ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی در سریع‌ترین زمان و با نازل‌ترین قیمت! وکلای ثبت شرکت فرهنگ در تمام مراحل ثبت شرکت تعاونی شما هستند.

ثبت شرکت تعاونی: آیا به دنبال راهی مطمئن و سریع برای ثبت شرکت تعاونی خود هستید؟ موسسه ثبت فرهنگ با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه ثبت انواع شرکت‌ها، آماده است تا شما را در مسیر ثبت شرکت تعاونی همراهی کند. ما با ارائه خدمات حرفه‌ای، مشاوره تخصصی و پیگیری دقیق تمامی مراحل ثبت، از ابتدا تا انتها در کنار شما خواهیم بود. با بهره‌گیری از دانش حقوقی به‌روز و ارتباطات گسترده با ادارات مربوطه، فرآیند ثبت شرکت تعاونی شما را با کمترین دغدغه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرانجام می‌رسانیم. با موسسه ثبت فرهنگ، گام اول موفقیت کسب و کار تعاونی خود را محکم بردارید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

قوانین ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی در ایران تحت قوانین و مقررات خاصی انجام می‌شود که به منظور حمایت از اعضا و تضمین شفافیت و عدالت در فعالیت‌های تعاونی تدوین شده‌اند. برخی از این قوانین و مقررات به شرح زیر هستند:

 1. تعداد اعضا: حداقل تعداد اعضا برای تشکیل یک شرکت تعاونی، هفت نفر است. این اعضا می‌توانند از افراد حقیقی یا حقوقی باشند.

 2. اهداف و موضوع فعالیت: شرکت تعاونی باید اهداف و موضوع فعالیت مشخصی داشته باشد که در اساسنامه شرکت ذکر می‌شود. این اهداف باید در راستای منافع اعضا و حمایت از تولید و خدمات باشد.

 3. سرمایه اولیه: هر عضو باید سهمی از سرمایه اولیه شرکت را تأمین کند. این سرمایه می‌تواند به صورت نقدی یا غیر نقدی باشد.

 4. اساسنامه: شرکت تعاونی باید دارای اساسنامه‌ای باشد که شامل مقررات مربوط به نحوه اداره شرکت، حقوق و تکالیف اعضا، نحوه تقسیم سود و زیان، و شرایط عضویت و خروج اعضا می‌شود.

 5. هیئت مدیره و بازرسان: شرکت تعاونی باید دارای هیئت مدیره و بازرسانی باشد که از میان اعضا انتخاب می‌شوند و مسئولیت نظارت و اداره شرکت را بر عهده دارند.

 6. مجمع عمومی: تصمیم‌گیری‌های اصلی و کلان شرکت تعاونی در مجمع عمومی اعضا انجام می‌شود. این مجمع می‌تواند به صورت عادی یا فوق‌العاده تشکیل شود.

 7. ثبت در اداره تعاون: برای ثبت رسمی شرکت تعاونی، باید مدارک مورد نیاز به اداره تعاون ارائه شود. این مدارک شامل تقاضانامه ثبت، اساسنامه، صورت‌جلسات مجمع عمومی مؤسس و هیئت مدیره، لیست اعضا و سرمایه اولیه است.

 8. پرداخت هزینه‌ها: هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت تعاونی باید پرداخت شود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اداری و هزینه‌های انتشار آگهی ثبت در روزنامه رسمی است.

قوانین ثبت شرکت تعاونی

مطلب پیشنهادی: ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی شامل دو مرحله می‌باشد:

 • مرحله اول : ثبت شرکت تعاونی در اداره تعاون (اخذ مجوز تعاون)
 • مرحله دوم: ثبت شرکت تعاونی در سامانه ثبت شرکت‌ها از طریق سامانه ثبت شرکت

ثبت شرکت تعاونی نیازمند حداقل 7 نفر سهامدار در ابتدای ثبت می‌باشد که شامل 1 مدیر عامل، 3 نفر عضو اصلی هیئت مدیره، 1 نفر عضو علی البدل هیئت مدیره و 2 نفر  بازرس به عنوان بازرسان اصلی و علی البدل است که از بین سهامداران و توسط مجمع عمومی مؤسسین انتخاب می‌گردد. برای ثبت شرکت تعاونی با توجه به موضوع فعالیت مورد نظر، می‌بایست حداقل 2 نفر از سهامداران دارای مدرک و یا اخذ جواز کسب معتبر باشند.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی 5000000 ریال می‌باشد. لازم به ذکر است میزان سرمایه اولیه در شرکت‌های تعاونی توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین می‌گردد.

