ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص: همان گونه که احتمالا بارها به گوش شنیده اید، شرک های سهامی به طور کلی به دو دسته شرکت سهامی خاص و سهامی عام تقسیم بندی می شوند. اما به چه نوع شرکتی و با چه ویژگی و قوانینی شرکت های سهامی خاص گفته می شود؟ آیا شرکت های سهامی خاص نیاز به ثبت دارند؟ مراحل ثبت شرکت های سهامی خاص به چه صورت است؟ این موارد دقیقا همان مواردی است که ما در این مقاله قرار است با شما در میان بگذاریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و کاملتر در مورد تفاوت های شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام
کلیک نمایید.

 

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص به آن دسته از شرکت هایی گفته می گویند که سرمایه گذاران آن ها تنها موسسین شرکت هستند. به همین خاطر است که ثبت شرکت سهامی خاص به نسبت سهامی عام راحت تر است و زمان کمتری می خواهد. پروسه ثبت شرکت سهامی عام، پروسه ای زمان بر و قوانین آن سختگیرانه تر است.

از دلایلی که در بالا ذکر شد می توان نتیجه گرفت که ثبت شرکت سهامی خاص متقاضی بیشتری به نسبت ثبت شرکت سهامی عام دارد.

اکثریت شرکت هایی که اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص می کنند شرکت های عمرانی، تولیدی، نفت یا پتروشیمی، شرکت های بورس و شرکت های دولتی هستند.

قوانین شرکت سهامی خاص

جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص شما باید برخی از قوانین را رعایت کنید تا شرکت سهامی خاص شما به ثبت برسد. قوانین شرکت های سهامی خاص عبارتند از:

 • حداقل سرمایه ای که یک شرکت سهامی خاص باید دارا باشد، مبلغ یک میلیون ریال که معادل صد هزار تومان است.
 • هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید 35 درصد سرمایه شرکت در یک حساب ویژه سپرده شود.
 • جهت ثبت شرکت سهامی خاص باید حداقل تعداد مدیران سه نفر باشد.
 • تعداد حداقل سهامداران در شرکت سهامی خاص باید 3 نفر باشد.
 • مبلغ اسمی یک شرکت سهامی خاص دارای محدودیت نیست.

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص

وقتی شما می توانید بگویید یک شرکت سهامی خاص تشکیل شده است که مجمع عمومی موسسین شرکت، اساسنامه امضا شده، تعهد سرمایه، مدیران و بازرسان منتخب شرکت را مورد تایید قرار داده باشد. به عبارت دیگر امضای اساسنامه به معنای تعهد سرمایه گذار موسس شرکت برای تامین کلیه سهام و تایید کتبی سمت مدیران و بازرسان شرکت است. در واقع امضای اساسنامه گام اولی است که برای تشکیل شرکت سهامی خاص است.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مرحله اول: عقد قرارداد

در مرحله اول باید جهت ثبت شرکت سهامی خاص قراردادی منعقد گردد. این کار می تواند به چند طریق از طریق تلفن، حضوری و یا آنلاین انجام شود.

مرحله دوم: تکمیل مدارک

شما جهت ثبت شرکت با مدارک لازم را هرچه سریع تر به دست کارشناس مربوط برسانید. در این صورت کار شما سریع تر پیش می رود.

مرحله سوم: تأیید نام

در این مرحله شما باید نام های پیشنهادی خود را به اداره مربوط ارائه دهید. در این مرحله برای اینکه نامی که انتخاب می کنید مورد تایید واقع گردد شما باید شرایط زیر را در نظر بگیرید.

 • نامی که انتخاب می کنید حتما باید فارسی باشد.
 • نام انتخاب شده نباید تکراری باشد (یعنی قبلا ثبت نشده باشد)
 • دارای معنی و مفهوم مشخص باشد.
 • با قوانین و فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.

