ثبت شرکت تجاری

ثبت شرکت تجاری

قبل از اینکه به موضوع ثبت شرکت تجاری بپردازیم ، اول باید با مفهوم شرکت آشنا شویم . شرکت در حقیقت به مجموعه‌ای گفته می‌شود که دو یا چند نفر با یکدیگر تشکیل می‌دهند و با همان مجموعه که تشکیل شده به فعالیت اقتصادی می‌پردازند. در این راستا می‌توانند سودی به دست آورند، به طوری که از درآمد خود هزینه‌هایی که صورت گرفته را کسر می‌کنند و از آنچه باقی می‌ماند به‌عنوان سود استفاده می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت امروزه بسیاری از افراد به دنبال باز کردن شرکت هستند تا بتوانند از طریق آن برای خود درآمدی را شکل دهند؛ اما از آنجایی که این کار به راحتی امکان‌پذیر نیست، تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را در این راستا در اختیارتان قرار دهیم تا با صفر تا صد این موضوع آشنا شوید.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

دسته بندی شرکت ها

پیش از هر چیزی لازم است که بدانید شرکت ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند که این دو دسته را می‌توان شرکت تجاری و شرکت مدنی در نظر گرفت. دقت داشته باشید که هر یک از شرکت ها ویژگی‌ها و خصوصیات مربوط به خود را دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

شرکت تجاری در حقیقت به شرکتی گفته می‌شود که تحت قوانین تجارتی شکل می‌گیرد و هدف از شکل گرفتن آن به دست آوردن سود و منفعت است. در نتیجه سود و منفعت به دست آمده بین شرکا تقسیم می‌شود. البته دقت داشته باشید که شرکت های تجاری خود نیز به 7 شاخه دیگر تقسیم می‌شوند که آن‌ها را به عنوان انواع گوناگون شرکت می‌شناسیم.

دسته بندی شرکت ها

مزایای ثبت انواع شرکت

اصولا چرا باید ثبت شرکت تجاری انجام داد؟ فواید ثبت شرکت چیست؟ در حالی که بدون به ثبت رساندن شرکت و هر کسب و کاری می‌توان به فعالیت تجاری و اقتصادی ادامه داد؟ این سوالی است که اکثر افراد از ما می‌پرسند، به همین دلیل است که در ادامه مزایای ثبت انواع شرکت را با هم بررسی خواهیم کرد.

یکی از مهم‌ترین مزایای ثبت انواع شرکت، شرکت در مناقصات و مزایده‌ها تجاری و اقتصادی است. که این موضوع باعث افزایش سود و منفعت شرکت می‌شود

امکان پیگیری و ردیابی تمامی مبادلات و معاملات تجاری به صورت رسمی و قانونی وجود دارد.

افزایش اعتبار شرکت و به دنبال آن افزایش تعداد مبادلات تجاری و افزایش سود

دریافت کارت بازرگانی از دیگر مزایای ثبت شرکت تجاری است که با استفاده از آن می‌توان مبادلات بین المللی و خارجی انجام داد.

استفاده از وام و تسهیلات و کمک‌های دولتی که همگی در جهت گسترش و بزرگ کردن کسب و کار شما استفاده می‌شوند.

تمامی فعالیت‌های داخلی و خارجی شرکت باید بر طبق اساسنامه و قوانین از پیش تعیین شده شرکت باشد که این موضوع از هرج و مرج اعضا و سهامداران شرکت جلوگیری می‌کند.

مزایای ثبت انواع شرکت

شرایط ثبت شرکت تجاری

با توجه به مزایایی که در مورد ثبت شرکت تجاری به آن‌ها اشاره کردیم احتمالا شما هم تمایل دارید که یک شرکت ثبت کنید. اما شرایطی که برای ثبت یک شرکت باید داشته باشید با توجه به نوع شرکت متفاوت است. حال این سوال پیش می‌آید که کدام نوع شرکت از سایر شرکت‌ها بهتر است، تا شما همان را به ثبت برسانید. در پاسخ باید گفت که هیچ جواب مطلق و قطعی برای این سوال وجود ندارد.

در واقع هر کدام از این 7 نوع شرکت قابل ثبت در ایران، مزایا و معایبی دارند و هیچکدام برتری نسبت به دیگری ندارند. به همین دلیل شما در ابتدا باید بدانید که چه نیازها و خواسته‌هایی از ثبت و تاسیس شرکت دارید سپس با توجه به آن یکی از انواع شرکت‌ها را برای ثبت انتخاب کنید. حالا اگر باز هم نمی‌دانید که کدام شرکت را باید برای ثبت انتخاب کنید می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای کارشناسان ما استفاده کنید.

برای هر شرکتی شرایط مختلفی وجود دارد که قبل از ثبت باید آن را مهیا کنید. مثلا سرمایه اولیه حداقلی یک میلیون ریال، وجود سه نفر اعضا و … از جمله شرایطی هستند که برای ثبت شرکت‌های تجاری مختلف باید رعایت شوند.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

معروف‌ترین شرکت ‌هایی که به ثبت می‌رسند از چه نوعی اند؟

همان‌طور که گفته شد، امروزه افراد بسیاری به ثبت شرکت تجاری پرداخته‌اند و در این میان برخی از انواع شرکت ها از دیگر انواع معروف‌تر هستند، به طوری که بیشتر شاهد شکل گرفتن آن‌ها هستیم. در ادامه با برخی از این شرکت ها آشنا خواهیم شد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود : این نوع از ثبت شرکت تجاری یکی از شرکت های تجاری محسوب می‌شود که برای ثبت آن حداقل به دو شریک نیاز است. به طور معمول افرادی که قصد دارند برای خود ثبت شرکت بازرگانی را داشته باشند، شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب می‌کنند. شما برای فعالیت در این زمینه به حداقل سرمایه یک میلیون ریال نیاز دارید. همچنین باید بدانید که مسئولیت هیئت مدیره در این نوع شرکت نامحدود است، مگر آنکه در اساسنامه ترتیب خاصی برای آن در نظر گرفته شود.

شرکت سهامی خاص : شرکت سهامی خاص از دیگر انواع شرکت های تجاری محسوب می‌شود که برای ثبت آن به حداقل سه نفر نیاز است. همچنین اگر شما تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص دارید، به سرمایه‌ای نزدیک به یک میلیون ریال نیاز خواهید داشت. به طور معمول شرکت های عمرانی و شهرداری که معمولا در مناقصات و مزایدات شرکت می‌کنند، این نوع شرکت را برای خود مناسب می‌دانند. اعتبار تغییر اعضا هیئت مدیره در این شرکت دو سال و بازرسین مالیاتی یک سال در نظر گرفته شده و پس از این مدت افراد باید تمدید یا تعویض شوند.

شرکت دانش ‌بنیان : ثبت شرکت دانش بنیان زمانی صورت می‌گیرد که بخواهند از طریق فروش یک فناوری یا خدمات به درآمد و سود مناسبی برسند. به طور معمول برای ثبت این نوع از شرکت، شرکت سهامی خاص انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد. همچنین لازم است بدانید که برای چیده شدن چنین شرکتی به حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره که مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارند، نیاز خواهد بود. از طرفی می‌توان گفت که یکی از هدف‌های تشکیل شرکت دانش‌بنیان تبدیل ایده‌ها به محصولات و مشاغل پایدار است که در جهت حمایت و هدایت سودآوری انجام می‌شود.

ثبت شرکت تضامنی : ثبت این نوع شرکت در حالتی تشکیل می‌شود که بین دو یا چند نفر انجام امور تجاری به شکل تضامنی صورت گیرد، به طوری که اگر یکی از شرکت های یا طرفین برای ادای قرض‌ها و تعهدات توان کافی را نداشت باشد، شرکت های دیگر که شریک هستند مسئول پرداخت تمام قرض‌ها و تعهدات طرف مقابل خواهند بود.

