ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری: احتمالا تا به امروز نام موسسات غیر تجاری زیادی را شنیده باشید اما ندانید که اصلا آن ها غیر تجاری هستند.

یا برایتان سوال باشد که به چه موسساتی غیر تجاری می گویند؟ یا اصلا شما می توانید یک موسسه غیر تجاری داشته باشید و فعالیت کنید؟ سوال اساسی اینجاست که ثبت موسسه غیر تجاری به چه صورتی انجام می گیرد؟

ثبت موسسه غیر تجاری یکی از مجموعه‌هایی است که افراد زیادی تمایل به تاسیس و ثبت آن دارند.

ثبت این موسسات به شرایط و امکاناتی نیاز دارد به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد تمامی جزئیات مربوط به ثبت موسسه غیر تجاری از جمله ثبت موسسه، مدارک مورد نیاز برای ثبت، انواع موسسه تجاری و … با شما صحبت کنیم. در صورتی که قصد دارید در مورد موسسات غیر تجاری بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خانم دهقان مشاور ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری چیست؟

به زبان ساده بر طبق ماده‌ی 584 قانون تجارت، ثبت موسسه غیر تجاری به تمامی موسساتی گفته می‌شود که فعالیت غیر تجاری از جمله ادبی، فرهنگی، علمی، خیریه و … دارند.

این موسسات می‌تواند با اهداف انتفایی یا غیر انتفایی باشند. موسسات غیر تجاری تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند از عناوین دولتی و کشوری استفاده کنند، در عوض می‌توانند از عناوینی مثل انجمن، کانون و … استفاده کنند.

موضوعاتی که برای موسسات غیر تجاری کاربرد دارد عبارتند از: جمع‌آوری کمک نقدی و غیرنقدی توسط خیرین، مراکز درمانی، مراکز هنری و فرهنگی، مراکز اعزام دانشجو به خارج از کشور، مراکز سینمایی و خبری و …

تشکیلات و موسسات غیر تجاری، به آن دسته از تشکیلات و موسساتی گفته می شود که با هدف غیر تجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

عناوینی که با آن موسسه غیر تجاری به ثبت می رسد می تواند عناوینی تحت عنوان انجمن؛ کانون یا بنگاه و امثال آن ها باشد. اما نمی توانید جهت ثبت موسسه غیر تجاری از عناوین که مختص به تشکیلات دولتی و کشوری است استفاده کنید.

تشکیلاتی که با هدف غیرتجارتی و براساس ماده 584 قانون تجارت به ثبت می رسند، پس از ثبت شخصیت حقوقی پیدا می کنند.

ثبت موسسه غیر تجاری چیست؟

ویژگی ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری نیز مانند سایر مجموعه‌های ثبتی دارای یک سری ویژگی‌ها و امکانات هستند که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

 • موسسات غیر تجاری حق دریافت کارت بازرگانی ندارند.
 • حداقل سرمایه برای ثبت موسسات غیر تجاری 100 هزار تومان است.
 • حداقل تعداد شرکاء در این موسسات 2 نفر است.
 • می‌تواند بازرس داشته باشد، اما وجود آن ضروری نیست.
 • حداقل تعداد مدیران در این موسسات 2 نفر با حداقل سن 18 سال است.
 • باید حتما به ثبت برسند تا شکل قانونی پیدا کنند.
 • این موسسات نیز مانند شرکت‌های ثبتی دارای مجمع عمومی عادی،مجمع عمومی فوق‌العاده و … هستند.
 • از زمانی که ثبت آن‌ها به صورت رسمی انجام شود، شخصیت حقوقی پیدا می‌کنند.
 • امکان انجام هیچ نوع فعالیت تجاری در آن‌ها وجود ندارد.
 • تغییر اعضا هیئت مدیره از طریق مجموع عمومی عادی که بین شرکا موسسه انجام می‌شود، صورت می‌گیرد.
 • مدیران موسسه می‌توانند در مدت محدود و یا نامحدود تعیین شوند.
 • مدیران موسسه می‌توانند دارای اختیارات تام باشند مگر اینکه در اساسنامه جور دیگری ذکر شده باشد.

