ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان: احتمالا این روزها نام شرکت‌های دانش بنیان را زیاد می‌شنوید ، در صورتی که تمایل دارید در مورد این شرکت‌ها و نحوه‌ی ثبت آن‌ها بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. قصد داریم در این مطلب در مورد اهداف این شرکت‌ها و مراحل ثبت آن به تفضیل صحبت کنیم.

خانم محمدی مشاور ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان چیست؟

در اولین مرحله باید بدانیم ثبت شرکت دانش بنیان چه شرکت‌هایی هستند یا به عبارت دیگری به چه شرکت‌هایی دانش بنیان گفته می‌شود.

همانطور که از اسم این شرکت‌ها مشخص است، پایه و اساس اصلی این شرکت‌ها دانش و فناوری است. به همین دلیل معمولا این شرکت‌ها را افراد دارای دانش علمی بالا از جمله اساتید دانشگاه، اعضای هیئت علمی دانشگاه، دانشجویان فعال، نخبگان و … تاسیس می‌کنند.

در اکثر مواقع شرکت‌های دانش بنیان کالایی تولید نمی‌کنند و زمین و ابزارهای خاصی ندارند، بلکه با استفاده از تولید دانش و اطلاعات کسب درآمد می‌کنند.

برای اینکه بتوانید شرکت دانش بنیان تاسیس کنید در ابتدا باید یکی از انواع شرکت‌های ثبتی که عموما شرکت‌های سهامی خاص و یا شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند را به ثبت برسانید.

سپس در صورت داشتن شرایط قانونی و ارزیابی شرکت، تاییدیه دانش بنیان بودن آن انجام خواهد شد. بنابراین می توان گفت که به راستی ثبت خوب فرهنگ است.

ثبت شرکت دانش بنیان چیست؟

اهداف ثبت شرکت‌ دانش بنیان

قبل از اینکه بخواهید برای ثبت شرکت دانش بنیان اقدام کنید باید با اهداف آن آشنا شوید.

واضح است که این شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا با تولید علم و یا استفاده از علم از طریق افراد علمی و نخبه به کسب درآمد و ثروت برسند.

مثلا یکی از اهداف مهم این شرکت‌ها، راه‌اندازی و توسعه اقتصاد دانش محور است.

همچنین این شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا با گسترش نوآوری، اختراع و … در زمینه تولید کالا و یا ارائه خدمات تاثیر گذار باشند.

اگر شما هم این اهداف را دارید می‌توانید یکی از ثبت کنندگان شرکت‌های دانش بنیان باشید.

اهداف ثبت شرکت‌ دانش بنیان

ویژگی‌های ثبت شرکت‌ دانش بنیان

حالا که با اهداف ثبت شرکت دانش بنیان آشنا شدید بهتر است در مورد ویژگی‌های آن نیز اطلاعات داشته باشید.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم معمولا تولیدات این شرکت‌ها، دانش و ایده‌های منحصر به فردی هستند که به صورت فیزیک ملموس نیستند.

یکی از موضوعات و دغدغه‌های اصلی صاحبان شرکت‌های دانش بنیان مربوط به حفظ مالکیت معنوی تولیدات است.

متاسفانه تعداد زیادی از شرکت‌های دانش بنیان به دلیل رعایت نشدن این مالکیت با شکست رو به رو شده‌اند.

به همین دلیل استفاده از کارشناسان حقوقی برای جلوگیری از این کار، یکی از اولیه‌ترین اقداماتی است که باید انجام دهید.

ویژگی‌های ثبت شرکت‌ دانش بنیان

تعداد اعضا در ثبت شرکت دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌هایی هستند که بر پایه دانش و نوآوری فعالیت می‌کنند.

این شرکت‌ها معمولاً با هدف توسعه و عرضه فناوری‌های نوین و پیشرفته به بازار تشکیل می‌شوند. یکی از جوانترین و مهم‌ترین معیارها برای ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان، تعداد اعضای آنها است. در این مقاله، به بررسی نتعداد اعضای شرکت‌های دانش بنیان و اهمیت آن می‌پردازیم.