معروف‌ترین شرکت ‌هایی که به ثبت می‌رسند از چه نوعی اند؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تجاری

همانطور که می‌دانید ثبت شرکت تجاری یک فرآیند قانونی و رسمی است. برای انجام هر فرآیند رسمی و قانونی نیاز به ارائه یک سری اسناد و مدارک هویتی است. برای اینکه بتوانید این کار را با سرعت و نظم بیشتری انجام دهید بهتر است این مدارک را از قبل آماده کنید. به همین دلیل لیست مدارک مورد نیاز را در ادامه برای شما ذکر کرده‌ایم. البته این مدارک برای هر نوع شرکتی به صورت خیلی کم و جزئی با هم متفاوت است.

 • ارائه دو نسخه از اظهارنامه شرکت
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه
 • ارائه اوراق هویتی سهامداران، اعضا و بازرسین شرکت (شناسنامه و کارت ملی)
 • رسید بانکی که نشان دهنده موجود بودن 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت در حساب مخصوص آن در بانک است.
 • ارائه‌ی عدم سوپیشینه اعضای شرکت اعم از سهامدار و بازرس و اعضا هیئت مدیره
 • ارائه مجوزهای مربوطه از ارگان‌های مختلف در صورت لزوم
 • ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه مکان شرکت

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت تجاری

پس از آنکه تصمیم گرفتید نوع شرکت خود را از کدام دسته انتخاب کنید، باید نسبت به ثبت شرکت تجاری خود به صورت آنلاین یا از طریق سامانه ثبت شرکتها به آدرس irsherkat.ssaa.ir مراجعه اقدامات لازم را انجام دهید. البته توصیه می‌شود پیش از آنکه فرایند ثبت را آغاز کنید مدارک لازم که اعم از نام شرکت، موضوع فعالیت آن، آدرس محل کار، کد پستی، سرمایه اولیه و … می‌شود را جمع‌آوری کنید و در ادامه به ثبت شرکت تجاری مورد نظر خود بپردازید.

از جمله شرایط ثبت شرکت در تهران می‌توان به مواردی چون ثبت تمام اطلاعات فردی، انتخاب نام، انتخاب آدرس، تعیین سمت هر شخص، پذیرش و ورود اطلاعات اشاره کرد. شما باید تمام این موارد را به ترتیب انجام دهید تا اجازه ثبت انواع شرکت برای شما صادر شود.

نکته: دقت داشته باشید که اگر پس از انتخاب نام تا 2 ماه بعد شرکت شما به ثبت نرسد، باید تمام مراحل را از ابتدا شروع کنید.

در راستای ثبت شرکت تجاری فرد متقاضی باید در ابتدا نوع ثبت نام خود را اعم از شرکت و یا ثبت موسسه حقوقی و غیره بودن مشخص کند و بر اساس آن مدارک لازم را آماده و ارائه دهد. پس از آنکه پذیرش نهایی صورت گرفت به فرد متقاضی شماره پیگیری داده خواهد شد که از طریق آن می‌تواند امور را پیگیری کند.

اولین گام در رابطه با شرایط ثبت هر شرکتی پذیرش نام و تایید آن است. بعد از آنکه نام انتخابی تایید شد، تمام مدارک از طریق پست برای اداره ثبت ارسال می‌شود. دقت داشته باشید که فرصت ارسال مدارک محدود است و تنها سه روز برای این کار در نظر گرفته شده؛ از همین رو بهتر است که مدارک آماده باشند تا شما بتوانید پس از تایید نام انتخابی آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ارسال کنید.

پس از آنکه تمام مدارک ارسال شد و کارشناسی لازم صورت گرفت، اگر مشکلی وجود نداشته باشد ابلاغیه برای شما ارسال خواهد شد که از طریق آن باید به مرکز مشخص مراجعه کنید و هزینه ثبت شرکت که تعیین شده است را بپردازید.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

نکات مربوط به ثبت شرکت‌ تجاری

 • برای اینکه بتوانید فرآیند ثبت هر شرکتی را با راحتی و به درستی انجام دهید باید یک سری نکات و قوانین را رعایت کنید.
 • آدرس شرکت باید به صحت و دقت به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها اعلام شود به شکلی که تاییدیه آن توسط اداره پست انجام شود.
 • محل تعیین شده برای شرکت حتما باید تجاری باشد. همچنین باید سند یا اجاره‌نامه معتبر آن به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود.
 • سهامداران و اعضا شرکت باید به درستی و با اطلاعات کامل مشخص شوند و تمامی اوراق شناسایی آن‌ها به صورت کامل ارائه شود.
 • انواع سهامی که در شرکت‌های ثبتی در ایران وجود دارند عبارتند از سهام بی‌نام، سهام با نام، سهام ممتاز، سهام نقدی، سهام انتفائی، سهام جایزه
 • ثبت شرکت تجاری با ثبت برند و علامت تجاری متفاوت است و با ثبت کردن شرکت، برند شما ثبت نخواهد شد.
 • بعد از ثبت کردن شرکت، هرنوع تغییری در شرکت، اعم از تغییر آدرس شرکت، تغییر اعضا، تغییر موضوع فعالیت شرکت و … باید به صورت آگهی روزنامه به اطلاع عموم و به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برسد.

نکات مربوط به ثبت شرکت‌ها

پس از ثبت شرکت تجاری چه اقداماتی باید انجام شود؟

پس از تکمیل فرایند ثبت شرکت تجاری و دریافت اوراق ثبتی از اداره ثبت شرکت ها می بایست اقدامات بعدی را در اسرع وقت انجام داد. این موضوع بدین معنی است که اشخاص تشکیل دهنده شرکت گمان نکنند که پس از دریافت آگهی ثبتی از اداره ثبت شرکت ها تمامی فرایند تکمیل شده و به مابقی امور رسیدگی نکنند.

در اولین مرحله پس از ثبت شرکت تجاری میبایست تاسیس شرکت شما در روزنامه رسمی به چاپ برسد که برای این منظور باید از طریق شماره مکانیزه ای که دارید اقدام به پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی کنید.

نکته: برای اموری همچون امور بانکی، امور مالیاتی، امور بیمه و کد کارگاهی و … ارائه روزنامه رسمی شرکت از ضروریات می باشد.

پس از تاسیس شرکت و دریافت اوراق ثبتی و آگهی ثبتی از اداره ثبت شرکتها، لزوم دریافت دفاتر پلمپ و پلمپ دفاتر تجاری ضروری است و در صورتی که اقدام به این عمل نکنید و دفاتر پلمپ را به اداره امور مالیاتی تحویل ندهید از طرف این سازمان شامل جریمه های مالیاتی میشوید.

نکته: تاریخ دفاتر پلمپ در زمان ثبت شرکت تجاری از تاریخ ثبت اظهارنامه دفاتر پلمپ تا پایان سال مالی که معمولا آخرین روز اسفند ماه همان سال است به روی دفاتر پلمپ تحریری درج میشود و قبل از شروع سال مالی جدید میبایست اقدام به دفاتر پلمپ سال آینده نمایید.

مورد دیگری که میبایست پس از ثبت شرکت تجاری و دریافت روزنامه رسمی انجام داد، رسیدگی به امور تشکیل پرونده مالیاتی برای شرکت تاسیس شده میباشد و در صورتی که تا دو ماه پس از تاریخ ثبت شرکت اقدام به تعیین حوزه مالیاتی و دریافت کلاسه پرونده و در نهایت تشکیل پرونده مالیاتی ننمایید از سمت این سازمان شرکت شما دچار جریمه های مالیاتی شده و اگر طی طولانی مدت اقدام به این عمل نکنید شرکت تاسیس شده از طرف سازمان امور مالیاتی بلاک میشود.

نکته: دریافت کد اقتصادی اشخاص حقوقی هیچ ارتباطی با فعال بودن یا غیر فعال بودن شرکت ندارد به این معنی که حتی در زمانی که شرکت فعالیتی نداشته باشد نیز میبایست تشکیل پرونده مالیاتی انجام شده و در تیر ماه سال بعد اظهارنامه عدم فعالیت به اداره مالیات ارسال شود و در صورتی که شرکت دارای فعالیت اقتصادی باشد اظهارنامه عملکرد به این سازمان ارسال میگردد.

مورد دیگری که باید اطلاع داشته باشید این موضوع است که در صورتی که فعالیت شرکت شما به صورت رسمی در حال اجرا باشد میبایست پس از طی تمامی مراحلی که پیشتر ذکر شد اقدام به دریافت کد کارگاهی حقوقی نمایید.

