لیست کامل طبقه بندی برند برای کالاها و خدمات

لیست کامل طبقه بندی برند برای کالاها و خدمات

طبقه بندی برند و لیست کامل جدول طبقه بندی کالا به شما این امکان را میدهد تا اگر قصد ثبت برند خود را دارید بتوانید به سادگی طبقه فعالیت خود را متوجه شوید. شما در زمان ثبت برند باید برند خود را در طبقه ه‎ای که موضوع فعالیت شما میباشد ثبت کنید.

تمامی کسب و کارها برای موفقیت خود نیاز دارند تا برند یا نام تجاری خود را ثبت کنند. ثبت برند و نام تجاری مزایای بسیار زیادی برای کسب و کار شما دارد.

اگر قصد ثبت برند خود را دارید، باید اطلاعات کاملی نسبت به لیست طبقه بندی برند داشته باشید، زیرا در زمان تکمیل درخواست‎تان برای ثبت برند باید فصل و طبقه برند خود را مشخص کنید.

عابد مشاور ثبت برند و علامت تجاری

مراحل ثبت برند:

برای ثبت برند شما باید ابتدا به سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و سپس اظهارنامه ثبت برند خود را به صورت اینترنتی تکمیل کنید.

در مرحله بعد شما باید فصل و طبقه برند خود را مشخص کنید و پس از آن مبلغ اولیه ثبت برند خود را پرداخت کنید. این کار باعث میشود تا موضوع فعالیت کسب و کار شما به صورت رسمی شناخته شود.

در ادامه باید مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را در سامانه اداره مالکیت معنوی بارگذاری کنید و پس از آن شماره اظهارنامه شما برایتان ارسال خواهد شد.

در این مرحله اداره مالکیت معنوی درخواست ثبت برند شما را بررسی میکند و درصورتی که مشکلی وجود نداشته باشد با درخواست شما برای ثبت برند موافقت خواهد شد.

مشخص کردن فصل و طبقه برند یکی از مشکلات تمامی افراد در زمان ثبت برند خود میباشد زیرا نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با لیست طبقه بندی برند باعث میشود تا نتوانید برند خود را ثبت کنید.

در زمان ثبت برند شما باید مجوز و یا مدرکی داشته باشید تا نشان دهنده فعالیت شما در طبقه برند مورد نظر باشد زیرا در غیر این صورت نمیتوانید برند خود را ثبت کنید.

در ادامه مقاله به سراغ بررسی کامل طبقه برند و کارکرد آن میرویم. اگر شما قصد ثبت برند برای کسب و کار خود را دارید، داشتن آگاهی و اطلاعات کامل نسبت به طبقه بندی برند و نام تجاری برای شما ضروری میباشد.

اگر احیانا سوالی در رابطه با ثبت برند خود و نحوه تشخیص فصل و طبقه برند خود دارید میتوانید همین حالا با موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس بگیرید تا مشاورین موسسه به تمامی سوالات شما پاسخ دهند.

خبره ترین متخصصین ثبت برند تجاری ایران در موسسه ثبت شرکت فرهنگ جمع شده اند تا به شما کمک کنند که برند خود را به راحتی و بدون هیچ مشکلی به ثبت برسانید.

مراحل ثبت برند

طبقه بندی علائم تجاری چیست و چه کاربردی دارد؟

به زبان ساده طبقات برند بر اساس شباهت‎ها و خصوصیات مشترک بین کالاها و خدمات مشخص میشود. برای ثبت برند، تعیین موقعیت برند در این طبقه بندی الزامی است!

در طبقه بندی برند کالاها و خدماتی که تحت یک نام و برند میباشند به صورت جداگانه و در 45 طبقه مشخص میشوند. در این طبقه بندی کالاها و خدمات مغایر از هم به سادگی قابل تشخیص هستند.

برای ثبت برند داشتن آگاهی و اطلاعات کامل نسبت به طبقه بندی برند الزامی است زیرا طبق قانون اداره مالکیت معنوی برای ثبت برند شما باید فصل و طبقه برند خود را مشخص کنید و اگر مدرکی که نشان دهنده فعالیت شما در آن طبقه باشد را نداشته باشید نمیتوانید برند خود را به ثبت برسانید.

مراحل ثبت برند به صورت اینترنتی میباشد و شما باید پس از تکمیل اظهارنامه و ارسال سایر مدارک به اداره مالکیت معنوی، فصل و طبقه برند خود را مشخص کنید.

لیست کامل طبقه بندی برند نشان دهند این است که موضوع فعالیت و خدمات شما مطابق با قوانین میباشد. خدمات و محصول تولیدی شما باید حتما در طبقات برند مشخص شده باشد.

