ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص: همان گونه که احتمالا بارها شنیده اید، شرکت های سهامی به طور کلی به دو دسته شرکت سهامی خاص و سهامی عام تقسیم بندی می شوند. اما به چه نوع شرکتی و با چه ویژگی و قوانینی شرکت های سهامی خاص گفته می شود؟

خانوم شهبازی مشاور ثبت شرکت سهامی خاص

آیا شرکت های سهامی خاص نیاز به ثبت دارند؟ مراحل تاسیس شرکت های سهامی خاص به چه صورت است؟ این موارد دقیقا همان مواردی است که ما در این مقاله قرار است با شما در میان بگذاریم.

ثبت شرکت سهامی خاص چیست؟

ثبت شرکت سهامی خاص به آن دسته از شرکت هایی گفته می شود که سرمایه گذاران آن تنها موسسین شرکت هستند یعنی نیازی نیست مانند شرکت های سهامی عام اعلامیه پذیره نویسی صادر کرد و تمامی سرمایه شرکت توسط خود اعضا تشکیل دهنده شرکت واریز میگردد.

به همین خاطر است که ثبت شرکت سهامی خاص به نسبت سهامی عام راحت تر است و زمان کمتری می خواهد. پروسه ثبت شرکت سهامی عام، پروسه ای زمان بر و قوانین آن سختگیرانه تر است.

به طور کل پر کاربردترین شرکت هایی که در حال حاظر در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسند با توجه به موضوع فعالیت های رایج که می تواند تولید، بازرگانی، فروش و … باشند شرکت های مسئولیت محدود و سهامی خاص هستند که از بین این دو نوع شرکت، شرکت های سهامی خاص با توجه به قوانین رایجی که دارند و اساسنامه ای که برای آنها مشخص شده است دارای اعتبار بالاتری هستند.

در کل اشخاصی که تمایل به این موضوع دارند که از طریق شرکت تاسیس شده در مناقصات مربوط به حوزه فعالیت خود حضور داشته باشند و یا بتوانند با توجه به شخصیت حقوقی که دارند از بانک ها و موسسات مالی، وام و اعتبارات دریافت کنند باید به فکر ثبت شرکت سهامی خاص باشند و این هم به این دلیل است که همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم این نوع شرکت ها به دلیل قانونمندتر بودن دارای اعتبار بالاتری نسبت به شرکت های مسئولیت محدود هستند.

ثبت شرکت سهامی خاص چیست؟

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص شما باید برخی از قوانین را رعایت کنید تا شرکت سهامی خاص شما به ثبت برسد. قوانین شرکت های سهامی خاص عبارتند از:

 • حداقل سرمایه ای که یک شرکت سهامی خاص باید دارا باشد، مبلغ یک میلیون ریال که معادل صد هزار تومان است.
 • هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید 35 درصد سرمایه شرکت یا کل مبلغ سرمایه شرکت در یک حساب ویژه سپرده شود. به این صورت که پس از تایید نام شرکت میبایست اعضا هیئت مدیره اقدام به افتتاح حساب شرکت در شرف تاسیس با نام تایید شده از طرف اداره ثبت شرکت ها نمایند و دقیقا مبلغ 35% یا کل مبلغ سرمایه اولیه شرکت را به حساب مدکور واریز نمایند.
 • جهت ثبت شرکت سهامی خاص باید حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره سه نفر باشد که در این نوع شرکت ها اعضا هیئت مدیره میبایست حتما جزو سهامدارن شرکت باشند و میزان سهام هر شخص باید بطور دقیق در سامانه اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد و این میزان سهام در تقاضانامه شرکت قید میشود.

نکته: میزان سهام افراد در شرکت های سهامی خاص در آگهی تاسیس شرکت و روزنامه رسمی قید نمیشود به همین دلیل تنها خود اعضا شرکت از سهم هر شخص با خیر هستند و باید در تصمیماتی که ممکن است در شرکت اتفاق بیافتد، لیست سهامداران صحیح به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد.

 • اعضا هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص حتما باید به سن قانونی رسیده باشند و افراد زیر 18 سال نمی توانند در هیچ نوع شرکتی دارای سمت باشند.

نکته: در شرکتهای سهامی خاص همانند شرکت های با مسئولیت محدود، مدیر عامل شرکت میتواند خارج از سهامداران یا شرکا باشد.

 • تعداد حداقل سهامداران در شرکت سهامی خاص باید 3 نفر باشد.
 • مبلغ اسمی یک شرکت سهامی خاص دارای محدودیت نیست.
 • نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی خاص در صورتی امکان پذیر است که مالیات نقل و انتقال سهام که برابر با چهار درصد مبلغ سهام جابجا شده است توسط فروشنده سهم در اداره امور مالیاتی پرداخت شود، لازم به ذکر است که برای انجام این روند میبایست برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنید.
 • برای تاسیس شرکت های سهامی خاص علاوه بر اعضا شرکت که میتواند حداقل سه نفر باشند میبایست دو شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان بازرس اصلی و بازرس عدل بدل معرفی شوند.

نکته: مدت اعتبار اعضا و بازرسین در شرکت سهامی خاص یک سال مالی میباشد. در صورتی که اعضا هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص دارای مدت اعتبار دو سال شمسی هستند.

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص

وقتی شما می توانید بگویید یک شرکت سهامی خاص تشکیل شده است که مجمع عمومی موسسین شرکت، اساسنامه امضا شده، تعهد سرمایه، مدیران و بازرسان منتخب شرکت را مورد تایید قرار داده باشد.

به عبارت دیگر امضای اساسنامه به معنای تعهد سرمایه گذار موسس شرکت برای تامین کلیه سهام و تایید کتبی سمت مدیران و بازرسان شرکت است. در واقع امضای اساسنامه گام اولی است که برای تشکیل شرکت سهامی خاص است.

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

قرارداد ثبت شرکت سهامی خاص

در مرحله اول باید جهت ثبت شرکت سهامی خاص قراردادی منعقد گردد. این کار می تواند به چند طریق از طریق تلفن، حضوری و یا آنلاین انجام شود.

قرارداد ثبت شرکت سهامی خاص

تکمیل مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

شما جهت ثبت شرکت تجاری با مدارک لازم را هرچه سریع تر به دست کارشناس مربوطه برسانید. در این صورت کار شما سریع تر پیش می رود.

تکمیل مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

انتخاب نام شرکت سهامی خاص

در این مرحله شما باید نام های پیشنهادی خود را به اداره مربوط ارائه دهید. در این مرحله برای اینکه نامی که انتخاب می کنید مورد تایید واقع گردد شما باید شرایط زیر را در نظر بگیرید.

 • نامی که انتخاب می کنید حتما باید فارسی باشد.
 • نام شرکت انتخاب شده نباید تکراری باشد (یعنی قبلا ثبت نشده باشد)
 • دارای معنی و مفهوم مشخص باشد.
 • با قوانین و فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.

پس از اینکه شما نام انتخابی خود را به اداره مربوطه ارائه می کنید، تمامی شرایط بالا را مورد بررسی قرار می دهند و پس از تایید، آن را بر روی اظهارنامه شما قید می کنند.

پس از این که این نام بر روی صفحه اظهارنامه ثبت گردید باید مسئولین اداره ثبت شرکت ها نیز آن را تایید نماید. در صورتی مورد تایید واقع شد، نام انتخابی در واحد تعیین نام، ثبت می گردد.

انتخاب نام شرکت سهامی خاص

افتتاح حساب برای شرکت سهامی خاص

در این مرحله میبایست یک حساب شرکت در شرف تاسیس بنام شرکت افتتاح شود و مبلغ 35% یا کل مبلغ سرمایه اولیه شرکت که در مرحله ورود اطلاعات شرکت مشخص شده است به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز شود.

افتتاح حساب برای شرکت سهامی خاص

بارگذاری نامه بانک برای ثبت شرکت سهامی خاص

در این مرحله میبایست عکس نامه بانک مبنی بر افتتاح حساب شرکت در سامانه ثبت شرکت ها بارگذاری گردد که پیش نیاز صدور اوراق شرکت توسط اداره ثبت شرکت ها میباشد و پس از صدور میتوانید کلیه اوراق را از سامانه ثبت شرکت ها دریافت نمایید.

