ثبت موسسه حقوقی

ثبت موسسه حقوقی

یکی از دغدغه‌های افرادی که می‌خواهند به فعالیت تجاری و بازرگانی در بازار بپردازند، ثبت موسسه حقوقی است. با توجه به اینکه اغلب فعالیت موسسات حقوقی در حیطه مشاوره‌های قانونی انجام می‌شود، باید تمامی فرآیند ثبت و افتتاح موسسه زیر نظر وکلای کانون دادگستری و اداره ثبت اعمال شود.

به همین دلیل است که برای ثبت موسسه حقوقی باید اطلاعات کافی و اولیه را داشته باشیم که چرا به موسسه نیاز داریم و یا فواید و ویژگی‌های آن چیست؟ و همچنین سایر اطلاعات لازم و ضروری که برای این‌کار نیاز است. ثبت موسسه حقوقی در سال 1401 دارای شرایط و ضوابطی است که در ادامه به تمامی آن‌ها پرداخته‌ایم.

ما در این مطلب سعی کردیم شما را با فرآیند تاسیس موسسه حقوقی آشنا کنیم. پس تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

موسسه حقوقی چیست؟

اگر قرار باشد در یک جمله ساده و کوتاه موسسه حقوقی را تعریف کنیم باید گفت: موسسات حقوقی، از جمله ارگان‌های غیرتجاری محسوب می‌شوند.

 

 


موسسات حقوقی زیرمجموعه موسسه‌های غیرتجاری هستند که اهداف آن‌ها ارائه هرگونه خدماتی نظیر آموزشی، علمی، امور خیریه است.

 

2 قوانین در این موسسات وجود دارد، دادستان این موسسات به ثبت نرسیده را می‌تواند جریمه نقدی کند، که در نهایت با انحلال موسسه روبرو خواهند شد.

 


برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تاسیس ثبت موسسه حقوقی کلیک کنید.

 


ثبت یک موسسه حقوقی با تصمیم شرکا امکان‌پذیر است

 

 

با توجه به اینکه هر موسسه نام تجاری مربوط به خود را دارد، چنانچه موسسه‌ای به ثبت نرسیده باشد و کار خود را شروع کند، سایرین به راحتی می‌توانند از نام تجاری آن‌ها به نفع خود استفاده کنند. که در این صورت نه تنها نام تجاری موسسه حقوقی از بین خواهد رفت، بلکه از نظر ارزش اقتصادی هم سودی نخواهد کرد.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت، ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید.

انواع موسسه حقوقی

به طور کلی موسسات حقوقی و داوری به دو دسته تقسیم می‎شوند که ما در ادامه هر یک از آن‌ها را برای شما آورده‌ایم.

 


ثبت موسسه حقوقی
انواع موسسه حقوقی

 

 • موسسات غیرانتفاعی
 • موسسات غیرتجاری

موسسات حقوقی از نوع غیرانتفاعی

موسسات حقوقی غیرانتفاعی با هدف ارائه خدمات انسانی به وجود می‌آیند. برخی از این موسسات عبارتند از: امور خیریه، کمک‌های انسانی از طریق صندوق‌های قرض الحسنه، گردهمایی‌های اسلامی، انجمن‌های علمی، سمینارها و همایش‌های متنوع. در واقع این موسسات خدماتی از این قبیل را به دیگران ارائه می‌دهند.

 

 

در حقیقت هدف این موسسات از ارائه این خدمات، به منظور جذب مخاطب و یا جلب منافع شخصی و سازمانی نیست.

موسسه حقوقی از نوع غیر تجاری

موسسات حقوقی غیر تجاری با هدف کسب منافع مالی و تجاری در قالب خدمات آموزشی و شهری به وجود می‌آیند. برخی از این موسسات عبارتند از: آموزشگاه‌های علمی، موسسه‌های فنی، کلاس‌های آموزش زبان خارجی، موسسات مرتبط با فضای سبز و… .

 


ثبت موسسه حقوقی
موسسه حقوقی غیر تجاری

در حقیقت این موسسات با اهداف غیر تجاری به وجود می‌آیند که بعد از صدور ثبت موسسه، باید اقدامات لازم برای دریافت جواز کسب و فعالیت‌های مرتبط اعمال کنند.