پس از ثبت شرکت چه اقداماتی باید انجام شود؟

نتیجه عدم ثبت شرکت تجاری

شاید با خودتان فکر کنید که اصولا چه نیازی به ثبت کردن شرکت یا ثبت برند خودتان دارید. ممکن است بیزنس‌ها و کسب و کارهای زیادی وجود داشته باشند که بدون ثبت شدن مشغول به فعالیت باشند. اما این موضوع را به خاطر داشته باشید که ثبت نکردن رسمی شرکت عواقب و پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.

ثبت نکردن شرکت در هر مرحله‌ای باشد مجازات و جریمه‌های مختلفی خواهد داشت. اما مهم‌ترین این جریمه‌ها مربوط به پرداخت جریمه نقدی و حکم انحلال شرکت و … است. اینکه کدام یک از این مجازات برای شرکت در نظر گرفته شود بر عهده مراجع قانونی و قضائی است.
مثلا در صورتی که بعد از یک بار اجرای مجازات و اعلام اخطاریه برای ثبت شرکت تجاری، اقدامی در جهت آن انجام نشود، برای بار روم مجازات و جریمه‌های بسیار سنگین‌ترین نسبت به بار اول اعمال خواهد شد. یکی از معقول‌ترین این مجازات‌ مربوط به عدم فعالیت شرکت تا زمان ثبت قانونی و رسمی آن است.

پس از ثبت شرکت چه اقداماتی باید انجام شود؟

تعرفه و هزینه‌های ثبت شرکت تجاری

یکی دیگر از موضوعات مهم در زمینه ثبت کردن شرکت‌های مختلف در ایران مربوط به هزینه‌های ثبت آن است. هزینه‌ی ثبت شرکت تجاری به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت. در واقع هزینه‌ی ثبت به نوع شرکت، میزان سرمایه‌ی اولیه، حق الوکاله و … بستگی دارد. اگر می‌خواهید به صورت دقیق بدانید که چه عددی را باید برای ثبت شدن شرکت در نظر بگیرید بهتر است که همین حالا با بیان اطلاعات خودتان در مورد شرکت، هزینه‌ی دقیق را از مشاوران و کارشناسان ما درخواست کنید چراکه ثبت خوب فرهنگ است و امور ثبتی شرکت شما را در اسرع وقت انجام میدهد.

تعرفه و هزینه‌های ثبت شرکت

استعلام ثبت شرکت تجاری

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که استعلام ثبت شرکت تجاری به چه معناست. استعلام ثبت هر شرکتی به این دلیل انجام می‌شود که از نظر قانونی نمی‌توان دو شرکت و برند را در یک حوزه و با یک نام به ثبت رساند. به همین دلیل است که قبل از به ثبت رساندن شرکت باید در مورد آن استعلام انجام شود. برای استعلام ثبت شرکت تجاری یا هر گونه ثبت تغییرات شرکت یا تصمیمات در شرکت میتوانید از طریق سایت روزنامه رسمی اقدام نمایید به این صورت که با ورود به سایت رسمی روزنامه رسمی کشور و ورود از قسمت آگهی های قانونی، با تکمیل اطلاعات شرکت و یا حتی بخشی از اطلاعات شرکت و تایین سال ثبت میتوانید تمامی اطلاعات شرکت از جمله تاسیس شرکت با تمامی جزئیات ثبت شده از قبیل افراد تشکیل دهنده شرکت، آدرس شرکت موضوع فعالیت سرمایه شرکت (افزایش سرمایه شرکت یا کاهش سرمایه شرکت) و غیره و در صورت اعمال تغییرات میتوانید آگهی تغییرات مدنظر را در این سامانه مشاهده نمایید.

استعلام ثبت شرکت

تفاوت ثبت شرکت تجاری و ثبت برند

ممکن است بعضی از افراد فکر کنند که ثبت شرکت تجاری و ثبت برند یک فرآیند واحد هستند در حالی که به صورت کلی این دو فرآیند با هم تفاوت ماهیتی دارند. ثبت شرکت تجاری به معنای قانونی و رسمی کردن فعالیت‌های یک کسب و کار است. اما ثبت برند و علائم تجاری به معنای تعیین یک علامت منحصر به فرد برای کسب و کار است که شخص یا مجموعه‌ی دیگری نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

به صورت کلی فرآیند ثبت یک شرکت توسط اداره‌ی ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود این در حالی است که فرآیند ثبت برند توسط مرکز مالکیت معنوی انجام می‌شود. هر چند که هر دوی این ارگان‌ها زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک و در نهایت قوه قضائیه هستند.

دیگر تفاوت‌ ثبت برند و ثبت شرکت می‌توان به عدم پرداخت مالیات برای برند در مقابل پرداخت مالیات برای شرکت اشاره کرد. همچنین شرکت‌ها در ابتدا برای تاسیس نیاز به یک سرمایه اولیه دارند این در حالی است که برای ثبت برند نیازی به سرمایه نخواهید داشت.

اسامی که برای شرکت‌های ثبتی در ایران انتخاب می‌شوند را نمی‌توان به دیگر افراد انتقال داد در صورتی که مالکیت هر برندی را می‌توان به شکل رسمی و قانون به هر فردی تغییر داد.

خانوم عابد مشاور ثبت شرکت

آیا امکان ثبت شرکت تجاری رایگان وجود دارد؟

ثبت و تاسیس شرکت یکی از امور محبوب محسوب می‌شود که دشواری‌های مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد به فکر تاسیس شرکت رایگان هستند؛ اما باید متذکر شد که ثبت رایگان شرکت تقریبا امکان‌پذیر نیست و شما در این راستا باید هزینه‌هایی را بپردازید.

5/5 - (46 امتیاز)
5688

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  نسیم نظری
  18 اردیبهشت 1402

  سلام، آیا به صورت انفرادی و بدون شریک هم میتوان برای تاسیس شرکت تجاری اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   خیر برای ثبت شرکت وجود حداقل 2 نفر برای تاسیس شرکت ضروری است که این اقدام برای شرکتهای با مسئولیت محدود امکانپذیر است در صورتی که نوع شرکت مدنظرتون سهامی خاص باشد باید حداقل 5 نفر را برای تاسیس شرکت داشته باشید.

 2. admin-avatar
  بردیا موسوی
  13 اردیبهشت 1402

  آیا برای تاسیس شرکت نیاز به محضور موسس هست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   در صورتی که یک شخص رو بعنوان وکیل در سامانه اداره ثبت شرکتها مشخص کنید میتونید بدون حضور در اداره ثبت شرکتها اقدام به ثبت شرکت نمایید.برای تاسیس شرکت مورد نظر میتونید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 3. admin-avatar
  روزبه خدامی
  09 اردیبهشت 1402

  سلام، چطور میتوان روزنامه ای که هنگام تاسیس شرکت انتخاب کرده ایم را عوض کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   میتونید روزنامه کثیرالانتشار شرکت رو با توجه به تنظیم صورتجلسه مربوطه و در نهایت ثبت در اداره ثبت شرکتها تغییر داد.این موضوع فقط برای روزنامه کثیرالانتشار قابل اجرا است و روزنامه رسمی تنها یک مرجع است.

 4. admin-avatar
  عسل علی وردی
  07 اردیبهشت 1402

  سلام، من یک شرکت تاسیس کرده ام به قصد فروش آن، چگونه میتوانم اعتبارش را افزایش دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   اعتبار و ارزش گذاری شرکتها بر اساس سال تاسیس،رزومه کاری و گرید میباشد.در کل این سه موضوع هستند که شرکت رو از دیگر شرکتها متمایز میکنه و باعث ارزشمند شدن شرکت میشه.

 5. admin-avatar
  خاور اردشیر
  06 اردیبهشت 1402

  مطلب بسیار جامعی بود ممنون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون و زمانیکه برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 6. admin-avatar
  میلاد حیدری
  02 اردیبهشت 1402

  سلام آیا می توان شرکت تک سیلابی تاسیس کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   نام تک سیلابی رو برای ثبت شرکت فقط در صورتی میتونید به ثبت برسونید که نام انتخابی خیلی خاص باشد که تقریباٌ با توجه به تعدد بسیار زیاد شرکت ثبت شده در این چندید سال غیر ممکن هست.

