ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت چیست ؟ در زمانی که شما برای ثبت شرکت اقدام می کنید، این شرکت با توجه به نوع آن دارای یک اسم ، آدرس مستقل ، نام شرکا ، میزان سهام ، هیئت مدیره ، حق امضاء و … می باشد که همگی این مشخصات درون سامانه اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و همچنین در اساسنامه شرکت شما نیز ذکر شده است .

حال شما گاها به دلایل مختلف چه اجباری و چه اختیاری نیاز دارید که این مشخصات مربوط به شرکت را تغییر دهید . این فرایند با ثبت صورتجلسه تغییرات و تنظیم کامل آن امکان پذیر می باشد ، هر فرایند تغییری شامل یک صورتجلسه می باشد . به عنوان مثال شما برای تغییر نام شرکت به یک صورتجلسه و برای تغییر سهام و یا ورود و خروج شرکاء به یک صورتجلسه دیگر نیاز دارید  .

 

 ثبت تغییرات شرکت

روند ثبت تغییرات شرکت بدین صورت می باشد که حتما این فرایند تغییر باید درون هیئت مدیره تصمیم گیری شود و سپس برای تنظیم صورتجلسات مشخص شده ، مجمع عمومی عادی و همچنین مجمع عمومی فوق العاده با توجه به نوع تغییر ، تشکیل و با رای اکثریت این تغییرات مشخص و ثبت می گردد . اما این تازه شروع کار می باشد و شما بعد از تصمیم گیری و تنظیم صورتجلسات حتما باید آن را درون سامانه اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید تا قانون شود که خود این موضوع نیاز به پروسه تنظیم صورتجلسات توسط یک کارشناس حرفه ای در زمینه ثبت دارد که برای این مورد می توانید از کارشناسان ثبت فرهنگ مشاوره بگیرید . در آخر نیز باید در روزنامه رسمی کشور ، آگهی تغییرات شما به ثبت برد.

موسسه ثبت فرهنگ به واسطه بهره مندی از متخصصین این حوزه راهنمایی کاملی برای تغییرات شرکت به شما ارائه می دهیم.

 

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت برند، ثبت طرح صنعتی ، ثبت تغییرات شرکت و تنظیم انواع صورتجلسات در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید چراکه ثبت خوب فرهنگ است .

برای دیدن آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت کلیک کنید.

مراحل ثبت تغییرات شرکت

برای انجام هر گونه تغییرات شما ابتدا باید به طور کامل با مراحل ثبت تغییرات شرکت آشنا شوید. به طور کلی برای ثبت تغییرات شرکت باید مراحل زیر را طی نمایید.

مرحله اول : در ابتدا با تنظیم صورتجلسه ای باید تمام شرکا همه صفحات آن را امضا نمایند. در این مرحله شما با تکمیل اطلاعات شرکت و وارد نمودن شناسه ملی شرکت خود و با حضور شرکا مدارک لازم را جمع آوری می کنید. در صورتی که شناسه ملی ندارید می توانید با وارد نمودن شماره ثبت و انتخاب نوع شرکت صورتجلسه را تنظیم کنید.

مرحله دوم : در این مرحله با درج اطلاعات جلسه تمام گزینه های مطرح شده در جلسه را ثبت کنید. دقت کنید که باید اطلاعات به صورت کامل با مشخص نمودن تاریخ برگزاری جلسه، ساعت شروع و پایان و افراد حاضر در جلسه ثبت شوند.

 

مرحله سوم : در این مرحله با مراجعه به آدرس irsherkat.ssaa.ir به عنوان پایگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها تمام اطلاعات و مدارک خواسته شده را در سایت بارگذاری کنید.

مرحله چهارم : در این گام می توانید با ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ ها از طریق پست اقدام کنید.

مرحله پنجم : هزینه های قانونی برای دریافت آگهی تغییرات را با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها پرداخت کرده و در انتها با پرداخت هزینه های روزنامه رسمی منتظر ثبت آگهی خود باشید.

مدارک لازم جهت ثبت تغییرات شرکت

برای ثبت تغییرات شرکت خود باید مدارک زیر را تهیه کنید :

  • کپی شناسنامه و کارت ملی از اعضای جدید بازرسی و سهامداران ( کپی باید برابر با اصل باشد)
  • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه از اعضای قدیم و جدید
  • ثبت تعداد سهام شرکت اعضای قدیم و جدید
  • درج اسامی اشخاصی که حق امضا دارند

 

 ثبت تغییرات شرکت

 

 • ثبت آدرس و کد پستی شرکت
 • ثبت سمت اعضای جدید و قدیم
 • کپی آخرین آگهی تغییرات
 • ثبت مبلغ سرمایه و ارزش ریالی
 • کپی کارت پایان خدمت اعضا و بازرسین جدید ( برابر اصل شده در دفاتر اسناد رسمی)

دقت داشته باشید که برای ثبت تغییرات شرکت شما باید با تمامی اعضا ابتدا به توافق رسیده و سپس اقدام به ثبت تغییرات نمایید.

