ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی از رایج‌ترین انواع شرکت‌ های تجاری در سراسر دنیاست. در کشور ما نیز از این نوع ثبت شرکت‌ بیشتر دیده می‌شود. ثبت شرکت با مسئولیت محدود به دلیل شرایط ساده تر برای ثبت و نگهداری طرفداران بیشتری دارند. در این مقاله سعی داریم مفهوم کلی شرکت با مسئولیت محدود، مدارک و مراحل آن را با شما در میان بگذاریم. چنانچه نیاز به مشاوره قبل از شروع دارید می‌توانید با ثبت فرهنگ تماس بگیرید. چراکه براستی ثبت خوب فرهنگ است .

خانوم یعقوبی مشاور ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت چه کنیم؟

بسیاری از افراد برای رونق کسب و کار خود و بهره‌مندی از مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به این نوع شرکتها روی می آورند. از طرفی بیشتر این شرکت ها برای تولید و ایده پردازی محصولات جهت راحتی مردم بنا می شوند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز همانند دیگر کارهای اداری دارای روند و مراحل قانونی است. با پیشرفت تکنولوژی روند ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز تسهیل شده است. در گذشته برای ثبت شرکت ها باید به سازمان ثبت شرکت های استان خود مراجعه می کردید اما امروزه می توانید با مراجعه به سامانه ی ثبت شرکت ها نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کنید. اما این کار نیز مشمول روند قانونی خود است و ممکن است زمان بر باشد. بهترین و آسان ترین راه تماس با دفاتر ثبت شرکت است تا در کمترین زمان نسبت به ثبت شرکت شما اقدام کنند.

شرکت با مسئولیت محدود به چه شرکت هایی گفته می شود؟

شرکت با مسئولیت محدود به چه شرکت هایی گفته می شود؟ شرکت با مسئولیت محدود ، عبارت است از شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود.

به بیان ساده تر، شرکت هایی با مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر برای انجام امور تجاری تشکیل می شوند و هر یک از شرکا فقط به میزان سرمایه ی خود مسئول پرداخت بدهی های احتمالی خواهد بود. در واقع اگر شرکت ورشکست شود، طلبکاران نمی توانند اموال شخصی اعضا را در عوض قرض هایشان بگیرند. باید اشاره کرد که حق رأی افراد و سود آن ها نیز نسبت به سهمی است که در شرکت دارند.

یکی از مهم ترین مزیت های شرکت هایی با مسئولیت محدود، امکان تأسیس حتی با وجود سرمایه ای اندک است و تنها امکان انتشار اوراق بهادار برای آن وجود ندارد. به همین دلیل این شرکت ها در میان افرادی که رابطه ی خویشاوندی و یا دوستانه دارند و حتی اعضای یک خانواده هستند، طرفدار دارد.

در اسم شرکت باید عبارت با مسئولیت محدود قید شود، و اگر نه شرکت در مقابل اشخاص ثالث تضامنی محسوب می شود و تابع مقررات آن خواهد بود. بنابراین، اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد، در غیر این صورت شریکی که نام او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.

