سامانه ثبت شرکتها

سامانه ثبت شرکتها

یکی از اقدامات مهم برای ثبت شرکت به‌ صورت رسمی مراجعه به سامانه ثبت شرکتها است. دیگر حالت مراجعه حضوری و رفتن به اداره ثبت شرکت امکان‌پذیر نخواهد بود مگر آنکه این سامانه استان مورد نظر شما را پشتیبانی نفرماید. در صورتی که قصد دارید تا به روند کلی ثبت شرکت در این سامانه آشنا شوید، ما را همراهی کنید.

معرفی سامانه ثبت شرکت ها

اداره ثبت شرکت به منظور کاهش مراجعه حضوری و همچنین تسریع در کارها، سامانه ثبت شرکت‌ها را ایجاد نمود. به این ترتیب، شما می‌توانید در شرکت، اداره یا حتی منزل خود به این سامانه دسترسی داشته و اطلاعات لازم را ثبت نمایید. این سامانه چندی است که از آغاز فعالیتش می‌گذرد. با اینجا چگونگی ثبت و بخش‌های مختلف آن ممکن است برای برخی سوالاتی را به همراه داشته باشد. ما را همراهی کنید تا نحوه ثبت درخواست، تغییر و … را بررسی نماییم.

سامانه ثبت شرکتها چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، این سامانه اینترنتی ایجاد شده تا شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری بتوانند به‌طور رسمی شرکت خود را ثبت نمایند.  طبق ماده 195 قانون تجارت « ثبت کلیه شرکت‌های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکت‌ها است ». به جای مراجعه حضوری، از این پس باید به آدرس سایت سامانه ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید: irsherkat.ssaa.ir

پس از تکمیل نمودن فرم‌های درون این سایت باید مدارک خود را از طریق پست ارسال نمایید. مدارک در هر مرحله می‌تواند متفاوت باشد که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

انواع فعالیت‌ها موجود در سامانه ثبت شرکتها

هنگامی که وارد سایت ثبت شرکت‌ها شوید، با چند تب رو به رو خواهید شد. تب‌های موجود شامل:

 • تأسیس شخصیت حقوقی
 • صورتجلسه تغییرات
 • پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی
 • اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی
 • اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی
 • درخواست کد فراگیر
 • پیگیری درخواست
 • انصراف از درخواست

در هر تب می‌توانید اطلاعات را ارسال یا دریافت نمایید. در ادامه به معرفی هر تب خواهیم پرداخت. در ابتدا به نحوه ثبت شرکت در این سامانه خواهیم پرداخت.

مراحل ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکتها

اولین تب موجود در سامانه ثبت شرکت‌ ها، « تاسیس شخصیت حقوقی » است. هنگامی که روی آن کلیک کنید با فرمی‌رو به رو خواهید شد. اگر دقت کرده باشید اکنون در زیر تب‌ها لیست و روند فرم‌هایی که پر خواهید کرد آورده شده است. در ابتدا باید « اطلاعات متقاضی » را پر نمایید.

اطلاعات متقاضی شامل: اداره استان، واحد ثبتی، خوشه، گروه، تابعیت متقاضی و … می‌شود. همچنین، این فرم و روند را وکیل قانونی شما می‌تواند به عهده گیرد.

 

سامانه ثبت شرکتها - ثبت شرکت
سامانه ثبت شرکتها – ثبت شرکت

در مرحله دوم « نام‌ های درخواستی » باید حداقل 5 اسم را از قبل برای شرکت خود آماده کرده باشید. باید دقت کنید نام انتخابی شما از قبل توسط شخص حقوقی یا حقیقی دیگری انتخاب نشده باشد. می‌توانید از سامانه مربوطه استعلام بگیرید و سپس نام‌ها را وارد کنید.

در مرحله سوم « مدت و موضوع فعالیت » همان‌طور که از نامش پیداست، باید نام شرکت و نوع فعالیتش مشخص گردد. همچنین باید مدت فعالیت را براساس اینکه محدود یا نامحدود است مشخص نمایید.

سپس به «اطلاعات مرکز اصلی» می‌رسید، که باید آدرس، کد پستی، شماره تلفن را وارد نمایید. در صورت وجود می‌توانید شماره دورنگار، نشانی تارنما و پست الکترونیکی را نیز وارد کنید.

« سرمایه شخص حقوقی » نوع سرمایه خود را مشخص کنید:

 • سرمایه نقدی
 • غیر نقدی
 • سهام با نام
 • سهام بی نام

ارزش ریالی هر سهم باید مشخص شود.