تعداد اعضای شرکت دانش بنیان، یکی از عوامل مهم در تعیین نقش و اهمیت آن در بازار است. اعضا در یک شرکت دانش بنیان می‌توانند شرکا، مدیران، تیم فنی، محققان و کارکنان مختلف باشند. هرچه تعداد اعضا بیشتر باشد، توانایی شرکت در انجام پروژه‌ها و تحقیقات بیشتر خواهد بود و در نتیجه، قدرت رقابتی آن در بازار افزایش خواهد یافت.

تعداد اعضای بیشتر در یک شرکت دانش بنیان به مزایای زیر منجر می‌شود:

 1. تنوع در تجربه و مهارت‌ها: با افزایش تعداد اعضا، تنوع در تجربه و مهارت‌ها نیز افزایش می‌یابد. اعضا با تخصص‌های مختلف و تجربه‌های متنوع، می‌توانند با همکاری و ترکیب دانش خود، به شرکت کمک کنند تا بهترین راهکارها و نوآوری‌ها را به بازار عرضه کند.
 2. توسعه شبکه و ارتباطات: با افزایش تعداد اعضا، شرکت دانش بنیان می‌تواند شبکه و ارتباطات خود را توسعه دهد. ارتباط با سایر شرکت‌ها، صنعتگران، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌تواند منجر به ایجاد همکاری‌های مفید و افزایش دسترسی به منابع و فرصت‌های جدید شود.
 3. جذب سرمایه و سرمایه گذاران: تعداد اعضای بیشتر می‌تواند جذب سرمایه و سرمایه گذاران را آسان‌تر کند. سرمایه گذاران علاقه‌مند به شرکت‌های دانش بنیان هستند که دارای تیم فعال و قوی باشند و بتوانند به خوبی ریسک‌ها را مدیریت و کنترل کنند. بنابراین، با افزایش تعداد اعضا، اعتماد سرمایه گذاران به شرکت دانش بنیان نیز افزایش خواهد یافت.
 4. انعطاف‌پذیری و قابلیت توسعه: با افزایش تعداد اعضا، شرکت دانش بنیان قابلیت توسعه و تغییر را بیشتر خواهد داشت. اعضا می‌توانند در تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید، بازاریابی و فروش، مدیریت عملیات و سایر زمینه‌ها همکاری کنند و به رشد و توسعه شرکت کمک کنند.

در نهایت، تعداد اعضای شرکت دانش بنیان نقش مهمی در موفقیت و رشد آن دارد. تعداد اعضا بیشتر به مزایایی مانند تنوع در تجربه و مهارت‌ها، توسعه شبکه و ارتباطات، جذب سرمایه و سرمایه گذاران، انعطاف‌پذیری و قابلیت توسعه منجر خواهد شد.

بنابراین، شرکت‌های دانش بنیان باید به جذب و حفظ اعضا با توجه به اهمیت آن توجه کنند و سیاست‌های مناسب را برای جذب و نگهداری اعضا اجرا کنند.

تعداد اعضا در ثبت شرکت دانش بنیان

شاخص‌های ثبت شرکت دانش بنیان

برای اینکه یک شرکت دانش بنیان محسوب شود باید شاخص‌های عمومی و اختصاصی که توسط قانون تعیین شده است را دارا باشد. در ادامه این شاخص‌های عمومی و اختصاصی را با هم بررسی می‌کنیم.

شاخص‌های ثبت شرکت دانش بنیان

شاخص‌های عمومی شرکت دانش بنیان

از آنجایی که این شرکت‌های با محوریت دانش مشغول فعالیت هستند پس حداقل دو سوم اعضا هئیت مدیره باید به صورت حداقلی دو مورد از شرایط زیر را دارا باشند.

 • دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی باشند.
 • در زمینه فعالیت شرکت یا بخش مدیریتی دارای 3 سال سابقه‌ی کاری باشند.
 • پرداخت بیمه برای حداقل 3 نفر از اعضا تمام وقت، برای بیشتر از 6 ماه باشد.
 • یک اختراع ثبت شده داخلی ارزیابی شده یا یک اختراع بین المللی مرتبط با زمینه فعالیت شرکت داشته باشند.
 • در حداقل‌ترین حالت، نصف درآمد یک سال گذشته از طریق خدمات و یا فناوری دانش بنیان تولید شده باشد.

