ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان: احتمالا این روزها نام شرکت‌های دانش بنیان را زیاد می‌شنوید ، در صورتی که تمایل دارید در مورد این شرکت‌ها و نحوه‌ی ثبت آن‌ها بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. قصد داریم در این مطلب در مورد اهداف این شرکت‌ها و مراحل ثبت آن به تفضیل صحبت کنیم.

 

تعریف شرکت دانش بنیان

در اولین مرحله باید بدانیم ثبت شرکت دانش بنیان چه شرکت‌هایی هستند یا به عبارت دیگری به چه شرکت‌هایی دانش بنیان گفته می‌شود. همانطور که از اسم این شرکت‌ها مشخص است، پایه و اساس اصلی این شرکت‌ها دانش و فناوری است. به همین دلیل معمولا این شرکت‌ها را افراد دارای دانش علمی بالا از جمله اساتید دانشگاه، اعضای هیئت علمی دانشگاه، دانشجویان فعال، نخبگان و … تاسیس می‌کنند. در اکثر مواقع شرکت‌های دانش بنیان کالایی تولید نمی‌کنند و زمین و ابزارهای خاصی ندارند، بلکه با استفاده از تولید دانش و اطلاعات کسب درآمد می‌کنند.
برای اینکه بتوانید شرکت دانش بنیان تاسیس کنید در ابتدا باید یکی از انواع شرکت‌های ثبتی که عموما شرکت‌های سهامی خاص و یا شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند را به ثبت برسانید. سپس در صورت داشتن شرایط قانونی و ارزیابی شرکت، تاییدیه دانش بنیان بودن آن انجام خواهد شد. بنابراین می توان گفت که به راستی ثبت خوب فرهنگ است .

اهداف شرکت‌ دانش بنیان

قبل از اینکه بخواهید این قبیل شرکت‌ها را به ثبت برسانید باید با اهداف آن آشنا شوید. واضح است که این شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا با تولید علم و یا استفاده از علم از طریق افراد علمی و نخبه به کسب درآمد و ثروت برسند. مثلا یکی از اهداف مهم این شرکت‌ها، راه‌اندازی و توسعه اقتصاد دانش محور است. همچنین این شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا با گسترش نوآوری، اختراع و … در زمینه تولید کالا و یا ارائه خدمات تاثیر گذار باشند. اگر شما هم این اهداف را دارید می‌توانید یکی از ثبت کنندگان شرکت‌های دانش بنیان باشید.

 

ویژگی‌های شرکت‌ دانش بنیان

حالا که با اهداف ثبت شرکت دانش بنیان آشنا شدید بهتر است در مورد ویژگی‌های آن نیز اطلاعات داشته باشید. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم معمولا تولیدات این شرکت‌ها، دانش و ایده‌های منحصر به فردی هستند که به صورت فیزیک ملموس نیستند. یکی از موضوعات و دغدغه‌های اصلی صاحبان شرکت‌های دانش بنیان مربوط به حفظ مالکیت معنوی تولیدات است. متاسفانه تعداد زیادی از شرکت‌های دانش بنیان به دلیل رعایت نشدن این مالکیت با شکست رو به رو شده‌اند. به همین دلیل استفاده از کارشناسان حقوقی برای جلوگیری از این کار، یکی از اولیه‌ترین اقداماتی است که باید انجام دهید.

ویژگی‌های شرکت‌های دانش بنیان

شاخص‌های عمومی و اختصاصی در ثبت شرکت دانش بنیان

برای اینکه یک شرکت دانش بنیان محسوب شود باید شاخص‌های عمومی و اختصاصی که توسط قانون تعیین شده است را دارا باشد. در ادامه این شاخص‌های عمومی و اختصاصی را با هم بررسی می‌کنیم.

شاخص‌های عمومی

از آنجایی که این شرکت‌های با محوریت دانش مشغول فعالیت هستند پس حداقل دو سوم اعضا هئیت مدیره باید به صورت حداقلی دو مورد از شرایط زیر را دارا باشند.
دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی باشند.
در زمینه فعالیت شرکت یا بخش مدیریتی دارای 3 سال سابقه‌ی کاری باشند.
پرداخت بیمه برای حداقل 3 نفر از اعضا تمام وقت، برای بیشتر از 6 ماه باشد.
یک اختراع ثبت شده داخلی ارزیابی شده یا یک اختراع بین المللی مرتبط با زمینه فعالیت شرکت داشته باشند.
در حداقل‌ترین حالت، نصف درآمد یک سال گذشته از طریق خدمات و یا فناوری دانش بنیان تولید شده باشد.

