ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت چیست ؟ در زمانی که شما برای ثبت شرکت تجاری اقدام می کنید، این شرکت با توجه به نوع آن دارای یک اسم ، آدرس مستقل ، نام شرکا ، میزان سهام ، هیئت مدیره ، حق امضاء و … می باشد که همگی این مشخصات درون سامانه اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و همچنین در اساسنامه شرکت شما نیز ذکر شده است .

حال شما گاها به دلایل مختلف چه اجباری و چه اختیاری نیاز دارید که این مشخصات مربوط به شرکت را تغییر دهید . این فرایند با ثبت صورتجلسه تغییرات و تنظیم کامل آن امکان پذیر می باشد ، هر فرایند تغییری شامل یک صورتجلسه می باشد . به عنوان مثال شما برای تغییر نام شرکت به یک صورتجلسه و برای تغییر سهام و یا ورود و خروج شرکاء به یک صورتجلسه دیگر نیاز دارید  .

روند ثبت تغییرات شرکت بدین صورت می باشد که حتما این فرایند تغییر باید درون هیئت مدیره تصمیم گیری شود و سپس برای تنظیم صورتجلسات مشخص شده ، مجمع عمومی عادی و همچنین مجمع عمومی فوق العاده با توجه به نوع تغییر ، تشکیل و با رای اکثریت این تغییرات مشخص و ثبت می گردد . اما این تازه شروع کار می باشد و شما بعد از تصمیم گیری و تنظیم صورتجلسات حتما باید آن را درون سامانه اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید تا قانون شود که خود این موضوع نیاز به پروسه تنظیم صورتجلسات توسط یک کارشناس حرفه ای در زمینه ثبت دارد که برای این مورد می توانید از کارشناسان ثبت فرهنگ مشاوره بگیرید . در آخر نیز باید در روزنامه رسمی کشور ، آگهی تغییرات شما به ثبت برد.

موسسه ثبت فرهنگ به واسطه بهره مندی از متخصصین این حوزه راهنمایی کاملی برای تغییرات شرکت به شما ارائه می دهد.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت تغییرات شرکت

برای دیدن آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت کلیک کنید.

مراحل ثبت تغییرات شرکت

برای انجام هر گونه تغییرات شما ابتدا باید به طور کامل با مراحل ثبت تغییرات شرکت آشنا شوید. به طور کلی برای ثبت تغییرات شرکت باید مراحل زیر را طی نمایید.

مرحله اول : در ابتدا با تنظیم صورتجلسه ای باید تمام شرکا همه صفحات آن را امضا نمایند. در این مرحله شما با تکمیل اطلاعات شرکت و وارد نمودن شناسه ملی شرکت خود و با حضور شرکا مدارک لازم را جمع آوری می کنید. در صورتی که شناسه ملی ندارید می توانید با وارد نمودن شماره ثبت و انتخاب نوع شرکت صورتجلسه را تنظیم کنید.

مرحله دوم : در این مرحله با درج اطلاعات جلسه تمام گزینه های مطرح شده در جلسه را ثبت کنید. دقت کنید که باید اطلاعات به صورت کامل با مشخص نمودن تاریخ برگزاری جلسه، ساعت شروع و پایان و افراد حاضر در جلسه ثبت شوند.

 

مرحله سوم : در این مرحله با مراجعه به آدرس irsherkat.ssaa.ir به عنوان پایگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها تمام اطلاعات و مدارک خواسته شده را در سایت بارگذاری کنید.

مرحله چهارم : در این گام می توانید با ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ ها از طریق پست اقدام کنید.

مرحله پنجم : هزینه های قانونی برای دریافت آگهی تغییرات را با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها پرداخت کرده و در انتها با پرداخت هزینه های روزنامه رسمی منتظر ثبت آگهی خود باشید.

نحوه ثبت تغییرات شرکت

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره شد اولین مرحله برای ثبت تغییرات شرکت، حضور اعضا و تصمیم گیری تمامی افراد در مورد دستور جلسه تغییرات مورد نظر میباشد. در این باره پس از تصمیم گیری نهایی توسط اعضا یا همان تشکیل مجمع مورد نیاز در ساعت مقرر میبایست صورتجلسه مورد نظر تنظیم گردیده و دستور جلسه قابل اجرا با رعایت تمامی قوانین تنظیم گردد و پس از مطالعه توسط اعضا شرکت به امضای کلیه اعضای شرکت برسد و این موضوع زمانی در اداره ثبت شرکتها اعتبار دارد که صورتجلسه مورد نظر توسط تمامی اعضا شرکت به امضا رسیده باشد در غیر این صورت میبایست طبق قانون، در صورتی که شرایط لازم به نسبت تبدیل نوع شرکت (شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص) جاری باشد با دعوت از قایبین جلسه یا به اصطلاح چاپ آگهی دعوت از تمامی اعضا شرکت در روزنامه کثیرالانتشار، تغییرات لازم را در دست اقدام قرار دهید.

