ثبت شعار تبلیغاتی

ثبت شعار تبلیغاتی

ثبت شعار تبلیغاتی : بعد از اینکه برای کسب و کار خودتان اسم و ثبت برند و علامت تجاری انجام دادید، حالا نوبت به ثبت شعار تبلیغاتی می‌رسد. شعار تبلیغاتی یک عبارت خاص و منحصر به فرد است که پشت آن مفهوم و معنای برند شما قرار دارد.

برای اینکه شعار تبلیغاتی شما به صورت رسمی منتشر شود باید ثبت قانونی آن در اداره ثبت مالکیت انجام شود تا هم بتوان به صورت قانونی از آن استفاده کرد و هم دیگران نتوانند آن را کپی و یا از آن سوء استفاده کنند.

خانوم عابد مشاور ثبت شعار تبلیغاتی

تاریخچه شعار تبلیغاتی

در تاریخ بازاریابی ردپای ثبت شعار تبلیغاتی را می‌توان از ۱۰۰ سال قبل تاکنون پیدا کرد. انتخاب شعار تبلیغاتی باید بر اساس یک سری اصول و فنون باشد تا بتواند ماندگار و تاثیرگذار باشد و باید به شکلی باشد که ذهن مخاطب با شنیدن آن شعار، کسب و کار شما را به یاد بیاورد.

برای انتخاب و ثبت شعار تبلیغاتی باید تحقیق و بررسی زیادی انجام دهید و این کار نیاز به زمان دارد. پس اگر به دنبال شعار تبلیغاتی هستید اولین عبارت یا شعاری که به ذهنتان می‌رسد را به عنوان شعار تبلیغاتی برند خود انتخاب نکنید.

قبل از آن باید با چند مشاور و کارشناس این حوزه مشورت کنید و از چند نفر افراد آدمی که هیچ ذهنیت و غرضی از کسب و کار شما ندارند بخواهید که نظرشان را در مورد این شعار تبلیغاتی به شما بگویند تا بتوانید بهترین و مناسب ترین شعار را برای خودتان انتخاب کنید.

میزان حساسیت برای انتخاب شعار تبلیغاتی از این جهت بالا است که در صورت اشتباه انتخاب کردن به این راحتی نمی‌توانید آن را تغییر دهید و تغییر آن هزینه‌های مادی و معنوی زیادی را برای شما خواهد داشت.

تاریخچه شعار تبلیغاتی

شعار تبلیغاتی چیست و چرا باید شعار داشته باشیم؟

این روزها با زیاد شدن شبکه و رسانه‌های اجتماعی با حجم زیادی از انواع شعار و پیام های تبلیغاتی رو به رو هستیم این حجم زیاد شعارها باعث می‌شود که حساسیت در انتخاب شعار مناسب بیشتر شود زیرا ثبت شعار تبلیغاتی شما باید به شکلی باشد که از میان این همه شعار در ذهن و یاد افراد ماندگار شود. به این موضوع توجه کنید که در انتخاب و ثبت شعار تبلیغاتی باید به موضوعات و نکاتی بپردازید که مشکل یا ضعف مردم در آن است و شما در شعار تبلیغاتی راه حلی را برای آن در نظر گرفته‌اید.

برای اینکه بتوان یک شعار تبلیغاتی خاص و تاثیرگذار داشت باید به اصول انتخاب آن توجه کرد. مثلاً یک شعار تبلیغاتی نباید طولانی باشد اندازه آن باید طوری باشد تا به راحتی در ذهن مخاطب حفظ و یاد آوری شود.

در بسیاری از شعارهای تبلیغاتی سعی می‌شود که اسم برند تکرار نشود ولی به شکلی نوع محصول و یا خدمتی که قرار است به مشتری یا مخاطب ارائه شود را به شکل مستقیم یا غیر مستقیم درج میکنند. در بسیاری از موارد نیز مزیت رقابتی کسب و کار را در شعار تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

آمار نشان می‌دهد که افراد روزانه با حجم زیادی از شعارهای تبلیغاتی روبرو می‌شوند. این عدد بین ۳ تا ۵۰۰۰ پیام تبلیغاتی را شامل می‌شود.

شعار تبلیغاتی چیست و چرا باید شعار داشته باشیم؟

نکاتی که برای تعیین شعار تبلیغاتی باید رعایت کنید

برای اینکه شعار تبلیغاتی شما ماندگار و تاثیر گذار باشد باید یکسری اصول در آن حفظ شود مثلاً سادگی یکی از موضوعات مهم در انواع شعارهای تبلیغاتی در حوزه‌های مختلف است.

