ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی : زمانی که قصد خرید از فروشگاهی را دارید و یا در حوزه‌های صنعتی و هنری قصد خرید داشته باشید، در مرحله ی اول چه چیز شما را جذب می کند؟ قطعاً قبل از استفاده از هر محصول شکل ظاهری و بسته‌بندی آن برایتان جذاب خواهد بود.

با توجه به رقابت بسیار زیاد در تمام حوزه های کسب‌وکار، رقابتی نیز بین ایده ها و طرح های نوع آورانه ی گروه ها به وجود می آید. در این حالت حفظ و حراست از دارایی های فکری و معنوی اهمیت بسیاری پیدا می کند که بی توجهی به آن موجی ضرر و زیان بسیاری خواهد شد.

اولین عامل در جذابیت و تقاضای محصولات، طرح جذاب و چشمگیر آن است. محصولات جدید هیچ پیش زمینه ای در ذهن مشتریان ندارند و آنچه باعث انتخاب آن ها خواهد شد، طراحی و نقش و نگار آن هاست. با توجه به موارد گفته شده و اهمیت بالای معرفی محصولات در نگاه اول توسط طراحی آنان، شرکت هایی تحت عنوان طراحی تخصصی برای ارائه ی طرح های صنعتی ایجاد شدند.

زمانی که محصولی با تلاش های فراوان وارد بازار شده و مورد توجه و استقبال مشتریان قرار می گیرد بسیاری از رقبا سعی در تولید محصولاتی مشابه آن را دارند. این تشابه محصولات در مرحله ی اول در بسته بندی شامل رنگ بندی، اشکال و اندازه ی محصولات است. در این مواقع در زمانی کوتاه محصولاتی که شباهت بسیاری با محصول شما دارد وارد بازار شده و در سود شما شریک خواهند شد. بهترین روش برای مقابله با این افراد سودجو، ثبت طرح صنعتی مخصوص شماست. همچنین با ثبت طرح صنعتی خود، از قوانین و حمایت های قانونی دولت بهره‌مند خواهید شد.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و ثبت طرح صنعتی در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

یکی از خدمات مؤسسه های ثبت، مشاوره و انجام تمام مراحل ثبت طرح صنعتی است. در ثبت صنعتی شکل جدید از محصول که پیش‌تر وجود داشته به نام شما ثبت می شود و یا طرح و ایده ای نو تحت عنوان محصولی جدید ثبت و روانه ی بازار خواهد شد. اگر تمایل دارید برند و طرح صنعتی خود را محفوظ نگه دارید شرکت    بهترین همراه شما در این راه خواهد بود.

ثبت طرح صنعتی چیست؟

بر اساس قانون مصوب در سال 1386، ثبت طرح صنعتی یعنی:

“هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط‌، رنگ ها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.”

به بیان ساده تر، ثبت طرح صنعتی به معنای فرآیند ثبت شکل و ظاهر کالا یا بسته‌بندی آن است که توسط طراح به تصویر کشیده شده است. به علاوه شما می توانید در ویژگی های ظاهری یک کالا تغییراتی ایجاد کنید که شامل شکل و نوع طراحی و یا نقش‌ونگار آن باشد و آن را نیز ثبت نمایید.

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که:

 • نوع آور و جدید باشد.

این نوع آوری باید در جنبه ی ظاهری محصول وجود داشته باشد و در عین حال کاربرد علمی نیز داشته باشد.

 • طرح یا محصول جنبه ی کاربردی داشته باشد.

اگر طرح پیشنهادی غیر قابل استفاده باشد نمی توان به عنوان طرح صنعتی ثبت شود.

همان طور که می دانید یکی از دغدغه های بزرگ طراحان صنعتی، کپی برداری از طرح های آنان توسط رقباست. طراحی یک محصول می تواند باعث توجه بیشتر مشتریان و همچنین کسب سود قابل توجهی شود. چنین طراحی موفق و مهمی به زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد بنابراین به محافظت احتیاج دارد. از این رو دولت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده ی دیگر افراد، قوانین مشخصی وضع کرده اند. برای بهره برداری از این قوانین اولین قدم ثبت طرح صنعتی است.

تفاوت ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع

ماهیت کلی ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی با یکدیگر متفاوت است. اختراع به معنای خلق وسیله ای جدید در حوزه ی صنعتی است که تا به حال وجود نداشته است؛ در حالیکه طرح صنعتی به معنای ایجاد اشکال ابتکاری است که می تواند در حوزه های مختلف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد داشته باشد. گاهی برای تسهیل در عملکرد یک محصول در آن تغییراتی ایجاد می شود و چون این تغییرات در راستای تغییر طرح صنعتی به وجود نمی آیند، می تواند نوعی ثبت اختراع باشد.

به‌عنوان‌مثال، طراحی یک خودرو می تواند منحصربه‌فرد و معرف طرح صنعتی آن شرکت باشد. اگر به منظور افزایش سرعت و یا شتاب در طراحی آن تغییراتی ایجاد شود، این تغییرات در راستای تسهیل عملکردی آن بوده و در حوزه ی ثبت اختراع است. اما اگر این تغییرات تنها در حوزه ی زیبایی شناختی خودرو باشد، در رابطه با طرح صنعتی است.

مزایای ثبت طرح صنعتی

 • جلوگیری از تقلب و کپی برداری توسط افراد سودجو
 • بالابردن ارزش طرح و مالک طرح صنعتی
 • اهدای حق انحصاری طرح صنعتی به مالک آن جهت بهره مند شدن از تمامی حقوق و مزایای ثبت
 • برخورداری از امتیازات قانونی ثبت طرح صنعتی
 • ثبت طرح صنعتی، باعث بازار رقابتی می شود
 • جلوگیری از ورود یا تولیدات محصولات تقلبی همانند طرح صنعتی ثبت شده
 • افزایش اعتبار شرکت و فروش محصولات
 • معروفیت محصول و افزایش قیمت آن

مراحل ثبت طرح صنعتی

 1. ثبت نام و تکمیل فرم اظهارنامه در سایت اداره ثبت طرح های صنعتی
 2. تشکیل پرونده در اداره ثبت طرح های صنعتی
 3. بررسی اظهارنامه توسط کارشناس مربوطه
 4. اعلام تأیید یا رد اظهارنامه
 5. اخذ شماره ثبت طرح صنعتی
 6. انتشار آگهی طرح در یک روزنامه رسمی
 7. اخذ گواهی طرح صنعتی

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و ثبت طرح صنعتی در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

نکته آخر درباره ثبت طرح صنعتی

یکی از بزرگ ترین اشتباهات کسب و کارها و یا شرکت ها، مقاومت برای ثبت طرح صنعتی آنان است. اگر در ثبت طرح صنعتی خود مبادرت ورزید دیر یا زود باید شاهد کالاهای مشابه در بازار باشید. این کار قطعاً از اعتبار و شهرت ظاهری محصول شما می کاهد و مطمئناً در حوزه ی فروش و اعتماد مشتری به مشکل برمی‌خورید.

با توجه به دلایل ذکر شده در خلال این مقاله، بهترین و امن ترین کار، ثبت طرح صنعتی شماست تا همچنان منحصربه‌فرد در بازار باقی بمانید. شرکت ثبت   در این راه کنار شماست. شما می توانید با ارائه ی مدارک مورد نظر به شرکت اقدام به ثبت طرح صنعتی خود کنید تا به برندی معتبر در حوزه ی فعالیت خود تبدیل شوید.

749

ارسال نظر

*
*
*