بارگذاری نامه بانک برای ثبت شرکت سهامی خاص

امضا اوراق شرکت سهامی خاص

در این مرحله، تقاضانامه و وکالت نامه و کلیه اوراق شرکت توسط اعضا شرکت تایید و امضا می شود.

امضای اوراق شرکت سهامی خاص

تشکیل پرونده شرکت سهامی خاص

در مرحله پنجم تمامی مدارک ارائه شده توسط کارشناس از طریق پست به اداره مربوطه تحویل داده می شود و در آن جا پرونده تشکیل می شود. پس از تشکیل پرونده این مدارک در دبیرخانه ثبت می شوند.

تشکیل پرونده شرکت سهامی خاص

کارشناس ثبت شرکت سهامی خاص

در این مرحله مدارک شما توسط کارشناس اداره ثبت، کارشناسی می شود و سپس کارشناس اظهار نظر می کند. حال اگر پرونده شما دچار مشکل شده باشد، به شما اخطار داده می شود تا مجدد رفع نقص شود.

کارشناس ثبت شرکت سهامی خاص

تحویل اسناد شرکت سهامی خاص

اگر در مرحله قبل شما اخطاری از سوی کارشناس دریافت نکنید، ثبت شرکت سهامی خاص شما با موفقیت انجام می شود و در واقع شرکت شما ثبت شده است. و مدارک شما از جمله تقاضانامه، شرکت نامه، اساسنامه و تنظیم صورتجلسه هیئت مدیره و آگهی تاسیس به فرد متقاضی برگردانده می شود.

نکته: دریافت آگهی ثبتی و اوراق شرکت از اداره ثبت شرکت ها توسط فرد متقاضی یا وکیل مورد نظر که میبایست حتما در ورود اطلاعات شرکت قید شده باشد انجام میگردد.

در نظر داشته باشید که پس از تکمیل مراحل ثبت شرکت سهامی خاص دو مرحله دیگر باقی میماند:

 1. دریافت دفاتر پلمپ و پلمپ دفاتر تجاری
 2. پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی شرکت

تحویل اسناد شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت یک شرکت سهامی خاص وابسته به این است که آیا شما خود قصد دارید این کار را انجام دهید و یا خیر؟ برخی از مدیران شرکت های سهامی خاص خود را درگیر مراحل ثبت شرکت سهامی خاص نمی کنند و بسیاری از آن ها کار خود را به مراکز و شرکت های حقوقی فعال در این زمینه واگذار می نمایند. زیرا ثبت خوب فرهنگ است .

در صورتی که خود فرد اقدام به عمل ثبت شرکت سهامی خاص نماید و خود به سامانه مراجعه کند و فرم ها را دریافت و تکمیل نماید فقط باید هزینه های دولتی و دفتری و درج آگهی در روزنامه رسمی را بپردازد، و دیگر هزینه ای پرداخت نخواهد کرد.

چنانچه موضوع شرکت سهامی خاص طولانی تر و سرمایه اولیه شما بیشتر باشد، هزینه های روزنامه و حق الثبت در اداره ثبت شرکت ها بیشتر خواهد بود.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

جمع بندی

اگر مدیران و یا کارآفرینان حوصله برو و بیا و پیگیری های کارهای ثبت شرکت سهامی خاص خود را نداشته باشند بدین منظور آن را به یک شرکت حقوقی معتبر می سپارند.

در این صورت پروسه ثبت شرکت سهامی خاص با سرعت بیشتر و در اسرع وقت و بدون هیچ استرسی انجام می پذیرد.

چنانچه شما این راه را انتخاب می کنید تا با دقت بیشتری مراحل انجام شود، علاوه بر هزینه هایی که پیشتر ذکر شد باید کارمزد موسسه و هزینه وکیل را جهت ثبت شرکت سهامی خاص مطابق با تعرفه های مشخص پرداخت کنید.

اما فراموش نکنید این راه بری شما بهتر است چرا که در اسرع وقت و بدون استرس و با دقت بیشتر شرکت سهامی خاص را به ثبت می رسانید.

خانوم شهبازی مشاور ثبت شرکت سهامی خاص

4.9/5 - (59 امتیاز)
3838

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  سلیم میرزایی
  24 مهر 1402

  بسیار مطلب مفید و آموزنده ای بود، ممنون از مدیریت ثبت فرهنگ

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 مهر 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نظر مثبت دوستانی مثل شما که باعث دلگرمی مجموعه ثبت فرهنگ میشه و زمان با ارزشی که برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 2. admin-avatar
  علیرضا مولایی
  18 مهر 1402

  سلام، آیا میتوان هر نوع شرکت را به سهامی خاص به راحتی تبدیل کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 مهر 1402

   سلام و درود.

   معمولاٌ اعضای شرکتهای مختلف اقدام به تبدیل شرکتهای با مسئولیت محدود به سهامی خاص یا برعکس مینمایند که این روند توسط کارشناسان ثبت فرهنگ انجام میشود.

 3. admin-avatar
  میلاد یوسف نژاد
  04 مهر 1402

  سلام، آیا میتوان بدون گرفتن کد اقتصادی برای یک شرکت سهامی خاص اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مهر 1402

   سلام و درود.

   برای تاسیس شرکت از جمله شرکت سهامی خاص در مرحله ابتدایی ثبت شرکت نیاز به داشتن کد اقتصادی نیست چون هنوز شرکتی به ثبت نرسیده که بخواهید برای آن شرکت تشکیل پرونده مالیاتی دهید ولی بعد از تاسیس هر نوع شرکت نیاز است که در بازه زمانی دو ماه اقدام به دریافت کداقتصادی حقوقی نمایید.

 4. admin-avatar
  میهن آذین
  22 شهریور 1402

  آیا شرکت های سهامی را میتوان دانش بنیان کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 شهریور 1402

   سلام و درود.

   بله،برای دانش بنیان کردن شرکت،شرکتهای سهامی خاص انتخاب مناسبی هست.

 5. admin-avatar
  محسن کریمی
  19 شهریور 1402

  سلام، در چه صورتی میتوانم شرکت سهامی خاصم را به عام تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 شهریور 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 6. admin-avatar
  فاطمه محمدی
  11 شهریور 1402

  مطلب بسیار خوبی بود

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 شهریور 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نظر مثبتتون و انرژی ای که به مجموعه ثبت فرهنگ منتقل میکنید.

 7. admin-avatar
  فرشاد دیده بان
  11 شهریور 1402

  چگونه میتوانم متن قرار شرکت سهامی مجموعه شما را ثبل از همکاری مطالعه کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 شهریور 1402

   سلام و درود.

   در اینخصوص میتونید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید و نمونه قرارداد ثبت فرهنگ را دریافت نمایید.

 8. admin-avatar
  فاطمه ابطهی
  31 مرداد 1402

  سلام آیا موسسه شما کارهای تاسیس شرکت سهامی خاص در شهرستان هم انجام میدهد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 شهریور 1402

   سلام و درود.

   بله،موسسه ثبت فرهنگ کلیه امور ثبتی شرکتها از تاسیس شرکت تا هر نوع تغییرات مدنظر برای شرکت را در تمامی شهرستانها انجام میدهد.

 9. admin-avatar
  رضا عنایتی
  25 مرداد 1402

  سلام برای یک بوتیک ثبت شرکت سهامی خاص مورد تایید است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 مرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 10. admin-avatar
  اردلان مولوی
  21 مرداد 1402

  سلام، هزینه ثبت شرکت سهامی خاص از صفر تا صد چقدر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 مرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 11. admin-avatar
  پارسا جعفری
  08 مرداد 1402

  من چند ماه پیش یک شرکت سهامی خاص تاسیس کردم با سرمایه 1 میلیون تومان، اکنون میخواهم تا ارزش وسایل دفتر هم به سرمایه اولیه اضافه کنم.
  چطور میتوانم این کار را انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مرداد 1402

   سلام و درود.

