ثبت شرکت

ثبت شرکت

قبل از اینکه به موضوع ثبت شرکت بپردازیم ، اول باید با مفهموم شرکت آشنا شویم . شرکت در حقیقت به مجموعه‌ای گفته می‌شود که دو یا چند نفر با یکدیگر تشکیل می‌دهند و با همان مجموعه که تشکیل شده به فعالیت اقتصادی می‌پردازند. در این راستا می‌توانند سودی به دست آورند، به طوری که از درآمد خود هزینه‌هایی که صورت گرفته را کسر می‌کنند و از آنچه باقی می‌ماند به‌عنوان سود استفاده می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت امروزه بسیاری از افراد به دنبال باز کردن شرکت هستند تا بتوانند از طریق آن برای خود درآمدی را شکل دهند؛ اما از آنجایی که این کار به راحتی امکان‌پذیر نیست، تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را در این راستا در اختیارتان قرار دهیم تا با صفر تا صد این موضوع آشنا شوید.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

دسته بندی شرکت ها

پیش از هر چیزی لازم است که بدانید شرکت ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند که این دو دسته را می‌توان شرکت تجاری و شرکت مدنی در نظر گرفت. دقت داشته باشید که هر یک از شرکت ها ویژگی‌ها و خصوصیات مربوط به خود را دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

شرکت تجاری در حقیقت به شرکتی گفته می‌شود که تحت قوانین تجارتی شکل می‌گیرد و هدف از شکل گرفتن آن به دست آوردن سود و منفعت است. در نتیجه سود و منفعت به دست آمده بین شرکا تقسیم می‌شود. البته دقت داشته باشید که شرکت های تجاری خود نیز به 7 شاخه دیگر تقسیم می‌شوند که آن‌ها را به عنوان انواع گوناگون شرکت می‌شناسیم.

دسته بندی شرکت ها

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت ، علامت تجاری و طرح صنعتی در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

مزایای ثبت انواع شرکت

اصولا چرا باید ثبت شرکت انجام داد؟ فواید ثبت شرکت چیست؟ در حالی که بدون به ثبت رساندن شرکت و هر کسب و کاری می‌توان به فعالیت تجاری و اقتصادی ادامه داد؟ این سوالی است که اکثر افراد از ما می‌پرسند، به همین دلیل است که در ادامه مزایای ثبت انواع شرکت را با هم بررسی خواهیم کرد.

یکی از مهم‌ترین مزایای ثبت انواع شرکت، شرکت در مناقصه‌ و مزایده‌ها تجاری و اقتصادی است. که این موضوع باعث افزایش سود و منفعت شرکت می‌شود

امکان پیگیری و ردیابی تمامی مبادلات و معاملات تجاری به صورت رسمی و قانونی وجود دارد.

افزایش اعتبار شرکت و به دنبال آن افزایش تعداد مبادلات تجاری و افزایش سود

دریافت کارت بازرگانی از دیگر مزایای ثبت شرکتها است که با استفاده از آن می‌توان مبادلات بین المللی و خارجی انجام داد.

استفاده از وام و تسهیلات و کمک‌های دولتی که همگی در جهت گسترش و بزرگ کردن کسب و کار شما استفاده می‌شوند.

تمامی فعالیت‌های داخلی و خارجی شرکت باید بر طبق اساسنامه و قوانین از پیش تعیین شده شرکت باشد که این موضوع از هرج و مرج اعضا و سهامداران شرکت جلوگیری می‌کند.

مزایای ثبت انواع شرکت

شرایط ثبت شرکت

با توجه به مزایایی که در مورد ثبت شرکت به آن‌ها اشاره کردیم احتمالا شما هم تمایل دارید که یک شرکت ثبت کنید. اما شرایطی که برای ثبت یک شرکت باید داشته باشید با توجه به نوع شرکت متفاوت است. حال این سوال پیش می‌آید که کدام نوع شرکت از سایر شرکت‌ها بهتر است، تا شما همان را به ثبت برسانید. در پاسخ باید گفت که هیچ جواب مطلق و قطعی برای این سوال وجود ندارد.

در واقع هر کدام از این 7 نوع شرکت قابل ثبت در ایران، مزایا و معایبی دارند و هیچکدام برتری نسبت به دیگری ندارند. به همین دلیل شما در ابتدا باید بدانید که چه نیازها و خواسته‌هایی از ثبت و تاسیس شرکت دارید سپس با توجه به آن یکی از انواع شرکت‌ها را برای ثبت انتخاب کنید. حالا اگر باز هم نمی‌دانید که کدام شرکت را باید برای ثبت انتخاب کنید می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای کارشناسان ما استفاده کنید.