نوع سرمایه نیز در شرکت های تعاونی به صورت سهام می باشد که این سهام هم می تواند با نام عادی و هم بی نام عادی معرفی گردد، سهام با نام سهامی است که در اوراق چاپی سهام شرکت نام سهامدار قید گردیده اما در سهام بی نام اینگونه نیست. هم چنین در شرکت‌های تعاونی می‌توان برای هر یک از سهامداران اوراق سهام ممتاز نیز ارائه کرد که در مورد چگونگی سهام ممتاز باید گفت که سهامداری که سهام ممتاز را دارد فقط در سود دهی شرکت شریک است و در صورت زیان دهی و خسارت شرکت، ملزم به پرداخت هزینه نمی‌باشد.

در مورد افزایش سرمایه شرکت تعاونی باید گفت که تمامی مراحل مربوط به افزایش سرمایه شرکت کاملاً مشابه شرکت‌های سهامی خاص می‌باشد با این تفاوت که در این نوع شرکت‌ها می‌بایست قبل از ارسال هرگونه صورتجلسه به اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری از اداره تعاون حوزه ثبتی مربوطه مجوزات لازم کسب شود.

مدارک ثبت شرکت تعاونی

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت‌های تعاونی:

 • تنظیم صورتجلسه تشکیل مجمع عمومی موسس و اولین مجمع عمومی عادی و اسامی اعضاء و هیات مدیره منتخب و بازرسان و مدیر عامل شرکت
 • اساسنامه مصوب مجمع عمومی
 • درخواست کتبی ثبت
 • طرح پیشنهادی و ارائه مجوز وزارت تعاون
 • رسید پرداخت مقدار لازم سرمایه
 • مدارک دعوت تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی عادی
 • موافقت نامه تشکیل شرکت یا اتحادیه
 • مجوز ثبت شرکت یا اتحادیه
مدارک ثبت شرکت تعاونی

مدارک هیئت مؤسس ثبت شرکت تعاونی

 • الف) برگ عدم سو پیشینه
 • ب) تصویر شناسنامه و مدارک تحصیلی
 • ج) گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت

تذکر: کارکنان رسمی و پیمانی دولت با ارائه گواهی یا حکم کارگزینی از بند ب و ج معافند.

اداره تعاون پس از وصول تقاضانامه ثبت شرکت تعاونی و بررسی طرح پیشنهادی در مدت 5 روز، نظر مثبت یا منفی خود را به هیات مؤسس اعلام و در صورت موافقت نمونه اساسنامه شرکت تعاونی و فرم‌های مورد نیاز را در اختیار نماینده هیات موسس قرار خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت شرکت تعاونی

هزینه کلی که برای ثبت شرکت تعاونی، موسسه ثبت فرهنگ دریافت می‌کند به عوامل متعددی بستگی دارد. این هزینه‌ها شامل استعلام نام ثبت شرکت شما، دریافت مجوزهای لازم از اداره تعاون، انتشار آگهی روزنامه رسمی، هزینه ثبت و تنظیم صورتجلسات مربوط به اساسنامه، هزینه مربوط به اداره پست و اقلام اداری و نوشتاری، هزینه مربوط به ورود اطلاعات سامانه ثبت شرکت‌ها و در کل هزینه حق الوکاله موسسه می‌باشد. که در این خصوص باید با توجه به کلیه موارد مورد نیاز کارفرما محترم تمامی موارد بررسی شده و هزینه نهایی اعلام گردد.

هزینه ثبت شرکت تعاونی
سوالات متداول در رابطه با ثبت شرکت تعاونی
شرکت تعاونی چیست؟

شركت تعاونی متشکل از اشخاص حقیقی و حقوقی است كه به منظور رفع نیازمندی‌های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا تشكیل می‌شود و شامل شرکت‌های تجاری می‌باشد که سرمایه و ضمانت سهامداران تأثیری در آن ندارد بلکه تعداد سهامداران موثر است.

برای ثبت شرکت تعاونی باید مراحل زیر طی شود:

 1. انتخاب نوع شرکت تعاونی
 2. تشکیل هیئت موسس
 3. تهیه اساسنامه
 4. اخذ مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 5. ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها

در ایران، بر اساس قانون بخش تعاون، اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 1370، دو نوع شرکت تعاونی وجود دارد:

  • شرکت تعاونی تولیدی
  • شرکت تعاونی توزیعی

علاوه بر این دو نوع اصلی، در قانون به تعاونی‌های چند منظوره نیز اشاره شده است:

  • تعاونی‌های چند منظوره، تعاونی‌هایی هستند که ترکیبی از تولیدی و توزیعی دارند.