طبقه بندی علائم تجاری چیست و چه کاربردی دارد؟

برای ثبت برند بین‌المللی کدام طبقه بندی برند لحاظ میشود؟

اگر شما کارت بازرگانی دارید و تمایل به ثبت برند لاتین دارید، باید فصل و طبقه برند خود را مطابق با همان لیست طبقات برند در ایران به ثبت برسانید.

به صورت کلی لیست طبقات برند در ایران با سایر نقاط دنیا یکسان میباشد و طبقه بندی علائم تجاری در ایران مطابق با تقسیم بندی بین المللی در سرتاسر دنیا میباشد.

پس از مشخص کردن فصل و طبقه بندی، اداره مالکیت معنوی درخواست ثبت برند شما را بررسی میکند. بررسی برند شما و مطابقت آن با لیست طبقه بندی برند بر عهده اداره مالکیت معنوی میباشد.

برای ثبت برند بین‌المللی کدام طبقه بندی برند لحاظ میشود؟

آیا افزایش و کاهش طبقات برند ممکن است؟

برای ثبت برند خود باید طبقه کالا و خدمات خود را مطابق با لیست کامل طبقه بندی برند مشخص کنید. شما میتوانید طبقه برند خود را مطابق با جدیدترین تغییرات این لیست تغییر دهید.

برای افزایش طبقه برند خود پس از تکمیل اظهارنامه تمدید برند در سایت اداره مالکیت معنوی باید هزینه افزایش طبقه برند خود را پرداخت کنید. هزینه افزایش طبقه برند هر ساله در حال تغییر میباشد.

برای اطلاع از هزینه افزایش طبقه برند در سال 1401 با موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس بگیرید تا مشاورین موسسه در این مورد شما را راهنمایی کنند.

برای کاهش طبقه برند باید پس از تکمیل اظهارنامه تمدید برند، به صورت جداگانه درخواست کاهش طبقه برند خود را باید ثبت کنید. برای کاهش طبقه برند نیاز نیست که هزینه ای پرداخت کنید.

آیا افزایش و کاهش طبقات برند ممکن است؟

چرا آگاهی از لیست به روز طبقات برند ضروری است؟

آگاهی کامل از لیست طبقه بندی برند برای همه کسانی که قصد ثبت برند و حتی تمدید برند خود را دارند ضروری است. زیرا برای ثبت برند و افزایش یا کاهش طبقه برند باید از لیست کامل طبقات برند هر لحظه باخبر باشید.

لیست کامل طبقات برند در ایران

لیست طبقه بندی برند به چهار بخش تقسیم میشود. این چهار بخش در حوزه فعالیتی طبقه بندی محصولات غذایی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی و طبقات خدماتی و سایر و در 45 ردیف میباشند.

برای ثبت برند باید با توجه به موضوع فعالیت کسب و کار خود، فصل و طبقه برند خود را مشخص کنید تا بتوانید برند و نام تجاری‎تان را به ثبت برسانید.

طبقات برند در ایران در 45 ردیف تعریف شده اند که در ادامه طبقات آن را به صورت مفصل شرح داده‌ایم.

طبقه 1 : اولین طبقه لیست طبقه بندی برند شامل مواد شیمیایی است که در صنایع مختلف نظیر کشاورزی، باغبانی، جنگلبانی، تولید محصولات رزین، جوشکاری و … مورد استفاده قرار میگیرد.

طبقه 2: این طبقه شامل انواع رنگ‎ها میشود مانند رنگ‎هایی که در رنگ آمیزی ساختمان استفاده میشود، جلا، لاک، رنگی که روی چوب میزنند، مواد رنگی، صمغ‎های طبیعی، فلزات و پودرهایی که برای رنگ آمیزی استفاده میشوند.

طبقه 3: مواد مخصوص شستشوی لباس، مواد سفید کننده، موادی که برای تمیز کردن و براق کردن استفاده میشوند، صابون، عطر، خمیر دندان و مواد آرایشی و لوسیون مو.

طبقه 4: انواع روغن، انواع سوخت و مواد روشنایی، انواع شمع و فتیله چراغ، انواع گریس‌ها، مرطوب کننده‎ها و روان کننده‎ها.

طبقه 5: این طبقه بندی برند شامل مواد بهداشتی که برای مصارف پزشکی مانند مواد رژیمی و ضدعفونی کننده‎ها میباشد.

طبقه 6: این طبقه شامل فلزات و آلیاژهای آن‎ها میباشد و اجناسی که از فلزات عادی ساخته شده‎اند میباشد.

طبقه 7: این طبقه بندی برند شامل انواع موتورها و ماشین آلات صنعتی که در صنایع مختلف مانند کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرند، میباشد.

طبقه 8: لوازم و وسایلی که با دست کار میکنند مانند قاشق و چاقو.