برای هر شرکتی شرایط مختلفی وجود دارد که قبل از ثبت باید آن را مهیا کنید. مثلا سرمایه اولیه حداقلی 1000000 میلیون ریال، وجود سه نفر اعضا و … از جمله شرایطی هستند که برای ثبت شرکت‌های مختلف باید رعایت شوند.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

معروف‌ترین شرکت ‌هایی که به ثبت می‌رسند از چه نوعی اند؟

همان‌طور که گفته شد، امروزه افراد بسیاری به ثبت شرکت پرداخته‌اند و در این میان برخی از انواع شرکت ها از دیگر انواع معروف‌تر هستند، به طوری که بیشتر شاهد شکل گرفتن آن‌ها هستیم. در ادامه با برخی از این شرکت ها آشنا خواهیم شد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود : این نوع از ثبت شرکت یکی از شرکت های تجاری محسوب می‌شود که برای ثبت آن حداقل به دو شریک نیاز است. به طور معمول افرادی که قصد دارند برای خود شرکت بازرگانی را داشته باشند، شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب می‌کنند. شما برای فعالیت در این زمینه به حداقل سرمایه یک میلیون ریال نیاز دارید. همچنین باید بدانید که مسئولیت هیئت مدیره در این نوع شرکت نامحدود است، مگر آنکه در اساسنامه ترتیب خاصی برای آن در نظر گرفته شود.

شرکت سهامی خاص : شرکت سهامی خاص از دیگر انواع شرکت های تجاری محسوب می‌شود که برای ثبت آن به حداقل سه نفر نیاز است. همچنین اگر شما تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص دارید، به سرمایه‌ای نزدیک به یک میلیون ریال نیاز خواهید داشت. به طور معمول شرکت های عمرانی و شهرداری که معمولا در مناقصات و مزایدات شرکت می‌کنند، این نوع شرکت را برای خود مناسب می‌دانند. اعتبار هیئت مدیره در این شرکت دو سال و بازرسین مالیاتی یک سال در نظر گرفته شده و پس از این مدت افراد باید تمدید یا تعویض شوند.

شرکت دانش ‌بنیان : ثبت شرکت دانش ‌بنیان زمانی صورت می‌گیرد که بخواهند از طریق فروش یک فناوری یا خدمات به درآمد و سود مناسبی برسند. به طور معمول برای ثبت این نوع از شرکت، شرکت سهامی خاص انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد. همچنین لازم است بدانید که برای چیده شدن چنین شرکتی به حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره که مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارند، نیاز خواهد بود. از طرفی می‌توان گفت که یکی از هدف‌های تشکیل شرکت دانش‌بنیان تبدیل ایده‌ها به محصولات و مشاغل پایدار است که در جهت حمایت و هدایت سودآوری انجام می‌شود.

ثبت شرکت تضامنی : ثبت این نوع شرکت در حالتی تشکیل می‌شود که بین دو یا چند نفر انجام امور تجاری به شکل تضامنی صورت گیرد، به طوری که اگر یکی از شرکت های یا طرفین برای ادای قرض‌ها و تعهدات توان کافی را نداشت باشد، شرکت های دیگر که شریک هستند مسئول پرداخت تمام قرض‌ها و تعهدات طرف مقابل خواهند بود.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت، ثبت اختراع و ثبت تغییرات شرکتها در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید . ثبت خوب فرهنگ است .

معروف‌ترین شرکت ‌هایی که به ثبت می‌رسند از چه نوعی اند؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

همانطور که می‌دانید ثبت شرکت یک فرآیند قانونی و رسمی است. برای انجام هر فرآیند رسمی و قانونی نیاز به ارائه یک سری اسناد و مدارک هویتی است. برای اینکه بتوانید این کار را با سرعت و نظم بیشتری انجام دهید بهتر است این مدارک را از قبل آماده کنید. به همین دلیل لیست مدارک مورد نیاز را در ادامه برای شما ذکر کرده‌ایم. البته این مدارک برای هر نوع شرکتی به صورت خیلی کم و جزئی با هم متفاوت است.

