ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری : قبل از این که به مقوله ثبت برند بپردازیم، بهتر است شما را با ماهیت کلی یک برند آشنا کنیم. زمانی که یک مجموعه فعالیت قانونی خود را آغاز می­کند، پیش از این که سود مالی خود را در نظر داشته باشد به فکر کسب اعتبار است.

خانم عابد مشاور ثبت برند و علامت تجاری

راه ­های زیادی برای جلب اعتماد مشتریان و کسب اعتبار در بازار رقابتی فعلی وجود دارد. برویم سراغ توضیح این که اصلا چگونه برند سازی می­شود و اصلا چرا باید آن را ثبت کرد؟

برای برند سازی نیاز به عبور از یک سری فیلترهای مشخص دارید. اول از همه باید کسب و کار شما به رسمیت شناخته شود. در نتیجه نیاز به اخذ مجوزهای قانونی دارید.

اگر پروژه شما گونه ای از نوآوری را معرفی کند، کارتان آسان­تر خواهد بود. شما در راهی که قدم گذاشتید اولین هستید و در حالت عادی هم ورودتان سروصدا خواهد کرد. البته به ابزارهای تبلیغاتی هم نیاز خواهید داشت.

نمی­شود که در سکوت مشغول به کار شوید و توقع داشته باشید که همگان شما را بشناسند. برند سازی با شهرت و خوش نامی شما همراه است.

برای ثبت برند و علامت تجاری مانع زیادی وجود ندارد. می­توانید از طریق یک ثبت شرکت تجاری واسطه این کار انجام دهید.

چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، استقرار در موقعیت حرفه ای و جلب اطمینان مخاطبان هدف است. در واقع ثبت شرکت تازه اولین گام شما برای ورود به عرصه رقابت است.

شما نام و آرم تجاری خود را به ثبت می­رسانید که در نوع خود منحصربفرد باشید. شخص دیگری نتواند ماهیت تعریف شده برای شما را تصاحب کند و از نام تجاری شما بدون اطلاع خودتان سوء استفاده کند.

در واقع می­گویید آن چه را من به عنوان ابزار معرف انتخاب کردم، برایم انحصاری کنید و این اجازه را ندهید که فرد حقیقی یا حقوقی دیگری جایگاه مرا تصاحب کنید. حالا چگونه این اتفاق می­ افتد؟

ثبت برند و علامت تجاری

اهمیت ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری مشابه این است که تعیین کنید فرد دیگری اجازه استفاده از نام تجاری و علامت سازمانی شما را نداشته باشد.

با این کار یک نام و نشان اختصاصی را برای خود خریداری می­کنید و می­توانید از این بابت اطمینان حاصل کنید که کسی از اعتبار شما استفاده نخواهد کرد و حق استفاده از دعاوی ثبت برند را خواهید داشت. اکنون می­توانید با خیال راحت در راستای اهدافی که دارید فعالیت کنید.

اهمیت ثبت برند و علامت تجاری

هدف ثبت برند و علامت تجاری

هر برند یا آرم تجاری می­تواند به واسطه پرداخت هزینه ثبت برند و علامت تجاری، به صورت موقت (اعتبار 10 ساله برای برند) در سیستم ثبت مرکزی تثبیت شود. پیامد این جریان را می­توانید حدس بزنید.

هر نوع خدمات یا کالایی را که عرضه می­کنید به صورت انحصاری به ثبت می­رسانید و این موضع در کسب اعتبار برای شما تاثیر گذار خواهد بود. مراجع قانونی هر گونه تخلف در این زمینه را پیگیری خواهند کرد.

اگر اقدام به انجام این کار نکنید چه خواهد شد؟ ممکن است فرد دیگری با همین نام وارد عرصه رقابت شود. از اعتبار شما استفاده کند و جای شما را در بازار بگیرد. حتی وقوع یک اتفاق ناخوشایند هم ممکن است.

تصور کنید این شرکت خدمات و تولیدات نامرغوب خود را در بازار عرضه کند. چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ هردوی شما شکست می­خورید و کسی که بیشترین ضرر را متحمل می­ شود شما هستید که به ناچار مجبور به انحلال شرکت می شوید.