   برای افزایش سرمایه شرکت یا باید از طریق آورده نقدی اقدام نمایید یا اگر میخواهید از طریق ارزیابی اموال شرکت افزایش سرمایه داشته باشید باید اموال شما توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین قیمت شود و رسید آن به اداره ثبت شرکتها همراه با مدارک به اداره ثبت شرکتها ارسال شود.

 12. admin-avatar
  ریحانه پارسا
  03 مرداد 1402

  آیا این امکان وجود دارد که پس از تاسیس یک شرکت سهامی مالکیت آن را به اشخاص دیگری واگذار کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 مرداد 1402

   سلام و درود.

   بله،در هر نوع شرکتی از جمله شرکتهای سهامی خاص میتوان افراد جدیدی را جایگزین افرادی که در شرکت هستند نمود.در شرکتهای سهامی خاص،اینکار از طریق نقل و انتقال سهام انجام میشود و در اینصورت میبایست با توجه به صورتجلسات تنظیم شده،مالیات نقل و انتقال سهام جابجا شده بین افراد در اداره مالیات پرداخت شود.

 13. admin-avatar
  سیما فرقانی
  25 تیر 1402

  سلام، مقاله بسیار خوبی بود،متوجه شدم که نوع شرکتی که تاسیس میکنیم به نوع کسب و کارمان خیلی مربوط نمی باشد و تنها به نوع مدیریت آن بستگی دارد. آیا درست است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 تیر 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 14. admin-avatar
  مینا ترکمن
  13 تیر 1402

  من سال گذشته برای ثبت شرکت سهامی خاص اقدام کردم،
  میخواهم آن را به سهامی عام تبدیل کنم
  به چه مدارکی نیاز دارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 تیر 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 15. admin-avatar
  سهیل خدا کرمی
  10 تیر 1402

  آیا میتوان پس از ثبت شرکت سهامی خاص، اعضا و بازرسین شرکت را قبل از موعد مقرر شده بدون اعلام به آنها عوض کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 تیر 1402

   سلام و درود.

   امکان اینکه پیش از موعد مقرر اقدام به تغییر در اعضای هیئت مدیره و بازرسین شرکت داشته باشید وجود دارد ولی حتماٌ در خصوص خروج اعضای هیئت مدیره و سهامداران میبایست اعضای قدیم از این موضوع مطلع باشند و نقل و انتقال سهامشون رو با توجه به صورتجلسات تنظیم شده در اداره مالیات انجام دهند.ولی بازرسین در این شرکتها میتونه بدون نیاز به حضور بازرسین قدیم تغییر کند.

 16. admin-avatar
  ذرین خدایی
  30 خرداد 1402

  سلام، آیا بازرسین شرکت سهامی خاص را باید همزمان با تاسیس آن معرفی کرد؟ یا میتوان با تاخیری کوتاه یک هفته ای بازرسینم را مشخص کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 تیر 1402

   سلام و درود.

   دز زمان تاسیس شرکت همزمان با ورود اطلاعات مابقی موارد مورد نیاز میبایست بازرسین شرکت سهامی خاص نیز مشخص شود و بدون اعلام تمامی موارد،امکان ثبت شرکت مورد نظر وجود ندارد.

 17. admin-avatar
  عمید اشراقی
  27 خرداد 1402

  سلام، آیا برای تاسیس یک کلینیک پزشکی شرکت سهامی خاص مناسب است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 خرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 18. admin-avatar
  نگین جدید
  22 خرداد 1402

  آیا ثبت شرکت سهامی خاص دردسر کمتری برای ثبت کردن دارد یا سهامی عام؟ کدامشان برای یک کسب و کار کوچک مناسبتر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 خرداد 1402

   سلام و درود.

   برای کسب و کارهای معمول که میتونه در زمینه فعالیتهای مختلف باشه شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود مناسب هستند و روند ثبتی شرکتهای سهامی خاص نسبت به سهامی عام ساده تر هست.در کل برای موضوعات فعالیت رایج که میتونه تولیدی،بازرگانی و ... باشه شرکتهای سهامی عام گزینه مناسبی نیست و شرکتهای سهامی عام شرکتهایی هستن که میخوان سهام شرکت رو به عموم مردم واگذار کنند.

 19. admin-avatar
  محمود رسولی فر
  16 خرداد 1402

  سلام.قبل از اینکه سوالم رو بپرسم تشکر میکنم بابت اطلاع رسانیتون.سوالی که دارم اینه که میتونم قبل از تاریخ اتمام اعتبار،یکی از بازرس های شرکت رو عوض کنم؟
  حدوداٌ چقدر زمان میبره چون برای افزایش سرمایه به اینکار احتیاج دارم

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 خرداد 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون.بله امکان این موضوع وجود داره که شما بتونید قبل از اتمام مدت قانونی بازرس اقدام به تغییر فرد بازرس نمایید و با توجه به مراحل مورد نیاز که شامل تنظیم صورتجلسه تا ثبت در روزنامه رسمی میباشد مدت زمان لازم حدود 7 الی10 روز زمان میبرد.

 20. admin-avatar
  اصغر طالبی
  14 خرداد 1402

  سلام، آیا میتوان شرکت سهامی خاص را با کمتر از 3 شریک راه اندازی کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1402

   سلام و درود.

   خیر،برای تاسیس شرکت سهامی خاص معرفی سه فرد به عنوان اعضای هیئت مدیره ضروری است که اعضای هیئت مدیره در این شرکتها میبایست حتماٌ دارای سهم باشند و علاوه بر این افراد وجود دو نفر به عنوان بازرس(میتوانند در شرکت سهم داشته باشند و یا بدون سهم باشند) نیز ضروری است.به این معنی که برای تاسیس شرکتهای سهامی خاص حداقل باید 5 نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره و بازرسین به اداره ثبت شرکتها معرفی شود.

 21. admin-avatar
  علی بهادری
  07 خرداد 1402

  آیا برای یک شرکت کشاورزی ثبت شرکت سهامی خاص بهتر است یا با مسئولیت محدود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 خرداد 1402

   سلام و درود.

   هر دو نوع شرکت برای شرکتهای با موضوع فعالیت کشاورزی مناسب هست و تنها میبایست با توجه به تعداد اعضا و تصمیماتی مثل مناقصات و ... نوع شرکت مورد نطرتون رو انتخاب کنید.

 22. admin-avatar
  مریم وزیری
  01 خرداد 1402

  شرکت سهامی خاص ما با 3 شریک تاسیس شده است آیا میتوان با همین تعداد شریک آن را به سهامی عام تبدیل کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 خرداد 1402

   سلام و درود.

   تعداد سهامداران در شرکتهای سهامی عام نباید کمتر از 3 نفر باشد و در این نوع شرکتها میبایست بخشی از سرمایه شرکت توسط عموم مردم واریز شود.

 23. admin-avatar
  مینا ترکمن
  28 اردیبهشت 1402

  برای تبدیل شرکت سهامی به دانش بنیان چند روز زمان نیاز است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   معمولاٌ برای روند دانش بنیان شدن شرکت،2 الی 3 ماه زمان مورد نیاز است.

 24. admin-avatar
  محمد محتشم
  24 اردیبهشت 1402

  من سال گذشته شرکت سهامی خاص تاسیس کردم، و برای روزنامه کثیرالنتشار اطلاعات را انتخاب کردیم، اما به دلایل شخصی دیگر نمیخواهم هیچ گونه مراوده مالی با این روزنامه داشته باشم، چگونه میتوانم روزنامه دیگری را انتخاب کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   برای اینکه بتونید روزنامه کثیرالانتشار شرکت رو تغییر بدید باید با توجه به تنظیم صورتجلسات مربوطه و ثبت در سامانه و ... تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت رو در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسونید و روزنامه رسمی کنید.