 • ارائه دو نسخه از اظهارنامه شرکت
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه
 • ارائه اوراق هویتی اعضا و سهامداران و بازرسین شرکت (شناسنامه و کارت ملی)
 • رسید بانکی که نشان دهنده موجود بودن 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت در حساب مخصوص آن در بانک است.
 • ارائه‌ی عدم سوپیشینه اعضای شرکت اعم از سهامدار و بازرس و اعضا هیئت مدیره
 • ارائه مجوزهای مربوطه از ارگان‌های مختلف در صورت لزوم
 • ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه مکان شرکت
مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت

پس از آنکه تصمیم گرفتید نوع شرکت خود را از کدام دسته انتخاب کنید، باید نسبت به ثبت شرکت خود به صورت آنلاین یا از طریق سامانه ثبت شرکت به آدرس irsherkat.ssaa.ir مراجعه اقدامات لازم را انجام دهید. البته توصیه می‌شود پیش از آنکه فرایند ثبت را آغاز کنید مدارک لازم که اعم از نام شرکت، موضوع فعالیت آن، آدرس محل کار، کد پستی، سرمایه اولیه و … می‌شود را جمع‌آوری کنید و در ادامه به ثبت شرکت مورد نظر خود بپردازید.

از جمله شرایط ثبت شرکت در تهران می‌توان به مواردی چون ثبت تمام اطلاعات فردی، انتخاب نام، انتخاب آدرس، تعیین سمت هر شخص، پذیرش و ورود اطلاعات اشاره کرد. شما باید تمام این موارد را به ترتیب انجام دهید تا اجازه ثبت انواع شرکت برای شما صادر شود.

نکته: دقت داشته باشید که اگر پس از انتخاب نام تا 2 ماه بعد شرکت شما به ثبت نرسد، باید تمام مراحل را از ابتدا شروع کنید.

در راستای ثبت شرکت فرد متقاضی باید در ابتدا نوع ثبت نام خود را اعم از شرکت و یا ثبت موسسه و غیره بودن مشخص کند و بر اساس آن مدارک لازم را آماده و ارائه دهد. پس از آنکه پذیرش نهایی صورت گرفت به فرد متقاضی شماره پیگیری داده خواهد شد که از طریق آن می‌تواند امور را پیگیری کند.

اولین گام در رابطه با شرایط ثبت هر شرکتی پذیرش نام و تایید آن است. بعد از آنکه نام انتخابی تایید شد، تمام مدارک از طریق پست برای اداره ثبت ارسال می‌شود. دقت داشته باشید که فرصت ارسال مدارک محدود است و تنها سه روز برای این کار در نظر گرفته شده؛ از همین رو بهتر است که مدارک آماده باشند تا شما بتوانید پس از تایید نام انتخابی آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ارسال کنید.

پس از آنکه تمام مدارک ارسال شد و کارشناسی لازم صورت گرفت، اگر مشکلی وجود نداشته باشد ابلاغیه برای شما ارسال خواهد شد که از طریق آن باید به مرکز مشخص مراجعه کنید و هزینه ثبت شرکت که تعیین شده است را بپردازید.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

نکات مربوط به ثبت شرکت‌ها

 • برای اینکه بتوانید فرآیند ثبت هر شرکتی را با راحتی و به درستی انجام دهید باید یک سری نکات و قوانین را رعایت کنید.
 • آدرس شرکت باید به صحت و دقت به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها اعلام شود به شکلی که تاییدیه آن توسط اداره پست انجام شود.
 • محل تعیین شده برای شرکت حتما باید تجاری باشد. همچنین باید سند یا اجاره‌نامه معتبر آن به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود.
 • سهامداران و اعضا شرکت باید به درستی و با اطلاعات کامل مشخص شوند و تمامی اوراق شناسایی آن‌ها به صورت کامل ارائه شود.
 • انواع سهامی که در شرکت‌های ثبتی در ایران وجود دارند عبارتند از سهام بی‌نام، سهام با نام، سهام ممتاز، سهام نقدی، سهام انتفائی، سهام جایزه
 • ثبت شرکت با ثبت برند متفاوت است و با ثبت کردن شرکت، برند شما ثبت نخواهد شد.
 • بعد از ثبت کردن شرکت، هرنوع تغییری در شرکت، اعم از تغییر آدرس، تغییر اعضا، تغییر فعالیت و … باید به صورت آگهی روزنامه به اطلاع عموم و به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برسد.
نکات مربوط به ثبت شرکت‌ها

پس از ثبت شرکت چه اقداماتی باید انجام شود؟

پس از تکمیل فرایند ثبت شرکت و دریافت اوراق ثبتی از اداره ثبت شرکت ها می بایست اقدامات بعدی را در اسرع وقت انجام داد. این موضوع بدین معنی است که اشخاص تشکیل دهنده شرکت گمان نکنند که پس از دریافت آگهی ثبتی از اداره ثبت شرکت ها تمامی فرایند تکمیل شده و به مابقی امور رسیدگی نکنند.