شرکت با مسئولیت محدود به چه شرکت هایی گفته می شود؟

آیا ثبت شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص ؟

 1. در شرکت هایی با مسئولیت محدود همه سرمایه به مدیر عامل تسلیم خواهد شد و مدیر عامل اقرار به دریافت آن می نماید اما در شرکتهای سهامی خاص می بایست حداقل از 35% از مبلغ سرمایه شرکت را نزد یکی از بانکها سپرده گذاری کرده و گواهی مربوط را پس از دریافت از بانک به اداره ثبت شرکتها ارائه داد. 65% باقیمانده در تعهد شرکاء خواهد ماند.
 2. در شرکت هایی با مسئولیت محدود لزومی به انتخاب بازرس وجود ندارد و انتخاب بازرس اختیاری است اما در شرکت‌های سهامی خاص انتخاب دو نفر به‌عنوان بازرس اصل و بازرس علی‌البدل اجباری است.
 3. مدت اعتبار اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود محدودیتی ندارد و اعضای شرکت می‌توانند مدت محدود یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند اما در شرکت‌های سهامی خاص مدیران حداکثر به مدت دو سال انتخاب می‌شوند.
 4. اعضای هیئت‌مدیره در شرکت با مسئولیت محدود ملزم به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار نیستند اما انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی است.
 5. سرمایه شرکت در شرکت‌های مسئولیت محدود به‌ صورت سهم‌ الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود و میزان مسئولیت شرکا در مقابل تعهدات و قروض شرکت تنها به میزان سهم‌الشرکه آنها خواهد بود اما در شرکت سهامی خاص سرمایه به‌ صورت سهام بین شرکا تقسیم می‌شود و هر یک از شرکا فارغ از میزان سهم خود به میزان کل سرمایه شرکت در قروض و تعهدات شرکت مسئول‌اند.
 6. مدیران شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان از بین شرکا یا خارج از آنها انتخاب نمود اما در شرکت سهامی خاص مدیران باید حتماً از میان سهام‌داران شرکت انتخاب شوند و یا بعد از انتخاب تعداد و سهام وثیقه‌ای که در اساسنامه معین شده است را تهیه و به صندوق شرکت تسلیم نمایند.
 7. در شرکت با مسئولیت محدود تقسیم سود به نسبت میزان سهم‌الشرکه شرکا خواهد بود. البته شرکا می‌توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود در نظر بگیرند اما در شرکت سهامی خاص سود الزاماً به نسبت تعداد در سهام شرکا تقسیم می‌گردد و امکان اتخاذ روش دیگری برای این کار امکانپذیر نیست.
 8. درصورتی‌که بخشی از شرکت را آورده‌های غیر نقدی تشکیل دهد. تقویم این آورده‌ها در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت خواهد گرفت و مسئولیت صحت برآورد به عهده شرکا خواهد بود اما در شرکت‌های سهامی خاص تقویم آورده‌های غیرنقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام خواهد گرفت.
 9. نقل‌ و انتقال سهم‌ الشرکه در شرکت‌های با مسئولیت محدود از طریق تنها تشکیل مجمع قابل انجام می‌باشد ولی در شرکت سهامی خاص برای نقل‌ و انتقال سهام ابتدا واگذار کنندگان سهام و گیرندگان سهام به اداره دارایی مربوط به حوزه مالیاتی مربوط به شرکت مراجعه می‌کنند و پس از اخذ گواهی 4% مالیات نقل‌ و انتقال سهام از طریق تشکیل مجمع به همراه گواهی نقل‌ و انتقال اخذ شده از دارائی کار خود را به انجام می‌رسانند.
 10. برای شرکت های با مسئولیت محدود شما می توانید با دو نفر این شرکت را به ثبت برسانید در صورتی که در شرکت های سهامی خاص وجود حد اقل سه نفر عضو هیئت مدیره و دو نفر بازرس به عنوان بازرس اصلی و بازرس علی البدل الزامی است.
خانوم یعقوبی مشاور ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • این نوع از شرکت‌ها باید با حداقل ۲ نفر تشکیل شوند.
 • اگر تعداد شرکا حداقل ۱۲ نفر باشد. تشکیل هیئت نظار الزامی است.
 • هیئت نظار شامل سه نفر از شرکاست که عضو هیئت‌مدیره نیستند.
 • هیئت نظار باید حداقل سالی یک‌ مرتبه، مجمع‌ عمومی را تشکیل دهد.
 • حداقل سرمایه ی مورد نظر که در اساسنامه ذکر می شود 1 میلیون ریال است.
 • برای ثبت نیاز به مدرک تحصیلی ندارد.
 • حداقل سن اعضای هیئت مدیره 18 سال می باشد.
 • این پروسه ممکن است 14 روز طول بکشد.

تبصره؛ برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیازی به کارت پایان خدمت نمی باشد.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

قوانین ثبت شرکت با مسئولیت محدود

طبق ماده ۹۶ قانون تجارت ایران، شرکت با مسئولیت محدود هنگامی تشکیل می‌شود که تمام سرمایۀ نقدی آن تأدیه و سهم‌ الشرکۀ غیر نقدی آن تقویم (قیمت‌گذاری) و تسلیم شده باشد. این موارد صراحتاً باید در شرکت‌ نامه درج شوند. حداقل سرمایه برای تأسیس شرکت با مسئولیت محدود طبق قانون محدودیتی ندارد. با وجود این، عرفاً کمترین میزان سرمایه برای این کار یک میلیون ریال در نظر گرفته می‌شود. مطابق با ماده ۱۰۲، سهم‌الشرکۀ شرکا نمی‌تواند به شکل اوراق تجارتی قابل‌انتقال اعم از با اسم یا بی اسم درآید. سهم‌الشرکه را نمی‌توان به غیر منتقل نمود، مگر با رضایت عده‌ای از شرکا که دست‌کم سه‌چهارم کل سرمایه متعلق به آن‌ها باشد و اکثریت عددی نیز داشته باشند با درج آگهی دعوت در روزنامه کثیرالنتشار. همچنین انتقال سهم‌الشرکه فقط به‌موجب سند رسمی قابل‌قبول خواهد بود.

طبق ماده ۱۰۸، روابط بین شرکا در شرکت‌های با مسئولیت محدود تابع اساس‌نامه است. اگر در اساس‌نامه راجع به تقسیم نفع و ضرر مقررات خاصی نباشد، تقسیم سود و زیان به نسبت سرمایۀ شرکا انجام خواهد گرفت. همچنین طبق ماده ۱۱۲، در هیچ موردی اکثریت شرکا نمی‌توانند شریکی را مجبور به زیاد کردن سهم‌الشرکه خود کنند.

مطابق با ماده ۱۱۵ قانون تجارت ایران، اشخاصی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود کلاهبردار محسوب می‌شوند:

الف) مؤسسان و مدیرانی که بر خلاف واقع پرداخت تمام سهم‌الشرکۀ نقدی و تقویم و تسلیم سهم‌الشرکۀ غیرنقدی را در اوراق و اسنادی که باید برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود بدهند اظهار کرده باشند.