مشاوره ثبت شرکت تعاونی

آیا قصد دارید شرکت تعاونی خود را به‌سرعت و با اطمینان ثبت کنید؟ موسسه ثبت فرهنگ با تیمی از مشاوران مجرب و متخصص، آماده است تا شما را در تمامی مراحل ثبت شرکت تعاونی همراهی کند. از تهیه مدارک و تکمیل فرم‌ها گرفته تا اخذ مجوزهای لازم و ثبت نهایی، ما با دانش به‌روز و تجربه‌ فراوان، تمامی جزئیات را با دقت بررسی و اجرا می‌کنیم. با مشاوره حرفه‌ای موسسه ثبت فرهنگ، فرآیند ثبت شرکت تعاونی خود را بی‌دغدغه طی کنید و به‌سرعت به اهداف تجاری خود دست یابید. برای دریافت مشاوره و شروع فرآیند ثبت، همین امروز با ما تماس بگیرید.

16 پاسخ

 1. مطلب بسیار خوب و مفیدی منتشر کرده‌اید، ممنون از زحمات موسسه و مدیریت محترم

  1. سلام و درود.

   ممنون از محبتتون دوست عزیز و زمان ارزشمندی که برای مطالعه مقاله گذاشتید.

  1. سلام و درود.

   ممنون از زمانی که برای مطالعه مقاله گذاشتید و نظر مثبتتون.

 2. سلام . آیا ممکن است فردی سهامدار تعاونی مسکن نباشد ولی عضو تعاونی باشد ؟

  1. سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 3. ببخشید آیا امکان تبدیل شرکت تعاونی به دیگر شرکتها وجود دارد؟

  1. سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 4. ببخشید حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی چقدر است؟

  1. سلام و درود.
   حداقل سرمایه ثبتی مورد نیاز برای شرکتهای تعاونی مبلغ پنج میلیون ریال معادل پانصد هزار تومان میباشد که این مورد یکی از تفاوتهای شرکتهای تعاونی به نسبت شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود میباشد.

 5. سلام و سپاس از مطلب مفیدتان، ببخشید آیا قوانین ثبت شرکت تعاونی در شهرهای مختلف متفاوت است؟

  1. سلام و درود.
   خیر،قوانین اداره ثبت شرکتها در تمامی استانها بابت قالبهای مختلف شرکت با هم یکسان است.

 6. با سلام، آیا شرکت تعاونی تولیدی، میتواند توزیع هم انجام دهد؟ اگر مشکلی ندارد شرایط موسسین شرکت تعاونی به چه صورت است؟

  1. سلام و درود.
   شرکتهای سهامی عام شرکتهایی هستند که سرمایه آنها که حداقل پنج میلیون ریال هست به قطعات سهام تقسیم شدند و مسئولیت صاحبان سهام،محدود به مبلغ اسمی سهام هر شخص است و قسمتی از سرمایه این شرکتها از طریق فروش سهام به عموم مردم تأمین میشود که این موضوع فقط در شرکتهای سهامی عام صدقیت داره.این موضوع حائز اهمیت هست که موسسین باید حداقل ۲۰درصد سرمایه شرکت رو تعهد کنند و‌حداقل ۳۵درصد مبلغ تعهد شده رو به حساب شرکت در شرف تاسیس سپرده کنند و‌احتیاج به طرح اعلامیه پذیره نویسی هست که باید کلیه موسسین امضا کرده باشند.
   شرکتهای تعاونی رو میشه از نظر نوع فعالیت به دو دسته شرکت تعاونی تولید و شرکت تعاونی توزیع تقسیم کرد که هرکدام تعریف مجزایی دارند و قابلیت تبدیل به یکدیگر رو ندارند.شرکتهای تعاونی توزیع در امور بربوط به تهیه و توزیع کالا،مسکن،خدمات و به عنوان کلی سایر نیازمندیها فعالیت میکنند و شرکتهای تعاونی تولید به منظور اشتغال در امور مربوط به کشاورزی،دامداری،دامپروری،پرورش و صید ماهی و … به ثبت میرسند.

 7. سلام،
  برای ثبت شرکتهای تعاونی سرمایه گذاری حداقل باید جقدر سرمایه داشته باشیم ؟

  1. سلام و درود
   برای ثبت شرکتهای تعاونی سرمایه‌گذاری حداقل میزان سرمایه 1.000.000.000 ریال تعیین می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.5/5 - (15 امتیاز)