در اولین مرحله پس از ثبت شرکت میبایست تاسیس شرکت شما در روزنامه رسمی به چاپ برسد که برای این منظور باید از طریق شماره مکانیزه ای که دارید اقدام به پرداخت هزینه روزنامه رسمی نموده و اگهی تاسیس شرکت خود را در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی به چاپ برسانید.

نکته: برای اموری همچون امور بانکی، امور مالیاتی، امور بیمه و کد کارگاهی و … ارائه روزنامه رسمی شرکت از ضروریات می باشد.

پس از تاسیس شرکت و دریافت اوراق ثبتی و آگهی ثبتی از اداره ثبت شرکتها، لزوم دریافت دفاتر پلمپ ضروری است و در صورتی که اقدام به این عمل نکنید و دفاتر پلمپ را به اداره امور مالیاتی تحویل ندهید از طرف این سازمان شامل جریمه های مالیاتی میشوید.

نکته: تاریخ دفاتر پلمپ در زمان ثبت شرکت از تاریخ ثبت اظهارنامه دفاتر پلمپ تا پایان سال مالی که معمولا آخرین روز اسفند ماه همان سال است به روی دفاتر پلمپ تحریری درج میشود و قبل از شروع سال مالی جدید میبایست اقدام به دفاتر پلمپ سال آینده نمایید.

مورد دیگری که میبایست پس از ثبت شرکت و دریافت روزنامه رسمی انجام داد، رسیدگی به امور تشکیل پرونده مالیاتی برای شرکت تاسیس شده میباشد و در صورتی که تا دو ماه پس از تاریخ ثبت شرکت اقدام به تعیین حوزه مالیاتی و دریافت کلاسه پرونده و در نهایت تشکیل پرونده مالیاتی ننمایید از سمت این سازمان شرکت شما دچار جریمه های مالیاتی شده و اگر طی طولانی مدت اقدام به این عمل نکنید شرکت تاسیس شده از طرف سازمان امور مالیاتی بلاک میشود.

نکته: درافت کد اقتصادی حقوقی هیچ ارتباطی با فعال بودن یا غیر فعال بودن شرکت ندارد به این معنی که حتی در زمانی که شرکت فعالیتی نداشته باشد نیز میبایست تشکیل پرونده مالیاتی انجام شده و در تیر ماه سال بعد اظهارنامه عدم فعالیت به اداره مالیات ارسال شود و در صورتی که شرکت دارای فعالیت اقتصادی باشد اظهارنامه عملکرد به این سازمان ارسال میگردد.

مورد دیگری که باید اطلاع داشته باشید این موضوع است که در صورتی که فعالیت شرکت شما به صورت رسمی در حال اجرا باشد میبایست پس از طی تمامی مراحلی که پیشتر ذکر شد اقدم به اخذ کد کارگاهی حقوقی نمایید.

نتیجه عدم ثبت شرکت

شاید با خودتان فکر کنید که اصولا چه نیازی به ثبت کردن شرکت یا ثبت برند خودتان دارید. ممکن است بیزنس‌ها و کسب و کارهای زیادی وجود داشته باشند که بدون ثبت شدن مشغول به فعالیت باشند. اما این موضوع را به خاطر داشته باشید که ثبت نکردن رسمی شرکت عواقب و پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.

این ثبت نکردن شرکت در هر مرحله‌ای باشد مجازات و جریمه‌های مختلفی خواهد داشت. اما مهم‌ترین این جریمه‌ها مربوط به پرداخت جریمه نقدی و حکم انحلال شرکت و … است. اینکه کدام یک از این مجازات برای شرکت در نظر گرفته شود بر عهده مراجع قانونی و قضائی است.
مثلا در صورتی که بعد از یک بار اجرای مجازات و اعلام اخطاریه برای ثبت شرکت، اقدامی در جهت آن انجام نشود، برای بار روم مجازات و جریمه‌های بسیار سنگین‌ترین نسبت به بار اول اعمال خواهد شد. یکی از معقول‌ترین این مجازات‌ مربوط به عدم فعالیت شرکت تا زمان ثبت قانونی و رسمی آن است.