مدارک مورد نیاز ثبت موسسه حقوقی در سال 1401

جهت ثبت موسسه حقوقی شما باید مدارک مورد نظر زیر را داشته باشید:

  • ارائه دادن دو نسخه از اساسنامه شرکت
  • ارائه دادن دو نسخه از شرکت‌نامه
  • ارائه دادن دو نسخه از صورتجلسه
  • ارائه شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آن‌ها
 • گواهی عدم جرائم کیفری و یا سوء پیشینه
 • همراه کردن قرارنامه به متن صورتجلسه
 • ارائه کردن نسخه از وکالتنامه
 • فیش واریزی 4000 تومانی برای هزینه‌های مربوط
 • در صورتی که قیم وجود داشته باشد، ارائه اصل مدرک قیم‌نامه

مجوزهای ثبت موسسه حقوقی

سه مجوز اصلی و اساسی برای ثبت یک موسسه حقوقی لازم و مهم است. این مجوز‌ها یا شروط عبارتند از:

 1. تمدید مکرر و مداوم پروانه وکالت و فعالیت موسسه در زمینه حقوقی
 2. اثبات عدم جرائم کیفری و یا سوء پیشینه و یا مواردی مانند محکومیت نظامی
 3. فقدان دفتر وکالت و یا عدم عضویت در سایر موسسات حقوقی مشابه

 


ثبت موسسه حقوقی
مجوزها در کانون وکلای دادگستری و اداره ثبت بسیار مهم هستند

سه مجوز یا شرط بالا بسیار در کانون وکلای دادگستری و اداره ثبت بسیار مهم هستند. اگر فردی که درخواست ثبت موسسه حقوقی را دارد، دارای سه شرط لازم  ضروری نباشد، نه تنها نمی‌تواند موسسه‌ای تاسیس کند بلکه از عضویت در نهاد قانونی نیز محروم خواهد شد.

در اینصورت باید در مدت زمانی که برای موسسه تعیین می‌کنند، عضو دیگری جایگزین شخص قبل شود. این کار باید با نظارت و بررسی کانون وکلای دادگستری انجام شود.

شرایط انحلال موسسه حقوقی

همان‌گونه که ثبت یک موسسه حقوقی با تصمیم شرکا امکان‌پذیر است، لغو آن نیز با تصمیم تمامی شرکا امکان‌پذیر خواهد بود. بنا به هر دلیلی مانند مشکلات ملکی، تامین بودجه و … اگر یک موسسه حقوقی قصد انحلال داشته باشد باید در طی یک جلسه که تمامی شرکا در آن حضور دارند، تصمیم به لغو یا منحل کردن موسسه بگیرند.

 


ثبت موسسه حقوقی
شرایط انحلال موسسه حقوقی

در نتیجه انحلال مبتنی بر اراده و تصمیم شرکا نسبت به ادامه فعالیت است که هر دلیلی می‌تواند داشته باشد. دلایل باید موجه باشد. برای مثال به دلیل موقعیت‌ها و شرایط نامناسب یا فوت یکی از اشخاص حقوقی موسسه.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت، ثبت اختراع و ایده و ثبت تغییرات شرکتها در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید.

نوع خدمات موسسه حقوقی

همان‌گونه که در بالاتر ذکر کردیم، موسسات حقوقی زیرمجموعه موسسه‌های غیرتجاری هستند که اهداف آن‌ها ارائه هرگونه خدماتی نظیر آموزشی، علمی، امور خیریه است. به طور کلی خدماتی که موسسه حقوقی می‌تواند ارائه دهد به شرح زیر است:

 


ثبت موسسه حقوقی
نوع خدمات موسسه حقوقی

 

 1. یک موسسه حقوقی می‌تواند خدماتی نظیر کاریابی، مشاوره‌های شغلی ارائه دهد.
 2. یک موسسه حقوقی می‌تواند خدمات حقوقی در خارج از کشور نظیر تهیه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان، مهاجرت افراد برای کسب شغل و مهارت‌های دیگر، نیز ارائه کند.
 3. یک موسسه حقوقی می‌تواند ارائه‌کننده خدمات مرتبط با واسطه‌گری میان افراد جویای‌کار و کارفرمایان در داخل کشور و یا خارج از ایران باشد.