ویژگی ثبت موسسه غیر تجاری

انواع ثبت موسسه غیر تجاری

اگر قصد تقسیم بندی انواع ثبت موسسه غیر تجاری را داشته باشید، معمولا آن‌ها را به دو دسته انتفایی و غیر انتفایی تقسیم می‌کنند.

انواع ثبت موسسه غیر تجاری

موسسات غیر انتفایی

به صورت کلی در موسسات غیر انتفایی، هدف منفعت و تقسیم سود بین اعضا وجود ندارد. به طور مثال موسسات خیریه، صندوق‌های قرض‌الحسنه و … در این دسته از ثبت موسسات غیر تجاری قرار می‌گیرند.

موسسات غیر انتفایی

موسسات انتفایی

معمولا موسسات انتفایی با هدف کسب منافع مادی و تقسیم آن بین اعضا به وجود می‌آیند. موسسات فنی، موسسات حقوقی، خدمات شهری و … در این دسته از ثبت موسسه غیر تجاری قرار می‌گیرند.

موسسات انتفایی

مدارک ثبت موسسه غیر تجاری

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، موسسات غیر تجاری نیز باید به ثبت قانونی برسند. این موسسات از زمان به ثبت رسیدن دارای شخصیت حقوقی می‌شوند. برای انجام این فرآیند قانونی مثل هر فعالیت رسمی و قانونی دیگری نیاز به ارائه‌ یک سری اسناد است. برای راحتی کار، این مدارک را در ادامه برای شما لیست کرده‌ایم.

 • ارائه دو نسخه از تقاضانامه
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه هیات مدیره
 • در صورت نیاز به مجوز، ارائه مجوز مورد نظر
 • ارائه کپی اوراق هویتی مدیران و موسسین
 • ارائه تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی موسس
 • اگر اعضا هیئت مدیره و موسسین حقوقی باشند ، ارائه‌ی روزنامه رسمی و ارائه‌ی آگهی از آخرین تغییرات
 • در صورت استفاده از وکیل، ارائه‌ی اصل وکالتنامه

مدارک ثبت موسسه غیر تجاری

نکات ثبت موسسه غیر تجاری

براساس ماده 586 قانون تجارت، اگر موسسات و تشکیلات غیر تجاری مقاصدی مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع داشته باشند، ثبت نمی گردند.

چنانچه موسسات غیر تجاری هدفشان غیرانتفایی باشد باید هنگام درخواست ثبت توسط اداره ثبت شرکت ها، مراتب از اداره کل اطلاعات نیزوی انتظامی استعلام دریافت کنند. پس از اینکه جواب استعلام مثبت گردید، نسبت به ثبت می توانند اقدام کنند.

اگر هدف ثبت موسسه غیر تجاری با هدف جلب منافع مادی باشد موسسین باید نسبت به اخذ مجوز فعالیت نیز اقدام کنند.

نکته1: نحوه‌ی محاسبه مالیات در موسسات غیر تجاری با استفاده از دفاتر قانونی روزنامه و دفتر کل و پلمپ آن‌ها انجام می‌شود.

نکته 2: تمامی مراحل ثبت موسسه غیر تجاری مختلف از طریق سامانه‌ی ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود.

نکته3: تمامی مشخصات موسسه از قبیل اسم، آدرس، موضوع و … باید یک بار در روزنامه‌ی رسمی کشور چاپ شود.

نکات ثبت موسسه غیر تجاری

نحوه ثبت موسسه غیر تجاری

اصولا ثبت موسسه غیر تجاری در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها در تهران و در اداره‌ی ثبت مرکز اصلی شهرشتان‌ها انجام می‌شود. در صورتی که این موسسات در خارج از کشور باشند، باید در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها در تهران به ثبت برسند.
تعداد شرکا در این موسسات نباید کمتر از 2 نفر باشد.
وجود بازرس اجباری و ضروری نیست.
این موسسات می‌توانند دولتی یا خصوصی باشند.