نتیجه عدم ثبت شرکت

تعرفه و هزینه‌های ثبت شرکت

یکی دیگر از موضوعات مهم در زمینه ثبت کردن شرکت‌های مختلف در ایران مربوط به هزینه‌های ثبت آن است. هزینه‌ی ثبت شرکت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت. در واقع هزینه‌ی ثبت به نوع شرکت، میزان سرمایه‌ی اولیه، حق الوکاله و … بستگی دارد. اگر می‌خواهید به صورت دقیق بدانید که چه عددی را باید برای ثبت شدن شرکت در نظر بگیرید بهتر است که همین حالا با بیان اطلاعات خودتان در مورد شرکت، هزینه‌ی دقیق را از مشاوران و کارشناسان ما درخواست کنید.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

استعلام ثبت شرکت

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که استعلام ثبت شرکت به چه معناست. استعلام ثبت هر شرکتی به این دلیل انجام می‌شود که از نظر قانونی نمی‌توان دو شرکت و برند را در یک حوزه و با یک نام به ثبت رساند. به همین دلیل است که قبل از به ثبت رساندن شرکت باید در مورد آن استعلام انجام شود. اینکه این استعلام باید به چه صورتی و چه زمانی انجام شود را می‌توانید از کارشناسان موسسه ما بخواهید. چراکه ثبت خوب فرهنگ است .

استعلام ثبت شرکت

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

ممکن است بعضی از افراد فکر کنند که ثبت شرکت و ثبت برند یک فرآیند واحد هستند در حالی که به صورت کلی این دو فرآیند با هم تفاوت ماهیتی دارند. ثبت شرکت به معنای قانونی و رسمی کردن فعالیت‌های یک کسب و کار است. اما ثبت برند و علائم تجاری به معنای تعیین یک علامت منحصر به فرد برای کسب و کار است که شخص یا مجموعه‌ی دیگری نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

به صورت کلی فرآیند ثبت یک شرکت توسط اداره‌ی ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود این در حالی است که فرآیند ثبت برند توسط مرکز مالکیت معنوی انجام می‌شود. هر چند که هر دوی این ارگان‌ها زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک و در نهایت قوه قضائیه هستند.

از دیگر تفاوت‌های ثبت کردن شرکت و ثبت برند می‌توان به عدم پرداخت مالیات برای برند در مقابل پرداخت مالیات برای شرکت اشاره کرد. همچنین شرکت‌ها در ابتدا برای تاسیس نیاز به یک سرمایه اولیه دارند این در حالی است که برای ثبت برند نیازی به سرمایه نخواهید داشت.

اسامی که برای شرکت‌های ثبتی در ایران انتخاب می‌شوند را نمی‌توان به دیگر افراد انتقال داد در صورتی که مالکیت هر برندی را می‌توان به شکل رسمی و قانون به هر فردی تغییر داد.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

آیا امکان ثبت شرکت رایگان وجود دارد؟

تاسیس و ثبت شرکت یکی از امور محبوب محسوب می‌شود که دشواری‌های مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد به فکر تاسیس شرکت رایگان هستند؛ اما باید متذکر شد که ثبت رایگان شرکت تقریبا امکان‌پذیر نیست و شما در این راستا باید هزینه‌هایی را بپردازید.

5/5 - (5 امتیاز)
4251

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  فرشاد نایینی
  09 مرداد 1401

  سلام، من به همراه برادرم سال گذشته اقدام به ثبت شرکت کرده ایم، اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدیم ک فعالیتمان را جدا کنیم، اکنون من میخواهم فعالیت شرکت را ادامه دهم، اما از آنجایی که حداقل باید دو نفر باشیم، آیا امکان این وجود دارد که با ثبت تغییرات ایشون را از سمتش عزل کنم و تنها خودم به عنوان هیئت مدیره باشم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مرداد 1401

   سلام و درود.
   در شرکتهای دو نفره که بامسئولیت محدود میباشند امکانپذیر است.به این دلیل که در شرکتهای بامسئولیت محدود،میتونید شرکت رو تنها با سمت مدیرعامل ثبت کنید و شخص دوم را فقط به عنوان شریک مشخص نمایید.
   در تغییرات اعلامی،امکان اینکه سهم الشریکه نفر دوم رو به حداقل هم برسونید امکانپذیر است.