پس از اینکه شما نام انتخابی خود را به اداره مربوطه ارائه می کنید، تمامی شرایط بالا را مورد بررسی قرار می دهند و پس از تایید، آن را بر روی اظهارنامه شما قید می کنند. پس از این که این نام بر روی صفحه اظهارنامه ثبت گردید باید مسئولین اداره ثبت شرکت ها نیز آن را تایید نماید. در صورتی مورد تایید واقع شد، نام انتخابی در واحد تعیین نام، ثبت می گردد.

مرحله چهارم : امضای اوراق

در این جا، تقاضانامه و وکالت نامه توسط کارفرما تایید می شود.

مرحله پنجم : تشکیل پرونده

در مرحله پنجم تمامی مدارک ارائه شده توسط کارشناس اداره به اداره مربوطه تحویل داده می شود و در آن جا پرونده تشکیل می شود. پس از تشکیل پرونده این مدارک در دبیرخانه ثبت می شوند.

مرحله ششم : کارشناسی

در این مرحله مدارک شما توسط کارشناس اداره ثبت، کارشناسی می شود و سپس کارشناس اظهار نظر می کند. حال اگر پرونده شما دچار مشکل شده باشد، به شما اخطار داده می شود و مجدد رفع نقص می شود.

مرحله هفتم : تحویل اسناد شرکت

اگر در مرحله قبل شما اخطاری از سوی کارشناس دریافت نکنید، ثبت شرکت سهامی خاص شما با موفقیت انجام می شود و در واقع شرکت شما ثبت شده است. و مدارک شما از جمله تقاضانامه، شرکت نامه، اساسنامه و صورتجلسه هیئت مدیره و آگهی تاسیس به فرد متقاضی برگردانده می شود.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت یک شرکت سهامی خاص وابسته به این است که آیا شما قصد دارید خود این کار را انجام دهید و یا خیر؟ برخی از مدیران شرکت های سهامی خاص خود را درگیر مراحل ثبت شرکت سهامی خاص نمی کنند و بسیاری از آن ها کار خود را به مراکز و شرکت های حقوقی فعال در این زمینه واگذار می نمایند.

در صورتی که خود فرد اقدام به عمل نماید و خود به سامانه مراجعه نماید و فرم ها را دریافت و تکمیل نماید فقط باید هزینه های دولتی و دفتری و درج آگهی در روزنامه رسمی را بپردازد. دیگر هزینه ای پرداخت نخواهد کرد. هزینه های دولتی هم چیزی حدودا برابر با حداقل 400 هزار تومان است.

چنانچه موضوع شرکت سهامی خاص طولانی تر و سرمایه اولیه شما بیشتر باشد، هزینه های روزنامه و حق الثبت در اداره ثبت شرکت ها بیشتر خواهد بود.

اما اگر مدیران و یا کارآفرینان حوصله برو و بیا و پیگیری های کارهای ثبت شرکت سهامی خاص خود را نداشته باشند بدین منظور آن را به یک شرکت حقوقی معتبر می سپارند. در این صورت پروسه ثبت شرکت سهامی خاص با سرعت بیشتر و در اسرع وقت و بدون هیچ استرسی انجام می پذیرد. چنانچه شما این راه را انتخاب می کنید تا با دقت بیشتری مراحل انجام شود با علاوه بر مبلغی که در بالا ذکر شد، کارمزد موسسه را جهت ثبت شرکت سهامی خاص مطابق با تعرفه های مشخص پرداخت کنید.

اما فراموش نکنید این راه برای شما بهتر است چرا که در اسرع وقت و بدون استرس و با دقت بیشتر شرکت سهامی خاص را به ثبت می رسانید.