ب) کسانی که به وسیلۀ متقلبانه سهم‌الشرکۀ غیرنقدی را بیش از قیمت واقعی آن تقویم (قیمت‌گذاری) کرده باشند.

ج) مدیرانی که با نبودن صورت دارایی یا به استناد صورت دارایی مزوّر منافع موهومی را  بین شرکا تقسیم کنند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

فتوکپی برابر اصل شناسنامه شرکا و مدیران

تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران (لازم به ذکر است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بها دار بودن صرفاً می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردند)

 • شرکت نامه 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران
 • اساسنامه 2 جلد و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران
 • صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 • اخذ و ارائه ی مجوز در صورت نیاز
 • تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن
 • معرفی نامه نمایندگان،در صورتیکه سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین ثبت تغییرات آن
 • گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا
 • ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها
مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

نکته؛ لازم به ذکر است روند ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران به نسبت ثبت شرکت های مسئولیت محدود در شهرستانها متفاوت است با این اوصاف که برای ثبت یک شرکت مسئولیت محدود در تهران، می بایست پس از پیشنویس آگهی از طریق پنجره واحد کسب و کار مستقر در اتاق بازرگانی روند ثبت شرکت را پیگیری کنیم و پس از واریزی های حق سالانه و روزنامه ها و حق الثبت مربوط به ثبت شرکت مسئولیت محدود، اقدام به پیش ثبت نام کد اقتصادی و پیش ثبت نام کد کارگاهی کرده باشید.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت شرکت با مسئولیت محدود

نتیجه گیری مطلب ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ویژگی های آن آشنا کنیم . ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز علی رغم ساده بودن نیازمند صرف هزینه و زمان است. شما می توانید جهت اقدام برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود با موسسه ثبت فرهنگ تماس گرفته و در کوتاهترین زمان بدون درگیری با هرگونه مشکل نسبت به ثبت انواع شرکت و لوگو مد نظر و ثبت ایده و یا طرح صنعتی خود اقدام کنید.

4.8/5 - (30 امتیاز)
1469

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  محسن میر طاهری
  06 تیر 1401

  سلام، ببخشید یک سوال داشتم، آیا هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود بیشتر است یا سهامی خاص؟

 2. admin-avatar
  محمد فرحزادی
  04 تیر 1401

  سلام، آیا برای باز کردن یک مغازه سوپرمارکت حتما باید برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای راه اندازی و یا تأسیس یک سوپر مارکت لزوم حتمی به ثبت شرکت با هر عنوانی نیست و میتونید‌ فعالیت خودتون رو بصورت شخصی پیش ببرید‌،اما در صورتی که بخواهید بصورت حقوقی فعالیت داشته باشید،ثبت شرکت با مسئولیت محدود در این زمینه فعالیت،گزینه مناسبی است.

 3. admin-avatar
  مریم صالحی
  03 تیر 1401

  سلام، من میخواهم یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنم، اما مدارکم تکمیل نیست، آیا میتوانم آن مدارکی که مهمتره را ابتدا برای شروع کار بدهم و بعدا در فرصت بهتر باقی مدارک را تکمیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا ثبت شرکت سهامی خاص موردی که مورد نیاز هست،مدارک هویتی کلیه اعضاء میباشد که نیاز به بارگذاری در سامانه ندارد و فقط میبایست اطلاعات مندرج(طبق شناسنامه و کارت ملی هر شخص) بصورت کامل در سامانه اداره ثبت شرکتها وارد شود.
   در نتیجه بابت سوال شما نیازی به اصل مدارک نیست و با ورود اطلاعات کامل علاوه بر موارد مورد درخواست از قبیل آدرس و سِمَت ها و سرمایه و … میتونید اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود مورد نظر خود نمایید.

 4. admin-avatar
  علیرضا احترامی
  01 تیر 1401

  سلام و خسته نباشید، من یک شرکت دارم در عمان، آیا برای ثبت شعبه در تهران هم باید ثبت شرکت با مسئولیت محدود انجام بدم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شعبه نیاز به ثبت یک شرکت جدید با هر نوع شرکتی نیست.
   میبایست با توجه به صورتجلسه لازم در مجمع معین،اقدام به ثبت شعبه نموده و از اداره ثبت شرکتهای مرجع،اقدام به ثبت شعبه نمایید.
   لازمه بدونید که برای ثبت شعبه،حتماً نیاز به آدرس شعبه و مدیر شعبه دارید که باید در صورتجلسه موردنظر ذکر شود.

 5. admin-avatar
  شقایق شکراللهی
  31 خرداد 1401

  برای ثبت یک شرکت لیزینگ خودرو چه نوع شرکتی باید ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 تیر 1401

   سلام و درود.
   با ارائه مجوزهای لازم در رابطه با تأسیس شرکت با موضوع فعالیت لیزینگ میتونید ثبت شرکت رو در قالب شرکتهای بامسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص انجام دهید که انتخاب هر مورد بستگی به شرایط و نوع انتخاب شما دارد.