 2. admin-avatar
  مسعود حدادی
  08 مرداد 1401

  سلام، آیا برای واردات محصولات بهداشتی، حتما باید ثبت شرکت انجام دهم؟ یا میتوانم بدون شرکت ثبتی فعالیتم را شروع کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 مرداد 1401

   سلام و درود.
   موضوع بازرگانی یا همان واردات و صادرات به دو روش شخصی و شرکتی امکانپذیر است.یعنی شما با توجه به شرایط کاری خودتون میتونید بحث بازرگانی را یا بصورت شخصی و یا اینکه با توجه به شرکت ثبت شده،اقدام به این عمل نمایید.

 3. admin-avatar
  میلاد اسحاقی
  05 مرداد 1401

  سلام، آیا با ثبت شرکت در ایران میتوانیم در امور صادرات فعالیت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 مرداد 1401

   سلام و درود.
   بله میتونید با ذکر موضوع فعالیت بازرگانی در شرکت اقدام به واردات و صادرات کالای مورد نظر نمایید و لازمه اطلاع داشته باشید بابت انجام امور واردات و صادرات،دارا بودن کارت بازرگانی بنام شرکت ضروری است که میتونید مدارک و مراحل روند اخذ کارت بازرگانی حقوقی رو از مقاله مربوطه مطالعه کنید و درنهایت برای رفع هر گونه ابهام و یا درخواست اخذ کارت بازرگانی،با کارشناسان ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 4. admin-avatar
  فرناز کلانتری
  05 مرداد 1401

  سلام، آیا برای کسب و کارهای آنلاین هم میتوان ثبت شرکت کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 مرداد 1401

   سلام و درود.
   بله میتوان موضوع فعالیت شرکت رو نسبت به نوع فعالیت مدنظر تنظیم کرد و با توجه به مدارک مورد نیاز برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص و معرفی آدرس و کدپستی به عنوان محل شرکت اقدام به ثبت شرکت نمایید.

 5. admin-avatar
  ارمغان محبوب
  03 مرداد 1401

  سلام، برای استعلام اسامی مجاز ثبت شرکت باید از کجا اقدام کنم؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مرداد 1401

   سلام و درود.
   نام های انتخابی برای شرکت باید شامل کلمات فارسی باشد و موضوع دیگری که اهمیت دارد،خاص بودن کلمات انتخاب شده میباشد به این معنی که بعنوان مثال کلمه تولیدی در نام شرکت به عنوان یک سیلاب در نام شرکت به حساب نمی آید و حتماً باید در کنار آن کلمات خاص مانند فرهنگ و … آورده شود.
   در مورد استعلام کلمات در نام شرکت میتوانید از مرجع فرهنگ لغت دهخدا استفاده کنید و تمام کلماتی که انتخاب میکنید باید در این مرجع دارای معنی باشند.

 6. admin-avatar
  شیوا صالح کیا
  01 مرداد 1401

  سلام، مدتی پیش برای ثبت شرکت اقدام کردم، و طبیعتا کد اقتصادی هم گرفتم، منتها تمامی مدارکم را نتوانستم تکمیل کنم و روند تاسیس شرکت ادامه پیدا نکرد، حال سوالم این است که آیا برای این کد اقتصادی هم باید اظهارنامه ارائه کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 مرداد 1401

   سلام و درود.
   زمانیکه که شما تشکیل پرونده مالیاتی برای شرکت داده باشید یا به زبان دیگه کداقتصادی حقوقی گرفته باشید به این معنی است که تمامی مراحل ثبت شرکت شما بصورت کامل انجام شده و تونستین اقدام به دریافت کداقتصادی کنید.
   طبیعتأ در چنین شرایطی باید اظهارنامه مالیاتی مبنی بر عملکرد یا عدم فعالیت شرکت،به اداره مالیات ارائه شود.

 7. admin-avatar
  مهرداد عراقی
  29 تیر 1401

  سلام، اگر بخواهم چند شعبه داشته باشم کدام نوع شرکت برای ثبت مناسب تر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای تأسیس شعبه، تفاوتی در نوع شرکت نیست.شما میتونید برای انواع شرکتها،شعبه های مختلف ثبت کنید و هیچ ممنوعینی تو این قضیه ندارید.