هدف ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

برند یک نام یا علامتی اختصاری و ویژه است که هر شخص حقوقی یا حقیقی برای معرفی محصول و خدمات خود از آن استفاده می­کند. برند حکم شناسنامه کار شما را دارد. این همان چیزی است که شما را به مشتریان معرفی می­کند و خوش نامی شما باعث افزایش آمار مشتریان خواهد شد.

در واقع پس از ثبت شرکت و اخذ مجوزهای فعالیت که در ادامه به آن می پردازیم، دومین کاری که باید انجام دهید ثبت برند و علامت تجاری است. براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، در سراسر کشور هیچ فرد دیگری اجازه فعالیت قانونی با نام تجاری شما را نخواهد داشت.

در نتیجه می­توانید از دست فرصت طلبان در امان باشید و در راستای اهدافی که دارید حرکت کنید.

در مورد مجوزهای فعالیت که پیشتر نیز به آن اشاره شد میتوانید با توجه به نوع کسب و کار و فعالیتتان مجوزهای لازم را از ارگانهای بخصوصی مانند اتحادیه ها وزارت صنعت و معدن و غیره دریافت نمایید که هر کدام از این مجوزها باید از نهاد مخصوص به خود صادر شود.

مجوز هایی از این قبیل را میتوان در انواع جواز کسب، پروانه کسب، پروانه بهره برداری و غیره دسته بندی کرد.

این کار امکان کپی برداری را به صفر می­رساند. چرا به صفر؟ اگر یک برند تجاری بدون اخذ مجوزهای قانونی از نام و نشان شما استفاده کند، پس از مدتی توسط مراجع قضایی شناسایی خواهد شد. اصلا در دنیای امروز راهی برای فرار از قانون وجود ندارد.

این شخص حقیقی یا حقوقی برای کوچک­ترین اقدام تجاری و فعالیت در بازار کسب و کار، باید به سیستم­های دولتی مراجعه کند. یعنی همان جایی که اسناد ثبت برند و علامت تجاری شما موجود است و سریعا مانع فعالیت آن خواهند شد.

البته باید به دنبال اسامی و آرم­های یونیک باشید. چرا که در حال حاضر امکان تشابه بسیار زیاد است و خطر سوء استفاده تجاری رو به افزایش است.

معمولا تولید کنندگان به سمت ثبت برند دوم و ثبت برند سوم گرایش پیدا کرده ­اند. شما هم می­توانید با استفاده از مراحل ثبت برند حمایت قانونی حق کپی برداری را از میان بردارید.

زمانی که شخص یا شرکتی از برند تجاری ثبت شده شما برای نام گذاری محصولات یا خدمات خود استفاده کند، قوانین فرد مورد نظر را موظف و پرداخت جریمه خواهند کرد.

ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

نام ثبت برند و علامت تجاری

خیر. در ابتدا باید نوع فعالیت خود را مشخص کنید. در واقع باید مشخص شود در کدام یک از دسته­ های تعریف شده برای مشاغل قرار گرفته ­اید. سپس با ارائه نامی متعارف می­توانید برای ثبت برند و علامت تجاری اقدام کنید.

منظور این است که نام تجاری شما باید معرف شما باشد. در واقع استفاده از پسوندهایی همچون عدالت جویان و مواردی از این قبیل برای ثبت موسسه حقوقی مناسب است. مثلا نمی­توانید از نام گل­ها برای چنین موسسه ای استفاده کنید!

نام ثبت برند و علامت تجاری

نحوه ثبت برند و علامت تجاری

 • تکمیل مدارک مورد نیاز
 • ثبت اظهارنامه علامت تجاری
 • انتخاب نام برند و علامت تجاری
 • انتظار برای نتیجه بررسی کارشناسان
 • استعلام برند از قابلیت ثبت برند و علامت تجاری و یونیک بودن آن
 • اطمینان از عدم محدودیت نام و علامت تجاری و سازگاری با قوانین اسلامی و عمومی

نحوه ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری مشابه

ثبت برند و علامت تجاری مشابه ممنوع است. علامت تجاری معروف، مشابه یا مشهور به علامتی گفته می­شود که در ایران شناخته شده و مطرح باشد.

ثبت برند و علامت تجاری مشابه

ثبت برند و علامت تجاری مشابه و دایره شمول بنده ه ماده 32

قانونگذار در ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات، ثبت طرح صنعتی و علائم تجاری علاوه بر این­که از علامت تجاری معروف یا مشهور حمایت نموده است، از علامت خدماتی معروف یا مشهور و نام تجاری معروف یا مشهور نیز حمایت کرده است.