 6. admin-avatar
  حسین چرخگرد
  28 خرداد 1401

  سلام
  باتشکر از اطلاعات شما
  در مورد تعداد اعضای هیت مدیره در ثبت شرکت مسولیت محدود می تواند ۴ نفر یا بیشتر باشد ؟
  ممنون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود حداقل دو نفر(در تعداد اعضاء،محدودیتی وجود ندارد و برای بالاتر از ۱۲ نفر نیاز به تشکیل هیئت نظار میباشد)مورد نیاز است که میتوان شرکتهای با مسئولیت محدود رو بصورت تک مدیرعاملی نیز به ثبت رساند یعنی یک شخص به عنوان مدیرعامل و نفرات بعد به عنوان شریک(در شرکتهای با مسئولیت محدود شخص مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره میتونن خارج از شرکاء باشند یعنی میتوانند سهم الشریکه ای نداشته باشند).
   و یا اینکه میتونیم علاوه بر سمت مدیرعامل،افراد مابقی رو هم به عنوان اعضاء هیئت مدیره مشخص کنیم.

 7. admin-avatar
  رضا خلیلی
  24 خرداد 1401

  سلام برای ثبت شرکت مسئولیت محدود در جهت تاسیس دفتر پیشخوان دولت از کجا باید اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت در تمامی امور،میبایست از ارگان اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری انجام گردد که بابت این موضوع میبایست از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها اقدام و در نهایت پرونده را بصورت فیزیکی به اداره پست نمایید.
   اما موضوعی که هست برخی موضوعات فعالیت مانند دفاتر پیشخوان دولت،ملزم به اخذ مجوزات لازم از ارگانهای خود دارند و درنهایت طبق مجوزهای صادر شده،ثبت شرکت با موضوع فعالیت مجوزی،نهایی میشه.

 8. admin-avatar
  مطهره شریفی
  23 خرداد 1401

  سلام، من میخواهم یک مغازه اسباب بازی فروشی راه اندازی کنم، آیا حتما باید مراحب ثبت شرکت با مسئولیت محدود را انجام دهم یا میتوانم به صورت شخصی فعالیت کنم؟ ممنون میشوم کمکم کنید

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 خرداد 1401

   سلام و درود.
   هر نوع فعالیت یا کسب و کاری که شما در نظر داشته باشید را میتوان بصورت شخصی(حقیقی) یا شرکتی(حقوقی) شروع کنید که تصمیمگیری در مورد انتخاب نوع فعالیت،باتوجه به سیاست کاری و‌ چشم انداز بلند مدت فعالیت شما انتخاب میشود.
   لازمه که در انتخاب نوع فعالیت(شخصی یا شرکتی) به پارامترهایی مثل اعتبار کاری،دریافت وام و اعتبارات،قرارداد با ارگانها و اشخاص حقیقی و حقوقی،تفاوت محاسبه مالیات بین فعالیت شخص و شرکتی و … توجه داشته باشید و با توجه به این موضوعات نوع فعالیت خودتون رو مشخص کنید.

 9. admin-avatar
  سپهر قمیشی
  20 خرداد 1401

  آیا در شرکت مسئولیت محدود مدیر عامل میتواند هم زمان مدیر عامل سه شرکت با فعالیت های گوناگون باشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   21 خرداد 1401

   سلام و درود.
   خیر.طبق قوانین به روز اداره ثبت شرکتها،هر شخص تنها میتونه در یک شرکت سمت مدیر عاملی داشته باشه و این موضوع در مورد تمام شرکتها صدق میکنه.
   ولی این موضوع رو هم مد نظر داشته باشید که هر شخص میتونه در تعداد نامحدود شرکت،سمت رئیس هیئت مدیره یا نائب رئیس هیئت مدیره رو داشته باشه و میزان سهام و سهم الشریکه و حق امضا رو با توجه به شرایط،معین کنه.

 10. admin-avatar
  آرمین علی پور
  18 خرداد 1401

  سلام، ببخشید یک سوال داشتم از حضورتون، آیا ممکن است نام انتخابی برای ثبت شرکت مسئولیت محدود هم با دیگر شرکت ها تداخل پیدا کند و مانع از ثبت آن شوند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 خرداد 1401

   سلام و درود.
   اولین پارامتری که بابت ثبت شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا هر نوع شرکتی از طرف اداره ثبت شرکتها مورد بررسی قرار میگیرد،نام های پیشنهادی شرکت در حال تأسیس هست که باتوجه به ورود اطلاعات شخص متقاضی ثبت شرکت،میتوان در سامانه ثبت شرکتها تا پنج نام(دارای سه سیلاب خاص)به ترتیب اولویت شخص متقاضی مشخص نمود.
   در صورتی که نامهای پیشنهادی شما پیشتر،عیناً به ثبت رسیده باشند یا شباهت به نامهای ثبت شده داشته باشند میبایست برای نامهای جدید اقدام نمایید در غیر اینصورت نامهای تکراری و متشابه در اداره ثبت شرکتها قابلیت ثبت شدن ندارند.