در بسیاری از موارد افراد فکر می‌کنند که هرچقدر شعار تبلیغاتی آن‌ها عجیب و غریب‌تر و پیچیده‌تر باشد بیزینس آ‌ن‌ها از سایر رقبا بهتر دیده خواهد شد این در حالی است که سخت و پیچیده بودن شعار باعث می‌شود که در ذهن افراد ماندگار نشود. گاهی هم شعار تبلیغاتی پیچیده و دارای کنایه است که فرد آن را به یاد می‌آورد اما نمی‌داند این شعار برای چه کسب و کاری و با چه هدفی طراحی شده است.

به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود به صورت غیرمستقیم اسم برند در آن جای داشته باشد.

یکی دیگر از عناصر مهم در انتخاب ثبت شعار تبلیغاتی کوتاه و مختصر بودن آن است واضح است که هر چقدر یک شعار تبلیغاتی کوتاه‌تر باشد زودتر به حافظه سپرده می‌شود معمولاً شعارهای تبلیغاتی را بیشتر از پنج یا شش کلمه انتخاب نمی‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک شعار تبلیغاتی خوب این است که قابل فهم و آسان باشد برای انتخاب شعار تبلیغاتی باید ساعت‌ها و روزها تحقیق و بررسی انجام داد و قطعاً باید فکر و مفهوم عمیقی پشت آن باشد. اما در نهایت خود شعار باید قابل فهم باشد به شکلی که هر فرد با هر میزان تحصیلات و طبقه اجتماعی به راحتی آن را متوجه شود.

اما یکی از ویژگی‌های مهم دیگر ثبت شعار تبلیغاتی این است که بتواند با کلمات احساسات افراد را درگیر کند این درگیر کردن احساسات یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که در مورد شعار تبلیغاتی تاثیر گذار باید رعایت شود به این موضوع توجه کنید که شعارهای تبلیغاتی نباید کلیشه‌ای و دم دستی باشد اما در عین حال باید خاص و تاثیر گذار باشد.

درست است که در مورد ثبت شعار تبلیغاتی گفتیم که به صورت مستقیم اسم برند ذکر نشود اما بهتر است که شعار مورد نظر به شکلی و یا از طریقی به صورت غیر مستقیم اسم برند اشاره داشته باشه تا با یادآوری آن اسم برند نیز برای مخاطب تداعی شود.

نکاتی که برای تعیین شعار تبلیغاتی باید رعایت کنید

چرا ثبت شعار تبلیغاتی ؟

اما در مورد ثبت شعار تبلیغاتی باید گفت که شعار تبلیغاتی مثل برند، علامت تجاری و لوگو قابل ثبت قانونی است. بعد از ثبت آن، این شعار در انحصار کسب و کار مورد نظر قرار می‌گیرد و دیگران نمی‌توانند از آن سو استفاده کنند و یا آن را به شکلی کپی کنند.

خانوم عابد مشاور ثبت شعار تبلیغاتی

کلام آخر

ما تلاش کردم تا همه چیز را در مورد ثبت شعار تبلیغاتی و نکاتی که باید برای ایجاد آن رعایت کرد را با شما در میان بگذاریم. شعار تبلیغاتی یک موضوعی است که باید مدت زیادی روی آن تحقیق و بررسی شود و برای آن از مشاورین و کارشناسان استفاده شود.

مشاورین ثبت فرهنگ آماده کمک به شما برای ثبت یک شعار تبلیغاتی هستند، چراکه ثبت خوب فرهنگ است . همچنین بهتر است بعد از انتخاب شعار برای تست آن از چند نفر از افرادی که هیچ ارتباطی با کسب و کار شما ندارند و پیش زمینه نیز نسبت به آن ندارند بخواهید که نظرشان را در موردش بازگو کنند. این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که شعارهای تبلیغاتی را مثل لوگو و برند به ثبت می‌رسانند تا نتوان از آن سوء استفاده کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
62

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  عبدالرضا موسوی
  18 مرداد 1401

  آیا میتوان برای اشخاص حقیقی هم ثبت شعار تبلیغاتی انجام داد؟

 2. admin-avatar
  جعفر ملازاده
  06 مرداد 1401

  سلام، آیا برای ثبت شعار تبلیغاتی حتما باید برند ثبت شره داشته باشیم؟ یا میتوانیم شعار را در قالب برند ثبت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 مرداد 1401

   سلام و درود.
   خیر،میتوان تنها شعار تبلیغاتی را بدون نیاز به ثبت برند یا ثبت لوگو به ثبت رساند و بابت این‌ موضوع باید درخواست اظهار ثبت شعار تبلیغاتی را مانند برند و‌لوگو‌ از اداره مالکیت معنوی درخواست و پیگیری نمود.