نحوه ثبت موسسه غیر تجاری

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

قبل از بیان روش ثبت موسسه غیر تجاری، لازم به ذکر است که اگر جهت مراحل ثبت موسسه غیر تجاری، تجاری و حتی ثبت شرکت تجاری یا انواع ثبت برند و علامت تجاری و ثبت طرح صنعتی سوالی برای شما پیش آمد می توانید از همکاران و مشاورین ما در موسسه ثبت فرهنگ کمک بگیرید.

اما اگر بخواهید موسسه غیر تجاری خود را به ثبت برسانید باید چه کاری انجام دهید؟

 1. فرم تقاضانامه باید تکمیل گردد و توسط تمامی شرکا امضا شود.
 2. یک صورتجلسه باید توسط موسسین تنظیم گردد و توسط شرکا امضا شود.
 3. تنظیم یک اساسنامه که زیر آن باید کلیه شرکا تمامی صفحات را امضا کنند.
 4. مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها که نشانی آن www.sherkat.ssa.ir می باشد.
 5. اطلاعات خواسته شده در سامانه فوق باید تکمیل شود و برای موسسه باید 5 نام را به ترتیب الویت در آن جا ذکر کنید.

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

زمان ثبت موسسه غیر تجاری

یکی دیگر از سوالاتی که در زمینه‌ی ثبت موسسه غیر تجاری اهمیت دارد، مدت زمان مورد نیاز برای ثبت است.

بعد از اینکه تمامی مراحل ثبت موسسه را به دقت و صحت انجام دادید، به صورت حدودی به 10 تا 15 روز کاری برای ثبت نهایی زمان نیاز دارید.

برای اینکه این فرآیند در کمترین زمان و بدون اتلاف وقت انجام شود بهتر است در ارسال مدارک و اطلاعات مورد نیاز بسیار دقت کنید، زیرا در صورتی که هر کدام از آن‌ها اشتباه و یا ناقص باشند، پروسه‌ی ثبت و تایید اطلاعات و مدارک تکرار خواهد شد.

زمان ثبت موسسه غیر تجاری

وظایف مجمع موسسه غیر تجاری

مجمع عمومی در انواع ثبت موسسه غیر تجاری دارای شرح وظایفی مطابق لیست زیر است:

 • اولین مدیران این موسسات باید توسط این مجمع انتخاب شوند.
 • تصویب گزارش موسسین و همچنین رسیدگی به آن
 • طرح اساسنامه‌ی موسسه باید توسط این مجمع به تصویب برسد یا اصلاح شود.
 • مشخص کردن روزنامه‌ی کثیرالانتشاری که با استفاده از آن به توان هر نوع اطلاعیه یا دعوت‌نامه برای تشکیل مجمع عمومی را منتشر کرد.

وظایف مجمع موسسه غیر تجاری

انتخاب نام ثبت موسسه غیر تجاری

ممکن است سوال پیش بیاید که این نام ها باید چه خصوصیات و ویژگی هایی داشته باشند؟ نام های انتخاب شده جهت ثبت موسسه غیر تجاری بایستی :

 • با فرهنگ ملی و انقلاب اسلامی کاملا تطبیق داشته باشد.
 • هیچ شخص دیگری قبل از شما آن را به ثبت نرسانده باشد.
 • از نام های خارجی نباید استفاده کنید.

شما باید جهت ثبت موسسه غیر تجاری خود براساس این مشخصات پنج نام به سامانه معرفی کنید. مسئولین پس از بررسی های لازم با یکی از این نام ها موافقت خواهند کرد.