 11. admin-avatar
  منیره مظاهری
  17 خرداد 1401

  سلام، هزینه باطل کردن تمبر در هنگام اعلام سرمایه اولیه ثبت شرکت با مسئولیت محدود به چه صورت محاسبه میشود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   17 خرداد 1401

   سلام و درود.
   با توجه به میزان سرمایه ای که به عنوان سرمایه ثبتی شرکت اعلام میکنید که حداقل صد هزار تومان در شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص هست میبایست در اداره ثبت شرکتها مبلغی رو بعنوان حق الثبت پرداخت کرده که به نسبت عدد سرمایه متغیر است و افزایش قیمت چشمگیری نسبت به سال ۱۴۰۰ پیدا کرده است و به نسبت سرمایه، پرداختی مالیاتی جداگانه ای (مالیات بر سرمایه) میبایست پرداخت شود.
   در صورت توضیحات بیشتر میتونید تماس بگیرید.

 12. admin-avatar
  آرین بدری
  16 خرداد 1401

  سلام، چطور میتونم روند ثبت شرکت مسئولیت محدود را پیگیری کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1401

   سلام و درود.
   اگر که مراحل اولیه ورود اطلاعات و تایید نام شرکت انجام شده باشد و باتوجه به دریافت رسید پذیرش،پرونده شما به اداره ثبت شرکتها پست شده باشد شما میتوانید باتوجه به شماره پیگیری گرفته شده از سایت اداره ثبت شرکتها،پیگیر روند ثبتی شرکت در حال تاسیس خود شوید.

 13. admin-avatar
  رضا مشکات
  14 خرداد 1401

  سلام، ثبت شرکت با مسئولیت محدود آیا نیاز به جواز کسب دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا هر نوع شرکت نیازی به داشتن جواز کسب نمیباشد ولی موضوعی که مطرح است اینست که برخی موضوعات برای ثبت شرکت،نیاز به اخذ مجوز از سازمان یا نهاد مربوط به همان موضوع فعالیت دارد بعنوان مثال برای موضوع فعالیت خرید و فروش سهام و اوراق تعهد آور میبایست از سازمان بورس و اوراق بهادار،مجوز مربوطه دریافت گردد.

 14. admin-avatar
  علی پور صمدی
  11 خرداد 1401

  سلام بعد از چه مدت پس از ثبت شرکت با مسئولیت محدود میتونیم اون رو به سهامی خاص تبدیل کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 خرداد 1401

   سلام و درود.
   طبق قوانین به روز برای تبدیل نوع شرکت با مسئولیت محدود به سهامی خاص میبایست حداقل دو سال از تاریخ ثبت شرکت گذشته باشد و حتماً برای این دو سال باید اظهارنامه مالیاتی به اداره امورمالیاتی رد شده باشد.

 15. admin-avatar
  نگین صمدی
  09 خرداد 1401

  سلام، من چند سال پیش برای کارت ملی هوشمن اقدام کردم اما تا امروز آن را دریافت نکرده ام، آیا برای ثبت شرکت مسئولیت محدود میشود با رسید کارت ملی هم اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ورود اطلاعات ثبت شرکت،به اطلاعات هویتی اعضا نیاز داریم.برای این موضوع،اگر اطلاعات فرد رو بصورت کامل داشته باشید میتونید پروسه ثبت شرکت مسئولیت محدود یا هر نوع شرکت دیگه ای را نهایی کنید.
   این موضوع رو مدنظر داشته باشید که برای ثبت اظهارنامه دفاتر پلمپ شرکت تاسیس شده به کارت ملی مدیرعامل نیاز است.

 16. admin-avatar
  مجید دادمهر
  07 خرداد 1401

  سلام و عرض خسته نباشید.
  بنده فرایند ثبت شرکت را سال گذشته انجام دادم، اما دیگر تمایلی به ادامه فعالیت ندارم، سوال من اینجاست که اگر اقدام برای انحالا شرکت نکنم اتفاقی پیش می آید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 خرداد 1401

   سلام و درود.
   از زمانی که شرکت شما به ثبت میرسد شرکت شما در اداره امورمالیاتی شناخته میشود و میبایست طی عمر شرکت هر ساله برای شرکت دفاتر پلمپ دریافت کرده و در تیر ماه هر سال با توجه به فعالیت شرکت اقدام به اظهارنامه مالیاتی نمایید.
   حالا شما مدنظر داشته باشید که برای اداره مالیات نهایتاً دو سال مورد قبول است که شرکت شما عدم فعالیت داشته باشد یا اینکه بنا به نوپا بودن شرکت،سودآوری خاصی نداشته باشد و یا حتی زیان ده باشد و اگر شما بعد از مدتی در صورتی که تصمیم به فعالیت خاصی در شرکت نداشته باشید میبایست حتماً این موضوع رو به صورت کتبی به اداره مالیات اعلام کرده و یا اینکه صورتجلسه انحلال شرکت رو به اداره ثبت شرکتها ارسال کرده و با توجه به آگهی انحلال و درج در روزنامه،در نهایت برای ختم تصفیه شرکت اقدام کنید.