5/5 - (6 امتیاز)
773

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  سپهر ملکی
  06 خرداد 1401

  سلام برای ثبت شرکت سهامی خاص آیا می تونم آدرس رو محل زندگی خودم قرار بدم؟ مشکلی در آینده پیدا نمیکنم؟

 2. admin-avatar
  هانیه بخشی
  02 خرداد 1401

  سلام وقت بخیر، آیا میزان مالیات پرداختی به اداره دارایی در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص تفاوت دارد؟ کدام کمتر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   03 خرداد 1401

   سلام و درود.
   خیر،محاسبه مالیاتی برای نوع شرکتهای مختلف یکسان است.
   در کل در نظر داشته باشید طبق قوانین اداره امور مالیاتی،مالیاتی که برای شرکتها محاسبه میشود به دو بخش مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده بوده که درآمد یک شرکت بستگی به میزان فعالیت شرکت دارد و به نوع شرکت مربوط نیست

 3. admin-avatar
  برنا تاجدار
  31 اردیبهشت 1401

  سلام روزتون بخیر، پیغامی در سامانه ثبت شرکتها برایم آمده که متوجه معنی آن نمیشوم: عضو هیئت مدیره شخصیت حقوقی مشخص نشده است

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 اردیبهشت 1401

   سلام و درود،
   لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 4. admin-avatar
  شبنم بخشی
  30 اردیبهشت 1401

  سلام و ممنون از مطلب خوبتون، ببخشید من یک سوال داشتم.
  من میخواهم برای ثبت شرکت سهامی خاص اقدام کنم. آیا اگر من آدرس محل فعالیت شرکت را در منزل مشخص کنم مشکلی پیش می آید؟ بیمه و دارایی آیا مشکلی با این قضیه ندارند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت یک شرکت سهامی خاص یا شرکت مسئولیت محدود یک آدرس به عنوان محل قانونی شرکت لازم است که باید آدرس مذکور با کاربری اداری باشد.
   زمان ثبت شرکت شما میتونید آدرس منزل رو هم ارائه بدهید ولی برای دریافت کد اقتصادی و کد کارگاهی باید حتماً آدرس اعلام شده بصورت اداری باشد و در صورت آدرس نادرست بودن،قبل از تشکیل پرونده مالیات و بیمه میبایست تغیید آدرس داده و با آدرس جدید اقدام به مابقی مراحل شرکت نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر میتونید تماس بگیرید.

 5. admin-avatar
  بردیا دائم
  27 اردیبهشت 1401

  باسلام و وقت بخیر.
  من قصد ثبت یک شرکت برای کارهایی مانند مونتاژ مدارهای الکتریکی را دارم، به نظر شما با توجه به اینکه قصد شرکت در یک سری مزایده ها و مناقصات را دارم بهتر است شرکتم را مسئولیت محدود ثبت کنم یا سهامی خاص؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   هر دو نوع شرکت برای کسب و کار شما مفید هست ولی انتخاب هر نوع از این شرکتها ( با مسئولیت محدود یا سهامی خاص) به پارامترهای مختلفی مثل تعداد اعضا و‌ محدودیت برای پرداخت واریزی مبلغ سرمایه و نوع فعالیت شرکت و خیلی موضوعات دیگه بستگی داره.
   ولی اگر اولویتتون،شرکت در مناقصات و مزایدات هست مسلماً شرکت سهامی خاص در این موضوع اعتبار بیشتری داره و ثبت شرکت سهامی خاص در این راستا میتونه بیشتر کمکتون کنه.