 7. admin-avatar
  کریم موسوی
  01 اردیبهشت 1402

  سلام، من یک شرکت تجاری ثبت کرده ام که بدلیل بدهی مالیاتی قفل شده است، آیا میتوانم آن را منحل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   خیر،تا زمانی که قفل مالیاتی شرکت رفع نشود امکان هیچگونه تغییراتی از جمله انحلال شرکت وجود ندارد.

 8. admin-avatar
  بابک عبداللهی
  29 فروردین 1402

  سلام، آیا می توان شرکتی که تاسیس کرده ایم را باطل کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 فروردین 1402

   سلام و درود.

   باطل کردن در اداره ثبت شرکتها به معنی منحل کردن شرکت هست که شما میتونید بعد از ثبت شرکت با توجه به تصمیم اعضا و تنظیم صورتجلسات مربوطه اقدام به منحل کردن شرکت کنید و انحلال شرکت رو در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسونید و روزنامه رسمی کنید.برای منحل کردن شرکت باید یک شخص رو به عنوان مدیر تصفیه و یک آدرس رو بعنوان محل تصفیه مشخص کنید.

 9. admin-avatar
  افسانه مرتضوی
  26 فروردین 1402

  آیا میتوانم در هنگام ثبت شرکت بازرسین را از اعضای خانواده ام انتخاب کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 فروردین 1402

   سلام و درود.

   بازرسین در شرکتهای سهامی خاص نباید هم فامیل با اعضای هیئت مدیره باشند بعنوان مثال اگر فامیلی یکی از اعضای هیئت مدیره سیلاطانی هست نباید بازرسینی که برای شرکت انتخاب میشوند خانوادگی سیلاطانی داشته باشند.برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 10. admin-avatar
  رضا محمدی
  25 فروردین 1402

  آیا برای ثبت شرکت نیاز به کارت پایان خدمت است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 فروردین 1402

   سلام و درود.

   خیر،طبق قوانین تا به امروز اداره ثبت شرکتها،برای ثبت شرکت نیازی به ارائه کارت پایان خدمت اعضای تشکیل دهنده شرکت نیست ولی شرایط سنی برای اعضای هیئت مدیره شرکت وجود دارد.

 11. admin-avatar
  منصور جدایی
  22 فروردین 1402

  من شرکتم را تاسیس کرده ام، سوالی که دارم آیا تفاوتی دارد تا در کدام روزنامه آگهی تاسیس منتشر کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 فروردین 1402

   سلام و درود.

   ثبت آگهی تاسیس یا تغییرات تنها در یک روزنامه چاپ میشود به نام روزنامه رسمی که انواع مختلفی ندارد.به این معنی که در هر صورت آگهی های مربوط به امور شرکت تنها در این روزنامه چاپ میشود.اگر مد نظر داشته باشید که آگهی های شرکت را در روزنامه کثیرالانتشار نیز به چاپ برسانید میتوانید روزنامه کثیرالانتشار را به نظر خود انتخاب نمایید و اسم روزنامه کثیرالانتشار باید در اساسنامه شرکت ذکر شود.

 12. admin-avatar
  سلمان ارشدی
  17 فروردین 1402

  آیا اگر بعد از ثبت شرکت تجاری با آن کار نکنیم خودش باطل خواهد شد؟ یا خودمان باید برای آن اقدام کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 فروردین 1402

   سلام و درود.

   خیر تا زمانیکه اعضای شرکت تصمیم به انحلال شرکت نگیرند و این موضوع رو در اداره ثبت شرکتها ثبت نکنند شرکت دایر است و باید هر ساله امور مربوط به شرکت مثل اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده مربوط به هر فصل و تمدید اعضا و بازرسین(در شرکتهای سهامی خاص) و دفاتر پلمپ و ... انجام شود.

 13. admin-avatar
  تینا یعقوبی
  04 فروردین 1402

  سلام، آیا میتوانم بعد از ثبت شرکت همسرم را نیز وارد اعضا هیئت مدیره کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 فروردین 1402

   سلام و درود.

   بله نسبت فامیلی برای اعضای هیئت مدیره در شرکت هیچ مانعی ندارد و شما میتونید در زمان ثبت شرکت یا پس از ثبت شرکت با توجه به تغییرات مورد نیاز،عضو هیئت مدیره را از افراد خانواده خود انتخاب نمایید.

 14. admin-avatar
  امیر رضا یوسفی
  21 اسفند 1401

  سلام، من چند سالی بدون هیچ مدارک قانونی در حال فعالیت تجاری با حساب شخصی بودم تا اینکه اداره مالیات و ثبت شرکت ها متوجه فعالیت غیر قانونی ام شد، به من مهلت یک هفته ای داده اند تا برای ثبت شرکت تجاری اقدام کنم و پروانه کسبم را بگیرم، آیا در این زمان ممکن است تا این کارها را انجام دهم؟ و اینکه آیا جریمه خواهم شد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 اسفند 1401

   سلام و درود.

   در این مدت زمان کوتاه یک هفته امکان تاسیس شرکت و تشکیل پرونده کد اقتصادی و اخذ جواز کسب به هیچ عنوان امکانپذیر نیست ولی شما باید از همین امروز به فکر اجرایی کردن روند ثبت شرکت تجاری و مابقی مراحل باشید که به کسب و کارتون لطمه ای وارد نشود.در مورد جریمه اگر که اداره مالیات به این اطمینان رسیده باشد که شما در این مدت زمان فرار مالیاتی داشتید مسلماٌ برای شما جریمه ای رو در نظر خواهد گرفت.

 15. admin-avatar
  موسی مجلسی
  05 اسفند 1401

  آیا بدون کارت پایان خدمت هم میتوان برای تاسیس شرکت اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اسفند 1401

   سلام و درود.

   بله برای تاسیس شرکت با هر موضوع فعالیت ارائه کارت پایان خدمت مورد نیاز نیست و مدارک مورد درخواست از اعضای تشکیل دهنده برای ثبت شرکت فقط مدارک هویتی و ثبت نام ثنا و شماره موبایل به نام میباشد.

 16. admin-avatar
  میلاد یوسفی
  03 اسفند 1401

  سلام، یوسفی هستم مشتری همیشگی شما، خواستم تشکر و قدردانی ام را به خدمتتان برسانم که همیشه کارها را بدون نقص و ایراد انجام میدهید

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اسفند 1401

   سلام و درود.

   جناب یوسفی عزیز ممنون از اعتمادتون به مجموعه ما و لطفی که به ما دارید.داشتن دوستان خوبی مثل شما باعث افتخار مجموعه ثبت فرهنگ هست.

 17. admin-avatar
  آرمین خدامی
  01 اسفند 1401

  سلام، من ساکن فرانسه هستم و قصد ثبت شرکت تجاری در ایران را دارم، آیا بدون حضور در ایران میتوانم این کار را انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 اسفند 1401

   سلام و درود.

   بله،برای تاسیس شرکت در ایران در صورتی که یک شخص بعنوان وکیل برای مراجعه به اداره ثبت شرکتها در زمان ورود اطلاعات سامانه معرفی شود نیازی به مراجعه حضوری خود شخص نمیباشد و وکیل معرفی شده میتواند کلیه مدارک شرکت را در نهایت از اداره ثبت شرکتهای شهر مربوطه دریافت نماید.تنها میبایست اوراق شرکت از طرف اعضای شرکت امضا و از طریق پست ارسال شود.برای پیگیری و اجرای روند ثبت شرکت با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 18. admin-avatar
  حمید حیدری
  20 بهمن 1401

  سلام، من و خواهرم یک برنامه موبایلی نوشته‌ایم، برای ثبت شرکت تجاری در این مورد، کدام نوع شرکت بهتر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 بهمن 1401

   سلام و درود.