ثبت برند و علامت تجاری مشابه و دایره شمول بنده ه ماده 32

مدارک ثبت برند و علامت تجاری

مدارک ثبت برند و علامت تجاری اشخاص حقیقی

مدارک ثبت برند و علامت تجاری اشخاص حقیقی

مدارک ثبت برند و علامت تجاری اشخاص حقوقی

 • کپی شرکتنامه و پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی و آخرین تغییرات ( در صورت داشتن آگهی ثبت تغییرات شرکت)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که حق امضاء در شرکت دارند
 • دریافت کارت بازرگانی حقوقی ( در صورت لاتین بودن نام تجاری و لوگوی درخواستی )
 • ارائه شکل و نام تجاری
 • داشتن جواز کسب یا پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس از صنایع
 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت توسط فردی که حق امضاء در شرکت دارد.

مدارک ثبت برند و علامت تجاری اشخاص حقوقی

نکته مهم 1 : در ثبت برند و علامت تجاری مربوط به اشخاص حقیقی در هنگام ثبت نام و وارد کردن شماره تلفن همراه ، حتما باید شماره همراه در سیستم مخابرات به نام خود شخص باشد .

نکته مهم 2 : در ثبت برند و علامت تجاری مربوط به اشخاص حقوقی در هنگام ثبت نام و وارد کردن شماره تلفن همراه ، حتما شماره همراه در سیستم مخابرات به نام یکی از صاحبین امضا باشد .

نکته مهم 3 : طبق قوانین بروز اداره مالکیت معنوی یا همان مرجع ثبت برند و علامت تجاری ، در صورتی میتوان جواز تاسیس از صنایع را به عنوان مدرک به اداره مالکیت معنوی ارسال کرد که جواز صادر شده دارای حداقل 40 درصد پیشرفت فیزیکی باشد در غیر این صورت جواز تاسیس از صنایع برای ثبت برند یا لوگو شما هیچگونه اعتباری ندارد.

نکته مهم 4 : طبق قوانین بروز اداره مالکیت معنوی ، برای اشخاص حقیقی در مدت زمان یک ماه فقط میتوان یک اظهار ثبت برند و علامت تجاری به اداره مالکیت معنوی ارسال کرد و برای اشخاص حقوقی در همین مدت زمان مشابه یعنی مدت زمان یک ماه فقط میتوان 2 اظهار ثبت برند و لوگو به این اداره ارسال کرد.

نکته مهم 5 : طبق قوانین بروز اداره مالکیت معنوی با ارائه مدرک جواز تاسیس (دارای پیشرفت فیزیکی اشاره شده در نکته 3) یا جواز کسب توضیعی و پروانه کسب توضیعی تنها میتوان یک برند و علامت تجاری به نام شخص یا شرکت به ثبت رساند و اگر بخواهید علاوه بر آن اقدام به ثبت برند و علامت تجاری جدید بکنید (یعنی بیش از یک برند و لوگو داشته باشید) حتما میبایست شخص یا شرکت متقاضی دارای پروانه بهره برداری باشد که در این صورت محدودیتی در تعداد ثبت برند و علامت تجاری نخواهید داشت.

(در مواقعی طبق نظر کارشناس اداره مالکیت معنوی با ارائه جواز کسب یا پروانه کسب تولیدی میتوان تا سه برند و لوگو به نام شخص متقاضی به ثبت رساند)

نکته مهم 6 : طبق قوانین اداره مالکیت معنوی ، مدت اعتبار برند و علامت تجاری همانطور که در سند برند هم ذکر شده 10 سال میباشد و بعد از این مدت مقرر میبایست اقدام به تمدید آن نمایید ، در غیر از این صورت و پس از گذشت 6 ماه ، شخص یا شرکت دیگر میتواند اقدام به ثبت برند و علامت تجاری شما نماید و از اعتبارات چندین ساله شما بهره ببرد.