شاخص‌های اختصاصی

ثبت شرکت دانش بنیان برای تایید علاوه بر دارا بودن شاخص‌های عمومی باید شاخص‌های اختصاصی را که در ادامه بررسی می‌کنیم دارا باشند.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دانش بنیان

خدماتی که ارائه می‌دهند در لیست خدمات مصوب شرکت‌های دانش بنیان باشد. در مورد پرسنل و نیروی انسانی شرکت باید نسبت حداقل 50 درصدی پرسنل مربوط به ارائه‌ی خدمات تخصصی دانش بنیان با حداقل مدرک کارشناسی در مقایسه با کل پرسنل شرکت رعایت شود. شرکت دانش بنیان مورد نظر دارای بخش تحقیق و توسعه‌ی فعال با بودجه‌ی حداقلی 7 درصد از درآمد سالیانه شرکت باشد. در سال گذشته حداقل یک قرارداد رسمی برای ارائه خدمات داشته باشد. درآمد حداقلی شرکت در سال گذشته طبق مصوبه سال 1391، یک میلیارد ریال باشد.

شرکت‌های تولید کننده‌ی کالای دانش بنیان

یعنی شرکت باید تولید کننده‌ی کالای دانش بنیان باشد که در 2 سال اخیر آن‌ها را ارتقا داده باشد. (این کالاها باید دارای تاییدیه و استاندارد داخلی یا بین المللی باشند)
در مورد پرسنل و نیروی انسانی شرکت باید نسبت حداقل 30 درصدی پرسنل مربوط به تولید کالای دانش بنیان با حداقل مدرک کارشناسی در مقایسه با کل پرسنل شرکت رعایت شود.
شرکت دانش بنیان مورد نظر دارای بخش تحقیق و توسعه‌ی فعال با بودجه‌ی حداقلی 7 درصد از فروش سالیانه شرکت باشد.

شرکت‌های تحقیق و توسعه و خدمات طراحی مهندسی

فعالیت‌های شرکت در زمینه تحقیق و توسعه و یا خدمات طراحی مهندسی در فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب باشد. و در دو سال گذشته حداقل 2 قرارداد داشته باشد. یا در یک سال گذشته حداقل یک قرارداد “بهبود فرآیند” و یک قرارداد “تولید و عرضه‌ی کالا و خدمات ارتقا یافته یا جدید” داشته باشد. در مورد پرسنل و نیروی انسانی شرکت باید نسبت حداقل 50 درصدی پرسنل مربوط به تحقیق و توسعه یا خدمات طراحی مهندسی با حداقل مدرک کارشناسی در مقایسه با کل پرسنل شرکت رعایت شود. تولیدات شرکت حداقل در نمونه‌ی آزمایشی و یا پایلوت باشد.

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

مهم‌ترین قسمت مربوط به طی مراحل ثبت شرکت دانش بنیان است که در این قسمت آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.
در اولین مرحله باید شرکت مورد نظر را ثبت کنیم روال این ثبت، مشابه سایر شرکت‌ها است. معمولا برای ثبت شرکت دانش بنیان یا از نوع سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود است.
در مرحله بعدی باید شرکت را به صورت دانش بنیان دربیاوریم. برای این کار در ابتدا به آدرس اینترنتی آن یعنی www.daneshbonyan.ir مراجعه کنید. از شما درخواست می‌شود تا اطلاعات مربوط به شرکت را در آن وارد کنید. برای اینکه شرکت تبدیل به دانش بنیان شود باید شرایط شاخص‌های عمومی و شاخص‌های اختصاصی را داشته باشد.
در مرحله‌ی بعد باید شرکت به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شود. این نوع از شرکت‌ها بعد از طی کردن مرحله ارزیابی به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند. بعد از اینکه این شرکت‌ها بتوانند کالا یا خدمات مورد نظر خودشان را به مرحله بهره‌برداری برسانند، می‌توانند به صورت محدود از مزایا و تسهیلات قانونی شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنند و برای اینکه این مدت زمان تایید شود باید دوباره ارزیابی صورت گیرد.
همچنین برای تشخیص صلاحیت این شرکت‌ها باید معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت نیز آن را تایید کنند.
نکته: صندوق نوآوری و شکوفایی وظایف مختلفی از جمله ارائه‌ی وام کم بهره و یا قرض الحسنه به شرکت‌های دانش بنیان دارد.

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت دانش بنیان

برای ثبت شرکت دانش بنیان نیز مثل سایر شرکت‌ها نیاز به ارائه یک سری اسناد و مدارک معتبر دارید که در ادامه این مدارک را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • یک نسخه کپی از مدارک تحصیلی اعضا و موسسین
 • یک نسخه کپی از اساسنامه شرکت
 • یک نسخه کپی از اظهارنامه یا شرکت نامه
 • یک نسخه کپی از اوراق هویتی اعضا هیئت مدیره (شناسنامه و کارت ملی)
 • یک نسخه کپی از آگهی روزنامه رسمی شرکت
 • ارائه رزومه شرکت
 • ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی
 • ارائه آخرین لیست بیمه شرکت

انواع ثبت شرکت دانش بنیان

حالا به موضوع انواع شرکت‌های دانش بنیان می‌رسیم. به زبان ساده ثبت شرکت دانش بنیان به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند.