 6. admin-avatar
  اکرم عظیمی
  17 اردیبهشت 1401

  سلام روز بخیر، سوالی داشتم؛ آیا می شود در ابتدا برای ثبت شرکت سهامی خاص محل فعالیت شرکت را منزل مسکونی خودم اعلام بکنم؟ آیا در آنده به مشکل نخواهیم خورد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   17 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   در زمان ثبت شرکت و ورود اطلاعات سامانه ای از هر نوع شرکتی که باشد،یکی از مواردی که باید در سامانه اداره ثبت شرکتها بارگذاری شود کدپستی آدرس شرکت شماست که طبق کدپستی اعلام شده،آدرس ملک شما در سامانه ثبت شرکتها بارگذاری میشود.
   موضوعی که اینجا مطرح میشه اینه که این آدرس شما آیا واقعی هست،یعنی دقیقاً آدرس شرکت است یا بعنوان مثال آدرس محل سکونت؟!
   در مرحله ثبت شرکت،شما میتونید آدرس محل سکونت خودتون رو بعنوان آدرس محل قانونی شرکت اعلام کنید ولی مدنظر داشته باشید که بعد از پروسه ثبت شرکت،شما میبایست در اولین قدم،تشکیل پرونده کد اقتصادی رو در اداره امورمالیاتی جمهوری اسلامی انجام دهید که برای این موضوع حتماً باید آدرسی که به عنوان محل شرکت اعلام کردید،یک آدرس واقعی باشه و از طرف اداره مالیات کارشناسی میشه و حتماً نوع کاربری شما میبایست اداری یا تجاری باشه و اگر آدرسی که قبلاً اعلام کردید یک آدرس مسکونی بوده قبل از تشکیل پرونده کداقتصادی باید یک تغییر آدرس در شرکت داشته باشید که خود این موضوع شامل صرف هزینه و زمان هست و اگر حوزه مالیاتی شما از حوزه ای به حوزه دیگه جابجا بشه احتیاج به تیکت مالیاتی هستش و بعد از تغییر آدرس میتونید کار پرونده کداقتصادی خودتون رو پیگیری کنید.

 7. admin-avatar
  پروین صحافی
  16 اردیبهشت 1401

  سلام، من و دوستان بازنشسته‌ام حدودا سه سال پیش یک شرکت سهامی خاص تاسیس کردیم که تمام سهامداران، هیئت مدیره و هیئت امنا از خودمان است، اما شرکت تا به امروز سود دهی خاصی نداشته است.
  سوال اینجاست که آیا به نظر شما بهتر نیست که شرکت سهامی خاص را به مسئولیت محدود تغییر دهیم؟ از لحاظ هزینه و مقررات و آگهی روزنامه و ...

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   سود دهی در شرکت،به نوع شرکت ارتباطی ندارد و اینکه شما بخواهید نوع شخصیت حقوقیتون رو تغییر بدید هیچ کمکی به شرکت شما نمیکنه و این رو مدنظر داشته باشید که بانکها و موسسات مالی برای شرکتهای سهامی خاص،اعتبار بالاتری قائل هستند اگر روزی درخواست وام و اعتبارات و … کنید.
   فقط موضوعی که هست مدنظر داشته باشید که حتماً هر سال تصویب تراز سود و زیان مالی رو میبایست برای شرکت انجام بدید که برای اینکار حتماً با حسابدار شرکتتون صحبت کنید و از ایشون اطلاعات کسب کنید شاید به پیشنهاد ایشون شما احتیاج به افزایش سرمایه شرکت داشته باشید تا بتونید تا حدودی این عدم سوددهی رو پوشش بدید و برای این تصویب تراز سود و زیان مالی حتما باید بازرسین شرکت شما دارای مدت زمان اعتبار باشند که بسته به سال مالی شرکت شما که در اساسنامه شرکتتون ذکر شده باید تمدید اعتبار شده باشند.

 8. admin-avatar
  فرشاد شربتی
  10 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید، من میخواهم یک شرکت سهامی خاص ثبت کنم و الان در حال تکمیل کردن مراحل ثبت سامانه ثبت شرکتها هستم و چند نام پیشنهادی برای شرکت انتخاب کردم اما چون نمیدونم کدوم نام از طرف اداره برای شرکت من تایید میشه نمیدونم چه اسمی رو باید برای تکمیل مدارک و نام بانکی انتخاب کنم،
  خواستم بدونم به چه صورت میتونم متوجه بشم که از کدوم نام برای تکمیل فرایند ثبت شرکتم استفاده کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • admin-avatar
   ثبت فرهنگ
   10 اردیبهشت 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277