در حالت کلی این شرایط را باید مد نظر قرار دهید:

 • در زمان تشکیل جلسه و با توجه به نوع تغییرات باید به تنظیم صورتجلسه ثبت تغییرات شرکت بپردازید. این تغییرات می ‌تواند به صورت مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده یا تغییر اعضای هیئت مدیره باشند.
 • ضمن دریافت تمامی مدارک شناسایی اعضا و سهامداران شرکت و مطالعه اساسنامه شرکت اقدام به برگزاری جلسه خواهید کرد.
 • در آخرین مرحله شما با ارائه آگهی در روزنامه رسمی باید اطلاعات تاسیس و آخرین تغییرات شرکت را ثبت کنید.

چنانچه پس از ثبت شرکت شما به دلایل مختلفی قصد ایجاد تغییرات را داشتید باید با مراجعه به سازمان اداره امور ثبت شرکت ها مسئولین مربوطه را در جریان این تغییرات قرار دهید. ثبت تغییرات با دلایل متفاوتی می تواند همراه باشد.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت اختراع ، ثبت تغییرات شرکت و تنظیم انواع صورتجلسات در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

وظایف مجمع عمومی عادی در تغییرات شرکت

وظایف مجمع عمومی عادی به قرار ذیل است :

  • تعیین خط مشی شرکت و رسیدگی و اتخاذ تصمیم راجع به کلیه امور شرکت (غیر از آنچه که در صلاحیت مجمع عمومی موسس یا فوق العاده است).
  • رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورتحساب دوره عملکرد و سالانه شرکت.

 • انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان
 • تصویب ترازنامه و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا مجمع عمومی عادی سال بعد در آن انتشار خواهد یافت.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده در تغییرات شرکتها

  1. تغییر در مواد اساسنامه (نظیر تغییر در نام شرکت؛ تغییر در موضوع شرکت ؛ تغییر محل شرکت)
  2. افزایش یا کاهش سرمایه شرکت
  3. تغییر در عده مدیران و مدت خدمت آن ها و تعیین بازرسان

 


 ثبت تغییرات شرکت
وظایف مجمع عمومی فوق العاده در تغییرات شرکت

 

 1. اجازه صدور اوراق قرضه
 2. ایجاد سهام ممتازه
 3. انحلال شرکت
5/5 - (5 امتیاز)
2636

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  سیروس سماواتی
  29 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید، من سالهاست که در حال فعالیت قانونی هستم، اما به دلیل مشکلات اقتصادی دیگر توان ادامه دادن را ندارم، آیا برای انحلال شرکت نیاز به آگهی تغییرات دارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   شما برای هر نوع تصمیم و تغییراتی که بخواهید برای شرکت اعمال کنید به ثبت یک آگهی تغییرات در اداره ثبت شرکتهای استان مربوطه و درج در روزنامه رسمی نیاز دارید ولی هر کدام از این تغییرات باید در چهارچوب و اصول خودش رعایت بشه که انحلال شرکت هم از این قاعده مستثنا نیست.
   در نظر داشته باشید برای تنظیم یک صورتجلسه با دستورجلسه انحلال شرکت،علاوه بر موضوعات دیگر نیاز به معرفی یک مدیر تصفیه و اعلام یک محل تصفیه میباشد و پس از آگهی شدن موضوع تغییراتتون در اداره ثبت شرکتها و پرداخت روزنامه رسمی میبایست اقدام به ختم تصفیه برای شرکت نمایید که موضوعی بسیار تخصصی و زمانبر هست.

 2. admin-avatar
  علی رضا احترامی
  27 اردیبهشت 1401

  سلام ما صورت جلسه ثبت تغییرات را ثبت کرده ایم و آن را ارسال کرده ایم، اما باز هم نیاز به ثبت تغییرات شرکت داریم. اگر صورت جلسه قبلی تایید شده باشد آیا می توانیم دوباره درخواست جدید بدهیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   برای ارسال صورتجلسه جدید به اداره ثبت شرکتها لازمش این موضوع هست که شرکت مورد نظر پرونده باز در اداره ثبت نداشته باشه.
   یعنی باید در اولین مرحله تغییرات قبلیتون،آگهی شده باشه و حق الثبت تغییرات پرداخت شده باشه و حتماً روزنامه رسمی کار قبلیتون پرداخت شده باشه.

 3. admin-avatar
  عبدالله لاری
  13 اردیبهشت 1401

  سلام،یک سوال داشتم!
  برای تغییر سمت یکی از اعضای هیئت مدیره کدام نوع صورتجلسه ای را باید تنظیم کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   عموماً تغییرات در شرکتهای با مسئولیت محدود یا شرکتهای سهامی خاص متفاوت هستن.به عنوان مثال یا تغییر در مفاد کلی اساسنامه یا نقل و انتقال سهام یا سهم الشریکه یا انتخاب مدیران و حق امضا و … که هر کدوم از این تصمیمات در صورتجلسه خاص خودش انجام میشه و برای تنظیم صورتجلسات و ترتیب اونها و دستور جلسه باید کاملاً در اینکار تخصص داشت چون کوچکترین ایراد در تنظیم صورتجلسه باعث عودت کار از سمت مرجع ثبت شرکتها میشه.
   برای این دستورجلسه ای که شما پرسیدید نوع صورتجلسه ای که باید تنظیم بشه صورتجلسه مجمع عمومی عادی و یا اتخاذ تصمیم در جلسه هیئت مدیره هست که هرکدام نیاز به فرمت مخصوص به خودش رو داره.