شاخص‌های عمومی شرکت دانش بنیان

شاخص‌های اختصاصی شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان برای تایید علاوه بر دارا بودن شاخص‌های عمومی باید شاخص‌های اختصاصی را که در ادامه بررسی می‌کنیم دارا باشند.

شاخص‌های اختصاصی شرکت دانش بنیان

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دانش بنیان

خدماتی که ارائه می‌دهند در لیست خدمات مصوب شرکت‌های دانش بنیان باشد. در مورد پرسنل و نیروی انسانی شرکت باید نسبت حداقل 50 درصدی پرسنل مربوط به ارائه‌ی خدمات تخصصی دانش بنیان با حداقل مدرک کارشناسی در مقایسه با کل پرسنل شرکت رعایت شود.

شرکت دانش بنیان مورد نظر دارای بخش تحقیق و توسعه‌ی فعال با بودجه‌ی حداقلی 7 درصد از درآمد سالیانه شرکت باشد. در سال گذشته حداقل یک قرارداد رسمی برای ارائه خدمات داشته باشد. درآمد حداقلی شرکت در سال گذشته طبق مصوبه سال 1391، یک میلیارد ریال باشد.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دانش بنیان

شرکت‌های تولید کننده‌ کالای دانش بنیان

یعنی شرکت باید تولید کننده‌ی کالای دانش بنیان باشد که در 2 سال اخیر آن‌ها را ارتقا داده باشد. (این کالاها باید دارای تاییدیه و استاندارد داخلی یا بین المللی باشند)
در مورد پرسنل و نیروی انسانی شرکت باید نسبت حداقل 30 درصدی پرسنل مربوط به تولید کالای دانش بنیان با حداقل مدرک کارشناسی در مقایسه با کل پرسنل شرکت رعایت شود.

شرکت دانش بنیان مورد نظر دارای بخش تحقیق و توسعه‌ی فعال با بودجه‌ی حداقلی 7 درصد از فروش سالیانه شرکت باشد.

شرکت‌های تولید کننده‌ کالای دانش بنیان

شرکت‌های تحقیق و توسعه و خدمات طراحی مهندسی

فعالیت‌های شرکت در زمینه تحقیق و توسعه و یا خدمات طراحی مهندسی در فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب باشد. و در دو سال گذشته حداقل 2 قرارداد داشته باشد. یا در یک سال گذشته حداقل یک قرارداد “بهبود فرآیند” و یک قرارداد “تولید و عرضه‌ی کالا و خدمات ارتقا یافته یا جدید” داشته باشد. در مورد پرسنل و نیروی انسانی شرکت باید نسبت حداقل 50 درصدی پرسنل مربوط به تحقیق و توسعه یا خدمات طراحی مهندسی با حداقل مدرک کارشناسی در مقایسه با کل پرسنل شرکت رعایت شود. تولیدات شرکت حداقل در نمونه‌ی آزمایشی و یا پایلوت باشد.

شرکت‌های تحقیق و توسعه و خدمات طراحی مهندسی

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

مهم‌ترین قسمت مربوط به طی مراحل ثبت شرکت دانش بنیان است که در این قسمت آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

در اولین مرحله باید شرکت مورد نظر را ثبت کنیم روال این ثبت، مشابه سایر شرکت‌ها است. معمولا برای ثبت شرکت دانش بنیان یا از نوع سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود است.

