ابطال کد اقتصادی

ابطال کد اقتصادی

ابطال کد اقتصادی : کد اقتصادی یکی از مهم‌ترین شناسه‌هایی است که اداره مالیات همه اشخاص حقیقی و حقوقی را از طریق آن می‌شناسد. دریافت کد اقتصادی نیاز به طی کردن یک سری مراحل و پروسه‌ها دارد.

اما بعد از دریافت سریع کد اقتصادی ممکن است بنا به دلایل مختلفی با ابطال کد اقتصادی رو به رو شوید. اینکه ابطال شناسه اقتصادی چیست و در چه شرایطی اتفاق می‌افتد را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

خانوم یعقوبی مشاور ابطال کد اقتصادی

ابطال کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی یک شناسه مهم است که سازمان امور مالیاتی افراد و شرکت‌ها را با استفاده از آن می‌شناسد. امروز برای افراد حقیقی، شماره ملی همان کد اقتصادی است. کد اقتصادی شرکت‌ها نیز همان شناسه ملی شرکت است.

دریافت کد اقتصادی مزایا و فواید بسیار زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به دریافت کارت بازرگانی، شرکت در مزایده و مناقصه‌های مختلف، حضور در نمایشگاه‌های بین المللی متنوع و … اشاره کرد. اصولا دریافت کد اقتصادی به همه کسانی که مشغول به فعالیت تجاری و اقتصادی هستند پیشنهاد می‌شود.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم کد اقتصادی مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل باید از هر نوع موضوعی که باعث می‌شود این کد باطل شود جلوگیری کرد.

به این موضوع توجه کنید که اگر شخصی مشغول به فعالیت تجاری و اقتصادی باشد اما در جهت دریافت کد اقتصادی اقدامی نکند، در صورتی که سازمان امور مالیاتی از این موضوع مطلع شود، شخص مورد نظر را مورد جریمه‌های سنگین قرار می‌دهد.

در اولین جریمه، فرد باید دو برابر سود سالیانه را به اداره مالیات پرداخت کند. برای بار دوم مکان مورد نظر کسب و کار به مدت 3 ماه پلمپ خواهد شد. اما جریمه فرد مشمول برای بار سوم در زمینه عدم دریافت کد اقتصادی، محکومیت به حبس به مدت 3 تا 6 ماه است.

البته به این موضوع نیز توجه کنید که بدون دریافت کد اقتصادی نمی‌توانید کارت بازرگانی داشته باشید و یا در مناقصات، مزایده‌ها و نمایشگاه‌های بین المللی حضور پیدا کنید.

ابطال کد اقتصادی چیست؟

کارهایی که بدون کد اقتصادی نمی‌توانید انجام دهید

شاید با خودتان فکر کنید که در حال حاضر بدون کد اقتصادی مشغول به فعالیت در زمینه کسب و کار خودتان هستید و نیازی به دریافت آن ندارید، اما ما در این قسمت به شما می‌گوییم چرا باید این کد را دریافت کنید.

اول از همه به این موضوع فکر کنید که در صورتی که سازمان امور مالیاتی از این موضوع با خبر شود چه جرایم زیادی برای شما در نظر خواهد گرفت. همچنین دریافت این کد مزایای بسیار زیادی دارد که مهم‌ترین آن را در ادامه بررسی می‌کنیم.

اگر شما کد اقتصادی نداشته باشید نمی‌توانید برای شرکت و کسب و کار خود حساب بانکی افتتاح کنید. بدون این کد کسب و کار شما نمی‌تواند به صورت رسمی هیچ گریدی داشته باشد. قراردادها و معاملات رسمی فقط با کد اقتصادی انجام می‌شوند، بدون داشتن این کد قراردادهای شما رسمی و قانونی نیستند پس نمی‌توانید آن‌ها را به صورت قانونی پیگیری کنید.

یکی دیگر از موضوعاتی که شما را ملزم به دریافت کد اقتصادی می‌کند، کسورات بیمه است. یکی از مواردی مهم دیگری که بدون دریافت کد اقتصادی نمی‌توانید انجام بدهید، تکمیل اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات است که عدم پرداخت مالیات، کسب و کار شما را با جریمه‌های سنگین از سوی سازمان امور مالیاتی رو به رو می‌کند.

کارهایی که بدون کد اقتصادی نمی‌توانید انجام دهید

چرا ابطال کد اقتصادی

مطابق با قانون ممکن است شرایطی پیش بیاید که اشخاص با ابطال کد اقتصادی روبرو شوند، در ادامه این شرایط را با هم بررسی می‌کنیم.