 25. admin-avatar
  اردلان مرادی
  23 اردیبهشت 1402

  بسیار مقاله خوبی بود

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   ممنون از زمانیکه برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 26. admin-avatar
  ارسلان رستمی
  19 اردیبهشت 1402

  من قصد تاسیس یک صرافی ارزهای دیجیتال را دارم، آیا شرکت سهامی برای من مناسب است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 اردیبهشت 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 27. admin-avatar
  نسیم نظرپور
  18 اردیبهشت 1402

  سلام، من ساکن شهرستان هستم آیا ثبت شرکت سهامی خاص در شهرستان هم انجام میدهید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   بله،مجموعه فرهنگ کلیه امور ثبتی در تمامی شهرستانها را انجام میدهد در این خصوص میتونید با مشاوران ما در تماس باشید.

 28. admin-avatar
  رضا معینی نژاد
  10 اردیبهشت 1402

  سلام، آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص باید جواز گرفت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   دریافت جواز برای تاسیس شرکتها به نوع شرکت بستگی ندارد و با توجه به موضوع فعالیت اعلامی در برخی موضوعات مثل حمل و نقل،حقوقی،بیمه و ... نیاز به ارائه جواز میباشد و این موضوع برای شرکتهای سهامی خاص یا هر نوع شرکت دیگه متفاوت نیست.

 29. admin-avatar
  مهران عباسی
  30 فروردین 1402

  سلام، آیا میتوانیم پس از تاسیس شرکت سهامی آن را به نوع دیگری از شرکت تبدیل کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   برای تبدیل نوع شرکت باید حداقل دو سال از تاریخ تاسیس شرکت گذشته باشه در اینصورت میتونید با توجه به تشکیل پرونده مالیاتی و صورتجلسات و نامه کارشناسی رسمی دادگستری اقدام به تغییرات مورد نظر نمایید.

 30. admin-avatar
  عاطفه ترکمن
  18 فروردین 1402

  آیا میتوانم با ثبت شرکت سهامی خاص، سهامم شرکتم را به صورت عمومی عرضه کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 فروردین 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 31. admin-avatar
  فرزانه ملکی
  14 فروردین 1402

  ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با ثبت شرکت سهامی خاص، بینهایت کاربردی و بدرد بخور

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 فروردین 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون و زمانی که برای مطالعه مقاله ثبت شرکت سهامی خاص گذاشتید.

 32. admin-avatar
  عبدالرضا کاهانی
  03 اسفند 1401

  آیا موسسه شما امور مربوط به ثبت شرکت سهامی خاص در شهرستانها را هم انجام میدهد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اسفند 1401

   سلام و درود.

   کلیه امور ثبتی از جمله ثبت شرکت سهامی خاص در تمامی شهر ها و شهرستانهای کشور توسط مجموعه ثبت فرهنگ انجام میگردد.برای تنظیم قرارداد مربوط به پروسه ثبت شرکت سهامی خاص و تکمیل مدارک مورد نیاز با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 33. admin-avatar
  صالح کرمی
  13 بهمن 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص حتما باید یک محل برای فعالیت شرکت معرفی کنیم؟ من قصد دارم در خانه فعالیتم را شروع کنم، آیا این امکانپذیر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 بهمن 1401

   سلام و درود.

   برای تاسیس هر نوع شرکت که شرکتهای سهامی خاص هم یکی از انواع شرکت میباشد میبایست حتماً یک آدرس و کد پستی بعنوان محل قانونی شرکت اعلام نمود که پس از ثبت شرکت برای دریافت کداقتصادی یکی از مدارک مورد نیاز ارائه سند یا اجاره نامه بنام شرکت میباشد و ملک معرفی شده باید دارای کاربری اداری باشد.

   برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 34. admin-avatar
  جمشید پورهادی
  03 بهمن 1401

  سلام، آیا بعد از ثبت شرکت سهامی خاص، باید برای کد اقتصادی هم جدا اقدام کنیم یا در یک مرحله همه کارها انجام می‌شوند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 بهمن 1401

   سلام و درود.

   بعد از ثبت شرکت سهامی خاص یعنی تا زمان تکمیل فرایند ثبت و دریافت اوراق ثبتی شرکت و روزنامه رسمی تا مدت زمان دو ماه فرصت دارید تا اقدام به دریافت کداقتصادی نمایید به این معنی که ثبت شرکت و دریافت کد اقتصادی حقوقی،دو مرحله کاملا مجزا میباشد که از دو اداره مختلف انجام میشود و برای این امر میبایست با توجه به مدارک شرکت و اعضا و مدارک و اسناد محل فعالیت اقدام به دریافت کداقتصادی نمایید.

 35. admin-avatar
  ستاره موسوی
  26 دی 1401

  سلام، آیا بعد از ثبت شرکت سهامی خاص میتوان آن را به مسئولیت محدود تبدیل کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 دی 1401

   سلام و درود.

   برای تبدیل شرکتها که میتونه تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود یا برعکس باشه باید حداقل دو سال از تاریخ تاسیس شرکت گذشته باشد.در صورتی که پیش از این هم برای این شرکت تبدیل محدود به خاص داشتید باید دو سال از تاریخ این تغییرات نیز گذشته باشد و بعد از گذشت این زمان میتوانید اقدام به تبدیل شرکت از سهامی خاص به مسئولیت محدود نمایید.این موضوع رو مدنظر داشته باشید که برای تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود علاوه بر تنظیم صورتجلسات مربوطه باید نامه کارشناسی رسمی دادگستری و تاییدیه کارشناس رسمی توسط کارشناس رسمی انجام شود.

 36. admin-avatar
  رامبد اسلامی
  21 دی 1401

  سلام، آیا این امکان وجود دارد تا شرکت سهامی خاصم را به دانش بنیان تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 دی 1401

   سلام و درود.

   زمانی که شما شرکت خود را دانش بنیان میکنید در اصل ماهیت شرکت شما همان سهامی خاص یا مسئولیت محدود باقی میماند و شرکت بر اساس محصول یا ایده یا ... دانش بنیان میشود ولی همچنان شرکت سهامی خاص یا مسئولیت مدود یا ... باقی میماند.

   در کل شرکتهای با مسئولیت محدود یا سهامی خاص در صورتی که شرایط لازم را دارا باشند و از سمت ارگانهای مربوطه تایید شوند میتوانند دانش بنیان شوند که شرکتهای سهامی خاص برای این روند،گزینه مناسبتری است.

 37. admin-avatar
  عاطفه نبوی
  14 دی 1401

  آیا ثبت شرکت سهامی خاص با عام در میزان مالیات تفاوت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 دی 1401

   سلام و درود.

   محاسبه نرخ مالیات در شرکتها به نسبت نوع شرکت متفاوت نیست و محاسبه مالیات در تمامی شرکتها بر اساس میزان درآمد کسب شده در سال مالی مورد نظر(مالیات بر درآمد) و میزان سرمایه شرکت در زمان تاسیس یا بعد از افزایش سرمایه(مالیات بر سرمایه) میباشد.

 38. admin-avatar
  مونا نعیمی
  12 آذر 1401

  آیا میتوان شرکت با سهامی خاصی که در گئشته ثبت کرده ایم را به مسئولیت محدود تبدیل کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 آذر 1401

   سلام و درود.
   بله طبق قوانین فعلی اداره ثبت شرکتها در صورتی که دو سال از تاریخ تأسیس شرکت گذشته باشد و تشکیل پرونده مالیاتی انجام شده باشد میتونید اقدام به تبدیل شرکت سهامی خاص به با مسئولیت محدود نمایید.

 39. admin-avatar
  شهرام رهبری
  07 مهر 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص تعداد شرکا اهمیت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله همانطور که در مقالات شرکت سهامی خاص به این موضوع اشاره شد،برای تأسیس شرکت سهامی خاص و یا ثبت شرکت سهامی خاص وجود حداقـل ۳ نفر به عنوان عضو هیئت مدیره(رئیس هیئت مدیره-نائب رئیس هیئت مدیره-عضو هیئت مدیره) الزامی است و در این بین میبایست ۲ نفر نیز به عنوان بازرس در این شرکتها معرفی شوند.
   بطور کل برای ثبت شرکت سهامی خاص وجود حداقل ۵ شخص ضروری است.