 17. admin-avatar
  علی پور صمدی
  03 خرداد 1401

  سلام، ایا با ثبت شرکت با مسئولیت محدود میتوان از بانکها وام دریافت کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   شما با ثبت شرکت میتونید از بانکها و موسسات مالی و‌اعتباری درخواست وام و اعتبارات با توجه به قوانین بانکی نمایید.
   برای اخذ وام از بانکها و موسسات مالی و اعتباری،شرکتهای سهامی خاص به نسبت شرکتهای بامسئولیت محدود دارای اعتبار بالاتری هستند و ارجعیت دارند ولی این موضوع به این معنی نیست که شما با شرکت مسئولیت محدود قادر به دریافت وام و اعتبارات نباشید.(در نهایت برای این موضوع،طبق بخشنامه تبدیل نوع شرکتها شما میتونید نوع شرکت مسئولیت محدود رو به سهامی خاص تبدیل کنید)
   این موضوع رو باید بدونید که اصلی ترین پارامتر برای دریافت وام و اعتبارات از بانکها،سرمایه ثبتی شرکت شماست که میبایست سقف سرمایه مورد نظر برای مبلغ وام را در سرمایه شرکت دارا باشید.

 18. admin-avatar
  مبینا صالحی
  01 خرداد 1401

  سلام، برای ثبت شرکت مسئولیت محدود با یکی از همکارانتان صحبت کردم و ایشان به من گفتند حداقل سرمایه مورد نیاز 100هزارتومان است، منتها برای اینکه به لیست سیاه اداره ثبت شرکت ها نروید باید مبلغ بالاتری به عنوان سرمایه اولیه معرفی کنید. آیا این داستان صحت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت مسئولیت محدود،حداقل سرمایه ثبتی که میتونید اعلام کنید برابر صد هزار تومان یا یک میلیون ریال هست که هر کس به میزان سهم الشریکه خودش در شرکت سهیم هست ولی چیزی که مطرح هست این موضوعه که سرمایه ثبتی صد هزار تومان مربوط به قانون سال ۱۳۵۷ بوده که برای اون زمان،مبلغ چشمگیر و مورد قبولی بوده ولی متأسفانه تا به امروز این قانون تغییر نکرده و همچنان با همون سرمایه شما میتونید شرکت رو ثبت کنید که دور از واقعیته.
   در خصوص صحبت همکارم که گفتند لیست سیاه مالیات، هیچوقت به اینصورت نیست چرا که خیلی شرکت هست که با این سرمایه ثبت و مشغول به فعالیت هستن ولی باید در نظر داشته باشید که سرمایه شرکت،میبایست به واقعیت نزدیک باشد تا از سمت اداره مالیات مورد قبول و منطقی باشد.
   جدای از این موضوع باید اطلاع داشته باشید که سرمایه ثبتی شرکت،بصورت مستقیم به اعتبار شرکت شما مربوط است و شرکت صدهزار تومنی در کل شرکت دارای اعتباری نیست.

 19. admin-avatar
  امیر حسام حسامی
  29 اردیبهشت 1401

  با سلام، اگر من یک شرکت مسئولیت محدود در رابطه با خدمات سئو و طراحی سایت ثبت کنم، آیا همچنان اخذ جواز کسب اجباریست؟ یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود کفایت می کند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   برخی موضوعات یا نوع فعالیتها هست که قبل از اقدام به ثبت شرکت میبایست حتماً شخص متقاضی برای درج اون موضوع در اساسنامه شرکت از ارگان یا نهاد و سازمان مربوطه اقدام به اخذ مجوز کنه به عنوان مثال برای ثبت شرکت با موضوع فعالیت بیمه یا ثبت شرکت با موضوع فعالیت بورس و اوراق بهادار و ثبت شرکت با موضوع فعالیت حمل و نقل برون شهری و …
   اما عموم موضوعات مثل موضوع فعالیت شما نیاز به اخذ مجوز از سازمانی نداره و میتونید اونرو در اساسنامه شرکتتون به عنوان موضوع فعالیت شرکت مشخص کنید.
   در پاسخ به سوال شما باید بگم که در صورت ثبت شرکت با موضوع فعالیت سئو و طراحی سایت،برای دریافت پروژه کاری یا عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی یا هر سازمانی،دیگر نیازی به اخذ مجوز کسب یا هر مجوز دیگری ندارید.