   با توجه به نوع فعالیتی که مد نظر دارید و تعداد افراد که دو نفر هستید،بهترین انتخاب برای نوع شرکت،شرکت با مسئولیت محدود میباشد.اگر تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص داسته باشید باید علاوه بر خودتون و خواهرتون،سه نفر دیگر را برای تکمیل اعضای هیئت مدیره و بازرسین معرفی نمایید.

 19. admin-avatar
  یعقوب ارازی
  19 بهمن 1401

  ممنون از آثای صفری که ما را در ثبت شرکت تجاری با بهترین قیمت یاری کردن.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 بهمن 1401

   سلام و درود.

   باعث افتخار مجموعه ثبت فرهنگ خدمت رسانی به دوستان عزیزی مثل شما هست.ممنون میشم مجموعه ما رو به دوستان هم معرفی کنید.

 20. admin-avatar
  میترا میثاقی
  17 بهمن 1401

  سلام، من قصد دارم در شبکه های اجتماعی فعالیت کنم، آیا بدون نیاز به ثبت شرکت تجاری هم میتوانم فعالیت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 بهمن 1401

   سلام و درود.

   اگر مدنظر دارید که فعالیت خودتون رو بصورت قانونی انجام دهید و نیاز به عقد قرارداد با اشخاص حقوقی دارید و ... حتما نیاز به ثبت شرکت دارید.

 21. admin-avatar
  محمدرضا توسلی
  12 بهمن 1401

  سلام، من قصد ثبت شرکت تجاری را دارم، منتها در مدارک نوشته شده دو نسخه اساسنامه برای این کار نیاز است، قبل از تاسیس شرکت من اساسنامه از کجا بیارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 بهمن 1401

   سلام و درود.

   بعد از ورود اطلاعات کامل و تایید نام شرکت از طرف اداره ثبت شرکتها با توجه به مواردی که در سامانه اداره ثبت شرکتها پیش از تایید نام شرکت واردکردید اساسنامه شرکت به همراه مابقی اوراق ثبتی شرکت صادر میشود که باید برای تکمیل روند ثبت شرکت،تمامی اوراق را از سایت دریافت نمایید و پس از امضا و ورود اطلاعات نهایی و اخذ رسید پذیرش توسط پست به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید.

 22. admin-avatar
  یعقوب میرزایی
  10 بهمن 1401

  سلام، آیا روند ثبت شرکت تجاری تخران با دیگر شهرها متفاوت است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 بهمن 1401

   سلام و درود.

   خیر روند ثبت شرکت تجاری با هر موضوع فعالیت و هر گونه کالای مورد عرضه در تمامی شهرها یکسان است و تنها تفاوت "حال حاضر" ثبت شرکت تهران با ثبت شرکت در شهرهای دیگر در حال حاضر واریز مبلغ سرمایه شرکت به حساب شرکت در شرف تاسیس بسته به نوع شرکت میباشد.برای کسب اطلاعات به روز میتونید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید که در صورت امکان تا از بین نرفتن این فرصت بتونید شرکت موردنظر را با سرمایه ثبتی حقیقی در تهران به ثبت برسانید.

 23. admin-avatar
  جواد خداکرم
  07 بهمن 1401

  سلام، من در هلند ساکن هستم، آیا میتوانم از اینجا برای ثبت شرکت تجاری در ایران اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 بهمن 1401

   سلام و درود.

   در صورت ارائه مدارک لازم و وکالت به وکیل موردنظر در اداره ثبت شرکتها،بدون نیاز به حضور شما امکان ثبت شرکت وجود دارد.

 24. admin-avatar
  عسل ملاوردی
  06 بهمن 1401

  سلام آیا من میتوانم جهت ثبت شرکت تجاری دخترم را به عنوان شریکم اعلام کنم؟ 12 ساله است

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 بهمن 1401

   سلام و درود.

   یکی از شروطی که یک شخص بتواند در انواع شرکتها جزو اعضای هیئت مدیره یا مدیرعامل باشد داشتن حداقل سن 18 سال میباشد و اشخاصی که این شرط را دارا نیستند فقط میتوانند در شرکتهای سهامی خاص به عنوان سهامدار معرفی و در شرکتهای با مسئولیت محدود به عنوان شریک معرفی شوند و در هیچکدام این شرکتها هیچگونه سمتی نمیتوانند داشته باشند.این موضوع رو مدنظر داشته باشید که برای شرکتهای سهامی خاص وجود حداقل 3 عضو هیئت مدیره علاوه بر حضور بازرسین لازم است و برای شرکتهای سهامی خاص حضور حداقل 2 شخص برای تاسیس شرکت ضروری است و در مواردی که در شرکتهای مسئولیت محدود دو نفر حضور داشته باشند و یکی از افراد کمتر از 18 سال داشته باشد میتوان اساسنامه را بصورت تک مدیرعاملی پیش برد.

 25. admin-avatar
  بابک عبداللهی
  04 بهمن 1401

  سلام، ممنون مطلب بسیار مفیدی بود، فقط یک سوال داشتم ممنون میشم جواب دهید.
  هنوز تعدادی از مدارکم برای ثبت شرکت تجاری آماده نشده است، آیا می‌توانم فرایند را شروع کنم و مدارک را مرحله به مرحه آماده کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 بهمن 1401

   سلام و درود.

   مدارک اولیه برای ثبت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص که بیشترین آمار ثبتی برای موضوعات تجاری دارند،مدارک هویتی اعضای تشکیل دهنده شرکت میباشد.برای شروع روند ثبت شرکت و اطلاع از مدارک مورد نیاز در این مورد با کارشناسان و مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 26. admin-avatar
  شایان قناد
  02 بهمن 1401

  آیا موسسه شما ثبت شرکت تجاری در شهرستان هم انجام می‌‎دهد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 بهمن 1401

   سلام و درود.

   بله،موسسه ثبت فرهنگ کلیه امور ثبتی با موضوعات مختلف و انواع مختلف شرکت را در تمامی شهرهای ایران انجام میدهد.برای شروع روند ثبت شرکت و تکمیل اطلاعات مورد نیاز با مشاوران ما در تماس باشید.

 27. admin-avatar
  ریحانه سلطان پور
  01 بهمن 1401

  سلام، آیا بعد از ثبت شرکت تجاری باید برای جواز کسب اقدام کرد یا قبل آن؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 بهمن 1401

   سلام و درود.

   در صورتی که این مسئله مدنظر باشد که جواز کسب در نهایت بنام شرکت صادر شود میبایست پیش از اقدامات لازم برای اخذ جواز شرکت مورد نظر به ثبت رسیده باشد.

 28. admin-avatar
  مصطفی یزدان پناه
  28 دی 1401

  سلام، آیا بعد از ثبت هر نوع شرکت تجاری میتوان آن را به نوع دیگر تبدیل کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 بهمن 1401

   سلام و درود.

   طبق بخشنامه های جدید،در حال حاضر امکان تبدیل شرکتهای تجاری به یکدیگر وجود دارد به عنوان مثال پرکاربردترین تبدیل نوع شرکت،تبدیل شرکت با مسئولیت محدود به سهامی خاص یا بالعکس میباشد ولی نکته ای که اینجا مطرح است این موضوع است که برای تبدیل شرکتها به یکدیگر باید حداقل دو سال از تاریخ تاسیس شرکت یا آخرین تبدیل شرکت قبلی(در صورتی که پیش از این نیز یک مرحله تبدیل نوع شرکت وجود داشته باشد) گذشته باشد در غیر اینصورت امکان تبدیل شرکت وجود ندارد.به این معنی که اعضای شرکت نمیتوانند بلافاصله پس از تاسیس شرکت اقدام به تبدیل نوع شرکت نمایند و باید مدت زمان ذکر شده برای این موضوع سپری شود.

 29. admin-avatar
  محمد مرتضوی
  27 دی 1401

  سلام، من سال گذشته اقدام به ثبت شرکت تجاری کردم، اما هیچ فعالیتی انجام ندادیم و حتی کد اقتصادی هم نگرفتیم، اکنون بعد از این مدت باید روند را از ابتدا شروع کنیم یا اینکه میتوانیم ادامه مراحل را انجام دهیم؟ و اینکه آیا جریمه نشده باشیم؟ ممنونم

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 دی 1401

   سلام و درود.