 40. admin-avatar
  احمد کرمی
  30 شهریور 1401

  سلام، بنده و تعدادی از همکارانم قصد تاسیس یک بیمارستان را داریم، آیا ثبت شرکت سهامی خاص برای کار ما مناسب است.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله،برای موضوع فعالیتی که مد نظر شما و حیطه فعالیت کاری شما میباشد،ثبت شرکت با نوع شرکت سهامی خاص انتخاب مناسبی است.

 41. admin-avatar
  آرمین خداکرم
  26 شهریور 1401

  سلام، آیا راهی وجود دارد تا نام شرکتمان در ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 کمتر از 3 سیلاب باشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 شهریور 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که کلماتی که در نام شرکت استفاده میکنید کلمات پر تکراری نباشد و طبق قانون اداره ثبت شرکتها از اسامی خاص در نام شرکت استفاده شود،نام سه سیلابی برای شرکت،قابلیت ثبت شدن دارد.
   برای اطلاعات بیشتر و انجام روند کاری در زمینه ثبت شرکت و تأیید نام میتوانید با کارشناسان ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 42. admin-avatar
  همایون مفتخری
  22 شهریور 1401

  سلام، آیا برای یک شرکت سرمایه گذاری در بورس باید ثبت شرکت با سهامی خاص انجام دهیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 شهریور 1401

   سلام و درود.
   شرکتهایی که معمولاً در قالب موضوع بورس تأسیس میشوند شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود میباشند که میتوان گفت شرکتهای سهامی خاص بیشترین آمار ثبتی رو در این موضوعات دارند.
   موضوعی که در این نوع شرکتها اهمیت دارد بحث مجوزات لازم از سازمان بورس میباشد که میبایست طی روند کاری تأسیس شرکت از این ارگان اخذ شود و در غیر اینصورت امکان موضوع بورس در اساسنامه شرکت غیر ممکن است.

 43. admin-avatar
  معین صادقی
  18 شهریور 1401

  سلام، من سربازی نرفته ام، آیا میتوانم با ثبت شرکت سهامی خاص کسب و کارم را قانونی کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 شهریور 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت سهامی خاص نیازی به ارائه کارت پایان خدمت نیست و موضوعی که عنوان میشود این است که اگر سن شخص متقاضی بالای ۱۸ سال باشد میتواند (بدون نیاز به کارت پایان خدمت)به عنوان اعضای هیئت مدیره شرکت و مدیرعامل در شرکت حضور داشته باشد در غیر اینصورت سِمَت خاصی در شرکت نمیتوان به شخصی که کمتر از سن ۱۸ سال دارد را دا‌د.

 44. admin-avatar
  رامین خیرخواه
  16 شهریور 1401

  سلام، آیا با ثبت شرکت سهامی خاص میتوانیم در مناقصات شرکت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 شهریور 1401

   سلام و درود.
   برای شرکت در مناقصات با توجه به قوانین مربوط به حضور در این موضوعات،لزوم بر اینکه شخص متقضی،یک شخصیت حقوقی باشد وجود دارد به این معنی که باید در قالب یک شرکت در این مناقصات شرکت کنیم و در اینباره میتوان با ثبت یک شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود اقدام به حضور در مناقصه کنیم و موضوعی که مطرح است این است که شرکتهای سهامی خاص در مناقصات دارای اعتبار بالاتری نسبت به شرکتهای با مسئولیت محدود میباشند.

 45. admin-avatar
  رامبد احترامی
  11 شهریور 1401

  درود. آیا موسسه شما خدمات ثبت شرکت سهامی خاص در کیش هم ارائه میدهد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   12 شهریور 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 46. admin-avatar
  رمضان علی مستوفی
  05 شهریور 1401

  سلام، آیا برای تاسیس یک شرکت فروش تجهیزات پزشکی، ثبت شرکت سهامی خاص مناسب است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 شهریور 1401

   سلام و درود.
   عموماً شرکتهایی با اینگونه موضوع فعالیتها مثل موضوع فعالیت شما(شرکت تجهیزات پزشکی) در قالب شرکتهای سهامی خاص یا با مسئولیت محدود به ثبت میرسند و اگر مد نظر شما از ثبت شرکت این موضوع است که در مناقصات شرکت کنید،بهتره که به فکر ثبت شرکت سهامی خاص باشید.

 47. admin-avatar
  سیما فرغانی
  03 شهریور 1401

  سلام، آیا با ثبت شرکت سهامی خاص میتوان نسبت به صادرات زعفران اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 شهریور 1401

   سلام و درود.
   شما به راحتی میتونید بعد از ثبت شرکت واردات و صادرات انجام بدید،حالا اگر مد نظر شما شرکت سهامی خاص هست ،بله بعد از ثبت باید کد اقتصادی و بعد کارت بازرگانی بگیرید و بعد از اون میتونید کالای مورد نظر خودتون (زعفران) رو صادر کنید.

 48. admin-avatar
  خلیل محدودی
  02 شهریور 1401

  سلام، آیا امکان تبدیل شرکت به دانش بنیان پس از ثبت شرکت سهامی خاص وجود دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 شهریور 1401

   سلام و درود.
   بله در صورتی که شرکت ثبت شده داشته باشید و با توجه به نو آوری یا خدمات یا محصول جدید و نو داشته باشید و موارد مورد نیاز برای دانش بنیان شدن شرکت محیا باشد،امکان تبدیل شرکت سهامی خاص به دانش بنیان امکانپذیر میباشد.

 49. admin-avatar
  سیامک نصیری
  01 شهریور 1401

  سلام، حدود دو سال پیش ثبت شرکت سهامی خاص انجام دادم و در حال حاظر میخواهم شرکتم را به مسئولیت محدود تغییر بدهم، چه مدارکی را باید برای این کار به شما بدهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 شهریور 1401

   سلام و درود.
   مدارک مورد نیاز بطور کامل در مقاله مورد نظر ذکر شده است و مهمترین موارد در اینباره،ارائه مدارک شرکت و اعضاء هیئت مدیره شرکت و روزنامه رسمی و نامه کارشناسی رسمی دادگستری و لزوم تشکیل پرونده کداقتصادی در مورد شرکت میباشد.

 50. admin-avatar
  امیر رضا ورزندی
  31 مرداد 1401

  سلام، آیا با یک بار ثبت شرکت سهامی خاص دیگر نیاز به تمدید آن نخواهیم داشت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 شهریور 1401

   سلام و درود.
   شرکتهای سهامی خاص و یا شرکتهای با مسئولیت محدود از زمانی که ثبت میشوند دارای اعتبار هستند تا زمانی که تصمیم به انحلال شرکت گرفته شود و در نهایت شرکت مورد نظر منحل شود.
   اما در شرایطی امکان این موضوع وجود دارد که اعضاء شرکت تصمیم داشته باشند برای شرکت و فعالیتهای آن،زمان اعتبار در نظر داشته باشند که در این موارد میبایست تاریخ مدنظر در اساسنامه شرکت ذکر شود(این موضوع کاملاً اختیاری است و فقط در شرایطی که این تصمیمات از سمت اعضاء تشکیل دهنده شرکت گرفته شود،اقدام به درج این موضوع در اساسنامه میشود).
   ولی در مورد اعضاء هیئت مدیره و بازرسین در شرکتهای سهامی خاص،این موضوع رو مدنظر داشته باشید که مدت اعتبار اعضاء هیئت مدیره در شرکتهای سهامی خاص به مدت دو سال شمسی میباشد و مدت اعتبار بازرسین در شرکتهای سهامی خاص یک سال مالی(تا آخر اسفند ماه همان سال) میباشد.

 51. admin-avatar
  ذینب مخبر
  30 مرداد 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص حتما باید تمامی مدارک را همان اول تحویل دهیم؟ بعضی از مدارکم هنوز تکمیل نشده است!!