نحوه ثبت تغییرات شرکت

تنظیم آگهی دعوت برای ثبت تغییرات شرکت

بطور کلی تعریف آگهی دعوت همانطور که از اسم آن مشخص است به فرایند یا مجموعه کارهایی گفته میشود که طی آن از تمامی اعضا شرکت مورد نظر با درج در روزنامه کثیر الانتشار شرکت که در اساسنامه به آن اشاره شده دعوت به حضور در جلسه مورد نظر بابت تصمیم گیری های جاری شرکت میشود که تنظیم آگهی دعوت شامل مراحل و تشریفات خاصی به نسبت نوع شرکت میباشد که در شرکت های تجاری مانند شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص این قوانین با یکدیگر متفاوت بوده و میبایست توسط یک مجموعه ثبتی معتبر مانند مجموعه ثبت فرهنگ رسیدگی و اجرا گردد که در این صورت روند ثبتی شما به سرعت و به درستی توسط کارشناسان ما انجام میگردد. زیرا ثبت خوب فرهنگ است.

نکته دیگری که در این مورد باید به آن اشاره کرد این موضوع است که؛ قوانین لازم برای قانونی شذدن آگهی دعوت در هرکدام از مجامع (مجمع عمومی عادی – مجمع عمومی فوق العاده) متغیر است و باید با علم کامل و اطلاعات کافی از قوانین جاری، این موضوع به سر انجام برسد.

درصورتی که تمامی اصول و قوانین برای انتشار آگهی دعوت فراهم باشد طبق اساسنامه شرکت مورد نظر، پس از گذشت 10 الی 12 روز کاری از تاریخ انتشار آگهی دعوت در روزنامه کثیرالانتشار، مجمع مورد نظر میتواند بابت تصمیم گیری درباره تغییرات شرکت تشکیل شود.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت تغییرات شرکت

مدارک لازم جهت ثبت تغییرات شرکت

برای ثبت تغییرات شرکت خود باید مدارک زیر را تهیه کنید :

  • کپی شناسنامه و کارت ملی از اعضای جدید بازرسی و سهامداران ( کپی باید برابر با اصل باشد)
  • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه از اعضای قدیم و جدید
  • ثبت تعداد سهام شرکت اعضای قدیم و جدید
  • درج اسامی اشخاصی که حق امضا دارند

 

 ثبت تغییرات شرکت

 

 • ثبت آدرس و کد پستی شرکت
 • ثبت سمت اعضای جدید و قدیم
 • کپی آخرین آگهی تغییرات
 • ثبت مبلغ سرمایه و ارزش ریالی

دقت داشته باشید که برای ثبت تغییرات شرکت شما باید با تمامی اعضا ابتدا به توافق رسیده و سپس اقدام به ثبت تغییرات نمایید.

در حالت کلی این شرایط را باید مد نظر قرار دهید:

 • در زمان تشکیل جلسه و با توجه به نوع تغییرات باید به تنظیم صورتجلسه ثبت تغییرات شرکت بپردازید. این تغییرات می ‌تواند به صورت مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده یا تغییر اعضا هیئت مدیره باشند.
 • ضمن دریافت تمامی مدارک شناسایی اعضا و سهامداران شرکت و مطالعه اساسنامه شرکت اقدام به برگزاری جلسه خواهید کرد.
 • در آخرین مرحله شما با ارائه آگهی در روزنامه رسمی باید اطلاعات تاسیس و آخرین تغییرات شرکت را ثبت کنید.

چنانچه پس از ثبت شرکت شما به دلایل مختلفی قصد ایجاد تغییرات را داشتید باید با مراجعه به سازمان اداره امور ثبت شرکت ها مسئولین مربوطه را در جریان این تغییرات قرار دهید. ثبت تغییرات با دلایل متفاوتی می تواند همراه باشد.

به طور کلی تغییرات شرکت میتواند با عنوان های مختلفی مثل تغییر آدرس شرکت، نقل و انتقال سهام یا واگذاری سهم الشریکه، ورود و خروج اعضا از شرکت، افزایش سرمایه و کاهش سرمایه، تعیین سمت اعضا و … باشد که هرکدام در مجمع مورد نیاز قابل اجرا بوده که در ادامه به اختیارات مجامع در شرکت ها به اختصار اشاره می کنیم:

اختیارات مجامع در شرکت ها

مجمع عمومی فوق العاده

 • تغییر در مفاد اساسنامه
 • نقل و انتقال سهام

تغییر در مفاد اساسنامه شامل افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، تغییر آدرس شرکت، تغییر موضوع فعالیت شرکت، تغییر نام شرکت و از این قبیل تغییرات میباشد که طبق قانون در اختیارات مجمع عمومی فوق العاده میباشد.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

 • انتخاب مدیران
 • انتخاب بازرسین
 • تصویب ترازنامه مالی و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام
 • تعیین سمت
 • تعیین حق امضا
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشار

عموما این مجمع پس از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده انجام می شود یعنی به طور مثال در مجمع عمومی فوق العاده افراد در شرکت مشخص میشوند و در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده افراد تعیین سمت میشوند.