 8. admin-avatar
  معصومه رضایی
  25 تیر 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت نیاز به گواهی سو پیشینه است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   طبق قوانین روز اداره ثبت شرکتها،برای تأسیس یک شرکت نیازی به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اعضا نیست مگر در مواردی که سامانه ثبت شرکتها،اعلام به داشتن سوء پیشینه فردی از اعضا شرکت نماید که در این صورت ارسال گواهی عدم سوء پیشینه به همراه اوراق شرکت به اداره ثبت شرکتها،ضرورت دارد.

 9. admin-avatar
  سلمان قیابی
  20 تیر 1401

  سلام و درود، من یک دانشجو 23 ساله هستم که هنوز به خدمت سربازی نرفته ام، آیا میتوانم برای ثبت شرکت اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت احتیاج به کارت پایان خدمت نیست.

 10. admin-avatar
  دوشنبه مرادی
  11 تیر 1401

  سلام من یک تبعه افغان هستم که بعد از 6 سال نتونستم اقامت دائم کشور ایران را دریافت کنم، آیا با ثبت شرکت در ایران میتوانم اقامت دائمی دریافت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   12 تیر 1401

   سلام و درود.
   یکی از مواردی که برای دریافت اقامت کشورها میتونید ازش استفاده کنید،ثبت شرکت در همون کشور هست که باتوجه به قوانین حاکم در کشور مورد نظر شما میتونید اقدام به ثبت شرکت و در نتیجه اقامت داشته باشید.

 11. admin-avatar
  آرین شیسی
  09 تیر 1401

  سلام، من 17 سال سن دارم و قصد راه اندازی یک شرکت قانونی طراحی وبسایت در خانه را دارم، با توجه به مطلب بالا که نمیشود برای افراد زیر 18 سای ثبت شرکت انجام داد، آیا راهی وجود دارد تا من بتوانم شرکتم را بدون محدودیت سنی که دارم ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 تیر 1401

   سلام و درود.
   اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل در شرکتها حتماً باید حداقل سن 18 سال رو‌ داشته باشند در غیر اینصورت میتونید تنها به عنوان شریک یا سهامدار در انواع شرکتها حضور داشته باشید و برای صورتجلسات و اوراق شرکت،میبایست ولایتاً از طرف شما امضا شود.
   میتونید برای مشاوره و اطلاعات کاملتر با مجموعه ثبتی فرهنگ در تماس باشید.

 12. admin-avatar
  حمیدرضا شالبافان
  05 تیر 1401

  سلام آیا مهم است که ثبت شرکت در کدام استان انجام شود؟ به عنوان مثال من محل کسب و کارم در خیابان پیروزی تهران است، اما به دلیل شلوغی زیاد اداره ثبت شرکتها میتوانم این کار را در شهرستان انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 تیر 1401

   سلام و درود.
   یکی از مواردی که برای ثبت شرکت مورد نیاز هست،موضوع آدرس شرکت شماست که طبق همون آدرس،پیگیری و روند ثبت شرکت شما از همان استان انجام میشه.
   این رو مدنظر داشته باشید که برای دریافت کد اقتصادی میبایست طبق آدرس شرکت،سند یا اجاره نامه رسمی به اداره مالیات ارائه بدید که در اینصورت باید آدرس شرکت واقعی باشد و در مواقعی بازدید از سمت اداره مالیات انجام میشود.
   اگر شما ساکن تهران هستید هیچ عاقلانه نیست که بخواید شرکت رو در شهرستان به ثبت برسونید چون برای پیگیری هر مورد باید به همون شهرستان مراجعه کنید.

 13. admin-avatar
  مینا جنیدی
  29 خرداد 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت حتما نیاز به حضور شریک هست؟ به تنهایی نمیتونم یک شرکت ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 خرداد 1401

   سلام و درود.
   همانطور که از اسم شرکت معلوم است،حتماً به شراکت برای ثبت شرکت لازم است و‌ تعداد مورد نیاز اعضاء در شرکتها مختلف است و باید طبق قوانین همان شرکت انجام شود.

 14. admin-avatar
  مصطفی میرطالبی
  09 خرداد 1401

  سلام، من به دلیل بدهی مالیاتی فعالیت شرکتم را متوقف کردم، و هنوز هم به اداره مالیات بدهکار هستم، آیا میتوانم با این شرایط برای ثبت شرکت دیگری اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای این موضوع میبایست روند ورود اطلاعات،بابت ثبت شرکت رو تکمیل کنیم و در نهایت پیام اداره ثبت رو در مورد پرونده بررسی کنیم.
   ولی در عموم این موارد تا زمان تعیین تکلیف پرونده مالیاتی،سامانه اداره ثبت شرکتها اجازه ثبت یک شرکت جدید رو به شخص موردنظر نمیدهد.