   بعد از ثبت شرکت میبایست تا مدت دو ماه پس از تاریخ تاسیس شرکت فرایند کد اقتصادی و تشکیل پرونده های مالیاتی در اداره مالیات انجام شود.برای شرکت شما که میفرمائید یک سال از تاریخ تاسیس شرکتتان گذشته است احتمال این موضوع که شرکت شما از طرف اداره مالیات قفل شده باشد(تبصره ۴ ماده ۱۸۶) وجود دارد،بنابراین میبایست در اولین فرصت با جمع آوری مدارک مورد نیاز و پیش ثبتنام های لازم،اقدامات لازم برای اخذ کداقتصادی حقوقی را پیش ببرید و همچنین جریمه عدم دریافت کداقتصادی در زمان مقرر را نیز بر اساس سرمایه شرکت پرداخت نمایید و همچنین برای اخذ دفاتر پلمپ برای سال مالی جدید نیز باید اقدام شود.برای تشکیل پرونده های لازم در اداره مالیات و دریافت کلاسه پرونده و ثبتنام گواهی ارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ در کوتاهترین زمان میتونید با مشاوران و کارشناسان ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 30. admin-avatar
  سعید اسدی
  28 آذر 1401

  آیا بعد از تاسیس هر نوع شرکتی میتوانم آن را به دانش بنیان تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 آذر 1401

   سلام و درود.

   در صورتی که شرایط دانش بنیان شدن شرکت را داشته باشید میتوانید پس از ثبت شرکت با ارائه مدارک لازم و نو آوری خود که میتونه در کالا یا ... باشد اقدام به دانش بنیان کردن شرکت نمایید.

 31. admin-avatar
  فاطمه دهقان زاده
  26 آذر 1401

  سلام، من در سال گدشته اقدام به شروع فعالیت خدماتی کردم غیر قانونی مشغول به فعالیت بودم تا اینکه چند وقت پیش هشداری برایم آمد که باید سریعا اقدام به تاسیس شرکت کنم، از آنجا که وقت زیادی ندارم (حدودا 21 روز) آیا امکان تاسیس شرکت در این زمان کوتاه وجود دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آذر 1401

   سلام و درود.

   بله در صورتی که مدارک مورد نیاز در مورد تاسیس شرکت را داشته باشید که چیزی جز مدارک هویتی اعضای شرکت و یکسری موارد اعلامی مثل آدرس شرکت و ... میباشد را ارائه دهید موسسه ثبت فرهنگ با وجود تجربه بالا در این زمینه و کارشناسان و وکلای خبره در امور ثبتی میتواند طی مدت نهایتا ده روز کاری تاسیس شرکت شما را نهایی کند.برای اطلاعات بیشتر در مورد مدارک مورد نیاز و اقدامات لازم میتونید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 32. admin-avatar
  علی نوروزی
  23 آذر 1401

  سلام، اگر بعد از تاسیس شرکت برای کد اقتصادی اقدام نکنیم، اتفاقی می افتد یا شرکت خود به خود منحل میشود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آذر 1401

   سلام و درود.

   تمامی شرکتها موظف هستند طی مدت زمان دو ماه پس از تاریخ ثبت شرکت اقدام به دریافت کد اقتصادی نمایند و در صورتی که اقدامات لازم در این مدت انجام نشود شرکت مذکور شامل جریمه مالیاتی میشود که مبلغ آن به میزان سه برابر مبلغ مالیات بر سرمایه میباشد.در صورتی که تشکیل پرونده مالیاتی یا اخذ کد اقتصادی در مدت زمان تقریبی یک سال از سمت اعضا یا وکیل شرکت انجام نگیرد،شرکت مذکور از سمت اداره مالیات قفل شده و تا زمان تعیین تکلیف مالیاتی هیچ تغییرات و تصمیمی را در مورد شرکت نمیتوان اجرائی کرد.

 33. admin-avatar
  نیما شاهرخشاهی
  22 آذر 1401

  ممنون از مطلب کامل و بسیار مفیدتون.من پرونده ثبت شرکتم رو با مجموعه شما انجام دادم و واقعا از نحوه کار شما و سرعت در انجام کار رضایت کامل داشتم و همچنین به دوستان خودم هم مجموعه شما رو معرفی کردم که خوشبختانه تمامی دوستان نیز از نحوه کار شما راضی بودند.خسته نباشید و سلام من رو به جناب صفری عزیز هم برسانید

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 آذر 1401

   سلام و درود.

   انجام وظیفه برای دوستان خوبی مثل شما باعث افتخار مجموعه ثبت فرهنگ بوده و هست.ممنونم بابت اعتمادتون به مجموعه ما و معرفی دوستان انشالله که این همکاری همینطور ادامه دار باشه و کسب و کار پر رونقی داشته باشید.خارج از بحث کاری هم خوشحال میشیم که به ما سر بزنید.

 34. admin-avatar
  امیرمسعود رضایی
  12 آذر 1401

  پروسه ثبت شرکت اگر تمامی مدارک کامل باشد، چقدر طول میکشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 آذر 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که تمامی مدارک تکمیل باشد مدت زمان لازم برای تایید نام یک روز کاری میباشد و پس از امضای اوراق ثبتی و ارائه مدارک لازم مدت زمان ۷ روز کاری مورد نیاز میباشد.

 35. admin-avatar
  آرین جوکار
  30 آبان 1401

  سلام، آیا میتوان وکیل پیگیر امور ثبت شرکت شود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 آذر 1401

   سلام و درود.
   بله در صورتی که در ورود اطلاعات شرکت نام وکیل به عنوان دریافت کننده اوراق معرفی شود و وکالتنامه مورد نظر بارگذاری شود میتوان از طریق وکیل معرفی شده تمامی امور ثبت شرکت را پیگیری نمایید.

 36. admin-avatar
  صابر مخبری
  16 آبان 1401

  من قصد ثبت شرکت دارم، منتها تعدادی از مدارکم هنوز آماده نشده است، میتوانیم روند تشکیل شرکت را شروع کنیم و بعد که مدارک تکمیل شد آنها را به مرور تکمیل کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   17 آبان 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 37. admin-avatar
  آرمین عبدی
  14 آبان 1401

  سلام، ببخشید تاسیس شرکت در سرعترین زمان ممکن، چقدر طول خواهد کشید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 آبان 1401

   سلام و درود.
   روند ثبت شرکت در صورتی که اطلاعات مورد نیاز از طرف کارفرما به سرعت انجام شود و اوراق شرکت امضا گردد طی مدت ۷ الی ۸ روز کاری انجام خواهد شد.

 38. admin-avatar
  جمشید الهیان
  08 آبان 1401

  سلام، آیا بدون ثبت شرکت هم میتوان جواز کسب تهیه کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 آبان 1401

   سلام و درود.
   بله،اخذ جواز کسب برای اشخاص حقیقی امکانپذیر است و باید در این مورد از صنف مورد نظر با توجه به مدارک شخص متقاضی و معرفی مکان فعالیت با شرایط مناسب اقدام نمود.

 39. admin-avatar
  قلامرضا عبدلی
  24 مهر 1401

  آیا بعد از ثبت شرکت میتوانم پسرم که 12 سال سن دارد را وارد اعضا هیئت مدیره بکنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 مهر 1401

   سلام و درود.
   خیر،افراد زیر سن ۱۸ سال نمیتوانند جزو اعضای هیئت مدیره شرکت معرفی شوند و تنها میتوان به عنوان شریک یا سهامدار در شرکت حضور داشته باشند که در این مورد میبایست پدر ایشون یا ولی ایشون از طرف پسر،ولایتاً اوراق مورد نیاز را امضا کنند.