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 مرداد 1401

   سلام و درود.
   مدارک مورد نیاز اولیه بابت تأسیس شرکت سهامی خاص،ارائه مدارک هویتی(شناسنامه-کارت ملی)اعضاء تشکیل دهنده شرکت به همراه شماره موبایل بنام اعضای شرکت و صاحبین امضاء شرکت میباشد که برای ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکتها مورد نیاز میباشد و مابقی موارد مثل سرمایه ثبتی،آدرس شرکت،میزان سهام ها و … موارد اعلامی است.

 52. admin-avatar
  بابک آذین
  28 مرداد 1401

  سلام، هزینه ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 چقدر است؟ و آیا باید تمامی هزینه ها را یکجا پرداخت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 مرداد 1401

   سلام و درود.
   هزینه های ثبت شرکت سهامی خاص در سال ۱۴۰۱ به نسبت سال قبل با توجه به تغییر و افزایش قیمت در مراحل کاری مانند حق الثبت و روزنامه رسمی و … کمی متفاوت بوده و با افزایش قیمت همراه شده و برای محاسبه دقیق هزینه ثبت شرکت سهامی خاص میبایست با توجه به موارد اعلامی مانند موضوع فعالیت شرکت،تعداد اعضا و سهامداران،مبلغ سرمایه ثبتی و هزینه های روزنامه رسمی و مواردی از این چنین توسط کارشناسان ثبت فرهنگ محاسبه و خدمتتون اعلام گردد.
   موضوع دیگری که در هزینه ثبت شرکت سهامی خاص مطرح است وجود وکیل خبره و کاربلد در مورد پرونده شما میباشد که با توجه به تمامی این موارد باید هزینه ثبت شرکت شما محاسبه شده و در اسرع وقت بدون هیچ هزینه اضافه اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص انجام شود.

 53. admin-avatar
  حسین رمضان زاده
  26 مرداد 1401

  سلام، آیا بعد از ثبت شرکت سهامی خاص باید برای کد اقتصادی هم اقدام کنم؟ یا همه موارد در یک مرحله انجام میشود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 مرداد 1401

   سلام و درود.
   اخذ کد اقتصادی بعد از اتمام ثبت شرکت انجام میشه و هیچ ربطی به فرایند ثبت نداره،
   برای گرفتن کد اقتصادی اول باید در سامانه مالیات کشور و بعد تشکیل پرونده بصورت فیزیکی در حوزه مالیاتی متناسب با آدرس شرکت انجام شود.

 54. admin-avatar
  مصطفی رهنما
  25 مرداد 1401

  روزبخیر، آیا با ثبت شرکت سهامی خاص می توانم سهام شرکت را در بورس ارائه دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 مرداد 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 55. admin-avatar
  محمد اسلامی
  18 مرداد 1401

  سلام، آیا بعد از ثبت شرکت سهامی خاص میتوانیم سهام شرکت را در بورس ارائه کنیم و برای شرکت سرمایه جذب کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 مرداد 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 56. admin-avatar
  محمد یزدانی
  10 مرداد 1401

  سلام، آیا هزینه ثبت شرکت سهامی خاص با مسئولبیت محدود متفاوت است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 مرداد 1401

   سلام و درود.
   بله هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص با توجه به تفاوت در واریزیهای قانونی و دستمزد وکیل متفاوت میباشد واین اختلاف قیمت در استان تهران به نسبت دیگر شهرستانها با توجه به قوانین جدید اداره ثبت شرکتها عدد بالاتری است.

 57. admin-avatar
  علی احمدپور
  30 تیر 1401

  سلام، کدام نوع از شرکت ها برای ثبت شرکت سهامی خاص مناسب است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 مرداد 1401

   سلام و درود.
   موضوعات فعالیت بسیار گسترده و مختلفی رو میتونید در قالب شرکتهای سهامی خاص ثبت نمایید و‌ همچنین بحث بازرگانی رو هم میتونید در موضوع فعالیت شرکت اعمال کنید.

 58. admin-avatar
  بردیا اصغری
  28 تیر 1401

  سلام، من و دوستم میخواهیم شرکت تاسیس کنیم، من 16 سال و دوستم 23 سال سن دارد، آیا مشکلی در ثبت شرکت سهامی خاص بخاطر سنم خواهیم داشت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 تیر 1401

   سلام و درود.
   حداقل سن اعضا هیئت مدیره در شرکتها ۱۸ سال میباشد و اگر کمتر از این سن رو داشته باشید تنها میتونید به عنوان سهامدار در شرکت مشخص شوید.در کل موضوع دیگری که مهم هست اینکه برای تأسیس یک شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر عضو هیئت مدیره نیاز دارید به همراه ۲ نفر بازرس که با تعداد شما و دوستتون که جمعاً دو نفر هستید،تأسیس شرکت سهامی خاص مقدور نیست و با این تعداد اعضا(دو نفر) میتونید یک شرکت با مسئولیت محدود رو به ثبت برسونید.

 59. admin-avatar
  فهیمه سلامت روان
  26 تیر 1401

  سلام، مطلب بسیار مفیدی بود، یک سوال برایم پیش آمد، من میتوانم ابتدا نسبت به ثبت شرکت سهامی خاص اقدام کنم و سپس پس از گذشت مدتی آن را به سهامی عام تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 تیر 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 60. admin-avatar
  مسعود قنبری
  25 تیر 1401

  درود، هزینه و زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   در صورت تکمیل بودن مدارک و اطلاعات،روند ثبت یک شرکت سهامی خاص حدود ۷ الی ۱۰ روز کاری زمان میبرد که این پروسه شامل تأییدیه نام،گواهی بانکی،اخذ اوراق از سامانه،دریافت رسید پذیرش،پست،پیش نویس آگهی و نهایتاً دریافت اوراق شرکت از اداره ثبت شرکتها میباشد.
   در مورد هزینه با توجه به پارامترهای اعلامی و هزینه وکیل و حق الثبت و … متفاوت است و بایستی با توجه به تمامی این موضوعات هزینه را محاسبه کرد.

 61. admin-avatar
  سجاد بختیاری
  22 تیر 1401

  سلام، آیا در ثبت شرکت با سهامی خاص مقدار سرمایه اولیه در میزان مالیات اثر گذار است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 تیر 1401

   سلام و درود.
   نرخ مالیات محاسبه شده برای شرکتها بصورت مالیات بر درآمد میباشد و تنها مالیاتی که بر سرمایه وارد میشود،نیم در هزار مبلغ سرمایه شرکت است که به نسبت سرمایه شرکت،بسیار مبلغ ناچیزی است.
   به عنوان مثال مالیات بر سرمایه بابت سرمایه ثبتی صد میلیون تومان،برابر با پنجاه هزار تومان میباشد.

 62. admin-avatar
  شقایق اسلامی
  20 تیر 1401

  درود، آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص حتما باید گواهی سو پیشینه داشت؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 تیر 1401

   سلام و درود.
   تا چند وقت پیش یکی از مدارک ثبت شرکت داشتن برگه گواهی عدم سوء پیشینه همه اعضا بود ولی چند ماهی هست که بدون برگه عدم سوءپیشینه میتوان شرکت ثبت کرد.

 63. admin-avatar
  رضا عنایت ویژه
  15 تیر 1401

  با سلام و عرض خسته نباشید، آیا در ثبت شرکت سهامی خاص میتوان اعضای هیئت مدیره را خانوادگی انتخاب کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 تیر 1401

   سلام و درود.
   نسبیت فامیلی در شرکتهای سهامی خاص یا با مسئولیت محدود ممنوعیتی ندارد و شما میتونید مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره شرکت رو‌ از یک‌ خانواده انتخاب نمایید ولی در مورد شرکتهای سهامی خاص،این موضوع مد نظرتون باشه که بازرسین شرکت به هیچ عنوان نباید هم فامیل اعضا باشند.