صدور حکم مراجع قضایی

یکی از دلایل ابطال کد اقتصادی مربوط به حکم از سوی مراجع قضایی است. در صورتی که شخص دارنده کد اقتصادی جرائمی از قبیل کلاهبرداری، خیانت در امانت، دزدی و … انجام دهد و مراجع قضایی حکم آن را صادر کنند، ابطال کد اقتصادی شخص مورد نظر انجام می‌شود.

فوت شخص حقیقی

در صورتی که دارنده‌ی کد اقتصادی فوت کند، این کد به دستور سازمان امور مالیاتی باطل می‌شود تا کسی نتواند از آن سواستفاده‌ای انجام دهد.

تمام شدن فعالیت اقتصادی شرکت

در صورتی که شخص حقیقی اعلام کند که فعالیت شرکت به اتمام رسیده است، ابطال کد اقتصادی انجام می شود.

انحلال شرکت

در صورتی که شرکت مورد نظر به هر دلیلی منحل شود و شخص حقوقی شرکت اعلام انحلال کند و تمامی فرآیندهای تصفیه انجام شود، کد اقتصادی آن باطل خواهد شد.

خانوم یعقوبی مشاور ابطال کد اقتصادی

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم همه موضوعات مربوط به اهمیت کد اقتصادی، مزایای مربوط به آن و شرایط ابطال کد اقتصادی را با هم بررسی کردیم.

این کد یکی از مهم‌ترین شناسه‌های افرادی است که مشغول به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی هستند. عدم دریافت آن علاوه بر رو به رو شدن با جرایم سنگین، افراد را از مزایای بسیار زیاد این شناسه، محروم می‌کند. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود در صورت انجام فعالیت‌های اقتصادی هر چه زودتر در جهت دریافت کد اقتصادی اقدام کنید.

اگر هر سوال و مشکلی در مورد کد اقتصادی و ابطال آن دارید، می‌توانید از مشاوره کارشناسان ما استفاده کنید. چراکه ثبت خوب فرهنگ است . برای این کار کافیست همین حالا مشکل خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

5/5 - (4 امتیاز)
111

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  فاطمه ریاحی
  18 مرداد 1401

  آیا برای ابطال کد اقتصادی حتما باید وکیل بگیرم یا خودم هم میتوانم نسبت به ابطالش اقدام کنم؟

 2. admin-avatar
  سمانه اندیمشکی
  09 مرداد 1401

  سلام، من مقداری بدهی مالیاتی دارم، آیا با ابطال کد اقتصادی این مبلغ بخشوده میشود یا اینکه همچنان بدهکار اداره مالیات میمانم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مرداد 1401

   سلام و درود.
   تا زمان پرداخت بدهی مالیاتی امکان این کار وجود ندارد.

 3. admin-avatar
  علیرضا دانشور
  03 مرداد 1401

  سلام، آیا بعد از ابطال کد اقتصادی، شرکت هم به صورت خودکار منحل میشود یا میتوانیم ب فعالیت شرکت ادامه دهیم؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مرداد 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 4. admin-avatar
  نادیا پورشقاقی
  30 تیر 1401

  سلام، من یک کد اقتصادی شخصی دارم که کمتر از حد مجاز برای پرداخت مالیات برای من آورده داشته است، برای ابطال کد اقتصادی حتما باید از قبلش اظهارنامه مالیاتی رد کنم یا می توانم مستقیم جهت ابطال آن اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 مرداد 1401

   سلام و درود.
   میبایست قبل از ابطال کد اقتصادی،اظهارنامه عملکرد رو بابت سالی که دارای فعالیت بودید به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایید.

 5. admin-avatar
  سالومه حیدری پور
  25 تیر 1401

  با عرض خسته نباشید،
  اداره دارایی مالیات بسیار سنگینی برای شرکت من بریده است، سوال که دارم این است که آیا با ابطال کد اقتصادی و تاسیس یک شرکت جدید میتوانم اداره مالیات را دور بزنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   در مورد شرکتهایی که دارای بدهی مالیاتی هستند و اصطلاحأ قفل مالیاتی(تبصره ۳ ماده ۱۸۶)شده اند،امکان هیچگونه تغییرات یا انحلال تا زمان تعیین تکلیف مالیات وجود ندارد و پس از پرداخت مبلغ مالیات و یا در هر صورت تاییدیه اداره مالیات،روند سامانه ثبت شرکتها برای این شرکتها امکانپذیر است در غیر اینصورت روند کار میسر نیست.
   لازم به ذکر است در مورد شرکتهایی که دارای بدهی مالیاتی بالایی باشند و اقدام به پرداخت و تعیین تکلیف مالیاتی ننمایند،اعضاء شرکت نیز از سمت اداره مالیات قفل میشوند و مسدود شدن تمامی حسابها و عدم خروج از کشور و … برای این اشخاص حتمی است.