و همانطور که میدانید قواعد و قوانین در این شرکت ها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است که اگر بخواهیم به بخشی از این موارد اشاره کنیم میتوانیم تعداد اعضا مورد نیاز بابت ثبت شرکت تجاری، مدت اعتبار اعضا در هر دو شرکت، لزوم وجود بازرس در شرکت های سهامی خاص، افتتاح اولیه حساب و واریزی مبلغ سرمایه یا بخشی از مبلغ سرمایه بابت تاسیس شرکت و غیره را اشاره کرد و همانطور پس از ثبت هر کدام از این دو نوع شرکت باید آشنایی کامل با مواردی از قبیل نقل و انتقال سهام یا سهم الشریکه در هرکدام از این شرکت ها، لزوم تمدید اعضا و بازرسین، لزوم سهامدار بودن یا نبودن اعضا هیئت مدیره و مدیر عامل در هرکدام از این شرکت ها و غیره را داشته باشیم که در نهایت با اطلاعات کافی به ثبت یک شرکت بپردازیم.

در مرحله بعدی باید شرکت را به صورت دانش بنیان دربیاوریم. برای این کار در ابتدا به آدرس اینترنتی آن یعنی www.daneshbonyan.ir مراجعه کنید. از شما درخواست می‌شود تا اطلاعات مربوط به شرکت را در آن وارد کنید. برای تبدیل نوع شرکت به دانش بنیان شود باید شرایط شاخص‌های عمومی و شاخص‌های اختصاصی را داشته باشد.

در مرحله‌ی بعد باید شرکت به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شود. این نوع از شرکت‌ها بعد از طی کردن مرحله ارزیابی به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند.

بعد از اینکه این شرکت‌ها بتوانند کالا یا خدمات مورد نظر خودشان را به مرحله بهره‌برداری برسانند، می‌توانند به صورت محدود از مزایا و تسهیلات قانونی شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنند و برای اینکه این مدت زمان تایید شود باید دوباره ارزیابی صورت گیرد.

همچنین برای تشخیص صلاحیت این شرکت‌ها باید معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت نیز آن را تایید کنند.

نکته: صندوق نوآوری و شکوفایی وظایف مختلفی از جمله ارائه‌ی وام کم بهره و یا قرض الحسنه به شرکت‌های دانش بنیان دارد.

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

مدارک ثبت شرکت دانش بنیان

برای ثبت شرکت دانش بنیان نیز مثل سایر شرکت‌ها نیاز به ارائه یک سری اسناد و مدارک معتبر دارید که در ادامه این مدارک را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • یک نسخه کپی از مدارک تحصیلی اعضا و موسسین
 • یک نسخه کپی از اساسنامه شرکت
 • یک نسخه کپی از اظهارنامه یا شرکت نامه
 • یک نسخه کپی از اوراق هویتی اعضا هیئت مدیره (شناسنامه و کارت ملی)
 • یک نسخه کپی از پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی
 • ارائه رزومه شرکت
 • ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی
 • ارائه آخرین لیست بیمه شرکت

مدارک ثبت شرکت دانش بنیان

انواع ثبت شرکت دانش بنیان

حالا به موضوع انواع شرکت‌های دانش بنیان می‌رسیم. به زبان ساده ثبت شرکت دانش بنیان به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند.

 • در شرکت‌ دانش بنیان نوع اول، اعضای هیئت علمی مالک هستند
 • در شرکت‌ دانش بنیان نوع دوم، دانشگاه‌ها یا موسسات علمی نیز مالکیت دارند

در صورتی که سهام دانشگاه یا موسسه علمی کمتر از 50 درصد باشد، شرکت دانش بنیان خصوصی است و در اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت خواهد شد. در صورتی که سهام دانشگاه بیشتر از 50 درصد باشد، شرکت دانش بنیان مورد نظر دولتی خواهد بود.
نکته مهم: ثبت شرکت دانش بنیان از حمایت‌های دولتی خوبی برخوردار است از جمله‌ی این حمایت‌ها می‌توان به معافیت از پرداخت مالیات، معافیت از عوارض حقوقی گمرکی، عوارض مالیاتی تا 15 سال و پرداخت و اهدا وام و تسهیلات کم بهره و بلند مدت اشاره کرد.

انواع ثبت شرکت دانش بنیان

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تاسیس و ثبت شرکت‌های دانش بنیان مربوط به هزینه‌ی ثبت آن است. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، برای ثبت شرکت دانش بنیان در ابتدا باید یکی از 7 انواع شرکت را به ثبت رساند و سپس شاخص‌ها و استانداردهای آن را مشخص کرد.

