ثبت موسسه غیرتجاری

ثبت موسسه غیرتجاری

ثبت موسسه غیرتجاری : احتمالا تا به امروز نام موسسات غیرتجاری زیادی را شنیده باشید اما ندانید که اصلا آن ها غیرتجاری هستند. یا برایتان سوال باشد که به چه موسساتی غیرتجاری می گویند؟ یا اصلا شما می توانید یک موسسه غیرتجاری داشته باشید و فعالیت کنید؟ یا برای بسیار سوال اساسی اینجاست که ثبت موسسات غیرتجاری به چه صورتی است؟ ما در این مقاله به تمامی سوالات شما در این خصوص پاسخ خواهیم داد پس همراه ما باشید.

ثبت موسسه غیرتجاری

تشکیلات و موسسات غیرتجاری، به آن دسته از تشکیلات و موسساتی گفته می شود که با هدف غیرتجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

عناوینی که با آن موسسه غیرتجاری به ثبت می رسد می تواند عناوینی تحت عنوان انجمن؛ کانون یا بنگاه و امثال آن ها باشد. اما نمی توانید جهت ثبت موسسه غیرتجاری از عناوین که مختص به تشکیلات دولتی و کشوری است استفاده کنید.

تشکیلاتی که با هدف غیرتجارتی و براساس ماده 584 قانون تجارت به ثبت می رسند، پس از ثبت شخصیت حقوقی پیدا می کنند و می توانند با عناوین مختلفی از جمله انجمن، بنگاه، کانون و مانند این ها فعالیت خود را آغاز نمایند.

تقسیم بندی موسسه غیرتجاری

به طور کلی موسسات غیرتجارتی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

دسته اول ) موسسه غیرتجاری که اهداف منفعتی نداشته باشد : 
موسسات غیرتجاری که هدف شان جلب منافع و تقسیم آن بین اعضا نباشد را به اصطلاح موسسات غیر انتفایی می گویند. چند نمونه از این موسسات عبارتند از: موسسات خیریه، انجمن های اسلامی و تخصصی و احزاب، صندوق های قرض الحسنه و گروه های سیاسی جز این دسته از موسسات هستند. در واقع به آن ها موسسات غیرانتفایی گفته می شود.

دسته دوم ) موسسات غیرتجاری که هدفشان جلب منافع مالی و تقسیم منابع مزبور بین اعضای موسسه است: 

برخی از موسسات غیرتجاری با این هدف به ثبت می رسند که منافع مادی و مالی ایجاد کنند تا بتوانند از این منابع بین اعضای خود و یا غیره استفاده کنند. برخی از این موسسات غیرتجاری عبارتند از کانون های فنی و حقوقی و موسساتی که هدف شان ارائه خدمانت شهری از قبیل نظافت و فضای سبز است.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت، ثبت اختراع و ثبت تغییرات شرکتها در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید.

مدارک لازم جهت ثبت موسسه غیرتجاری

 • جهت ثبت موسسه غیرتجاری باید دو نسخه از تقاضانامه ثبت موسسه که به صورت چاپی است موجود باشد.
 • جهت ثبت غیرتجاری باید حداقل 2 نسخه اساسنامه تنظیم گردد.
 • صورتجلسه مجمع موسسین حداقل در دو نسخه باید تنظیم گردد.
 • جهت ثبت موسسه غیرتجاری باید فتوکپی شناسنامه شرکا موجود باشد.
 • اخذ مجوز در خصوص موضوع موسسه الزامی است.

تذکرات مهم در زمینه ثبت موسسه غیرتجاری :

جهت ثبت موسسه غیرتجاری، تعداد شرکا حداقل باید دو نفر باشند.

قید سرمایه به هر میزان مجاز است.

براساس ماده 586 قانون تجارت، اگر موسسات و تشکیلات غیرتجاری مقاصدی مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع داشته باشند، ثبت نمی گردند.
چنانچه موسسات غیرتجاری هدفشان غیرانتفایی باشد باید هنگام درخواست ثبت توسط اداره ثبت شرکت ها، مراتب از اداره کل اطلاعات نیزوی انتظامی استعلام دریافت کنند. پس از اینکه جواب استعلام مثبت گردید، نسبت به ثبت می توانند اقدام کنند.

اگر هدف ثبت موسسه غیرتجاری با هدف جلب منافع مادی باشد موسسین باید نسبت به اخذ مجوز فعالیت نیز اقدام کنند.

مراحل ثبت موسسه غیرتجاری :

قبل از بیان روش ثبت موسسه غیرتجاری، لازم به ذکر است که اگر جهت مراحل ثبت موسسه غیرتجاری، تجاری و حتی ثبت شرکت یا انواع ثبت لوگو و ثبت طرح صنعتی سوالی برای شما پیش آمد می توانید از همکاران و مشاورین ما در موسسه ثبت فرهنگ کمک بگیرید.