گام بعدی « اشخاص » است. در این صفحه باید اطلاعات افرادی که در شرکت یا مؤسسه سمتی دارند به‌صورت حقیقی یا حقوقی وارد گردد. پس از آن اطلاعات مربوط به سرمایه و سمت اشخاص را پر نمایید. باید تاریخ اعتبار سمت و مدت تصدی همراه با حق امضای اشخاص وارد گردد.

مرحله «شعب» برای شرکت‌هایی که نیاز به تاسیس شعبه داشته باشند، پر خواهد گردید. در این بخش باید سمت اشخاص در شعب مشخص گردد. همچنین در بخش روزنامه روز و ماه شروع سال مالی باید مشخص گردد.

 

سامانه اداره ثبت شرکتها - بخش انتخاب شعبه
سامانه اداره ثبت شرکتها – بخش انتخاب شعبه

هنگامی که روی گام بعدی کلیک کنید وارد صفحه «اظهارنامه» می‌شود. متن اظهارنامه‌ای که از پیش آماده کرده‌اید را وارد نمایید. هم می‌توانید از نمونه متن‌های موجود در سامانه ثبت شرکتها استفاده کنید. در مرحله بعد «اساسنامه» شرکت را ارائه دهید. باید کپی برابر اصل اساسنامه شرکت را در سایت بارگزاری نمایید.

در صفحه «مدارک» نسبت به نوع فعالیت، مدارکی که باید توسط پست ارسال شوند، مشخص شده است. همچنین، باید متن صورتجلسه را طبق آنچه که در سایت ارائه می‌شود تکمیل کرده و همراه مدارک ارسال کنید. دقت کنید مدارک باید به صورت پست سفارشی ارسال گردد و از مراجعه حضوری خودداری نمایید.

در پایان که اطلاعات خود را تایید و نهایی کردید، یک کد رهگیری به شما تعلق خواهد گرفت. با این کد همواره می‌توانید اطلاعات خود را در سایت پیگیری کرده و از آخرین وضعیت آن مطلع شوید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت هر نوع شرکت متفاوت است. برای مثال، ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به مدارک زیر خواهد داشت:

دو برگ تقاضانامه، شرکتنامه، اساسنامه (همگی امضا شده باشند) همراه با اصل مجوز صادره، دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی و هیئت مدیره و اگر وکیل قانونی شما این کار را انجام می‌دهد، به اصل وکالتنامه نیز احتیاج خواهد بود. برای ثبت شرکت سهامی خاص، علاوه بر مدارک گفته شده نیاز به اصل فیس بانکی و اصل گواهی بانک نیز خواهید داشت.

مراحل ثبت تغییرات شرکت در سایت ثبت شرکتها

برای ثبت تغییرات شرکت باید وارد تب «صورتجلسه تغییرات» شوید. مدارک لازم برای ارائه در این بخش شامل اساسنامه، اظهارنامه، آگهی تاسیس، آگهی روزنامه، آگهی آخرین تغییرات، کپی شناسانامه و کارت ملی اعضای هئیت مدیره می‌شود. هنگامی وارد این تب شوید دو حالت وجود خواهد داشت

 • با شناسه ملی
 • بدون شناسه ملی

اگر شناسه ملی خود را دریافت کرده‌اید، با وارد نمودن آن به مرحله بعدی بروید. در صورت نداشتن شناسه ملی، اطلاعات لازم (نوع شخصیت حقوقی، واحد ثبتی و … ) می‌توانید به مرحله بعد وارد شوید.

سایت ثبت شرکتها - بخش صورتجلسات
سایت ثبت شرکتها – بخش صورتجلسات

در مرحله بعد وارد بخش «اطلاعات جلسه» خواهید شد. پر کردن تمامی فیلد‌های ستاره دار الزامی بوده و باید با دقت بالایی صورت گیرد. صورتجلسه شما باید با حاضرین در جلسه تناسب داشته باشید. نوع مجمع یا جلسه، تصمیمات، نوع شخصیت حقوقی و مدارک در این بخش به صورت یک فایل ارائه شده که می‌توانید از سایت ثبت شرکتها دریافت نمایید.

« تصمیمات جلسه » باید مطابق آنچه که در صورتجلسه اعلام شده باشد. همچنین طبق نمونه متون ارائه شده ارائه گردد.

