مراحل ثبت برند

مراحل ثبت برند

هر بازرگان و هر شرکتی که قصد ارائه محصول به بازار را دارد باید برای محصول خود، برندی مشخص ثبت نماید. به گونه ای که برند مخصوص خود را باید طبق قوانین در اداره ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات به ثبت برساند. در این خصوص ماده دو قانون ثبت علائم و اختراعات بیان نموده است که: «حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند.»

برای ثبت برند کلیه مدارک لازم قانونی را باید داشته باشید. از این رو چنانچه تمامی قوانین و مقررات را کامل رعایت کنید، مراحل قانونی ثبت برند به خوبی طی خواهد شد. اما چگونه برند محصول خود را به ثبت برسانیم؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

مراحل ثبت برند

متقضیانی که قصد ثبت برند دارند ابتدا باید اظهارنامه ی ثبت برند را با ورود به سامانه iripo.ssaa.ir تکمیل کنند. این سامانه یک سامانه مشخص جهت ثبت علادم تجاری است. در این صورت با استفاده از این سامانه می توانید بدون مراجعه حضوری به اداره ثبت علائم تجاری، علامت خود را به ثبت برسانید.

هر پاسخی که شما از اداره دریافت کنید در همین سامانه به شما اطلاع رسانی می شود. در این سامانه شما می توانید اظهارنامه خود را پیگیری کنید و همچنین خلاصه پرونده را ببینید. چنانچه نقصی در مراحل ثبت برند باشد در این جا به شما اطلاع رسانی می شود.

پس از ورود به سامانه ثبت برند با کلیک برروی ثبت نام کلیه مراحل را گام به گام انجام دهید. جهت این که مراحل را به راحتی انجام دهید از قبل مدارک لازمه را آماده کنید و آن ها را اسکن شده برروی سیستم آماده داشته باشید.

مدارک ثبت برند

اگر شما به عنوان یک شخص حقیقی اقدام کننده باشید مدارک زیر را باید داشته باشید:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • کپی کارت بازرگانی ( در صورت استفاده از حروف لاتین)
 • کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

اگر به عنوان یک شخص حقوقی درخواست ثبت برند دارید باید مدارک زیر را آماده داشته باشید:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت بیش از دو سال نباید گذشته باشد.)
 • کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 • چنانچه در تصویر علامت یا نام خود از هیچ حروف لاتینی استفاده نکرده اید در مدارک لازم جهت ثبت برند نیاز به ارائه کارت بازرگانی ندارید.

مراحلی که پس از ارائه مدارک ثبت برند باید طی شود:

پس از اینکه مراحل بالا انجام گرفت، به شما یک کد رهگیری داده می شود. در صورتی که مدارک شما کامل باشد و توسط کارشناس مربوط تایید گردد، دو نسخه قرار داد به آدرس شما ارسال خواهد شد. به محض دریافت قراردادها باید یکی را امضا کنید و آن را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی که انجام داده اید به آدرس مرکز مشخص شده ارسال کنید. پس از این که مدارک ارسال می شود تازه مراحل ثبت برند شروع خواهد شد.

اظهارنامه ثبت برند باید مورد بررسی قرار بگیرد. براساس الویت بندی و زمان ثبت آن ها در سامانه مورد بررسی قرار می گیرد پس حضور هر روزه شما در اداره دردی دوا نمی کند و مراحل را سریع تر نمی کند.

پس از اینکه شما به عنوان یک متقاضی در سامانه اداره مالکیت صنعتی فرم های مربوطه را تکمیل می کنید، اظهارنامه شما از لحاظ رعایت قوانین و مقررات مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه اداره پس از بررسی ها اداره علامت را قابل ثبت اعلام کند، اجازه انتشار آگهی مربوط برای آن صادر می شود اما اگر در محتوای اظهارنامه شما نقصی موجود باشد طی یک ابلاغیه به شما اطلاع داده می شود تا آن را برطرف کنید.

در چند صورت ابلاغیه ی رد اظهارنامه ثبت برند اتفاق خواهد افتاد:

 • در علامت و یا تصویر علامت، الزامات قانونی رعایت نشده باشد.
 • قبل علامت شما به عنوان ثبت برند دیگری انجام شده باشد. یعنی از قبل موجود باشد.
 • ممکن است به طور کلی کالا یا محصول شما قابل ثبت نباشد.

خوب همان گونه که در بالا نیز ذکر کردیم اگر اداره ثبت، اجازه ثبت را بدهد، اجازه انتشار آگهی مربوط نیز صادر می شود. یک نکته مهم این است که در حالت کلی شما نیاز به ثبت برند ندارید یعنی ثبت برند براساس قوانین امری اختیاری در کشور ما است. به جز موارد خاصی که دولت آن را اجباری می کند.

ثبت برند در چه شرایطی الزامی است؟

براساس تبصره ماده یک قانون ثبت، ثبت برند برای برخی محصولات و کالاها را دولت اجبار کرده است. برای اساس تبصره تصویب نامه ی مورخه 3/2/28 هیئت وزیران ثبت علائم کالاهای زیر را اجباری اعلام نموده است:

 • داروهای اختصاصی (اسپسیالیته) مورد استعمال طبی یا بیماری.
 • مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص باشند.
 • نوشیدنی ها و آب های گازدار.
 • لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.

پرداخت هزینه ثبت برند:

براساس قوانین، اظهارنامه ی ثبت برند به همراه علامت و فهرست کالاها یا که خدماتی که قرار است برایشان ثبت برند انجام گیرد، براساس طبقه بندی قابل اجرا یا طبقه بندی بین المللی به اداره ی مالکیت صنعتی باید داده شود. هزینه های ثبت برند و هزینه های مرتبط با اظهارنامه با مالک ایرانی باید توسط خود متقاضی از طریق سامانه ای که در فوق به آن اشاره کردیم پرداخت گردد. امکان پرداخت این هزینه ها در بانک وجود ندارد.

مدت زمان اعتبار برند پس از ثبت برند:

مدت اعتبار ثبت برند ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ی ثبت آن می باشد. پس از گذشت این ده سال چنانچه مالک برند قصد تمدید جهت ده سال دوم را داشته باشد می تواند با پرداخت هزینه های مقرر، درخواست تمدید دهد. هنگامی ده سال تمام می شود یک مدت کوتاه شش ماه که از پایان دوره شروع می شود، جهت پرداخت هزینه تمدید با پرداخت جریمه تاخیر به مالک داده می شود.

هر ذی نفع می تواند از دادگاه، ابطال ثبت برند را درخواست نماید. رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرا این قانون و آئین نامه ی اجرایی آن ،طبق ماده ی 59 ،در صلاحیت شعبه یا شعب خاصی از دادگاه های عمومی تهران می باشد.

353

ارسال نظر

*
*
*