مدارک ثبت برند و علامت تجاری

آموزش ثبت برند و علامت تجاری

 • متقاضیان ثبت باید به سامانه IPM.SSAA.IR وارد شوند.
 • تمامی مکاتبات در رابطه با اظهارنامه از طریق همین سامانه امکان پذیر است.
 • روی گزینه ثبت کلیک کنید و فایل اسکن شده از مدارک مورد نیاز را آپلود کنید.
 • برای رفع نقص، پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال بادی به سایت مندرج مراجعه فرمایید.
 • این امکان وجود دارد بدون مراجعه حضوری به اداره ثبت، عنوان و علامت تجاری خود را ثبت کنید.

پس از به پایان رساندن مراحل ثبت نام در سامانه مندرج، کد رهگیری را روی شماره تلفن همراه خود دریافت خواهید کرد. در صورت تائید مدارک توسط کارشناس مربوطه در سازمان ثبت، دو نسخه قرارداد به آدرس ارائه شده توسط شما ارسال خواهد شد.

شما موظف هستید پس از امضای هر دو نسخه یکی از نسخ­ه ها را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکزی ارسال کنید. پس از دریافت مدارک، مراحل ثبت برند و علامت تجاری آغاز خواهد شد.

آموزش ثبت برند و علامت تجاری

مدت زمان ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری یکی از مراحل حیاتی برای موفقیت در عرصه تجارت است.

با ثبت برند و علامت تجاری، شما مالکیت قانونی بر روی نام، لوگو، علامت و نمادهای منحصر به فرد کسب و کار خود را به دست می‌آورید و از امتیازهای حقوقی و تجاری متعددی برخوردار می‌شوید.

یکی از عوامل مهم در فرآیند ثبت برند و علامت تجاری، مدت زمانی است که برای این روند نیاز است.

در ادامه، به بررسی مدت زمان مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری می‌پردازیم و فاکتورهایی را که بر طول این فرآیند تأثیر می‌گذارند، بررسی می‌کنیم.

 1. مراحل ثبت برند و علامت تجاری:

مراحل ثبت برند و علامت تجاری بسته به سیستم قانونی هر کشور ممکن است متفاوت باشد. با این حال، در بسیاری از کشورها، این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

 • جستجوی برند: در این مرحله، بررسی می‌شود که آیا برند یا علامت تجاری مورد نظر مشابه با دیگر برندها و علامت‌های تجاری ثبت شده است یا خیر.
 • تهیه اسناد و اطلاعات مورد نیاز: شما باید مدارک و اطلاعاتی مانند مدارک هویتی شخص حقیقی یا مدارک کامل شرکت و نماینده قانونی آن به همراه جواز مرتبط و امضا الکترونیکی و ..، به همراه توضیحات درباره برند یا علامت تجاری، نمونه‌های لوگو و طرح‌ها را تهیه کنید.
 • ثبت در اداره مربوطه: با ارائه مدارک و پرداخت هزینه‌ها، می‌توانید با توجه به روند بررسی اداره مالکیت، کارشناسی های مورد نظر را یکی پس از دیگری انجام دهید و برند و علامت تجاری خود را در اداره مربوطه ثبت کنید.
 1. فاکتورهای مؤثر بر مدت زمان ثبت برند و علامت تجاری:

مدت زمان مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. به برخی از این عوامل عبارتند از:

 • سیستم قانونی: سیستم قانونی هر کشور دارای قوانین و مقررات خاصی برای ثبت برند و علامت تجاری است. مدت زمان مورد نیاز برای ثبت ممکن است بر اساس این قوانین متغیر باشد. در برخی کشورها، فرآیند ثبت سریعتر و کارآمدتر است، در حالی که در دیگر کشورها ممکن است طولانی‌تر باشد.
 • جهانی شدن: با افزایش تجارت بین‌المللی و تأثیر اینترنت، بسیاری از کسب و کارها به دنبال ثبت برند و علامت تجاری خود در بیش از یک کشور هستند. این باعث می‌شود که زمان لازم برای ثبت در هر کشور، بیشتر شود و ممکن است نیاز به رفت و آمد بین ادارات مختلف در کشورهای مختلف باشد.
 • پیشینه و عملکرد منحصر به فرد: در برخی موارد، اگر برند یا علامت تجاری مورد نظر شما از قبل در یک کشور ثبت شده باشد و شما می‌خواهید آن را در کشور دیگری ثبت کنید، مدت زمان مورد نیاز برای ثبت ممکن است کاهش یابد. این به دلیل داشتن پیشینه و عملکرد منحصر به فرد برند یا علامت تجاری شماست.
 • مشکلات و اختلافات قانونی: در برخی موارد، مشکلات قانونی مانند اختلافات نام تجاری و یا اعتراضات از سوی سایر کسب و کارها می‌تواند باعث افزایش مدت زمان ثبت شود. در این صورت، ممکن است نیاز به رسیدگی به اعتراضات و حل و فصل اختلافات باشد که زمان بر است.
 • مدت زمان پرداخت هزینه‌ها: هزینه‌های مربوط به ثبت برند و علامت تجاری نیز می‌تواند تأثیری در مدت زمان ثبت داشته باشد. اگر پرداخت هزینه‌ها به تأخیر بیافتد، ممکن است فرآیند ثبت نیز به تأخیر بیفتد.

