ثبت شرکت

ثبت شرکت

قبل از اینکه به موضوع ثبت شرکت بپردازیم ، اول باید با مفهموم شرکت آشنا شویم . شرکت در حقیقت به مجموعه‌ای گفته می‌شود که دو یا چند نفر با یکدیگر تشکیل می‌دهند و با همان مجموعه که تشکیل شده به فعالیت اقتصادی می‌پردازند. در این راستا می‌توانند سودی به دست آورند، به طوری که از درآمد خود هزینه‌هایی که صورت گرفته را کسر می‌کنند و از آنچه باقی می‌ماند به‌عنوان سود استفاده می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت امروزه بسیاری از افراد به دنبال ثبت شرکت هستند تا بتوانند از طریق آن برای خود درآمدی را شکل دهند؛ اما از آنجایی که این کار به راحتی امکان‌پذیر نیست، تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را در این راستا در اختیارتان قرار دهیم تا با صفر تا صد این موضوع آشنا شوید.

دسته بندی شرکت ها

پیش از هر چیزی لازم است که بدانید شرکت ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند که این دو دسته را می‌توان شرکت تجاری و شرکت مدنی در نظر گرفت. دقت داشته باشید که هر یک از شرکت ها ویژگی‌ها و خصوصیات مربوط به خود را دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت، ثبت اختراع و ثبت تغییرات شرکتها در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید . ثبت خوب فرهنگ است .

شرکت تجاری چگونه شرکتی است؟

شرکت تجاری در حقیقت به شرکتی گفته می‌شود که تحت قوانین تجارتی شکل می‌گیرد و هدف از شکل گرفتن آن به دست آوردن سود و منفعت است. در نتیجه سود و منفعت به دست آمده بین شرکا تقسیم می‌شود. البته دقت داشته باشید که شرکت های تجاری خود نیز به 7 شاخه دیگر تقسیم می‌شوند که آن‌ها را به عنوان انواع گوناگون شرکت می‌شناسیم.

شرکت مدنی چگونه شرکتی است؟

شرکت مدنی نوع دیگر از شرکت است که با اجتماع مالکین متعدد در یک شی واحد به نحو اشاعه شکل می‌گیرد. در حقیقت می‌توان گفت این نوع از شرکت زمانی شکل می‌گیرد که سهم الشرکه ی نقدی و غیر نقدی افراد حقوقی و حقیقی ایجاد می‌شود. البته با این تفاوت که مالکیت سرمایه به شخصیت حقوقی شرکت انتقال پیدا نمی‌کند و هر فرد به صورت جداگانه مالک سرمایه خود است و امور به صورت کاملا مشارکتی اداره خواهد شد.

معروف‌ترین شرکت ‌هایی که به ثبت می‌رسند از چه نوعی اند؟

همان‌طور که گفته شد، امروزه افراد بسیاری به ثبت شرکت پرداخته‌اند و در این میان برخی از انواع شرکت ها از دیگر انواع معروف‌تر هستند، به طوری که بیشتر شاهد شکل گرفتن آن‌ها هستیم. در ادامه با برخی از این شرکت ها آشنا خواهیم شد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود : این نوع از ثبت شرکت یکی از شرکت های تجاری محسوب می‌شود که برای ثبت آن حداقل به دو شریک نیاز است. به طور معمول افرادی که قصد دارند برای خود شرکت بازرگانی را داشته باشند، شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب می‌کنند. شما برای فعالیت در این زمینه به حداقل سرمایه یک میلیون ریال نیاز دارید. همچنین باید بدانید که مسئولیت هیئت مدیره در این نوع شرکت نامحدود است، مگر آنکه در اساسنامه ترتیب خاصی برای آن در نظر گرفته شود.

شرکت سهامی خاص : شرکت سهامی خاص از دیگر انواع شرکت های تجاری محسوب می‌شود که برای ثبت آن به حداقل سه نفر نیاز است. همچنین اگر شما تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص دارید، به سرمایه‌ای نزدیک به یک میلیون ریال نیاز خواهید داشت. به طور معمول شرکت های عمرانی و شهرداری که معمولا در مناقصات و مزایدات شرکت می‌کنند، این نوع شرکت را برای خود مناسب می‌دانند. اعتبار هیئت مدیره در این شرکت دو سال و بازرسین مالیاتی یک سال در نظر گرفته شده و پس از این مدت افراد باید تمدید یا تعویض شوند.

شرکت دانش ‌بنیان : ثبت شرکت دانش ‌بنیان زمانی صورت می‌گیرد که بخواهند از طریق فروش یک فناوری یا خدمات به درآمد و سود مناسبی برسند. به طور معمول برای ثبت این نوع از شرکت، شرکت سهامی خاص انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد. همچنین لازم است بدانید که برای چیده شدن چنین شرکتی به حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره که مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارند، نیاز خواهد بود. از طرفی می‌توان گفت که یکی از هدف‌های تشکیل شرکت دانش‌بنیان تبدیل ایده‌ها به محصولات و مشاغل پایدار است که در جهت حمایت و هدایت سودآوری انجام می‌شود.

ثبت شرکت تضامنی : این نوع از ثبت شرکت در حالتی تشکیل می‌شود که بین دو یا چند نفر انجام امور تجاری به شکل تضامنی صورت گیرد، به طوری که اگر یکی از شرکت های یا طرفین برای ادای قرض‌ها و تعهدات توان کافی را نداشت باشد، شرکت های دیگر که شریک هستند مسئول پرداخت تمام قرض‌ها و تعهدات طرف مقابل خواهند بود.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت ، علامت تجاری و طرح صنعتی در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

مراحل ثبت شرکت

پس از آنکه تصمیم گرفتید نوع شرکت خود را از کدام دسته انتخاب کنید، باید نسبت به ثبت شرکت خود به صورت آنلاین یا از طریق سامانه ثبت شرکت به آدرس irsherkat.ssaa.ir مراجعه اقدامات لازم را انجام دهید. البته توصیه می‌شود پیش از آنکه فرایند ثبت را آغاز کنید مدارک لازم که اعم از نام شرکت، موضوع فعالیت آن، آدرس محل کار، کد پستی، سرمایه اولیه و … می‌شود را جمع‌آوری کنید و در ادامه به ثبت شرکت مورد نظر خود بپردازید.

از جمله شرایط ثبت شرکت در تهران می‌توان به مواردی چون واریز حقوق دریافتی، تعیین نام، ثبت تمام اطلاعات حقوقی و فردی، انتخاب نام، پذیرش و ورود اطلاعات اشاره کرد. شما باید تمام این موارد را به ترتیب انجام دهید تا اجازه ثبت شرکت برای شما صادر شود. دقت داشته باشید که اگر پس از انتخاب نام تا 2 ماه بعد شرکت شما به ثبت نرسد، باید تمام مراحل را از ابتدا شروع کنید.

در راستای ثبت شرکت فرد متقاضی باید در ابتدا نوع ثبت نام خود را اعم از شرکت و یا ثبت موسسه و غیره بودن مشخص کند و بر اساس آن مدارک لازم را آماده و ارائه دهد. پس از آنکه پذیرش نهایی صورت گرفت به فرد متقاضی شماره پیگیری داده خواهد شد که از طریق آن می‌تواند امور را پیگیری کند.

اولین گام در رابطه با شرایط ثبت شرکت پذیرش نام و تایید آن است. بعد از آنکه نام انتخابی تایید شد، تمام مدارک از طریق پست برای اداره ثبت ارسال می‌شود. دقت داشته باشید که فرصت ارسال مدارک محدود است و تنها سه روز برای این کار در نظر گرفته شده؛ از همین رو بهتر است که مدارک آماده باشند تا شما بتوانید پس از تایید نام انتخابی آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ارسال کنید.

پس از آنکه تمام مدارک ارسال شد و کارشناسی لازم صورت گرفت، اگر مشکلی وجود نداشته باشد ابلاغیه برای شما ارسال خواهد شد که از طریق آن باید به مرکز مشخص مراجعه کنید و هزینه ثبت شرکت که تعیین شده است را بپردازید.

ثبت شرکت چه مزیت‌هایی دارد؟

نظارت بر فعالیت‌های مورد نظر، دریافت کسب مجوز برای انجام امور اقتصادی و بازرگانی از مهم‌ترین مزیت‌های ثبت شرکت محسوب می‌شوند. در کنار این موارد می‌توان به موضوعات دیگری چون پیشگیری از رقابت‌های ناسالم اقتصادی نیز اشاره کرد. شما می‌توانید با مطالعه راهنمای ثبت شرکت امور لازم را در این راستا به درستی و به طور کامل انجام دهید تا بتوانید از تمام مزیت‌ها و ویژگی‌های داشتن یک شرکت بهره‌مند شوید.