 • پس از مرحله معرفی 5 نام، کارشناس حقوقی اطلاعات شما را مورد بررسی قرار می دهد. اگر نقصی موجود باشد از طریقه سامانه به شما ابلاغ می کند تا شما مشکل را رفع کنید. پس از برطرف کردن نقص، اطلاعات شما مجدد بررسی و تایید می شود.
 • پس از اینکه در سامانه اداره ثبت شرکتها مراحل را طی کردید و اطلاعات شما مورد پذیرش قرار گرفت، صورت جلسه تنظیمی و ضمائم آن را باید از طریق باجه های پستی به صورت سفارشی برای آدرس اداره ثبت شرکت ها به همراه تاییدیه ی پذیرش ارسال نمایید.
 • پس از تکمیل فرم ها و ارسال آن به اداره ثبت شرکت ها، چنانچه صورتجلسه شما دچار نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد. و شما باید نسبت به رفع آن اقدام کنید. در حالت دیگری ممکن است کلا صورتجلسه شما رد شود در این حالت ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد. در این صورت طی یک ابلاغیه به شما اطلاع داده می شود تا صورتجلسه ای جدید را ارسال کنید.
 • در صورتی که صورتجلسه شما مورد پذیرش مسئولین اداره قرار بگیرد. دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها صادر می شود و تمامی مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود. مسئول دفتر پیش نویس تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها را در دفتر ثبت می کند و بعد از این که اصالتا یا وکالتا هویت متقاضیان احراز شد، در زیر ثبت دفتر همه متقضیان باید امضا کنند. بعد از امضا یک نسخه از مدارک اعم از اساسنامه،تنظیم صورتجلسه و تقاضانامه که اداره ثبت شرکت ها آن ها را مهر کرده به متقاضی تحویل داده می شود.
 • درج در روزنامه کثیرالانتشار و پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

انتخاب نام ثبت موسسه غیر تجاری

انحلال موسسه غیر تجاری

ممکن است بعد از اینکه موسسات غیر تجاری به ثبت رسیده و مشغول فعالیت شدند، بنا به دلایل مختلفی تصمیم به انحلال موسسه بگیرید.

این موضوع را به یاد داشته باشید که موسسات غیر تجاری می‌توانند به صورت اختیاری و یا اجباری منحل شوند. در صورتی که انحلال به صورت اختیاری باشد باید توسط تصمیم مجمع عمومی انجام شود. اما در نوع انحلال اجباری، این امر توسط حکم دادگاه بنا به دلایل مختلفی از جمله انواع تخلفات انجام خواهد شد.

انحلال موسسه غیر تجاری

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری

یکی از سوالات مهمی که در مورد ثبت موسسات غیر تجاری وجود دارد، در مورد هزینه‌ی ثبت آن است.

به صورت کلی نمی‌توان عدد دقیق و ثابتی را برای ثبت این موسسات در نظر گرفت. هزینه‌ی ثبت موسسات غیر تجاری از چند هزینه‌ی دیگر تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها با توجه به شرایط قابل تغییر است. هزینه‌ی ثبت این موسسات از هزینه‌های حق الثبت، حق الدرج، آگهی روزنامه، هزینه وکیل و … تشکیل می‌شود.

همچنین در صورتی که برای ثبت از یک مجموعه یا وکیل استفاده کنید هزینه‌ی حق الوکاله‌ی آن نیز به این لیست اضافه خواهد شد. در صورتی که برای ثبت این موسسات نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان ما استفاده کنید.

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری

قوانین ثبت موسسه غیر تجاری

برای ثبت موسسه غیر تجاری نیاز به رعایت یک سری قواعد و قوانین دارید که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • موسسه غیر تجاری در حال ثبت بر طبق قوانین آیین‌نامه باید به دو قسمت غیرانتفایی و انتفاعی تقسیم‌بندی می شوند.
 • ثبت این موسسات در تهران در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها انجام خواهد شد.
 • ثبت این موسسات در شهرستان‌ها در اداره‌ی ثبت مرکز اصلی انجام خواهد شد.
 • برای ثبت این موسسات باید اظهارنامه در دو نسخه‌ی فارسی با امضا و تاریخ که شامل اطلاعات زیر باشد ارائه شود:
  اسم، اقامتگاه، تابعیت، موضوع موسسه، شعبات موسسه، اطلاعات هویتی و شهرت اشخاصی که جز موسسین یا مدیران موسسه هستند، اطلاعات هویتی و تابعیت وکیلی که اظهارنامه توسط آن تکمیل و ارائه شده، تاریخ ثبت، محل ثبت، کشور ثبت (در صورتی که موسسه‌ی مورد نظر در خارج از کشور ثبت شده باشد).