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان

جمع بندی

از آنجایی که ثبت هر نوع شرکت با توجه به میزان سرمایه شرکت و دیگر فاکتورها متفاوت است پس عدد ثابتی را نمی‌توان برای هزینه ثبت شرکت در نظر گرفت. همین طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم ثبت شرکت‌های دانش بنیان کار نسبتا پیچیده و زمانبری است و پیشنهاد می‌شود که این پروسه را به یک مجموعه یا شرکت معتبر ثبت شرکت و برند بسپارید.

خانم محمدی مشاور ثبت شرکت دانش بنیان

چرا که ثبت خوب فرهنگ است ، کارشناسان ثبتی ما در مجموعه ثبت فرهنگ می‌توانند از صفر تا صد این فرآیند را در کمترین و پایین‌ترین زمان ممکن برای شما انجام دهند.

4.9/5 - (31 امتیاز)
1467

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  پانیذ متقی
  22 شهریور 1402

  سلام، آیا میتوانم از ابتدا برای ثبت شرکت دانش بنیان اقدام کنم؟ یا لازم است ابتدا نوعی از یکی از شرکتها را انتخاب کنم و بعد برای تبدیل آن اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 شهریور 1402

   سلام و درود.

   پیش از دانش بنیان شدن شرکت باید اول به فکر تاسیس یکی از انواع شرکت باشید(شرکتهای سهامی خاص نوع مناسبتری برای اینکار هستند) و بعد از تاسیس و دریافت روزنامه رسمی و کد اقتصادی و ... با توجه به محصولی که دارید اقدام به دانش بنیان شدن شرکت نمایید.

 2. admin-avatar
  مژده مظاهری
  16 مرداد 1402

  سلام، من یک شرکت سهامی دارم که میخواهم آن را به دانش بنیان تبدیل کنم، چه مدارکی نیاز دارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 مرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 3. admin-avatar
  میلاد عباسی نیا
  24 خرداد 1402

  آیا روند ثبت شرکت دانش بنیان با انواع دیگر شرکتها تفاوت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 خرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 4. admin-avatar
  عابد خیرخواه
  31 اردیبهشت 1402

  سلام، آیا میتوان شرکت دانش بنیان را به دیگر شرکت ها تغییر داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 خرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 5. admin-avatar
  محمد سلطانی
  12 اردیبهشت 1402

  ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با ثبت شرکت دانش بنیان

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون و زمانیکه برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 6. admin-avatar
  منصور پروین
  01 بهمن 1401

  سلام، من قصد ثبت شرکت دانش بنیان را دارم، آیا از ابتدا باید این نوع شرکت را تاسیس کنم؟ یا اینکه شرکتی را ثبت کنم و بعد آن را تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 بهمن 1401

   سلام و درود.

   برای دانش بنیان شدن شرکت میبایست در ابتدا یک شرکت که ترجیحا شرکتهای سهامی خاص انتخاب بهتری هستند به ثبت رسیده باشد و پس از اقدامات لازم برای دریافت کداقتصادی و گواهی ارزش افزوده و ... با توجه به محصول یا ایده و موضوعی که قابلیت دانش بنیان شدن را داشته باشد و دیگر موارد لازم در روند این کار مثل معرفی اشخاص دارای مدارک مرتبط و شرح خط تولید و ... اقدام به دانش بنیان شدن شرکت از طریق مراجع مربوطه نمایید.

 7. admin-avatar
  محمدرضا عنایتی
  21 دی 1401

  سلام، مطلب بسیار بدرد بخوری بود، ممنون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 دی 1401

   سلام و درود.