نحوه انتخاب نام موسسه حقوقی

جهت انتخاب نام موسسه حقوقی باید به نکاتی را رعایت کنیم. این نکات عبارتند از:

  1. اگر شما هم به دنبال ثبت یک موسسه حقوقی هستید، باید قبل از نام اصلی، عنوان موسسه را بیان کنید.
  2. از نام انتخابی خود استعلام بگیرید تا مطمئن شوید توسط فرد یا سازمان یا موسسه دیگری به ثبت نرسیده باشد.
  3. نامی که برای موسسه حقوقی خود انتخاب می‌کنید باید حتما دارای معنی و مفهوم درستی باشد. به این صورت که این نام گویای نوع فعالیت شما نیز باشد.
 1. اسمی که برای موسسه خود انتخاب می‌کنید با حداقل سه سیلابی باشد.
 2. برای اینکه نام موسسع خود را انتخاب کنید باید از نام‌های خاص بهره ببرید.
 3. در انتخاب اسم موسسه حقوقی خود نمی‌توانید از حروف لاتین استفاده کنید و حتما باید از اسامی فارسی بهره بگیرید.
 4. نامی که انتخاب می‌کنید، باید با دین مبین اسلام و فرهنگ ایرانی مطابقت داشته باشد.

سایر قوانین و شرایط ثبت موسسات حقوقی

  • پروانه تاسیس که از سوی قوه قضاییه برای موسسه حقوقی شما صادر می‌شود بسیار مهم است. در حقیقت تمدید گواهی ثبت منوط بر تمدید پروانه فعالیت است.
  • برای به ثبت رساندن یک موسسه حقوقی باید حداقل دو شریک یا اعضا وجود داشته باشد.
  • برای ثبت یک موسسه حقوقی شما نیازمند یک سرمایه بزرگ نیستید. حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس یک موسسه حقوقی به صورت نقدی برابر با صد هزار تومان است.
  • از آنجایی که موسسه‌های حقوقی معمولا با عناوین مشاوره حقوقی، دفتر وکالت و نظیر این‌ها به ثبت می‌رسند از این رو یکی از دو اعضا باید حتما به عنوان وکیل دارای 10 سال سابقه کار باشد.
  • یک موسسه حقوقی باید حتما دارای اساسنامه باشد. اساسنامه موجود باید در اداره پس از تایید حتما به ثبت برسد.

 

شرایط ثبت موسسه حقوقی

 

 • در اساسنامه باید نام موسسه، مشخصات کامل اعضا، ملک قانونی جهت انجام فعالیت و سایر نکات باید حتما در اساسنامه ثبت شده باشد. در صورت اگر شما قصد تغییر اساسنامه را داشته باشید باید با کانون ابتدا هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.
 • پس از اینکه انتشار آگهی انجام می‌دهید، پس از مدت زمان یک ماه از تاریخ انتشار، یک نسخع از آن را باید به اداره و کانون ارائه کنید.
 • یک موسسه حقوقی این امکان را دارد که دیگر همکاران مورد نیاز و یا وکلای دادگستری را در اختیار داشته باشد اما فهرست مشخصات تمامی این افراد باید از سوی دادگستری تایید شود که به موجب ماده سوم قانون ثبت، جزئیات آن باید حتما در روزنامه رسمی نیز اعلام شود.

جمع‌بندی

ما در این محتوا کلیه مراحل، مدارک، مجوزها  در مورد ثبت موسسه حقوقی را بیان کردیم. برای اینکه موسسه حقوقی شما در زمانی مشخص و به راحتی به ثبت برسد باید تمامی مراحل و مدارک را به درستی به اداره ثبت ارائه کنید. پس از ارائه مدارک موسسه حقوقی شما در مدت زمان مشخص به ثبت می‌رسد و شما می‎توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

5/5 - (13 امتیاز)
679

ارسال نظر