 20. admin-avatar
  عسل علی مردانی
  28 اردیبهشت 1401

  سلام سوالی داشتم از خدمتتون، آیا با شماره ثبت شرکت و شناسه ملی شرکت مسئولیت محدود امکان خرید و فروش محصول وجود دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   شما تا زمانیکه شرکت به ثبت رسیده ای نداشته باشید(شماره ثبت و شناسه ملی شرکت صادر نشده باشد)نمیتونید خرید و فروش رسمی بنام شرکت انجام بدید.
   لازم به ذکر هست که برای این موضوع حتماً میبایست بعد از مرحله ثبت شرکت،شما اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی داده و کلاسه پرونده شرکت رو دریافت کرده باشید و بعد از این پروسه میبایست با داشتن یک شماره حساب بانکی بنام شرکت و انتخاب نوع خدمات یا محصول،اقدام به اخذ گواهی ارزش افزوده کنید.
   با طی کردن این روند شما میتونید بصورت رسمی خرید و فروش برای شرکتتون داشته باشید و طبق کاری که کردید گزارش فصلی رد کنید.

 21. admin-avatar
  فاطمه سینایی
  26 اردیبهشت 1401

  باسلام
  مطلب بسیار عالی و مفید بود .

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   ممنون از نظرتون.

 22. admin-avatar
  سهیل مرتضوی
  26 اردیبهشت 1401

  سلام، من با یکی از دوستانم قصد صادرات زعفران به کشورهای اروپایی را داریم. برای انجام این کار حتما باید شرکت ثبت کرده باشیم تا برای کارت بازرگانی درخواست بدیم یا به صورت شخصی هم می توان کارت بازرگانی اخذ کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   دریافت کارت بازرگانی به دو صورت کارت بازرگانی شخصی و کارت بازرگانی شرکتی انجام میشود و اجباری به ثبت شرکت بابت کارت بازرگانی نیست.
   این رو مدنظر داشته باشید که اگر شما یک شرکت ثبت شده داشته باشید و کارت بازرگانی رو هم برای همون شرکت دریافت کنید،مسلماً محاسبه مالیات شما فقط بصورت حقوقی است و در صورتی که علاوه بر شرکت ثبت شدتون بخواهید کارت بازرگانی شخصی بگیرید میبایست برای هر دو شخصیت حقیقی و حقوقی تشکیل پرونده بدهید و از دو جا مالیات پرداخت کنید.

 23. admin-avatar
  مهرداد قطبی
  23 اردیبهشت 1401

  سلام، یکی از دوستان اکراینی من تمایل به ثبت شرکت مسئولیت محدود در ایران را دارد، آیای وجود شریک ایرانی برای ثبت نیاز است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که در قوانین به روز ثبت شرکت در کشور ما وجود دارد،ثبت شرکت برای اشخاص غیر ایرانی تا به امروز هیچگونه ممانعتی ندارد و با کپی پاسپورت و مدارک شخص که حتماً میبایست ترجمه رسمی شده باشد و اخذ کد فراگیر برای اشخاص غیر ایرانی این کار ممکن است.
   لازم به ذکر هست که هیچ ممنوعیتی وجود‌ نداره که تمامی اعضاء شرکت،افراد غیر ایرانی باشند و لزومی به بودن یک شخص ایرانی در شرکت در حال ثبت نیست.
   این مطلب برای انواع شرکت ها صدق میکند و استثنائی ندارد.

 24. admin-avatar
  فاطمه رستمی
  21 اردیبهشت 1401

  سلام، می خوام بدونم ثبت شرکت با مسئولیت محدود به چه مقدار زمان و هزینه نیاز دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   21 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   قبل از هرچیز باید بدانیم که روند ثبت شرکت مسئولیت محدود به چه صورت است.
   در این مرحله میبایست اطلاعات افراد و آدرس شرکت و میزان سرمایه شرکت و نام های مورد درخواست و … که برای مرحله اولیه ثبت شرکت احتیاج به ورود اطلاعات در سامانه دارد را به درستی در سامانه ثبت شرکتها ثبت نمایید و بعد از این مرحله در صورتی که تمامی ضوابط و قوانین رو به درستی رعایت کرده باشید بعد از تقریباً دو روز کاری نام شرکت شما در صورتی که تشابهی از طرف اداره وارد نشده باشد،تایید میشود.
   بعد از تایید نام،اوراق شرکت شما که شامل اساسنامه و تقاضانامه و … میباشد بر روی سایت گذاشته میشود که میبایست تمامی اوراق رو پرینت گرفته و تمامی اعضا امضا کنند و بعد از ورود اطلاعات نهایی و دریافت رسید پذیرش از سامانه اداره ثبت شرکتها تمامی مدارک مورد نیاز و اوراق را از طریق پست به اداره ثبت شرکتها میرسانیم که خود این مرحله در صورتی که با روند کار به خوبی آشنا باشید و تمامی اعضا اوراق رو به سرعت امضا نمایید حدوداً یک روز کاری زمان میبرد.مرحله بعد وقتیست که اوراق صادر شده به اداره ثبت شرکتها پست شده و تقریباً ۵ روز تا ۷ روز کاری زمان میبرد که کارشناس اداره در نهایت پیش نویس شرکت شما رو صادر کند و در این مرحله،فرد یا وکیل معرفی شده در ورود اطلاعات به عنوان گیرنده مدارک به اداره ثبت شرکتها رجوع میکند و اصل اوراق و آگهی ثبتی رو دریافت میکند.در نظر داشته باشید اگر که محل ثبت شرکت مسئولیت محدود شما در تهران باشد طبق قوانین جدید،قبل از صدور آگهی،فرد یا وکیل مشخص شده باید حضور در اتاق بازرگانی تهران داشته و از طریق پنجره واحد کسب و کار،روند تحویل مدارک رو پیگیر باشد و واریزی های حق سالانه و روزنامه ها و پیش ثبتنام های مالیات و کدکارگاهی رو پیگیری و پرداخت نماید که خود این روند تقریباً یک روز کاری زمان میبرد.بعد از این مرحله شما میتونید برای پلمپ دفاتر اقدام نمایید.
   در کل در حالتی که تمامی روند با سرعت انجام شود و هیچ خللی در روند کار وارد نشود شما میبایست تا ۱۰ روز کاری در نهایت برای اینکار در نظر داشته باشید.
   بحث هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود به پارامترهایی نظیر میزان سرمایه،هزینه وکیل،تهران یا شهرستان بودن،موضوع فعالیت بابت پرداختی روزنامه ها،حق الثبت و دستمزد کلی بستگی دارد که بسیار متغیر است و باید طبق درخواست شما،دقیقاً محاسبه و اعلام گردد.

 25. admin-avatar
  رضا اصغری
  18 اردیبهشت 1401

  سلام، از کجا میتونیم بفهمیم یک شرکت ثبت شده است یا نه؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   پس از بحث ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکتها و دریافت اوراق از سامانه اداره ثبت شرکتها و امضا اوراق توسط تمامی اعضاء شما میتونید تمامی مدارک موردنیاز رو به آدرس اداره ثبت شرکتهای استان خودتان پست کنید و بعد از بررسی کارشناسان اداره،شرکت شما به ثبت میرسه.
   نکته اینجاست که همزمان با ثبت شرکت و دریافت یک نسخه از مدارک ارسالی به اداره ثبت،یک برگه بنام آگهی ثبتی شرکت توسط شخص شما یا وکیل شما از اداره ثبت تحویل گرفته میشه که تمامی اطلاعات شرکت شما به همراه شماره ثبت و شناسه ملی و تاریخ ثبت در آن ذکر شده که با داشتن این آگهی شما میتونید از ثبت شرکت خود مطمئن شوید.موضوعی که هست بعد از این مراحل شما موظف هستید که اقدام به پرداخت روزنامه رسمی شرکتتون کنید که علاوه بر آگهی ثبتی شرکتتون مدرک روزنامه رسمی رو هم که شامل ۳نسخه هست دریافت کنید و هر زمان که بخواهید استعلام شرکت خودتون رو دریافت بکنید میتونید از طریق سایت روزنامه رسمی و بخش آگهی های قانونی با وارد کردن اسم شرکت یا هر گزینه دیگه،مطلع از به روز بودن شرکت یا هر نوع تغییرات دیگه شوید.علاوه بر این میتونید از مرجع دیگه ای بنام رسمیو هم اینکار رو رسیدگی کنید.

 26. admin-avatar
  رضا مستوفی
  16 اردیبهشت 1401

  سلام، ما یک شرکت مسئولیت محدود داریم، که یکی از سهامدارن بالای 40درصد سهم دارند، حال برای افزایش سرمایه، ایشان مخالفت می کنند، چه کار می توانیم انجام دهیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   به طور کلی در تمامی شرکتها از هر نوع که باشند بعد از ثبت شرکت میشه تغییراتی رو اعمال کرد،که این تغییرات میتونه هر دستور جلسه ای داشته باشه و هر دستور جلسه ای میبایست در مجمع قانونیه خودش شکل بگیره.
   این موضوع باید مد نظر باشه که بعد از تشکیل مجمع و تصمیم گیری بابت هر نوع تغییری میبایست صورتجلسه با همون دستور جلسه تنظیم بشه و به امضاء کلیه اعضاء شرکت برسه یعنی تمامی اعضا با این تغییرات موافقت میکنند و در نهایت ورود اطلاعات سامانه ای و مابقی مراحل برای ثبت تغییرات.
   حالا یموقع هست که یکی از شرکا یا تعدادی از اونها با اون نوع تغییرات مخالف هستند و یا اصلاً حضور فیزیکی ندارند که در اینصورت میبایست در ابتدا در روزنامه کثیرالانتشاری که در اساسنامه شما ذکر شده آگهی دعوت از تمامی اعضاء رو داد و اونها رو دعوت به حضور در جلسه مجمع کرد ولی خود آگهی دعوت شرای…

 27. admin-avatar
  محمد سلطانی
  10 اردیبهشت 1401

  با عرض سلام، آیا می توانم برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود در زمینه آی تی و رایانه از ملک مسکونی برای محل دائمی شرکت استفاده کنم؟

  • admin-avatar
   ثبت فرهنگ
   10 اردیبهشت 1401

   سلام و درود, بله مشکلی وجود نخواهد داشت