان 1401

  سلام، ببخشید من به چند جا تماس گرفتم اما هر موسسه قیمت های متفاوتی گفت، این تفاوت در هزینه ثبت برند برای چیست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 آبان 1401

   سلام و درود.
   در کل هزینه ثبت برند بر حسب پرداخت هزینه اظهار،پرداخت هزینه روزنامه اول،پرداخت حق الثبت،پرداخت روزنامه دوم و حق الوکاله و دستمزد محاسبه میشود که تمامی این پرداختیها به نسبت کالاهای مورد درخواست متقاضی و طبقات ثبتی مد نظر و اینکه متقاضی برند یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی است کاملاً متفاوت است.
   اگر که قیمتگذاری در این زمینه نوسان دارد به دلیل نحوه محاسبه این موضوعات است و اینکه آیا شرکتی که این موضوع رو برای شما پیگیری و اجرا میکند تمامی هزینه ها رو در مبلغ توافق محاسبه کرده یا اینکه بخشی از هزینه ها رو که معمولاً هدد کمی هم نیست،به عهده کارفرما قرار میدهد.

 3. admin-avatar
  آرمان سعادتی
  18 مهر 1401

  درود، آیا هزینه ثبت برند در سال 1401 نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله تمامی هزینه ها در روند ثبتی یک برند که شامل مبلغ اظهارنامه،پرداختی روزنامه تقاضا،پرداختی روزنامه ثبت قطعی و حق الثبت مربوطه میباشد به نسبت سال گذشته دچار افزایش مبلغ شده اند که این افزایش مبالغ به نسبت سال گذشته بسیار چشمگیر میباشد و میتوان تقریباً این مبالغ رو دو برابر سال گذشته و یا حتی بیشتر اعلام کرد و به همین نسبت هزینه های کلی ثبت برند افزایش پیدا کرده است.