مدت زمان ثبت برند و علامت تجاری

روند ثبت برند و علامت تجاری

پروسه کلی ثبت برند و علامت تجاری شامل چندین مرحله است که به صورت خلاصه به آنها اشاره میکنیم؛

 • برای ثبت برند و علامت تجاری در مرحله اول باید اظهارنامه شما به اداره ارسال شود که در این مرحله میبایست تمامی مدارک مورد نیاز شخص یا شرکت در سامانه بارگذاری شود و پس از تایید صحت مدارک توسط دفترخانه، اظهار شما نهایی میشود.
 • پس از ثبت اظهار باید نام و لوگوی شما توسط کارشناسان اداره مالکیت بررسی شود که پس از چهار دوره کارشناسی (کارشناس طبقه بندی – کارشناس نام – مسئول – رئیس) در نهایت در صورتی که نام و علامت شما با اخطاری مواجه نشود از سمت اداره، آگهی میشود.
 • پس از صدور آگهی ثبت از سمت اداره مالکیت معنوی میبایست دو نوبت روزنامه و یک نوبت حق الثبت پرداخت شود که هزینه های روزنامه و حق الثبت با توجه به کالاهای شما و طبقات ثبتی متغیر بوده و مبلغ ثابتی ندارد. در مرحله اول هزینه روزنامه نوبت اول را پرداخت کرده و پس از صرف مدت زمان قانونی اقدام به پرداخت هزینه حق الثبت مینماییم.

مدت زمانی که مابین پرداختی روزنامه اول و حق الثبت در نظر گرفته شده بابت این موضوع است که اگر شخص یا شرکتی نسبت به ثبت برند و علامت تجاری شما اعتراضی دارد میبایست در این مدت زمان اقدام به اعتراض نماید و از طریق کمیسیون تشکیل شده پیگیر روند کاری شود.

بعد از پرداخت هزینه حق الثبت اقدام به پرداخت هزینه روزنامه نوبت دوم کرده و بعد از این مرحله میتوان نسخه PDF تصدیق برند خود را از طریق سایت دریافت نمایید.

روند ثبت برند و علامت تجاری

جمع بندی

شما می­توانید هر نوع خدمات یا کالایی را که عرضه می­کنید به صورت انحصاری به ثبت می­رسانید. این موضوع در کسب اعتبار برای شما تاثیر گذار خواهد بود. مراجع قانونی هر گونه تخلف در این زمینه را پیگیری خواهند کرد.

خانم عابد مشاور ثبت برند و علامت تجاری

سیستم ثبت علامت ­های تجارتی در ایران از طریق روند اعلامی صورت می­گیرد. شما اطلاعات و درخواست خود را در سامانه ثبت خواهید کرد. موارد مورد نیاز را ارائه می­کنید.

ظرف مدت زمان مشخصی درخواست شما توسط کارشناسان بررسی خواهد شد. در مرحله بعدی در صورتی که برندی مشابه برند شما وجود نداشته باشد، تقاضا پیگیری خواهد شد و می­توانید برای ارائه اصل مدارک و تنظیم قرارداد دو طرفه اقدام کنید.

رسیدگی به این درخواست توسط اداره ثبت صورت می­گیرد. این سازمان یک ارگان دولتی متصل به شبکه مرکزی است و تمامی پرونده ­های موجود در ایران را مرور خواهد کرد. در صورت تشابه باید تغییرات لازم را اعمال کنید.

شما نام و آرم تجاری خود را به ثبت می­رسانید که در نوع خود منحصرب­فرد باشید. شخص دیگری نتواند ماهیت تعریف شده برای شما را تصاحب کند و از نام تجاری شما بدون اطلاع خودتان سوء استفاده کند.

هزینه ثبت برند و علامت تجاری می­توانید مادام العمر و یا موقتی پرداخت شود. تصمیم گیری به عهده شما خواهد بود.

 

4.9/5 - (59 امتیاز)
5727

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  فاطمه امیری
  30 مهر 1402

  امیری هستم و خواستم بابت کار بی نقصتان ازتون تشکر کنم. و قطعا شما را به دیگر همکاران و آشنایان معرفی خواهم کرد

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 آبان 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نظر مثبتتون جناب امیری عزیز و اطمینان و لطفی که به مجموعه ثبت فرهنگ دارید.امیدوارم بتونیم مثل گذشته در امور ثبتی شما و دوستان همکاری کنیم.

 2. admin-avatar
  محمد عاطفی
  10 مهر 1402

  آیا بدون پروانه کسب هم میتوان برای ثبت علامت تجاری اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 مهر 1402

   سلام و درود.

   بدون داشتن مجوز مربوطه به هیچ عنوان نمیتوان اقدام به ثبت برند نمود ولی صرفاٌ مجوز همیشه پروانه کسب نیست.به عنوان مثال در واحدهای تولیدی،جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری مجوز محسوب میشود.

 3. admin-avatar
  لیلا نظری
  05 مهر 1402

  آیا ثبت علامت تجاری نیاز به جواز دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 مهر 1402

   سلام و درود.

   بله برای ثبت برند و لوگو یا نام و علائم تجاری ارائه جواز مرتبط با کالا یا خدماتی که دارید ضروری است و در صورتی که شخص یا شرکت متقاضی،جوازی نداشته باشد امکان ثبت برند وجود نخواهد داشت.

 4. admin-avatar
  احمد منجمی
  27 شهریور 1402

  آیا برند با علامت تجاری تفاوت دارن؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 شهریور 1402

   سلام و درود.

   معمولا برند رو با نام تجاری میشناسن و لوگو رو با علامت تجاری

 5. admin-avatar
  محمد کوچکی
  11 شهریور 1402

  من ثبت برندم را به مجموعه فرهنگ سپردم و باعث یک همکاری بلند مدت با این مجموعه شد، انتخاب من در هر امور ثبتی ای بی شک فرهنگ خواهد بود، ممنون از آقای صفری برای مدیریت چنین مجموعه بی نقصی

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 شهریور 1402

   سلام و درود.

   ممنون از اعتمادی که به مجموعه ثبت فرهنگ داشتید و نظر مثبتتون که باعث دلگرمی مجموعه میشه.امیدوارم بتونیم در مابقی امور ثبتی شما و دوستان بخوبی به وظیفه خودمون عمل کنیم.

 6. admin-avatar
  ستاره محمدی
  11 شهریور 1402

  آیا میتوان پس از ثبت برند مالکیت آن را به شخص دیگری سپرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 شهریور 1402

   سلام و درود.

   بله،شما میتونید پس از ثبت برند یا لوگو با ارائه مدارک لازم و سپری کردن مراحل موردنیاز که شامل استعلامات قانونی و ... میباشد اقدام به نقل و انتقال برند نمایید.

 7. admin-avatar
  ذینب ابوطالب
  04 شهریور 1402

  سلام، چه تفاوتی میان روزنامه هایی که باید برای آگهی ثبت برند انتخاب کنیم وجود دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 شهریور 1402

   سلام و درود.

   روزنامه رسمی برای هر موردی که میتونه ثبت برند،تاسیس شرکت،تغییرات،ثبت طرح صنعتی و ... باشه ثابت هست و شما نمیتونید خارج از چارچوب کلی روزنامه رسمی مورد دیگری رو انتخاب کنید.

 8. admin-avatar
  آرمین سعادتی
  01 شهریور 1402

  من ثبت برند را با موسسه ثبت فرهنگ انجام دادم و بینهایت از عملکرد قوی و حرفه ای این مجموعه راضی هستم

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 شهریور 1402

   سلام و درود.

   ممنون از اعتمادی که به مجموعه ثبت فرهنگ داشتید.

 9. admin-avatar
  سیمین سفیدگران
  30 مرداد 1402

  ثبت فوری شرکت در چند روز انجام میشود و به آگهی میرسد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 مرداد 1402

   سلام و درود.