اما اگر بخواهید موسسه غیرتجاری خود را به ثبت برسانید باید چه کاری انجام دهید؟

 1. فرم تقاضانامه باید تکمیل گردد و توسط تمامی شرکا امضا شود.
 2. یک صورتجلسه باید توسط موسسین تنظیم گردد و توسط شرکا امضا شود.
 3. تنظیم یک اساسنامه که زیر آن باید کلیه شرکا تمامی صفحات را امضا کنند.
 4. مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها که نشانی آن www.sherkat.ssa.ir می باشد.
 5. اطلاعات خواسته شده در سامانه فوق باید تکمیل شود و برای موسسه باید 5 نام را به ترتیب الویت در آن جا ذکر کنید.

انتخاب نام برای ثبت موسسه غیرتجاری

اما ممکن است سوال پیش بیاید که این نام ها باید چه خصوصیات و ویژگی هایی داشته باشند؟ نام های انتخاب شده جهت ثبت موسسه غیرتجاری بایستی :

 • با فرهنگ مملکتی و انقلاب اسلامی کاملا تطبیق داشته باشد.
 • هیچ شخص دیگری قبل از شما آن را به ثبت نرسانده باشد.
 • از نام های خارجی نباید استفاده کنید.

شما باید جهت ثبت موسسه غیرتجاری خود براساس این مشخصات پنج نام به سامانه معرفی کنید. مسئولین پس از بررسی های لازم با یکی از این نام ها موافقت خواهند کرد.

 • پس از مرحله معرفی 5 نام، کارشناس حقوقی اطلاعات شما را مورد بررسی قرار می دهد. اگر نقصی موجود باشد از طریقه سامانه به شما ابلاغ می کند تا شما مشکل را رفع کنید. پس از برطرف کردن نقص، اطلاعات شما مجدد بررسی و تایید می شود.
 • پس از اینکه در سامانه اینترنتی مراحل را طی کردید و اطلاعات شما مورد پذیرش قرار گرفت، صورت جلسه تنظیمی و ضمائم آم را باید از طریق باجه های پستی به صورت سفارشی برای آدرس ذکر شده در تاییدیه ی پذیرش ارسال نمایید.
 • پس از تکمیل فرم ها و ارسال آن به اداره ثبت شرکت ها، چنانچه صورتجلسه شما دچار نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد. و شما باید نسبت به رفع آن اقدام کنید. در حالت دیگری ممکن است کلا صورتجلسه شما رد شود در این حالت ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد. در این صورت طی یک ابلاغیه به شما اطلاع داده می شود تا صورتجلسه ای جدید ارسال کنید.
 • در صورتی که صورتجلسه شما مورد پذیرش مسئولین اداره قرار بگیرد. دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها صادر می شود و تمامی مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود. مسئول دفتر پیش نویس تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها را در دفتر ثبت می کند و بعد از این که اصالتا یا وکالتا هویت متقاضیان احراز شد، در زیر ثبت دفتر همه متقضیان باید امضا کنند. بعد از امضا یک نسخه از مدارک اعم از اساسنامه، صورتجلسه و تقاضانامه که اداره ثبت شرکت ها آن ها را مهر کرده به متقاضی تحویل داده می شود.
 • درج در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.
768

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  مهدی انور
  14 اردیبهشت 1401

  سلام، قصد راه اندازی یک موسسه غیر تجاری را دارم، آیا حتما باید مکانی را به عنوان مرکز فعالیت مشخص کنم یا اینکه امکان فعالیت تنها از طریق وبسایت هم امکان پذیره؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   در کل برای اینکه شما بخواهید نوع فعالیتتون رو در هر زمینه فعالیتی از عنوان شخص حقیقی به یک شخصیت حقوقی تبدیل کنید لازمه که در قدم اول اقدام به ثبت شرکت و یا بسته به موضوع فعالیتتون که غیر تجاری باشه اقدام به ثبت موسسه غیر تجاری کنید که برای اینکار احتیاج به یکسری اطلاعات اولیه هست و یکی از این مطالب بحث محل فعالیت یا همون مکان شرکت یا موسسه هست که شرایط و ویژگی های خودش رو هم داره.
   مدنظر داشته باشین که بعد از اتمام پروسه ثبت موسستون،حداکثر دو ماه زمان دارید که برای موسسه ثبت شده اقدام به دریافت کداقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کلاسه پرونده و تایین حوزه مالیاتی کنید که در این مرحله حتماً نیاز هستش که کاربری محل موسسه یا شرکتتون به صورت اداری باشه.