 64. admin-avatar
  سمانه خصروی
  14 تیر 1401

  سلام، مطلب بسیار خوبی بود، و ممنون برای زحمتی که میکشید، من یک شرکت سهامی خاص دارم که بعد از ثبت آن متوجه شدم که میبایست شزکتم را با مسئولیت محدود ثبت میکردم، برای این تبدیل آیا نیاز هست که دوباره مدارک را ارائه دهم یا تنها یک درخواست کافی است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای اینکه شما بتونید تبدیل شرکت رو داشته باشید حتماً نیاز به نامه کارشناس رسمی دادگستری دارید و علاوه بر اون باید طبق صورتجلسه مورد نیاز و دستور جلسات مختلف،اقدام به تبدیل نوع شرکت نمایید.
   یکی دیگر از موضوعاتی که در این خصوص مطرح هست مربوط به سال تأسیس شرکت هست که باید از تاریخ ثبت حداقل دو سال گذشته باشد و اظهارنامه مالیاتی برای شرکت مورد نظر به اداره مالیات رد شده باشد(اظهارنامه حتماً باید به صورت عملکرد بوده و زیان ده نباشد).

 65. admin-avatar
  شیما پاژک
  12 تیر 1401

  سلام، ببخشید یک سوال داشتم، آیا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حتما باید گواهی عدم سو پیشینه تهیه کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 تیر 1401

   سلام و درود.
   طبق قوانین روز ثبت شرکتها برای تاسیس یک‌ شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص نیازی به ارائه گواهی عدم‌ سوء پیشینه نیست و فقط در صورتی باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه بدید که در سامانه ثبت شرکتها برای شخص مورد نظر،اخطار سوء پیشینه اومده باشه که باید حتما اصل گواهی عدم سوء پیشینه رو همراه با مدارک و اوراق شرکت به اداره ثبت شرکتها ارسال کنید.
   لازمه این موضوع رو بدونید که تا چند سال قبل،ارائه گواهی عدم‌سوء پیشینه برای تمامی اعضاء در زمان تاسیس شرکت اجباری بود.

 66. admin-avatar
  سپهر شهرامی
  08 تیر 1401

  سلام، مطلب بسیار خوبی بود ممنون، یک سوال داشتم، آیا میزان مالیات در ثبت شرکت سهامی خاص بیشتر از مسئولیت محدود است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 تیر 1401

   سلام و درود.
   با توجه به اینکه مالیات محاسبه شده برای شرکتها بر اساس مالیات بر درآمد میباشد میتوان این نکته رو متوجه شد که میزان مالیات به نوع شرکت بستگی ندارد و فقط با توجه به عملکرد شرکت،محاسبه میگردد.

 67. admin-avatar
  امین باقری
  30 خرداد 1401

  سلام برای ثبت شرکت سهامی خاص ، آیا نیازی به کارت پایان خدمت سربازی برای اعضا هست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت هیچ نیازی به کارت پایان خدمت آقایان نیست،
   فقط اعضا باید بالای ۱۸ سال باشن و کارت پایان خدمت مدیر عامل فقط هنگام اخذ کارت بازرگانی مورد نیاز میباشد.

 68. admin-avatar
  آیدا سلطانی
  26 خرداد 1401

  من قصد راه اندازی یک آژانس مسافرتی را دارم، کدام نوع شرکت ( ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا ثبت شرکت سهامی خاص ) برای من مناسب تر است تا زودتر کارهای اداری تمام شود و مالیات کمتری هم پرداخت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 خرداد 1401

   سلام و درود.
   عموماً برای موضوع فعالیتهای کاری شما(یا در کل شرکتهایی که نیاز به برداشتن پروژه ندارند یا نمیخواهند در مناقصات شرکت کنند)،نوع شرکتی که بیشتر به ثبت میرسه شرکتهای با مسئولیت محدود هست که دلایل مختلفی مثل لازم نبودن به واریزی بانکی،تعداد اعضاء،عدم پرداخت مالیات در ورود و خروج افراد یا جابجایی سهام و‌… باعث‌ میشه که عموم شرکتها رو‌ بیارن به سمت ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود.اما در مورد محاسبه مالیات باید این موضوع رو بدونید که مالیاتی که برای شرکتها در نظر گرفته میشه براساس درآمد شرکت هست که به اصطلاح مالیات بر درآمد نامیده میشه و‌ تفاوتی در نوع شرکت برای بحث محاسبه مالیات وجود نداره.

 69. admin-avatar
  مریم رضایی
  24 خرداد 1401

  سلام، اساسنامه ثبت شرکت سهامی خاص ما متاسفانه مفقود شده است؟ چطور میتوانم برای المثنی آن اقدام بکنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای دریافت المثنی شرکت میبایست طبق یک نامه درخواست،بر روی سربرگ شرکت با امضاء تمامی اعضاء هیئت مدیره درخواست المثنی مدارک شرکت را از طریق وکالت به وکیل مورد نظر یا مدیرعامل با همراه داشتن مدارک هویتی کلیه اعضاء به اداره ثبت شرکتها رد کنید و بعد از واریزیهای قانونی،المثنی مدارک شرکت توسط اداره ثبت شرکتها به آخرین آدرس شرکت،پست میگردد.

 70. admin-avatar
  محدثه سلواتی
  10 خرداد 1401

  سلام ممنون از مقاله جامعتون، سوالی داشتم.
  آیا ثبت شرکت سهامی خاص دارای تاریخ انقضا میباشد؟ منظورم این است که آیا بعد از چند سال شرکت ثبت شده همچنان اعتبار دارد یا بعد از مدتی دوباره باید تمدیدش کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 خرداد 1401

   سلام و درود.
   اگر در اساسنامه شرکت به همچین موضوعی اشاره نشده باشد که مدت اعتبار شرکت تا تاریخ مذکور است نیاز به تمدید و اعتبار شرکت نیست ولی این موضوع رو مدنظر داشته باشید،اعضاء هیئت مدیره در شرکتهای سهامی خاص فقط دو سال شمسی اعتبار دارند و بعد از این مدت باید برای تمدید اعضاء شرکت اقدام کنید و بازرسین شرکت هم یک سال مالی اعتبار دارند که در عموم شرکتها،سال مالی تا پایان اسفندماه هر سال است و بعد از پایان سال مالی باید بازرسین شرکت تمدید شوند.

 71. admin-avatar
  روزبه یزدانی
  08 خرداد 1401

  من 3 سال پیش برای ثیت شرکت سهامی خاص اقدام کردم اما در مرحله آخر یعنی تحویل اسناد شرکت دیگر کار را ادامه ندادم، حال بعد از گذشت این مدت آیا میتوانم ادامه مراحل را طی کنم یا از ابتدا باید برای ثبت شرکت اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 خرداد 1401

   سلام و درود.
   اگر که تمامی مراحل شرکت انجام شده و ثبت شرکت شما آگهی شده باشد،شما با پیش نویس آگهی میتونید از اداره ثبت شرکتها پیگیر پرونده ثبتیتون بشید و مدارک شرکت رو دریافت کنید.
   لازمه این مطلب رو بدونید که در شرکتهای سهامی خاص،مدت اعتبار اعضاء هیئت مدیره دو سال شمسی و مدت اعتبار بازرسان شرکت،یک سال مالی است و باتوجه به اینکه شما ۳ سال قبل اقدام به ثبت شرکت کردید،میبایست حتماً اعضاء هیئت مدیره شرکت و بازرسین رو تمدید نمایید.

 72. admin-avatar
  سپهر ملکی
  06 خرداد 1401

  سلام برای ثبت شرکت سهامی خاص آیا می تونم آدرس رو محل زندگی خودم قرار بدم؟ مشکلی در آینده پیدا نمیکنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 خرداد 1401

   سلام و درود.
   آدرس شرکت رو در مرحله ثبت شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود،میتوانید آدرس منزل اعلام کنید منتها بعد از ثبت شرکت که شما بخواهید اقدام به دریافت کد اقتصادی و کد کارگاهی و یا کارت بازرگانی نمایید،حتماً باید آدرس شرکت واقعی بوده و کاربری ملک مورد نظر بصورت اداری باشد و حتماً از سمت اداره مالیات و تأمین اجتماعی و درصورت نیاز به کارت بازرگانی از سمت اتاق بازرگانی استان مرتبط،بازدید به عمل می آید.
   در اینصورت اگر آدرس شرکت را منزل درنظر گرفته باشید،میبایست قبل از اقدام به هرکدام از این موضوعات،تغییر آدرس به آدرس واقعی داشته و بعد از این مرحله پیگیر روند شرکت شوید.