   ممنون از دیدگاهتون و انرژی بسیار خوبی که به مجموعه ثبت فرهنگ میدید

 8. admin-avatar
  نفس هاشمیان
  27 آبان 1401

  سلام، حداقل تعداد شرکا در ثبت شرکت دانش بنیان چند نفر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آبان 1401

   سلام و درود.
   شرکتهای دانش بنیان در قالب شرکتهای با مسئولیت محدود و شرکتهای سهامی خاص به ثبت میرسند که هرکدام از این نوع شرکتها با توجه به ساختار متفاوتی که دارند دارای قوانین و پیش نیاز های متفاوت در زمان تأسیس میباشندو حداقل تعداد اعضا برای ثبت شرکت نیز یکی از این موارد است.
   با توجه به قوانین شرکتها،حداقل تعداد اعضا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود دو نفر و حداقل تعداد اعضا و بازرسین در شرکتهای سهامی خاص پنج نفر میباشد.

 9. admin-avatar
  محمدرضا اعتبار
  11 مهر 1401

  سلام، آیا ثبت شرکت دانش بنیان قوانین مالیاتی متفاوتی نسبت به دیگر انواع شرکت ها دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 مهر 1401

   یکی از مزایای شرکت های دانش بنیان در کنار مابقی ویژگیهای این نوع شرکتها،معافیت مالیاتی برای این نوع شرکتها میباشد.از این رو بسیاری از صاحبین کسب و کار و … تصمیم به دانش بنیان کردن محصول و یا خدمات خود بنام شرکت مینمایند.

 10. admin-avatar
  سیروس سماواتی
  06 مهر 1401

  آیا میتوان با خرید حق اختراع یک محصول، ثبت شرکت دانش بنیان انجام داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 مهر 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 11. admin-avatar
  ندا آقایی
  14 شهریور 1401

  سلام، آیا اگر ثبت شرکت دانش بنیان انجام دهم دیگر نیاز به پرداخت مالیات ندارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 شهریور 1401

   سلام و درود.
   یکی از پارامترهایی که پس از دانش بنیان شدن‌ شرکت برای شرکت اتفاق می افتد،معافیت مالیاتی برای شرکت میباشد.

 12. admin-avatar
  آرمینا برهانی
  10 شهریور 1401

  سلام و خسته نباشید، آیا خدمات ثبت شرکت دانش بنیان در مشهد هم انجام می دهید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   12 شهریور 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 13. admin-avatar
  مسعود لواسانی
  04 شهریور 1401

  سلام، آیا با ثبت هر نوع شرکتی میتوانم آن را به شرکت دانش بنیان تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 شهریور 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که موارد مورد نیاز بابت دانش بنیان شدن شرکت را دارا باشید میتوانید شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص خود را تبدیل به دانش بنیان نمایید.

 14. admin-avatar
  علی رضا محسنی
  31 مرداد 1401

  آیا با ثبت شرکت دانش بنیان معاف از مالیات میشویم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 شهریور 1401

   سلام و درود.
   یکی از موارد مثبت پس از دانش بنیان شدن شرکت،معاف از مالیات شدن میباشد.

 15. admin-avatar
  محبوبه رمضانی
  24 مرداد 1401

  سلام، آیا با ثبت شرکت دانش بنیان میتوان در خارج از کشور هم نمایندگی فروش داشته باشیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 مرداد 1401

   سلام و درود.
   دانش بنیان بودن شرکت،لزومی برای اخذ نمایندگی در خارج از کشور نیست و بدون اینکه بخواهید اقدام به دانش بنیان شدن شرکت نمایید میتوانید با رعایت اصول و ترتیب و مدارک مورد نیاز در کشور مقصد،اقدام به ثبت نمایندگی در آن کشور نمایید.

 16. admin-avatar
  صادق مجلسی
  18 مرداد 1401

  سلام، تشکر از مطلب بسیار مفیدتون،
  آیا هر شرکتی را میتوانم به ثبت شرکت دانش بنیان تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 مرداد 1401

   سلام و درود.
   نوع شرکت در رابطه با تبدیل به دانش بنیان شدن ارتباطی ندارد و معمولاً بیشترین آمار شرکتهایی که در رابطه با دانش بنیان شدن به ثبت میرسند،شرکتهای بامسئولیت محدود یا سهامی خاص میباشند که در رابطه با این موضوع پس از ثبت شرکت و دریافت کداقتصادی و ارائه محصول مورد قبول نهاد ریاست جمهوری،با توجه به انجام روندکاری و تأییدیه از سازمانهای مربوطه،میتوان اقدام به دانش بنیان شدن شرکت نمود و در نهایت از مزایا و شرایط شرکتهای دانش بنیان بهره برد.