 40. admin-avatar
  الناز جعفری
  22 مهر 1401

  سلام، آیا بدون داشتن کد اقتصادی هم میتوان ثبت شرکت انجام داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 مهر 1401

   سلام و درود.
   اولین مرحله برای ایجاد یا شروع یک کسب و کار قانونی و شراکتی تأسیس شرکت میباشد که در مرحله ثبت شرکت هیچ نیازی به ارائه کد اقتصادی افراد تشکیل دهنده شرکت نمیباشد(افراد نباید دارای بدهی مالیاتی و یا قفل مالیاتی باشند).نکته اینکه پس از ثبت شرکت مورد نظر با هر کدام از انواع شرکتهای تجاری(با مسئولیت محدود،سهامی خاص و …) افراد شرکت ملزم به دریافت کد اقتصادی حقوقی و ثبت نام و تشکیل پرونده های مورد نیاز در این راستا میباشد و در صورتی که این روند،ظرف مدت ۲ ماه پس از ثبت شرکت اتفاق نیفتد،شخصیت حقوقی شامل جریمه مالیاتی میشود.

 41. admin-avatar
  منصور ولیزاده
  17 مهر 1401

  سلام، آیا یک شخص میتواند بیشتر از یک ثبت شرکت انجام دهد و صاحب چند شرکت تجاری فعال باشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 مهر 1401

   سلام و درود.
   طبق قوانین اداره ثبت شرکتها،هر شخص میتواند تنها در یک شرکت به عنوان مدیرعامل شناخته شود و امکان این موضوع که شخصی در چندین شرکت دارای سمت مدیرعاملی باشد وجود ندارد،ولی هر فرد میتواند در تعداد نامحدود شرکت عضو هیئت مدیره از جمله رئیس هیئت مدیره شرکت باشد و هیچگونه ممانعتی در مورد این موضوع وجود ندارد.در این راستا تفاوتی نمیکند که شرکتها دارای چه موضوع فعالیتی باشند به این معنی که یک فرد میتواند در شرکتهایی با موضوعات فعالیت مختلف به عنوان رئیس هیئت مدیره یا هر یک از اعضای هیئت مدیره حضور داشته باشند.

 42. admin-avatar
  امیر حسن شادکام
  09 مهر 1401

  سلام، آیا نوع ثبت شرکت برای بوتیک تفاوت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 مهر 1401

   سلام و درود.
   شرکتهایی که میتوان برای موضوع فعالیت بوتیک یا تولید و پخش پوشاک به ثبت رساند میبایست در قالب شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص پیگیری و ثبت شوند که از بین این دو شرکت،شرکتهای با مسئولیت محدود آمار ثبتی بالاتری دارند.

 43. admin-avatar
  فرشاد نایینی
  09 مرداد 1401

  سلام، من به همراه برادرم سال گذشته اقدام به ثبت شرکت کرده ایم، اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدیم ک فعالیتمان را جدا کنیم، اکنون من میخواهم فعالیت شرکت را ادامه دهم، اما از آنجایی که حداقل باید دو نفر باشیم، آیا امکان این وجود دارد که با ثبت تغییرات ایشون را از سمتش عزل کنم و تنها خودم به عنوان هیئت مدیره باشم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مرداد 1401

   سلام و درود.
   در شرکتهای دو نفره که بامسئولیت محدود میباشند امکانپذیر است.به این دلیل که در شرکتهای بامسئولیت محدود،میتونید شرکت رو تنها با سمت مدیرعامل ثبت کنید و شخص دوم را فقط به عنوان شریک مشخص نمایید.
   در تغییرات اعلامی،امکان اینکه سهم الشریکه نفر دوم رو به حداقل هم برسونید امکانپذیر است.

 44. admin-avatar
  مسعود حدادی
  08 مرداد 1401

  سلام، آیا برای واردات محصولات بهداشتی، حتما باید ثبت شرکت انجام دهم؟ یا میتوانم بدون شرکت ثبتی فعالیتم را شروع کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 مرداد 1401

   سلام و درود.
   موضوع بازرگانی یا همان واردات و صادرات به دو روش شخصی و شرکتی امکانپذیر است.یعنی شما با توجه به شرایط کاری خودتون میتونید بحث بازرگانی را یا بصورت شخصی و یا اینکه با توجه به شرکت ثبت شده،اقدام به این عمل نمایید.

 45. admin-avatar
  میلاد اسحاقی
  05 مرداد 1401

  سلام، آیا با ثبت شرکت در ایران میتوانیم در امور صادرات فعالیت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 مرداد 1401

   سلام و درود.
   بله میتونید با ذکر موضوع فعالیت بازرگانی در شرکت اقدام به واردات و صادرات کالای مورد نظر نمایید و لازمه اطلاع داشته باشید بابت انجام امور واردات و صادرات،دارا بودن کارت بازرگانی بنام شرکت ضروری است که میتونید مدارک و مراحل روند اخذ کارت بازرگانی حقوقی رو از مقاله مربوطه مطالعه کنید و درنهایت برای رفع هر گونه ابهام و یا درخواست اخذ کارت بازرگانی،با کارشناسان ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 46. admin-avatar
  فرناز کلانتری
  05 مرداد 1401

  سلام، آیا برای کسب و کارهای آنلاین هم میتوان ثبت شرکت کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 مرداد 1401

   سلام و درود.
   بله میتوان موضوع فعالیت شرکت رو نسبت به نوع فعالیت مدنظر تنظیم کرد و با توجه به مدارک مورد نیاز برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص و معرفی آدرس و کدپستی به عنوان محل شرکت اقدام به ثبت شرکت نمایید.

 47. admin-avatar
  ارمغان محبوب
  03 مرداد 1401

  سلام، برای استعلام اسامی مجاز ثبت شرکت باید از کجا اقدام کنم؟؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مرداد 1401

   سلام و درود.
   نام های انتخابی برای شرکت باید شامل کلمات فارسی باشد و موضوع دیگری که اهمیت دارد،خاص بودن کلمات انتخاب شده میباشد به این معنی که بعنوان مثال کلمه تولیدی در نام شرکت به عنوان یک سیلاب در نام شرکت به حساب نمی آید و حتماً باید در کنار آن کلمات خاص مانند فرهنگ و … آورده شود.
   در مورد استعلام کلمات در نام شرکت میتوانید از مرجع فرهنگ لغت دهخدا استفاده کنید و تمام کلماتی که انتخاب میکنید باید در این مرجع دارای معنی باشند.

 48. admin-avatar
  شیوا صالح کیا
  01 مرداد 1401

  سلام، مدتی پیش برای ثبت شرکت اقدام کردم، و طبیعتا کد اقتصادی هم گرفتم، منتها تمامی مدارکم را نتوانستم تکمیل کنم و روند تاسیس شرکت ادامه پیدا نکرد، حال سوالم این است که آیا برای این کد اقتصادی هم باید اظهارنامه ارائه کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 مرداد 1401

   سلام و درود.
   زمانیکه که شما تشکیل پرونده مالیاتی برای شرکت داده باشید یا به زبان دیگه کداقتصادی حقوقی گرفته باشید به این معنی است که تمامی مراحل ثبت شرکت شما بصورت کامل انجام شده و تونستین اقدام به دریافت کداقتصادی کنید.
   طبیعتأ در چنین شرایطی باید اظهارنامه مالیاتی مبنی بر عملکرد یا عدم فعالیت شرکت،به اداره مالیات ارائه شود.

 49. admin-avatar
  مهرداد عراقی
  29 تیر 1401

  سلام، اگر بخواهم چند شعبه داشته باشم کدام نوع شرکت برای ثبت مناسب تر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای تأسیس شعبه، تفاوتی در نوع شرکت نیست.شما میتونید برای انواع شرکتها،شعبه های مختلف ثبت کنید و هیچ ممنوعینی تو این قضیه ندارید.

 50. admin-avatar
  معصومه رضایی
  25 تیر 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت نیاز به گواهی سو پیشینه است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   طبق قوانین روز اداره ثبت شرکتها،برای تأسیس یک شرکت نیازی به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اعضا نیست مگر در مواردی که سامانه ثبت شرکتها،اعلام به داشتن سوء پیشینه فردی از اعضا شرکت نماید که در این صورت ارسال گواهی عدم سوء پیشینه به همراه اوراق شرکت به اداره ثبت شرکتها،ضرورت دارد.

 51. admin-avatar
  سلمان قیابی
  20 تیر 1401

  سلام و درود، من یک دانشجو 23 ساله هستم که هنوز به خدمت سربازی نرفته ام، آیا میتوانم برای ثبت شرکت اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 تیر 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت شرکت احتیاج به کارت پایان خدمت نیست.