 • در شرکت‌ دانش بنیان نوع اول، اعضای هیئت علمی مالک هستند
 • در شرکت‌ دانش بنیان نوع دوم، دانشگاه‌ها یا موسسات علمی نیز مالکیت دارند

در صورتی که سهام دانشگاه یا موسسه علمی کمتر از 50 درصد باشد، شرکت دانش بنیان خصوصی است و در اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت خواهد شد. در صورتی که سهام دانشگاه بیشتر از 50 درصد باشد، شرکت دانش بنیان مورد نظر دولتی خواهد بود.
نکته مهم: ثبت شرکت دانش بنیان از حمایت‌های دولتی خوبی برخوردار است از جمله‌ی این حمایت‌ها می‌توان به معافیت از پرداخت مالیات ، معافیت از عوارض حقوقی گمرکی، عوارض مالیاتی تا 15 سال و پرداخت و اهدا وام و تسهیلات کم بهره و بلند مدت اشاره کرد.

 

هزینه‌ی ثبت شرکت دانش بنیان

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تاسیس و ثبت شرکت‌های دانش بنیان مربوط به هزینه‌ی ثبت آن است. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، برای ثبت شرکت دانش بنیان در ابتدا باید یکی از 7 انواع شرکت را به ثبت رساند و سپس شاخص‌ها و استانداردهای آن را مشخص کرد.
از آنجایی که ثبت هر نوع شرکت با توجه به میزان سرمایه شرکت و دیگر فاکتورها متفاوت است پس عدد ثابتی را نمی‌توان برای هزینه‌ی ثبت شرکت در نظر گرفت. همین طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم ثبت شرکت‌های دانش بنیان کار نسبتا پیچیده و زمانبری است و پیشنهاد می‌شود که این پروسه را به یک مجموعه یا شرکت معتبر ثبت شرکت و برند بسپارید. چرا که ثبت خوب فرهنگ است ، کارشناسان ثبتی ما در مجموعه ثبت فرهنگ می‌توانند از صفر تا صد این فرآیند را در کمترین و پایین‌ترین زمان ممکن برای شما انجام دهند.

4.8/5 - (18 امتیاز)
117

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  رضا خوشکار
  06 خرداد 1401

  سلام ، میزان سرمایه اولیه اعلامی به اداره ثبت شرکت ها حداقل چقدر است؟

 2. admin-avatar
  مرضیه برومند
  03 خرداد 1401

  سلام، آیا نمایشگاهی برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد تا بتوانم فعالیتشان را زیر نظر بگیرم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   معمولاً در تمامی دوره های نمایشگاه ها،شرکتهای دانش بنیان هم حضور دارند.

 3. admin-avatar
  علی فروغی
  02 خرداد 1401

  سلام، من در صنف پرورش مرغ و شتر مرغ فعالیت دارم، اما در دو سال گذشته به دلیل پرداخت کردن مالیات بسیار زیاد در حال ورشکستگی هستم، آیا به نظر شما می توانم شرکتم که با مسئولیت محدود هست را به دانش بنیان تبدیل کنم تا معاف از مالیات شوم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای دانش بنیان شدن شرکت به یک ایده نو یا محصول نو و یا ثبت اختراع نیاز هست که بتوان با توجه به این نوآوری ها و طبق قوانین شرکتهای دانش بنیان،تمامی اصول و پارامترهای مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک شرکت دانش بنیان را رعایت کرده باشید

 4. admin-avatar
  زینعلی
  25 اردیبهشت 1401

  برای ثبت شرکت دانش بنیان شرکت سهامی خاص باشه یا مسولیت محدود فرقی میکنه؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   خیر تفاوتی در نوع شرکت شما قبل از تبدیل شدنش به دانش بنیان وجود ندارد.

 5. admin-avatar
  مجید عباسی
  25 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم برای انجام فرایند تأیید صلاحیت شرکت‌‌ دانش بنیان و ارزیابی ، چه مقدار باید هزینه کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که میدانید برای تمامی امور ثبتی با هر عنوان که باشد شما نیاز به یکسری واریزیها دارید که قسمتی از این واریزیها همزمان با ثبتنام در سامانه و بخشی بصورت حضوری دریافت میشود.جدای از این موضوع باید مبلغی رو هم به عنوان هزینه وکیل مربوطه و دستمزد نیز محاسبه کنید که باتوجه به روند کاری،مبلغ متغیر میباشد.