 73. admin-avatar
  هانیه بخشی
  02 خرداد 1401

  سلام وقت بخیر، آیا میزان مالیات پرداختی به اداره دارایی در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص تفاوت دارد؟ کدام کمتر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   خیر،محاسبه مالیاتی برای نوع شرکتهای مختلف یکسان است.
   در کل در نظر داشته باشید طبق قوانین اداره امور مالیاتی،مالیاتی که برای شرکتها محاسبه میشود به دو بخش مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده بوده که درآمد یک شرکت بستگی به میزان فعالیت شرکت دارد و به نوع شرکت مربوط نیست

 74. admin-avatar
  برنا تاجدار
  31 اردیبهشت 1401

  سلام روزتون بخیر، پیغامی در سامانه ثبت شرکتها برایم آمده که متوجه معنی آن نمیشوم: عضو هیئت مدیره شخصیت حقوقی مشخص نشده است

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 اردیبهشت 1401

   سلام و درود،
   لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 75. admin-avatar
  شبنم بخشی
  30 اردیبهشت 1401

  سلام و ممنون از مطلب خوبتون، ببخشید من یک سوال داشتم.
  من میخواهم برای ثبت شرکت سهامی خاص اقدام کنم. آیا اگر من آدرس محل فعالیت شرکت را در منزل مشخص کنم مشکلی پیش می آید؟ بیمه و دارایی آیا مشکلی با این قضیه ندارند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت یک شرکت سهامی خاص یا شرکت مسئولیت محدود یک آدرس به عنوان محل قانونی شرکت لازم است که باید آدرس مذکور با کاربری اداری باشد.
   زمان ثبت شرکت شما میتونید آدرس منزل رو هم ارائه بدهید ولی برای دریافت کد اقتصادی و کد کارگاهی باید حتماً آدرس اعلام شده بصورت اداری باشد و در صورت آدرس نادرست بودن،قبل از تشکیل پرونده مالیات و بیمه میبایست تغیید آدرس داده و با آدرس جدید اقدام به مابقی مراحل شرکت نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر میتونید تماس بگیرید.

 76. admin-avatar
  بردیا دائم
  27 اردیبهشت 1401

  باسلام و وقت بخیر.
  من قصد ثبت یک شرکت برای کارهایی مانند مونتاژ مدارهای الکتریکی را دارم، به نظر شما با توجه به اینکه قصد شرکت در یک سری مزایده ها و مناقصات را دارم بهتر است شرکتم را مسئولیت محدود ثبت کنم یا سهامی خاص؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   هر دو نوع شرکت برای کسب و کار شما مفید هست ولی انتخاب هر نوع از این شرکتها ( با مسئولیت محدود یا سهامی خاص) به پارامترهای مختلفی مثل تعداد اعضا و‌ محدودیت برای پرداخت واریزی مبلغ سرمایه و نوع فعالیت شرکت و خیلی موضوعات دیگه بستگی داره.
   ولی اگر اولویتتون،شرکت در مناقصات و مزایدات هست مسلماً شرکت سهامی خاص در این موضوع اعتبار بیشتری داره و ثبت شرکت سهامی خاص در این راستا میتونه بیشتر کمکتون کنه.

 77. admin-avatar
  اکرم عظیمی
  17 اردیبهشت 1401

  سلام روز بخیر، سوالی داشتم؛ آیا می شود در ابتدا برای ثبت شرکت سهامی خاص محل فعالیت شرکت را منزل مسکونی خودم اعلام بکنم؟ آیا در آنده به مشکل نخواهیم خورد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   17 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   در زمان ثبت شرکت و ورود اطلاعات سامانه ای از هر نوع شرکتی که باشد،یکی از مواردی که باید در سامانه اداره ثبت شرکتها بارگذاری شود کدپستی آدرس شرکت شماست که طبق کدپستی اعلام شده،آدرس ملک شما در سامانه ثبت شرکتها بارگذاری میشود.
   موضوعی که اینجا مطرح میشه اینه که این آدرس شما آیا واقعی هست،یعنی دقیقاً آدرس شرکت است یا بعنوان مثال آدرس محل سکونت؟!
   در مرحله ثبت شرکت،شما میتونید آدرس محل سکونت خودتون رو بعنوان آدرس محل قانونی شرکت اعلام کنید ولی مدنظر داشته باشید که بعد از پروسه ثبت شرکت،شما میبایست در اولین قدم،تشکیل پرونده کد اقتصادی رو در اداره امورمالیاتی جمهوری اسلامی انجام دهید که برای این موضوع حتماً باید آدرسی که به عنوان محل شرکت اعلام کردید،یک آدرس واقعی باشه و از طرف اداره مالیات کارشناسی میشه و حتماً نوع کاربری شما میبایست اداری یا تجاری باشه و اگر آدرسی که قبلاً اعلام کردید یک آدرس مسکونی بوده قبل از تشکیل پرونده کداقتصادی باید یک تغییر آدرس در شرکت داشته باشید که خود این موضوع شامل صرف هزینه و زمان هست و اگر حوزه مالیاتی شما از حوزه ای به حوزه دیگه جابجا بشه احتیاج به تیکت مالیاتی هستش و بعد از تغییر آدرس میتونید کار پرونده کداقتصادی خودتون رو پیگیری کنید.

 78. admin-avatar
  پروین صحافی
  16 اردیبهشت 1401

  سلام، من و دوستان بازنشسته‌ام حدودا سه سال پیش یک شرکت سهامی خاص تاسیس کردیم که تمام سهامداران، هیئت مدیره و هیئت امنا از خودمان است، اما شرکت تا به امروز سود دهی خاصی نداشته است.
  سوال اینجاست که آیا به نظر شما بهتر نیست که شرکت سهامی خاص را به مسئولیت محدود تغییر دهیم؟ از لحاظ هزینه و مقررات و آگهی روزنامه و ...

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   سود دهی در شرکت،به نوع شرکت ارتباطی ندارد و اینکه شما بخواهید نوع شخصیت حقوقیتون رو تغییر بدید هیچ کمکی به شرکت شما نمیکنه و این رو مدنظر داشته باشید که بانکها و موسسات مالی برای شرکتهای سهامی خاص،اعتبار بالاتری قائل هستند اگر روزی درخواست وام و اعتبارات و … کنید.
   فقط موضوعی که هست مدنظر داشته باشید که حتماً هر سال تصویب تراز سود و زیان مالی رو میبایست برای شرکت انجام بدید که برای اینکار حتماً با حسابدار شرکتتون صحبت کنید و از ایشون اطلاعات کسب کنید شاید به پیشنهاد ایشون شما احتیاج به افزایش سرمایه شرکت داشته باشید تا بتونید تا حدودی این عدم سوددهی رو پوشش بدید و برای این تصویب تراز سود و زیان مالی حتما باید بازرسین شرکت شما دارای مدت زمان اعتبار باشند که بسته به سال مالی شرکت شما که در اساسنامه شرکتتون ذکر شده باید تمدید اعتبار شده باشند.

 79. admin-avatar
  فرشاد شربتی
  10 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید، من میخواهم یک شرکت سهامی خاص ثبت کنم و الان در حال تکمیل کردن مراحل ثبت سامانه ثبت شرکتها هستم و چند نام پیشنهادی برای شرکت انتخاب کردم اما چون نمیدونم کدوم نام از طرف اداره برای شرکت من تایید میشه نمیدونم چه اسمی رو باید برای تکمیل مدارک و نام بانکی انتخاب کنم،
  خواستم بدونم به چه صورت میتونم متوجه بشم که از کدوم نام برای تکمیل فرایند ثبت شرکتم استفاده کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • admin-avatar
   ثبت فرهنگ
   10 اردیبهشت 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277