آیا امکان ثبت شرکت رایگان وجود دارد؟

تاسیس و ثبت شرکت یکی از امور محبوب محسوب می‌شود که دشواری‌های مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد به فکر ثبت شرکت رایگان هستند؛ اما باید متذکر شد که ثبت رایگان شرکت تقریبا امکان‌پذیر نیست و شما در این راستا باید هزینه‌هایی را بپردازید.

3212

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  محمد دانشگر
  24 اردیبهشت 1401

  سلام، من در یک دفتر لیزینگ خودرو مشغول به کار هستم، و اسم من به عنوان مدیر عامل در زمان ثبت شرکت درج شده است، الان میخواهم از طریق یک دست نوشته مسئولیت خودم را در ضرر و زیان شرکت بردارم، آیا این کار از لحاظ قانونی امکان پذیر هست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   لازمه این موضوع رو بدونید همانطور که در زمان ثبت شرکت،تمامی اطلاعات از جمله نام و سِمت شما از طرف اداره ثبت شرکتها تأیید و آگهی و در نهایت روزنامه رسمی شد،برای خروج شما یا تغییر سِمت شما یا هر نوع تغییرات دیگه در شرکت شما هم میبایست به همین صورت اقدام و در نهایت تغییرات اعمال شده رو آگهی و روزنامه کنید.
   در غیر اینصورت،این موضوع که شما بخواهید از طریق دست نویس و یا یک توافق فی مابین به این موضوع رسیدگی کنید در هیچ ارگان و نهاد و دادگاهی رسمیت نداشته و هیچ مرجعی این موضوع رو استناد قرار نمیدهد و هیچ اعتباری ندارد.
   این موضوع مد نظرتون باشه که میزان سهم و سِمت در شرکتها،با توجه به نوع شرکت قوانین و مسئولیتهای متفاوتی را داراست و در همه شرکتها به یک صورت نیست که باید به این موضوع کاملاً واقف باشید به عنوان عضوی از شرکت.

 2. admin-avatar
  دانیال ولی خانی
  20 اردیبهشت 1401

  سلام، من چطور می توانم بفهم شرکت یا سهامی به نامم هست یا خیر؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که مطلع هستید بعد ار ثبت شرکت یا تغییرات در شرکت از هر نوع شرکتی که باشد آگهی ثبتی یا تغییرات همان موضوع از اداره ثبت شرکتها صادر میشود و بعد ار آن ملزم به پرداخت روزنامه رسمیست که در نهایت نسخه فیزیکی روزنامه هم به آدرس شما ارسال میشود.
   اگر نام شرکت و یا شماره ثبت و شناسه ملی شرکت رو داشته باشید میتوانید از طریق سایت روزنامه رسمی از آخرین تغییرات وضعیت شرکت مطلع باشید و یا اینکه از طریق سایت رسمیو با وارد کردن نام شخص یا شرکت مورد نظر متوجه سهامدار یا سِمت دار بودن خودتون در شرکتها شوید.

 3. admin-avatar
  ابولفضل کوهپایی
  11 اردیبهشت 1401

  می خواستم راجب سهام انتفاعی و موسس بدونم که چگونه سهامی است ؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام . سهم موسس يا انتفاعی سهمی است كه دارنده آن بدون داشتن حقي به سرمايه شركت از منافع شركت به نسبت سهم خود بهره مند گردد و معمولا اين گونه سهام را موسسان بابت اطلاعات علمي و فنی و تجارتي كه به شركت مي آورند به خود تخصيص مي دهند

 4. admin-avatar
  بهزاد ولایتی
  11 اردیبهشت 1401

  سلام
  برای ثبت شرکت مجری ذیصلاح بهتره شرکت رو با مسئولیت محدود ثبت کرد یا سهامی خاص؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   برای این نوع شرکت فرقی نمیکنه که مسئولیت محدود باشه یا سهامی خاص

 5. admin-avatar
  نازنین عابدیان
  11 اردیبهشت 1401

  سلام . میخوام یه شرکت کتاب فروشی تاسیس کنم . پیشنهاد شما کدام نوع شرکت هست ؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   اصولاً برای یک همچین موضوع فعالیتهایی،شرکتی که ثبت میکنید باید در قالب شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص باشه.حالا شما باید در کل تفاوتی که بین این دو شرکت وجود داره رو بررسی کنید و طبق شرایط موجود خودتون نوع شرکت رو انتخاب کنید.فقط این رو مدنظر داشته باشید که شرکت با مسئولیت محدود از لحاظ واریزی بانکی و بحث اعتبار اعضا هیئت مدیره شرایط راحتتری داره