طبقه 9: این طبقه شامل لوازم سینمایی، دریانوردی، هنری، علمی، عکاسی، وزن و اندازه‎گیری، نظارت و … میباشد.

طبقه 10: وسایل و ابزارهای پزشکی مانند مواد بخیه‌زنی، دندان مصنوعی و ابزاری که در جراحی استفاده میشوند.

طبقه 11: دستگاه‎های روشنایی و حرارتی، مواد بخار، تامین آب بهداشتی، طبخ، تهویه و خنک کردن.

طبقه 12: وسایل نقلیه زمینی و هوایی

طبقه 13: اسلحه گرم و مهمات جنگی و وسایل آتش بازی

طبقه 14: فلزات گرانبها و وسایلی که در ساخت آن‎ها از فلزات گرانبها استفاده میشود، سنگ ‎ها و جواهرات.

طبقه 15: وسایل و آلات موسیقی

طبقه 16: نوشت افزارها مانند کاغذ، خودکار و …

طبقه 17: کائوچو و مواد لاستیکی ، صمغ و …

طبقه 18: چرم طبیعی و مصنوعی و وسایلی که از آن‎ها ساخته میشود.

طبقه 19: مواد ساختمانی غیرفلزی

طبقه 20: این طبقه بندی برند شامل اثاث منزل، مبلمان و کالاهای ساخته شده از چوب مانند قاب عکس میباشد.

طبقه 21: طروف خانه و لوازم آشپزخانه

طبقه 22: وسایلی مانند طناب، چادر، ریسمان، ریسه، بادبان و سایبان.

طبقه 23: انواع نخ و رشته برای نساجی و پارچه بافی

طبقه 24: لوازم نساجی

طبقه 25: پوشاک

طبقه 26: گل‎های مصنوعی، انواع توری و قلاب‎دوزی و روبان.

طبقه 27: انواع فرش و قالی

طبقه 28: این طبقه شامل اسباب بازی و لوازم دکوری میشود.

طبقه 29: مواد غذایی و خوراکی

طبقه 30: انواع قهوه و چای، انواع سس، نمک، ادویه، سرکه.

طبقه 31: محصولات کشاورزی و باغداری و حیوانات زنده.

طبقه 32: نوشیدنی‎های غیرالکلی و گازدار.

طبقه 33: محصولاتی که ثبت برند آن‎ها در ایران امکان پذیر نیست.

طبقه 34: لوازم و مواد دخانیات

طبقه بندی خدمات:

طبقه 35: امور اداری، تجاری و دفتری

طبقه 36: بیمه، امور مالی، امور پولی و معاملات.

طبقه 37: تعمیر، نصب و ساختمان سازی

طبقه 38: مخابرات از راه دور

طبقه 39: بسته بندی و حمل و نقل

طبقه 40: بهبود و بهره‌وری مواد

طبقه 41: فعالیت‎های فرهنگی و ورزشی

طبقه 42: آموزش و خدمات فناوری، رایانه‎ای و تکنولوژی

طبقه 43: خدمات تامین مسکن و اسکان موقت، خدمات تامین تغذیه

طبقه 44:  خدمات پزشکی و دامپزشکی

طبقه 45: خدمات شخصی و اجتماعی برای رفع نیاز افراد

 

عابد مشاور ثبت برند و علامت تجاری

شما برای ثبت برند خود که یک ثبت خوب فرهنگ است باید آگاهی کامل نسبت به طبقه بندی برند داشته باشید. برای مشخص کردن فصل و طبقه بند خود همین حالا با مشاورین موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس بگیرید تا با تعیین طبقه علامت تجاری‎تان، برندتان را در سریعترین زمان ممکن ثبت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
99

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  پونا قاضی زاده
  27 آذر 1401

  آیا طبقه بندی برند بروز هم میشود؟ یا یک جدول ثابت است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آذر 1401

   سلام و درود.

   تا به امروز طبقه بندی برند که شامل ۴۵ طبقه ثبتی میباشد تغییری نکرده و در طبقات ثبتی ذکر شده تمامی کالاها و خدمات تا حد امکان ذکر شده است.

 2. admin-avatar
  محمد پژوهی
  14 آذر 1401

  آیا میتوان یک نام را در تمام طبقه بندی برند ثبت کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 آذر 1401

   سلام و درود.
   برای اینکه بخواهید نام تجاری خودتون رو در هر کالا یا خدماتی ثبت کنید باید مجوز مربوطه داشته باشید. در صورتی که برای کلیه کالا ها مجوز مربوط داشته باشید و نام انتخاب شده توسط شخص یا شرکت دیگر به ثبت نرسیده باشد میتونید اقدام به ثبت برند در طبقات مدنظر نمایید.

دریافت دفاتر پلمپ سال 1402


This will close in 0 seconds