همچنین اظهارنامه نیاز به ضمائمی دارد که به شرح زیر است:

 • در صورت استفاده از وکیل، باید اصل وکالتنامه ارائه شود.
 • رسیدی که نشان دهنده‌ی پرداخت هزینه‌های موسسه غیر تجاری باشد.
 • ارائه‌ی دو نسخه از اساسنامه و ترجمه‌ی آن در صورتی که اساسنامه به زبان دیگری باشد.
 • ارائه مجوز یا اجازه‌نامه‌های مورد نیاز از شهرداری، نیروی انتظامی و یا ارگان‌های مربوطه
 • ارائه‌ی صورت جلسه‌ای که در آن اعضا هیئت مدیره مشخص شده‌اند.

قوانین ثبت موسسه غیر تجاری

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم صفر تا صد جزئیات مربوط به ثبت موسسه غیر تجاری را به شما بیان کنیم.

امروزه موسسات غیر تجاری زیادی مشغول به فعالیت هستند. در صورتی که شما هم قصد فعالیت در حوزه‌ی این موضوعات را دارید، می‌توانید با ثبت این موسسات در این زمینه فعالیت کنید. اصولا ثبت این موسسات کار سختی نیست اما نیاز به رعایت یک سری اصول و قواعد دارد.

خانم دهقان مشاور ثبت موسسه غیر تجاری

مجموعه‌ی ما دارای سابقه طولایی در زمینه ثبت انواع شرکت‌ها و موسسات تجاری و غیر تجاری است به همین دلیل می‌توانید صفر تا صد این فرآیند را با خیال راحت به ما بسپارید.

البته پیشنهاد ما به شما این است که قبل از ثبت هر نوع شرکت یا موسسه‌ای به طور کامل در مورد آن تحقیق کنید، چرا که ثبت خوب فرهنگ است ، این تحقیقات را می‌توانید از طریق کارشناسان مجموعه‌ی ما انجام دهید.

5/5 - (5 امتیاز)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

8 پاسخ

 1. ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با ثبت موسسه غیر تجاری

  1. سلام و درود.

   ممنون از زمانیکه برای مطالعه مقاله موسسه غیر تجاری گذاشتید و نظر مثبتتون.

 2. آیا به هیچ عنوان نمیشود در یک موسسه غیر تجاری فعالیت های تجاری انجام داد؟

  1. سلام و درود.
   خیر،همانطور که از اسم موسسه غیر تجاری مشخص است،در قالب موسسات غیر تجاری نمیتوان فعالیت تجاری داشت.

 3. سلام آیا می شود یک موسسه غیر تجاری را به موسسه تجاری تبدیل کرد؟

  1. سلام و درود.
   همانطور که از نام موسسه غیر تجاری پیداست در قالب موسسات،نمیتوان کارهای تجاری از قبیل خرید و فروش و واردات و صادرات و تولید و… انجام داد.
   اگر بخواهید موضوع فعالیت تجاری در نوع کسب و کارتون داشته باشید میبایست ثبت شرکت انجام بدید و در قالب شرکت،میتونید فعالیت تجاری داشته باشید.

 4. سلام، قصد راه اندازی یک موسسه غیر تجاری را دارم، آیا حتما باید مکانی را به عنوان مرکز فعالیت مشخص کنم یا اینکه امکان فعالیت تنها از طریق وبسایت هم امکان پذیره؟

  1. سلام و درود.
   در کل برای اینکه شما بخواهید نوع فعالیتتون رو در هر زمینه فعالیتی از عنوان شخص حقیقی به یک شخصیت حقوقی تبدیل کنید لازمه که در قدم اول اقدام به ثبت شرکت و یا بسته به موضوع فعالیتتون که غیر تجاری باشه اقدام به ثبت موسسه غیر تجاری کنید که برای اینکار احتیاج به یکسری اطلاعات اولیه هست و یکی از این مطالب بحث محل فعالیت یا همون مکان شرکت یا موسسه هست که شرایط و ویژگی های خودش رو هم داره.
   مدنظر داشته باشین که بعد از اتمام پروسه ثبت موسستون،حداکثر دو ماه زمان دارید که برای موسسه ثبت شده اقدام به دریافت کداقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کلاسه پرونده و تایین حوزه مالیاتی کنید که در این مرحله حتماً نیاز هستش که کاربری محل موسسه یا شرکتتون به صورت اداری باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس