نحوه دریافت کد اقتصادی

با مطالعه مطلب نحوه دریافت کد اقتصادی از سردرگمی‌ها و چالش‌های دریافت کد اقتصادی رها خواهید شد و می‌توانید با خیالی آسوده، کسب و کار خود را به پیش ببرید.

نحوه دریافت کد اقتصادی: دریافت کد اقتصادی یکی از مراحل اساسی و ضروری برای شروع هر نوع فعالیت تجاری در ایران است. این کد توسط سازمان امور مالیاتی کشور صادر می‌شود و به منظور شناسایی مالیاتی کسب‌وکارها و ثبت تراکنش‌های مالی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب، به بررسی مراحل، مدارک مورد نیاز و نکات مهم برای دریافت کد اقتصادی پرداخته شده است تا شما بتوانید با آگاهی کامل و به راحتی این فرآیند را طی کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

مراحل دریافت کد اقتصادی شرکت تازه تاسیس

مراحل دریافت کد اقتصادی شرکت تازه تاسیس، امری ضروری جهت انجام فعالیت‌های قانونی و بهره‌مندی از مزایای مختلف اقتصادی و مالیاتی است.

 • تشکیل پرونده:
  • مراجعه به اداره امور مالیاتی مربوط به محل فعالیت شرکت
  • ارائه مدارک مورد نیاز
  • تکمیل فرم‌های مربوطه
  • تشکیل پرونده
 • پرداخت حق تمبر:
  • پرداخت مبلغ حق تمبر بر اساس نوع فعالیت شرکت از طریق فیش‌های مخصوص
  • ضمیمه کردن فیش‌های پرداختی به پرونده
 • دریافت کد اقتصادی:
  • پس از بررسی مدارک و تایید آنها توسط اداره امور مالیاتی، کد اقتصادی به شرکت ابلاغ خواهد شد.
مراحل دریافت کد اقتصادی شرکت تازه تاسیس

نحوه دریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقی

پیش از هر اقدامی در رابطه با دریافت کد اقتصادی، باید دفترچه مربوطه را از یک واحد خدماتی واقع در اداره دارایی دریافت کنید.

سپس تمامی اطلاعات خواسته شده را در آن بنویسید. لطفاً در پر کردن دفترچه دقت کنید و اطلاعات را صحیح وارد کنید.

بعد از آن باید برای دریافت فرم­‌های اداری اقدام کنید. از کجا باید تهیه شود؟ می­ توانید تمامی فرم ­های مورد نیاز را از واحد ثبت و شناسایی اداره دارایی دریافت کنید.

ارائه کپی مدارک شناسایی تمامی اعضا هیات مدیره الزامی است. کپی مدارک شناسایی باید با اصل مدرک هم­خوانی داشته باشد.

به کپی اساسنامه نیز احتیاج خواهید داشت. مدارک دیگری که نیاز است شامل کپی پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن است.

در مرحله بعد به کپی پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس مجموعه احتیاج دارید. البته در صورتی که شرکت تازه تاسیس باشد و مدرک در دسترس نباشد، الزامی وجود ندارد.

برای دریافت کد اقتصادی؛ به کپی اظهارنامه شرکت نیز احتیاج خواهید داشت. در صورتی که جزو شرکت­‌های غیر سهامی هستید، ارائه تقاضانامه جایگزین خواهد شد. همچنین به یک نسخه کپی شده از آگهی تاسیس شرکت احتیاج دارید.

در صورت وجود ثبت تغییرات شرکت باید در دو نسخه مجزا تهیه شود. کپی سند مالکیت موقعیت فعلی شما یا اجاره نامه کد رهگیری دار با کاربری اداری هم لازم است.

نحوه دریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقی

نحوه دریافت کد اقتصادی بدون پروانه کسب

دریافت کد اقتصادی بدون داشتن پروانه کسب ممکن است چالش‌هایی داشته باشد، زیرا پروانه کسب یکی از مدارک اصلی مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی است. با این حال، در برخی شرایط خاص و با توجه به نوع فعالیت اقتصادی، ممکن است بتوانید کد اقتصادی را بدون پروانه کسب دریافت کنید. در ادامه به روش‌ها و نکات مهم در این زمینه پرداخته شده است.

مراحل دریافت کد اقتصادی بدون پروانه کسب

 1. ثبت‌نام در سامانه امور مالیاتی
 2. تکمیل فرم‌های مربوطه
 3. ارائه مدارک جایگزین به اداره مالیات
نحوه دریافت کد اقتصادی بدون پروانه کسب

نحوه دریافت کد اقتصادی برای جواز کسب

دریافت کد اقتصادی برای افرادی که دارای جواز کسب هستند، از مراحل ضروری برای شروع فعالیت‌های تجاری و ثبت مالیات است. این کد توسط سازمان امور مالیاتی کشور صادر می‌شود و برای شناسایی مالیاتی کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه دریافت کد اقتصادی برای جواز کسب

مراحل دریافت کد اقتصادی برای جواز کسب

دریافت کد اقتصادی برای افرادی که دارای جواز کسب هستند، از مراحل ضروری برای شروع فعالیت‌های تجاری و ثبت مالیات است. این کد توسط سازمان امور مالیاتی کشور صادر می‌شود و برای شناسایی مالیاتی کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه دریافت کد اقتصادی برای کارتخوان

دریافت کد اقتصادی برای استفاده از دستگاه کارتخوان (POS) در ایران یک فرآیند ضروری است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اجرا می‌شود. این کد به منظور شناسایی مالیاتی کسب‌و‌کارها و ثبت تراکنش‌های مالی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به مراحل، مدارک مورد نیاز و نکات مهم برای دریافت کد اقتصادی جهت استفاده از کارتخوان پرداخته شده است.

مراحل دریافت کد اقتصادی برای کارتخوان

 1. ثبت‌نام در سامانه امور مالیاتی

 2. تکمیل فرم‌های مربوطه

 3. ارائه مدارک به اداره مالیات

سوالات متداول درباره نحوه دریافت کد اقتصادی
دریافت کد اقتصادی چیست؟

در خصوص دریافت کد اقتصادی از اداره مالیات در حال حاضر کد اقتصادی 12 رقمی قدیمی برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی منسوخ شده به صورتی که برای اشخاص حقیقی بعد از تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی حقیقی در نهایت شماره ملی فرد متقاضی به عنوان کد اقتصادی حقیقی در نظر گرفته می‌شود و برای اشخاص حقوقی نیز بعد از تشکیل پرونده‌های مالیاتی و اخذ کد اقتصادی حقوقی در نهایت شناسه ملی شرکت به عنوان کد اقتصادی حقوقی در نظر گرفته می‌شود. اگر بخواهیم یک مثال ساده را برای شما عنوان کنیم، می‌­توانیم کد اقتصادی را به کد ملی تشبیه کنیم. این کد کاملاً اختصاصی بوده و برای شناسایی یک واحد اقتصادی مورد استفاده قرار می­گیرد. صاحبان کسب و کار ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند. در واقع برای نظارت بر امور شرکت­‌ها، برآورد مالیات و پیگیری فرایند پرداخت، خود دولت اقدام به اجرای این سیستم جامع و کاربردی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *