ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی : زمانی که قصد خرید از فروشگاهی را دارید و یا در حوزه‌های صنعتی و هنری قصد خرید داشته باشید، در مرحله ی اول چه چیز شما را جذب می کند؟ قطعاً قبل از استفاده از هر محصول شکل ظاهری و بسته‌بندی آن برایتان جذاب خواهد بود.

خانوم شهبازی مشاور ثبت طرح صنعتی

با توجه به رقابت بسیار زیاد در تمام حوزه های کسب‌وکار، رقابتی نیز بین ایده ها و طرح های نوع آورانه ی گروه ها به وجود می آید. در این حالت حفظ و حراست از دارایی های فکری و معنوی اهمیت بسیاری پیدا می کند که بی توجهی به آن موجب ضرر و زیان بسیاری خواهد شد.

اولین عامل در جذابیت و تقاضای محصولات، طرح جذاب و چشمگیر آن است. محصولات جدید هیچ پیش زمینه ای در ذهن مشتریان ندارند و آنچه باعث انتخاب آن ها خواهد شد، طراحی و نقش و نگار آن هاست. با توجه به موارد گفته شده و اهمیت بالای معرفی محصولات در نگاه اول توسط طراحی آنان، شرکت هایی تحت عنوان طراحی تخصصی برای ارائه ی طرح های صنعتی ایجاد شدند.

زمانی که محصولی با تلاش های فراوان وارد بازار شده و مورد توجه و استقبال مشتریان قرار می گیرد بسیاری از رقبا سعی در تولید محصولاتی مشابه آن را دارند. این تشابه محصولات در مرحله ی اول در بسته بندی شامل رنگ بندی، اشکال و اندازه ی محصولات است.

ثبت طرح صنعتی

در این مواقع در زمانی کوتاه محصولاتی که شباهت بسیاری با محصول شما دارد وارد بازار شده و در سود شما شریک خواهند شد. بهترین روش برای مقابله با این افراد سودجو، ثبت طرح صنعتی مخصوص شماست. همچنین با ثبت طرح صنعتی خود، از قوانین و حمایت های قانونی دولت بهره‌مند خواهید شد.

یکی از خدمات مؤسسه های ثبت، مشاوره و انجام تمام مراحل ثبت طرح صنعتی است. در ثبت طرح صنعتی شکل جدید از محصول که پیش‌تر وجود داشته به نام شما و یا شرکت شما ثبت می شود و یا طرح و ایده ای نو تحت عنوان محصولی جدید ثبت و روانه ی بازار خواهد شد.

اگر تمایل دارید علائم تجاری و طرح های صنعتی خود را محفوظ نگه دارید موسسه ثبت فرهنگ بهترین همراه شما در این راه خواهد بود که به راستی ثبت خوب فرهنگ است.

طرح صنعتی چیست؟

بر اساس قانون مصوب در سال 1386، طرح صنعتی یعنی:

“هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط‌، رنگ ها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.”

به بیان ساده تر، ثبت طرح صنعتی به معنای فرآیند ثبت شکل و ظاهر کالا یا بسته‌بندی آن است که توسط طراح به تصویر کشیده شده است. به علاوه شما می توانید در ویژگی های ظاهری یک کالا تغییراتی ایجاد کنید که شامل شکل و نوع طراحی و یا نقش‌ و نگار آن باشد و آن را نیز ثبت نمایید.

طرح صنعتی چیست؟

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که:

 • نو آور و جدید باشد.

این نو آوری باید در جنبه ی ظاهری محصول وجود داشته باشد و در عین حال کاربرد علمی نیز داشته باشد.

 • طرح یا محصول جنبه ی کاربردی داشته باشد.

اگر طرح پیشنهادی غیر قابل استفاده باشد نمی توان به عنوان طرح صنعتی ثبت شود.

همان طور که می دانید یکی از دغدغه های بزرگ طراحان صنعتی، کپی برداری از طرح های آنان توسط رقباست. طراحی یک محصول می تواند باعث توجه بیشتر مشتریان و همچنین کسب سود قابل توجهی شود. چنین طراحی موفق و مهمی به زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد بنابراین به محافظت احتیاج دارد.

از این رو دولت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده ی دیگر افراد، قوانین مشخصی وضع کرده اند. برای بهره برداری از این قوانین اولین قدم ثبت طرح صنعتی است تا بتوانید از مزایای دعاوی ثبت برند و طرح صنعتی استفاده کنید.

تفاوت ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع

ماهیت کلی ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی با یکدیگر متفاوت است. اختراع به معنای خلق وسیله ای جدید در حوزه ی صنعتی است که تا به حال وجود نداشته است؛ در حالیکه طرح صنعتی به معنای ایجاد اشکال ابتکاری است که می تواند در حوزه های مختلف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد داشته باشد.

گاهی برای تسهیل در عملکرد یک محصول در آن تغییراتی ایجاد می شود و چون این تغییرات در راستای تغییر طرح صنعتی به وجود نمی آیند، می تواند نوعی ثبت اختراع باشد.

به‌عنوان‌ مثال، طراحی یک خودرو می تواند منحصر به‌ فرد و معرف طرح صنعتی آن شرکت باشد. اگر به منظور افزایش سرعت و یا شتاب در طراحی آن تغییراتی ایجاد شود، این تغییرات در راستای تسهیل عملکردی آن بوده و در حوزه ی ثبت اختراع است. اما اگر این تغییرات تنها در حوزه ی زیبایی شناختی خودرو باشد، در رابطه با طرح صنعتی است.

تفاوت ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع

در کل این موضوع را میتوان به این صورت بیان کرد که طرح صنعتی به شکل و ظاهر محصول مرتبط است و اگر تغییرات اعمال شده در ظاهر محصول باشد باید به فکر ثبت طرح صنعتی باشید در مقایسه با آن اگر عملکرد محصول با توجه به نو آوری شما تغییر کرده باشد و در این راستا مکانیزم متفاوتی ایجاد کرده باشید باید از طریق ثبت اختراع اقدام به انحصاری نمودن محصول مورد نظر نمایید.

نفاوت دیگری که میتوان به آن اشاره کرد این موضوع است که طرح صنعتی دارای اعتبار 5 ساله برای مالک آن طرح میباشد ولی در مورد اختراع مدت زمان اعتبار به 20 سال افزایش پیدا میکند و تا این مدت زمان مالک اختراع شما هستید.

مزایای ثبت طرح صنعتی

 • جلوگیری از تقلب و کپی برداری توسط افراد سودجو
 • بالابردن ارزش طرح و مالک طرح صنعتی
 • اهدای حق انحصاری طرح صنعتی به مالک آن جهت بهره مند شدن از تمامی حقوق و مزایای ثبت
 • برخورداری از امتیازات قانونی ثبت طرح صنعتی
 • ثبت طرح صنعتی، باعث بازار رقابتی می شود
 • جلوگیری از ورود یا تولیدات محصولات تقلبی همانند طرح صنعتی ثبت شده
 • افزایش اعتبار شرکت و فروش محصولات
 • معروفیت محصول و افزایش قیمت آن

مزایای ثبت طرح صنعتی

مراحل ثبت طرح صنعتی

 1. ثبت نام و تکمیل فرم اظهارنامه در سایت اداره ثبت طرح های صنعتی
 2. تشکیل پرونده در اداره ثبت طرح های صنعتی
 3. بررسی اظهارنامه توسط کارشناس مربوطه
 4. اعلام تأیید یا رد اظهارنامه
 5. اخذ شماره ثبت طرح صنعتی
 6. پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی
 7. اخذ گواهی طرح صنعتی

مراحل ثبت طرح صنعتی

مرجع ثبت طرح صنعتی مانند ثبت برند و علامت تجاری و ثبت اختراع همان اداره مالکیت معنوی می باشد که قوانین در این اداره بابت ثبت هر کدام از موارد ذکر شده کمی متفاوت است.

شما بابت طرح صنعتی میبایست همراه با اظهارنامه ای که به اداره مالکیت معنوی می فرستید یک توصیف از طرح صنعتی خود ارسال نمایید که این توصیف بسیار نقش مهمی در ثبت شدن یا عدم ثبت طرح صنعتی مورد درخواست را در پی دارد.

و اگر در ارائه و توصیف طرح صنعتی تبهر نداشته باشید مطمعنا ثبت طرح صنعتی شما با اخطار مواجه می شود که میتوان گفت این کلیدی ترین قسمت روند ثبتی شما می باشد. به همین دلیل است که در روند ثبت طرح صنعتی وجود یک وکیل خبره بسیار نقش پررنگی خواهد داشت.

بعد از تاییدیه کارشناسان مربوطه و صدور آگهی مبنی بر قابلیت ثبت شدن طرح مورد درخواست، می بایست یک نوبت روزنامه در خواست و پرداخت شود و پس از سپری شدن مدت قانونی این روند میتوانید حق الثبت پرونده را پرداخت کرده و در نهایت گواهی یا سند طرح صنعتی را دریافت نمایید.

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی همانطور که در سند طرح صنعتی هم ذکر می شود طبق قوانین اداره مالکیت معنوی، برابر با 5 سال می باشد که شما در طی این مدت حق استفاده انحصاری از طرح و ایده خود را دارید و میبایست قبل از اتمام کامل این دوره، اقدام به تمدید طرح صنعتی نمایید.

در غیر این صورت شخص یا شرکتی دیگر میتواند طرح صنعتی قبلی شما را به نام خود به ثبت رساند، بدین معنی که دیگر شما صاحب آن طرح صنعتی نخواهید بود و تمامی سود حاصل از آن به دیگران خواهد رسید.

نکته آخر درباره ثبت طرح صنعتی

یکی از بزرگ ترین اشتباهات کسب و کارها و یا شرکت ها، مقاومت برای ثبت طرح صنعتی آنان است. اگر در ثبت کردن طرح صنعتی خود مبادرت ورزید دیر یا زود باید شاهد کالاهای مشابه در بازار باشید. این کار قطعاً از اعتبار و شهرت ظاهری محصول شما می کاهد و مطمئناً در حوزه ی فروش و اعتماد مشتری به مشکل برمی‌خورید.

خانوم شهبازی مشاور ثبت طرح صنعتی

با توجه به دلایل ذکر شده در خلال این مقاله، بهترین و امن ترین کار، ثبت کردن طرح صنعتی شماست تا همچنان منحصر به‌ فرد در بازار باقی بمانید. شرکت ثبت فرهنگ در این راه کنار شماست. شما می توانید با ارائه ی مدارک مورد نظر به شرکت اقدام به ثبت طرح صنعتی خود کنید تا به برندی معتبر در حوزه ی فعالیت خود تبدیل شوید.

4.5/5 - (11 امتیاز)
2777

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  مونا رویینتن
  03 اردیبهشت 1402

  مطلب بسیار مفیدی بود

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون.

 2. admin-avatar
  قمری
  24 آذر 1401

  عالی، نکته هایی بود که من را آگاه تر کرد چند طرحم را صنعتی کنم با اینکه اختراع هم داشتم ولی این نکته مهم بود ممنون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آذر 1401

   سلام و درود.

   باعث افتخار مجموعه ثبت فرهنگ هست که بتواند در امور ثبتی شما از جمله ثبت طرح صنعتی همراهتون باشد.

 3. admin-avatar
  مصطفی انبری
  13 مرداد 1401

  سلام، آیا برای ثبت طرح صنعتی حتما میبایست از قبل شرکت ثبت شده داشته باشیم؟ یا میتوانیم یک طرح را برای شخص حقیقی ثبت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 مرداد 1401

   سلام‌ و درود.
   ثبت طرح صنعتی مانند ثبت برند و‌ثبت لوگو و ثبت اختراع در دو قالب شخص حقیقی و شخص حقوقی قابلیت ثبت دارد که تفاوت آنها در این دو مورد به مدارک شرکت و شخص برمیگرده.