خانوم یعقوبی مشاور ثبت تغییرات شرکت

جلسه هیئت مدیره

نکته: در شرکت هایی که طبق اساسنامه آنها نقل و انتقال را در حدود اختیارات هیئت مدیره ذکر کرده باشد این تغییرات در جلسه هیئت مدیره قابل انجام است.

5/5 - (11 امتیاز)
3974

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  محمدعلی رضایی
  29 شهریور 1401

  سلام، من در تغییرات سال گذشته شرکتمان عیئت مدیره را عوض کردیم، آیا با یک ثبت تغییرات دیگر میتوان اعضا هیئت مدیره را به حالت قبل برگردانیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله میتوانید با تصمیم گیری جدید و تنظیم صورتجلسات مربوطه و امضای افرادی که میخواهند از شرکت خارج شوند و همچنین افراد جدید،این پرونده را به اداره وبت شرکتها ارسال و پیگیری و نهایی نمایید.
   و اینکه در نهایت،پرداخت مبلغ روزنامه رسمی و درج تغییرات اتفاق افتاده در روزنامه رسمی و در صورت نیاز روزنامه کثیرالانتشار،ضرورت دارد.

 2. admin-avatar
  روزبه میثاقیان
  28 شهریور 1401

  سلام، آیا برای ثبت تغییرات شرکت حتما باید تمامی اعضا وجود داشته باشند؟ تعدادی از اعضا شرکت ما خارج از کشور هستند، چگونه میتوانیم تغییرات مد نظرام را اعمال کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مهر 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که تغییراتی که میخواهید اعمال نمایید چیزی به غیر از خروج افراد غایب و جابجایی سهام یا سهم الشریکه این افراد باشد،در شرایطی که شرایط لازم برای رعایت شدن حد نصاب آگهی دعوت را دارا باشید،میتوانید از طریق انتشار آگهی دعوت در روزنامه کثیرالانتشار شرکت و دعوت از تمامی افراد و تنظیم صورتجلسات پس از مدت قانونیِ آگهی دعوت اقدام به ثبت تغییرات شرکت خود نمایید.
   نکته ای که در این مورد مهم است،اطلاعات کافی از میزان سهام و سهامداران و شرکای لازم برای حد نصاب آگهی دعوت میباشد.

 3. admin-avatar
  محمد عقیلی
  25 شهریور 1401

  آیا با وکالتنامه دیگر اعضا شرکت هم میتوان بدون حضورشان و همچنین بدون مشکل ثبت تغییرات شرکت را انجام داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 شهریور 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که در وکالتنامهتنظیم شده توسط دفترخانه،تمامی موارد لازم به درستی ذکر شده باشد و به حضور در انواع مجامع و جلسات هیئت مدیره و امضای صورتجلسات اشاره شده باشد،وکیل شخص میتواند وکالتاً از سمت موکل خود،صورتجلسات مربوطه را امضا نماید.این موضوع در صورتی است که یک نسخه از وکالتنامه همراه با صورتجلسات به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد.

 4. admin-avatar
  بهرام علی محمدی
  18 شهریور 1401

  سلام، آیا خدمات ثبت تغییرات شرکت در یزد هم انجام می دهید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 شهریور 1401

   سلام و درود.
   بله،یکی از افتخارات مجموعه ثبتی فرهنگ ارائه خدمات ثبتی در تمامی استانهای ایران از جمله شهر یزد میباشد.

 5. admin-avatar
  مراد مرتضوی
  01 شهریور 1401

  آیا برای افزایش سرمایه شرکت حتما باید ثبت تغییرات شرکت انجام دهیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 شهریور 1401

   سلام و درود.
   یکی از مواردی که از طریق آگهی تغییرات میتوان اقدام به ثبت نمود،افزایش سرمایه در شرکت موردنظر میباشد و در رابطه با این موضوع میبایست مجمع موردنظر تشکیل شده و صورتجلسه مورد نظر با دستور جلسه افزایش سرمایه تنظیم و امضا و در نهایت ثبت سامانه ای و پست و آگهی و روزنامه رسمی شود.
   این موضوع لازم به ذکر است که روند افزایش سرمایه در شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص کمی متفاوت است و در رابطه با این موضوع میتوان افزایش سرمایه را از سه طریق که شامل افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده،افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی اعضای شرکت و یا افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی با نامه کارشناس رسمی دادگستری به نتیجه رساند.