 52. admin-avatar
  دوشنبه مرادی
  11 تیر 1401

  سلام من یک تبعه افغان هستم که بعد از 6 سال نتونستم اقامت دائم کشور ایران را دریافت کنم، آیا با ثبت شرکت در ایران میتوانم اقامت دائمی دریافت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   12 تیر 1401

   سلام و درود.
   یکی از مواردی که برای دریافت اقامت کشورها میتونید ازش استفاده کنید،ثبت شرکت در همون کشور هست که باتوجه به قوانین حاکم در کشور مورد نظر شما میتونید اقدام به ثبت شرکت و در نتیجه اقامت داشته باشید.

 53. admin-avatar
  آرین شیسی
  09 تیر 1401

  سلام، من 17 سال سن دارم و قصد راه اندازی یک شرکت قانونی طراحی وبسایت در خانه را دارم، با توجه به مطلب بالا که نمیشود برای افراد زیر 18 سای ثبت شرکت انجام داد، آیا راهی وجود دارد تا من بتوانم شرکتم را بدون محدودیت سنی که دارم ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 تیر 1401

   سلام و درود.
   اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل در شرکتها حتماً باید حداقل سن 18 سال رو‌ داشته باشند در غیر اینصورت میتونید تنها به عنوان شریک یا سهامدار در انواع شرکتها حضور داشته باشید و برای صورتجلسات و اوراق شرکت،میبایست ولایتاً از طرف شما امضا شود.
   میتونید برای مشاوره و اطلاعات کاملتر با مجموعه ثبتی فرهنگ در تماس باشید.

 54. admin-avatar
  حمیدرضا شالبافان
  05 تیر 1401

  سلام آیا مهم است که ثبت شرکت در کدام استان انجام شود؟ به عنوان مثال من محل کسب و کارم در خیابان پیروزی تهران است، اما به دلیل شلوغی زیاد اداره ثبت شرکتها میتوانم این کار را در شهرستان انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 تیر 1401

   سلام و درود.
   یکی از مواردی که برای ثبت شرکت مورد نیاز هست،موضوع آدرس شرکت شماست که طبق همون آدرس،پیگیری و روند ثبت شرکت شما از همان استان انجام میشه.
   این رو مدنظر داشته باشید که برای دریافت کد اقتصادی میبایست طبق آدرس شرکت،سند یا اجاره نامه رسمی به اداره مالیات ارائه بدید که در اینصورت باید آدرس شرکت واقعی باشد و در مواقعی بازدید از سمت اداره مالیات انجام میشود.
   اگر شما ساکن تهران هستید هیچ عاقلانه نیست که بخواید شرکت رو در شهرستان به ثبت برسونید چون برای پیگیری هر مورد باید به همون شهرستان مراجعه کنید.

 55. admin-avatar
  مینا جنیدی
  29 خرداد 1401

  سلام، آیا برای ثبت شرکت حتما نیاز به حضور شریک هست؟ به تنهایی نمیتونم یک شرکت ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 خرداد 1401

   سلام و درود.
   همانطور که از اسم شرکت معلوم است،حتماً به شراکت برای ثبت شرکت لازم است و‌ تعداد مورد نیاز اعضاء در شرکتها مختلف است و باید طبق قوانین همان شرکت انجام شود.

 56. admin-avatar
  مصطفی میرطالبی
  09 خرداد 1401

  سلام، من به دلیل بدهی مالیاتی فعالیت شرکتم را متوقف کردم، و هنوز هم به اداره مالیات بدهکار هستم، آیا میتوانم با این شرایط برای ثبت شرکت دیگری اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   09 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای این موضوع میبایست روند ورود اطلاعات،بابت ثبت شرکت رو تکمیل کنیم و در نهایت پیام اداره ثبت رو در مورد پرونده بررسی کنیم.
   ولی در عموم این موارد تا زمان تعیین تکلیف پرونده مالیاتی،سامانه اداره ثبت شرکتها اجازه ثبت یک شرکت جدید رو به شخص موردنظر نمیدهد.

 57. admin-avatar
  محمد دانشگر
  24 اردیبهشت 1401

  سلام، من در یک دفتر لیزینگ خودرو مشغول به کار هستم، و اسم من به عنوان مدیر عامل در زمان ثبت شرکت درج شده است، الان میخواهم از طریق یک دست نوشته مسئولیت خودم را در ضرر و زیان شرکت بردارم، آیا این کار از لحاظ قانونی امکان پذیر هست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   لازمه این موضوع رو بدونید همانطور که در زمان ثبت شرکت،تمامی اطلاعات از جمله نام و سِمت شما از طرف اداره ثبت شرکتها تأیید و آگهی و در نهایت روزنامه رسمی شد،برای خروج شما یا تغییر سِمت شما یا هر نوع تغییرات دیگه در شرکت شما هم میبایست به همین صورت اقدام و در نهایت تغییرات اعمال شده رو آگهی و روزنامه کنید.
   در غیر اینصورت،این موضوع که شما بخواهید از طریق دست نویس و یا یک توافق فی مابین به این موضوع رسیدگی کنید در هیچ ارگان و نهاد و دادگاهی رسمیت نداشته و هیچ مرجعی این موضوع رو استناد قرار نمیدهد و هیچ اعتباری ندارد.
   این موضوع مد نظرتون باشه که میزان سهم و سِمت در شرکتها،با توجه به نوع شرکت قوانین و مسئولیتهای متفاوتی را داراست و در همه شرکتها به یک صورت نیست که باید به این موضوع کاملاً واقف باشید به عنوان عضوی از شرکت.

 58. admin-avatar
  دانیال ولی خانی
  20 اردیبهشت 1401

  سلام، من چطور می توانم بفهم شرکت یا سهامی به نامم هست یا خیر؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که مطلع هستید بعد ار ثبت شرکت یا تغییرات در شرکت از هر نوع شرکتی که باشد آگهی ثبتی یا تغییرات همان موضوع از اداره ثبت شرکتها صادر میشود و بعد ار آن ملزم به پرداخت روزنامه رسمیست که در نهایت نسخه فیزیکی روزنامه هم به آدرس شما ارسال میشود.
   اگر نام شرکت و یا شماره ثبت و شناسه ملی شرکت رو داشته باشید میتوانید از طریق سایت روزنامه رسمی از آخرین تغییرات وضعیت شرکت مطلع باشید و یا اینکه از طریق سایت رسمیو با وارد کردن نام شخص یا شرکت مورد نظر متوجه سهامدار یا سِمت دار بودن خودتون در شرکتها شوید.

 59. admin-avatar
  ابولفضل کوهپایی
  11 اردیبهشت 1401

  می خواستم راجب سهام انتفاعی و موسس بدونم که چگونه سهامی است ؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام . سهم موسس يا انتفاعی سهمی است كه دارنده آن بدون داشتن حقي به سرمايه شركت از منافع شركت به نسبت سهم خود بهره مند گردد و معمولا اين گونه سهام را موسسان بابت اطلاعات علمي و فنی و تجارتي كه به شركت مي آورند به خود تخصيص مي دهند

 60. admin-avatar
  بهزاد ولایتی
  11 اردیبهشت 1401

  سلام
  برای ثبت شرکت مجری ذیصلاح بهتره شرکت رو با مسئولیت محدود ثبت کرد یا سهامی خاص؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   برای این نوع شرکت فرقی نمیکنه که مسئولیت محدود باشه یا سهامی خاص

 61. admin-avatar
  نازنین عابدیان
  11 اردیبهشت 1401

  سلام . میخوام یه شرکت کتاب فروشی تاسیس کنم . پیشنهاد شما کدام نوع شرکت هست ؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   اصولاً برای یک همچین موضوع فعالیتهایی،شرکتی که ثبت میکنید باید در قالب شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص باشه.حالا شما باید در کل تفاوتی که بین این دو شرکت وجود داره رو بررسی کنید و طبق شرایط موجود خودتون نوع شرکت رو انتخاب کنید.فقط این رو مدنظر داشته باشید که شرکت با مسئولیت محدود از لحاظ واریزی بانکی و بحث اعتبار اعضا هیئت مدیره شرایط راحتتری داره