 17. admin-avatar
  علی محجوب
  03 مرداد 1401

  سلام آیا ثبت شرکت دانش بنیان برای تولیدی لباس مناسب است؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مرداد 1401

   سلام و درود.
   شرکت ثبت شده با توجه به نوآوری و محصول به دانش بنیان تبدیل میشود.
   اگر که یک همچین مواردی را دارا هستید میتونید با توجه به مابقی مدارک مورد نیاز،اقدام به اینکار نمایید.

 18. admin-avatar
  فرید لطفی
  25 تیر 1401

  سلام، آیا با اختراعی که در زمینه تولید بتن های آماده انجام داده ام میتوانم برای ثبت شرکت دانش بنیان اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   با توجه به قوانین حاکم بر شرکتهای دانش بنیان و گرفتن موافقتهای لازم از سمت مراجع مربوطه میتونید اقدام به روند انجام کار نمایید.

 19. admin-avatar
  بابک رسولی
  18 تیر 1401

  سلام، آیا برای استخراج قانونی ارزهای دیجیتال میتوان با ثبت شرکت دانش بنیان معاف از مالیات شد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 تیر 1401

   سلام و درود.
   اگر که در این زمینه (کاملاً قانونی)، توانسته باشید نو آوری ایجاد کرده باشید و یا از طریق دستگاههای با مکانیزم متفاوت به استخراج دست پیدا کرده باشید و تأییدیه از طرف مراجع مرتبط و نهاد ریاست جمهوری،امکان دانش بنیان شدن شرکت با رعایت اصول و چهارچوب کلی فراهم میباشد که همه این موارد ملزم به دفاعیه مورد قبول از محصول و نوآوری و خط تولید،خدمت کارشناسان مربوطه میباشد.

 20. admin-avatar
  آریو تقوی
  16 تیر 1401

  آیا برای ثبت شرکت دانش بنیان حتما باید محل فیزیکی ارائه داد؟ یا اینکه در خانه شخصی هم میتوانم فعالیت شرکت را به صورت قانونی پیش ببرم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 تیر 1401

   سلام‌‌ و درود.
   خیر،حتماً باید یک آدرس رسمی رو ارئه داد و مطمئناً برای تأییدیه محصول و تولیدتون از طریق ارگان مربوطه،از آدرس شرکت بازدید میشه.

 21. admin-avatar
  رضا موسوی
  07 تیر 1401

  سلام و درود و تشکر از مطلب مفیدتان، سوالی که دارم، آیا برای ثبت شرکت دانش بنیان حتما از پیش یک شرکت ثبت شده داشته باشیم بعد آن را به دانش بنیان تبدیل کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 تیر 1401

   سلام و درود.
   بله میبایست شرکت ثبت شده(عموماً در قالب شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص) داشته باشید و با توجه به محصول و نوآوری و هر پارامتر دیگر،اقدام به دانش بنیان شدن همان شرکت(شرکتی که از قبل تأسیس شده) نمایید.

 22. admin-avatar
  دالیا آرین
  05 تیر 1401

  سلام، من یک محصول شوینده جدید کشف کرده ام، آیا میتوانم به واسطه این محصول جدید ثبت شرکت دانش بنیان انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 تیر 1401

   سلام و درود.
   در صورت تأیید از سمت ارگانهای مربوطه و نو بودن محصولتون باید طبق روند کلی،اقدام به دانش بنیان شدن شرکت کنید.