 6. admin-avatar
  رضا اسلامی پناه
  25 تیر 1401

  سلام، هزینه تغییرات شرکت (برای افزایش سرمایه اولیه شرکت) چقدر است و به چه مدت زمان نیاز دارد تا به طور کامل ثبت تغییرات شرکت انجام شود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   هزینه افزایش سرمایه شرکت با توجه به مبلغ افزایش سرمایه و نحوه افزایش سرمایه از روشهای مختلف،متفاوت است و مدت زمان روند افزایش سرمایه شرکت از زمان تحویل صورتجلسات برای شرکتهای با مسئولیت محدود تقریباً ۴ روز کاری و برای شرکتهای سهامی خاص حدود ۶ روز کاری میباشد.

 7. admin-avatar
  بردیا پور مخبر
  20 تیر 1401

  سلام، چند سال پیش من به عنوان بازرس در شرکت یکی از اقوام منصوب شدم، چون از روی تعارف با ایشان این پیشنهاد ر قبول کردم، الان قصد خروج از شرکت را دارم، چطور میتونم خودم را از اسامی اعضا شرکت خارج کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 تیر 1401

   سلام و درود.
   طی یک صورتجلسه خروج شما و معرفی یک بازرس جدید بعنوان جایگزین شما میتوانید براحتی از شرکت خارج شوید.

 8. admin-avatar
  سیروس سماواتی
  29 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید، من سالهاست که در حال فعالیت قانونی هستم، اما به دلیل مشکلات اقتصادی دیگر توان ادامه دادن را ندارم، آیا برای انحلال شرکت نیاز به آگهی تغییرات دارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   شما برای هر نوع تصمیم و تغییراتی که بخواهید برای شرکت اعمال کنید به ثبت یک آگهی تغییرات در اداره ثبت شرکتهای استان مربوطه و درج در روزنامه رسمی نیاز دارید ولی هر کدام از این تغییرات باید در چهارچوب و اصول خودش رعایت بشه که انحلال شرکت هم از این قاعده مستثنا نیست.
   در نظر داشته باشید برای تنظیم یک صورتجلسه با دستورجلسه انحلال شرکت،علاوه بر موضوعات دیگر نیاز به معرفی یک مدیر تصفیه و اعلام یک محل تصفیه میباشد و پس از آگهی شدن موضوع تغییراتتون در اداره ثبت شرکتها و پرداخت روزنامه رسمی میبایست اقدام به ختم تصفیه برای شرکت نمایید که موضوعی بسیار تخصصی و زمانبر هست.

 9. admin-avatar
  علی رضا احترامی
  27 اردیبهشت 1401

  سلام ما صورت جلسه ثبت تغییرات را ثبت کرده ایم و آن را ارسال کرده ایم، اما باز هم نیاز به ثبت تغییرات شرکت داریم. اگر صورت جلسه قبلی تایید شده باشد آیا می توانیم دوباره درخواست جدید بدهیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   27 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   برای ارسال صورتجلسه جدید به اداره ثبت شرکتها لازمش این موضوع هست که شرکت مورد نظر پرونده باز در اداره ثبت نداشته باشه.
   یعنی باید در اولین مرحله تغییرات قبلیتون،آگهی شده باشه و حق الثبت تغییرات پرداخت شده باشه و حتماً روزنامه رسمی کار قبلیتون پرداخت شده باشه.

 10. admin-avatar
  عبدالله لاری
  13 اردیبهشت 1401

  سلام،یک سوال داشتم!
  برای تغییر سمت یکی از اعضای هیئت مدیره کدام نوع صورتجلسه ای را باید تنظیم کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   عموماً تغییرات در شرکتهای با مسئولیت محدود یا شرکتهای سهامی خاص متفاوت هستن.به عنوان مثال یا تغییر در مفاد کلی اساسنامه یا نقل و انتقال سهام یا سهم الشریکه یا انتخاب مدیران و حق امضا و … که هر کدوم از این تصمیمات در صورتجلسه خاص خودش انجام میشه و برای تنظیم صورتجلسات و ترتیب اونها و دستور جلسه باید کاملاً در اینکار تخصص داشت چون کوچکترین ایراد در تنظیم صورتجلسه باعث عودت کار از سمت مرجع ثبت شرکتها میشه.
   برای این دستورجلسه ای که شما پرسیدید نوع صورتجلسه ای که باید تنظیم بشه صورتجلسه مجمع عمومی عادی و یا اتخاذ تصمیم در جلسه هیئت مدیره هست که هرکدام نیاز به فرمت مخصوص به خودش رو داره.

دریافت دفاتر پلمپ سال 1402


This will close in 0 seconds