« تغییر اطلاعات شخصیت حقوقی » در صورتی نیاز است که اطلاعات یکی از اشخاص دستخوش تغییرات شده باشد.

پس از آن به ترتیب فرم‌های «نام‌های درخواستی»، «سرمایه»، «اشخاص»، «سهام اشخاص»، «سمت اشخاص»، «سمت اشخاص»، «شعب شرکت» و «روزنامه» باید تکمیل گردد. از آنجایی که این مراحل به نوعی مشابه بخش ثبت شرکت‌ها هستند، از تکرار توضیحات خودداری می‌کنیم. در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سامانه ثبت شرکتها - پلمپ دفاتر
سامانه ثبت شرکتها – پلمپ دفاتر

نحوه ثبت پلمب دفاتر در سامانه ثبت شرکتها

با رفتن بر تب «پذیرش اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی» با فرم اولیه رو به رو خواهید شد که باید نوع شخص متقاضی در آن مشخصص گردد. سپس، تابیعت، شناسه ملی و اطلاعات تماس وارد گردد. اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمب نیز باید وارد شود.

دقت کنید شروع سال و ماه مالی طبق اساسنامه باید وارد گردد. تاریخ پایان سال مالی توسط سامانه ثبت شرکت‌ها محاسبه خواهد شد. سامانه مشخص خواهد کرد از کجا دفاتر را تهیه کنید و یک شماره پیگیری دریافت خواهد کرد. پس از آن در دو فرم باید اطلاعات هویتی اعضای هیات مدیره و دفتر مورد نیاز مشخص گردد. در انتها، پس از تایید اطلاعات، یک رسید به شما ارائه می‌شود که باید هنگام مراجعه به آدرس اعلام شده به همراه داشته باشید.

اطلاعات کلی شرکت ثبت شده در سامانه ثبت شرکت ها

برای اطلاع از وضعیت یک شخصیت حقوقی و اطلاعات موجود آن در سامانه به تب «اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی» مراجعه کرده و با وارد نمودن «شناسه ملی» اطلاعات عمومی وارد شده در سامانه ثبت شرکتها را مشاهده نمایید.

جستجوی شرکت ثبت شده در سامانه ثبت شرکتها
جستجوی شرکت ثبت شده در سامانه ثبت شرکتها

دریافت کد فراگیر در سامانه ثبت شرکت‌ها

با وارد شدن به تب «درخواست کد فراگیر» با دو گزینه رو به رو خواهید شد: ثبت و پیگیری

اگر برای اولین‌بار قصد دریافت آن را دارید بر گزینه «ثبت» کلیک کرده تا وارد فرم درخواست شوید. در این فرم می‌توانید با انتخاب نوع شخص (حقیقی یا حقوقی) اطلاعات خود را وارد کرده و در انتها با ثبت نمودن آن کد پیگیری دریافت نمایید. کد فراگیر شما از طریق پست به دست شما خواهد رسید.

چگونگی پیگیری ثبت درخواست در سامانه ثبت شرکتها

اگر دقت کرده باشید در هر مرحله پس از تایید اطلاعات ارسالی، کد پیگیری به شما اعلام می‌گردد. این کد را به خوبی نگهدارید کنید تا بتوانید روند ثبت یا تغییرات شرکت را بررسی نمایید. با وارد شدن به بخش «پیگیری درخواست» در ابتدا نوع درخواست را مشخص کرده و سپس شماره پیگیری را وارد نمایید. پس از آن سامانه نمایش خواهد داد که پذیرش شما در چه مرحله‌ای قرار دارد.

درخواست کد فراگیر در سامانه ثبت شرکتها
درخواست کد فراگیر در سامانه ثبت شرکتها

نتیجه‌گیری

سامانه ثبت شرکتها ایجاد شده تا از مراجعه حضوری کاسته شود. این مسئله به خصوص در شرایط اپیدمی از نکات مثبت این اداره شناخته می‌شود. تمامی اطلاعات به صورت برخط در سامانه ثبت می‌شود. لیست مدارک در انتها به متقاضی ابلاغ می‌شود که باید از طریق پست ارسال گردند. در هر تب باید تمامی اطلاعاتی که با ستاره مشخص شده‌اند پر گردند. در انتها با دریافت کد پیگیری می‌توانید از وضعیت و روند پذیرش درخواست خود مطلع شوید. همچنین، در همین بخش ایرادات و موانع اعلام می‌گردد.

5/5 - (2 امتیاز)
400

ارسال نظر