 15. admin-avatar
  محمد دانشگر
  24 اردیبهشت 1401

  سلام، من در یک دفتر لیزینگ خودرو مشغول به کار هستم، و اسم من به عنوان مدیر عامل در زمان ثبت شرکت درج شده است، الان میخواهم از طریق یک دست نوشته مسئولیت خودم را در ضرر و زیان شرکت بردارم، آیا این کار از لحاظ قانونی امکان پذیر هست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   لازمه این موضوع رو بدونید همانطور که در زمان ثبت شرکت،تمامی اطلاعات از جمله نام و سِمت شما از طرف اداره ثبت شرکتها تأیید و آگهی و در نهایت روزنامه رسمی شد،برای خروج شما یا تغییر سِمت شما یا هر نوع تغییرات دیگه در شرکت شما هم میبایست به همین صورت اقدام و در نهایت تغییرات اعمال شده رو آگهی و روزنامه کنید.
   در غیر اینصورت،این موضوع که شما بخواهید از طریق دست نویس و یا یک توافق فی مابین به این موضوع رسیدگی کنید در هیچ ارگان و نهاد و دادگاهی رسمیت نداشته و هیچ مرجعی این موضوع رو استناد قرار نمیدهد و هیچ اعتباری ندارد.
   این موضوع مد نظرتون باشه که میزان سهم و سِمت در شرکتها،با توجه به نوع شرکت قوانین و مسئولیتهای متفاوتی را داراست و در همه شرکتها به یک صورت نیست که باید به این موضوع کاملاً واقف باشید به عنوان عضوی از شرکت.

 16. admin-avatar
  دانیال ولی خانی
  20 اردیبهشت 1401

  سلام، من چطور می توانم بفهم شرکت یا سهامی به نامم هست یا خیر؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که مطلع هستید بعد ار ثبت شرکت یا تغییرات در شرکت از هر نوع شرکتی که باشد آگهی ثبتی یا تغییرات همان موضوع از اداره ثبت شرکتها صادر میشود و بعد ار آن ملزم به پرداخت روزنامه رسمیست که در نهایت نسخه فیزیکی روزنامه هم به آدرس شما ارسال میشود.
   اگر نام شرکت و یا شماره ثبت و شناسه ملی شرکت رو داشته باشید میتوانید از طریق سایت روزنامه رسمی از آخرین تغییرات وضعیت شرکت مطلع باشید و یا اینکه از طریق سایت رسمیو با وارد کردن نام شخص یا شرکت مورد نظر متوجه سهامدار یا سِمت دار بودن خودتون در شرکتها شوید.

 17. admin-avatar
  ابولفضل کوهپایی
  11 اردیبهشت 1401

  می خواستم راجب سهام انتفاعی و موسس بدونم که چگونه سهامی است ؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام . سهم موسس يا انتفاعی سهمی است كه دارنده آن بدون داشتن حقي به سرمايه شركت از منافع شركت به نسبت سهم خود بهره مند گردد و معمولا اين گونه سهام را موسسان بابت اطلاعات علمي و فنی و تجارتي كه به شركت مي آورند به خود تخصيص مي دهند

 18. admin-avatar
  بهزاد ولایتی
  11 اردیبهشت 1401

  سلام
  برای ثبت شرکت مجری ذیصلاح بهتره شرکت رو با مسئولیت محدود ثبت کرد یا سهامی خاص؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   برای این نوع شرکت فرقی نمیکنه که مسئولیت محدود باشه یا سهامی خاص

 19. admin-avatar
  نازنین عابدیان
  11 اردیبهشت 1401

  سلام . میخوام یه شرکت کتاب فروشی تاسیس کنم . پیشنهاد شما کدام نوع شرکت هست ؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   اصولاً برای یک همچین موضوع فعالیتهایی،شرکتی که ثبت میکنید باید در قالب شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص باشه.حالا شما باید در کل تفاوتی که بین این دو شرکت وجود داره رو بررسی کنید و طبق شرایط موجود خودتون نوع شرکت رو انتخاب کنید.فقط این رو مدنظر داشته باشید که شرکت با مسئولیت محدود از لحاظ واریزی بانکی و بحث اعتبار اعضا هیئت مدیره شرایط راحتتری داره