 4. admin-avatar
  سامان خدامی
  19 خرداد 1401

  سلام، روند ثبت طرح صنعتی توسط وکلای ثبت شرکت فرهنگ به چه مقدار زمان نیاز است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 خرداد 1401

   سلام و درود.
   باتوجه به تکمیل مدارک و توصیفات لازم تقریباً ۲۰ روز کاری و در نهایت یک دوره روزنامه و حق الثبت که حدوداً ۳۰ روز زمان میبرد

 5. admin-avatar
  احمد منجمی
  14 خرداد 1401

  سلام، ثبت طرح صنعتی از طرف وکلای شما به چه مقدار زمان نیاز دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1401

   سلام و درود.
   مدت زمان لازم برای ثبت طرح صنعتی با توجه به چهار دوره کارشناسی متغیر است ولی بصورت میانگین برای ثبت اظهار و گذراندن چهار دوره کارشناسی و اخذ آگهی ثبتی میبایست 20 الی 30 روز کاری در نظر داشته باشید و برای درج در روزنامه و مدت زمان مورد نیاز برای اعتراض و حق الثبت و درنهایت اخذ تصدیق میبایست حدود 30 روز زمان در نظر داشته باشید.

 6. admin-avatar
  اسحاق صادقی
  24 اردیبهشت 1401

  سلام، آیا برای ثبت طرح صنعتی حتما باید با وکیل پیگیر کارها شد؟ یا اینکه خودم هم شخصا می توانم مراحل را پیش ببرم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت طرح صنعتی همانند مابقی امور ثبتی،خود شخص میتونه پیگیری و اقدام به ثبت کنه ولی موضوعی که مطرح هست در گذاشتن وکیل روی هر پرونده ای،بحث سرعت عمل و آشنایی کامل بودن با موضوع مورد درخواست و به درستی انجام دادن موضوع هست که مسلماً خود شخص به اندازه کافی در این موضوعات اطلاعات و تبهر نداره.

 7. admin-avatar
  جواد خداکرم
  17 اردیبهشت 1401

  سلام، بعد از اوج گرفتن قیمت ارز و سقوط ریال، همچنین با ممنوع شدن واردات کالاهای غیر ضروری عملا واردات خیلی از کالاها که مشابه داخلی دارند ممنوع شد، در حال حاضر من تنها تولید کننده یکی از این محصولات در داخل کشور هستم؛ آیا می توان کالایی که تولید می کنم را انحصارا برای خودم ثبت کنم تا کس دیگر حق تولید و عرضه آن را در بازار نداشته باشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   17 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   وقتی که اسم از ثبت محصول آورده میشه،این سوال پیش میاد که محصولی که تولید میکنید رو به چه صورت میخواهید ثبت کنید؟!
   یک زمان هست که برای شما شکل محصول تولیدیتون اهمیت خاصی نداره به این علت که فکر میکنید نمونه این محصول در بازار به وفور وجود داره که در این حالت به فکر ثبت یک نام مشخص یا برند برای محصولتون میکنید و میتونید با توجه به مدارک مرتبط اقدام به این کار کنید،ولی موقعی هست که شما خود محصولتون رو میخواهید ثبت کنید یعنی شکل ظاهری محصولی که تولید میکنید رو به ثبت برسونید که در این حالت شما میتونید به عنوان ثبت طرح صنعتی این کار رو انجام بدید.
   برای موضوع ثبت طرح صنعتی این موضوع خیلی مهم هستش که قبلاً طرح محصول شما توسط شخص دیگه ای به ثبت نرسیده باشه یا اینکه حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد طرح شما نسبت به طرح ثبت شده قبلی متفاوت باشه.
   با این کار،شما میتونید بعد از ثبت طرح صنعتی و تصدیق بنام خودتون مانع از تولید نمونه محصول شما توسط رقبا کنید و از طریق مراجع قانونی مانع از اینکار بشید.
   لازم به ذکر هستش که طرح صنعتی،مدّت اعتبار پنج ساله دارد و قبل از به پایان رسیدن مدت اعتبار طرحتون شما میتونید این زمان رو تمدید کنید.

 8. admin-avatar
  رضا
  10 اردیبهشت 1401

  سلام،
  آیا برای ثبت طرح صنعتی حتما باید شرکت ثبت کرده باشیم؟

  • admin-avatar
   ثبت فرهنگ
   10 اردیبهشت 1401

   سلا، خیر لزومی به ثبت شرکت وجود ندارد و می‌توانید طرح صنعتی خود را به صورت شخصی ثبت کنید