 23. admin-avatar
  میساق مصباح
  18 خرداد 1401

  درود، آیا ثبت شرکت دانش بنیان هم نیاز به سرمایه اولیه دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 خرداد 1401

   سلام و درود.
   شرکتهای دانش بنیان،شرکتهایی هستند که باتوجه به نوآوری یا محصول یا … که دارند،با توجه به ضوابط و قوانین خاص از یک نوع شرکت به دانش بنیان تبدیل میشوند که عموماً این نوع شرکتها در قالب شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص به ثبت میرسند که با توجه به قوانین تجارت میبایست برای هر نوع شرکت،مبلغی را به عنوان سرمایه ثبتی شرکت مشخص کرد که مبلغ و نحوه پرداخت مبلغ سرمایه شرکت در انواع شرکتها تا حدودی متفاوت است و چون شرکتهای دانش بنیان نیز در قالب این نوع شرکتها به ثبت میرسند،درنتیجه به یک سرمایه اولیه نیاز دارند و با توجه به موضوع وام و اعتباراتی که به شرکتهای دانش بنیان تعلق میگیرد این نوع شرکتها،سرمایه اولیه بالایی برای شرکت خود درنظر میگیرند.

 24. admin-avatar
  مجید کوچکی
  14 خرداد 1401

  سلام ممنون از مطب جامعتان،
  آیا شرکت دانش بنیان هم میتواند یک شعبه خارجی داشته باشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1401

   سلام و درود.
   تعیین شعبه و نمایندگی یک شرکت برای تمامی شرکتها شدنی است و شرکتهای دانش بنیان نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 25. admin-avatar
  رضا خوشکار
  06 خرداد 1401

  سلام ، میزان سرمایه اولیه اعلامی به اداره ثبت شرکت ها حداقل چقدر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 خرداد 1401

   سلام و درود.
   حداقل سرمایه ثبتی که برای ثبت شرکت مورد نیاز است با توجه به نوع شرکتها متفاوت است ولی برای شرکتهای با مسئولیت محدود و شرکتهای سهامی خاص که بیشترین آمار ثبتی رو دارند حداقل سرمایه ثبتی برابر صد هزار تومان یا یک میلیون ریال میباشد.
   لازم به ذکر هست که سرمایه ثبتی شرکت نشانگر اعتبار شرکت بوده و میبایست به واقعیت نزدیک باشد.

 26. admin-avatar
  مرضیه برومند
  03 خرداد 1401

  سلام، آیا نمایشگاهی برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد تا بتوانم فعالیتشان را زیر نظر بگیرم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   معمولاً در تمامی دوره های نمایشگاه ها،شرکتهای دانش بنیان هم حضور دارند.

 27. admin-avatar
  علی فروغی
  02 خرداد 1401

  سلام، من در صنف پرورش مرغ و شتر مرغ فعالیت دارم، اما در دو سال گذشته به دلیل پرداخت کردن مالیات بسیار زیاد در حال ورشکستگی هستم، آیا به نظر شما می توانم شرکتم که با مسئولیت محدود هست را به دانش بنیان تبدیل کنم تا معاف از مالیات شوم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای دانش بنیان شدن شرکت به یک ایده نو یا محصول نو و یا ثبت اختراع نیاز هست که بتوان با توجه به این نوآوری ها و طبق قوانین شرکتهای دانش بنیان،تمامی اصول و پارامترهای مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک شرکت دانش بنیان را رعایت کرده باشید

 28. admin-avatar
  زینعلی
  25 اردیبهشت 1401

  برای ثبت شرکت دانش بنیان شرکت سهامی خاص باشه یا مسولیت محدود فرقی میکنه؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   خیر تفاوتی در نوع شرکت شما قبل از تبدیل شدنش به دانش بنیان وجود ندارد.

 29. admin-avatar
  مجید عباسی
  25 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم برای انجام فرایند تأیید صلاحیت شرکت‌‌ دانش بنیان و ارزیابی ، چه مقدار باید هزینه کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که میدانید برای تمامی امور ثبتی با هر عنوان که باشد شما نیاز به یکسری واریزیها دارید که قسمتی از این واریزیها همزمان با ثبتنام در سامانه و بخشی بصورت حضوری دریافت میشود.جدای از این موضوع باید مبلغی رو هم به عنوان هزینه وکیل مربوطه و دستمزد نیز محاسبه کنید که باتوجه به روند کاری،مبلغ متغیر میباشد.