   در صورتی که مدارک موردنیاز بصورت کامل ارائه شود مدت زمان لازم برای تاسیس شرکت تقریباٌ 5 الی 7 روز کاری زمان میبرد.

 10. admin-avatar
  ثمین عراقی
  28 مرداد 1402

  آیا ثبت برند شرایط سنی هم دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   31 مرداد 1402

   سلام و درود.

   برای ثبت برند نیاز به ارائه مجوز مربوط به کالا یا خدمات است که در خصوص دریافت هر نوع جوازی،داشتن شرایط سن قانونی الزامی است.

 11. admin-avatar
  سلمان گالایی
  21 مرداد 1402

  آیا برای ثبت علامت تجاری داشتن کارت پایان خدمت الزامیست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 مرداد 1402

   سلام و درود.

   خیر،برای ثبت برند و لوگو یا نام و علامت تجاری نیازی به ارائه کارت پایان خدمت نیست و تنها با ارائه مدارک هویتی شخص و جواز مرتبط میتونید اقدام به ثبت برندحقیقی دارای ریشه فارسی نمود.

 12. admin-avatar
  نگین دلارام
  17 مرداد 1402

  من یک برند شخصی میخواهم ثبت کنم و جواز خاصی هم ندارم
  آیا میتوانم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 مرداد 1402

   سلام و درود.

   برای ثبت برند حقیقی یا حقوقی در هر کالا و یا خدماتی،ارائه جواز مرتبط به نام فرد یا شرکت متقاضی ضروری است و در صورتی که جواز مربوطه را نداشته باشید امکان ثبت برند وجود ندارد.

 13. admin-avatar
  ستاره بابایی
  10 مرداد 1402

  سلام، ممنون از مطلب خوبتون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 مرداد 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون و زمانیکه برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 14. admin-avatar
  مهرداد لسانی
  30 تیر 1402

  بسیار مفید و کاربردی
  ممنون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 مرداد 1402

   سلام و درود.

   ممنون از زمانی که برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 15. admin-avatar
  مهدی جاسبی
  26 تیر 1402

  آیا میتوان با ثبت برند اقدام به واردات کالا کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 تیر 1402

   سلام و درود.

   برای واردات کالا میبایست نام برند شما در کالای موردنظر به ثبت رسیده باشد.

 16. admin-avatar
  محمد انبری
  16 تیر 1402

  آیا میتوان پس از برند و علامتی که ثبت و آگهی شده است، طراحی آن را عوض کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 تیر 1402

   سلام و درود.

   خیر در صورتی که بخواهید طراحی علامت تجاری یا لوگو و یا فونت برند خود را تغییر دهید میبایست طی یک اظهار برند جداگانه اقدام به ثبت برند و لوگوی جدید خود با فونت و طراحی جدید نمایید.

 17. admin-avatar
  امیر حسین صفری
  14 تیر 1402

  سلام، من یک برند داشتم که 2 سال پیش اعتبارش تمام شد و من برای تمدید آن اقدام نکردم،
  راهی وجود دارد که الان این کار را انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 تیر 1402

   سلام و درود.

   تمدید برند بصورتی هست که مالک برند باید ظرف مدت 6 ماه پیش از اتمام مدت برند اقدام به ثبت برند نماید و در غیر اینصورت پس از اتمام مدت زمان برند هر شخص یا شرکت دیگر میتواند اقدام به ثبت برند شما نماید.در صورتی که در این مدت زمان 2 سال که از تاریخ برند شما گذشته شخص دیگر اقدام به ثبت برندتون نکرده باشه میتونید پس از طی روند اظهار جدید،برای ده سال دیگر برند خود را داشته باشید.

 18. admin-avatar
  احمد منجمی
  11 تیر 1402

  سلام و خسته نباشید.
  من با یکی از شرکتهای ثبتی برای ثبت برند وارد همکاری شدم، اما بعد از حدود 4 ماه هنوز هیچ خبری نشده، چطور میتوانم چک کنم که علامتم در چه مرحله ای است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 تیر 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 19. admin-avatar
  کریم عبداللهی
  15 خرداد 1402

  آیا برندی که در ایران و در اداره مالکیت معنوی ثبت میکنیم دارای اعتبار جهانی است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1402

   سلام و درود.

   برند یا لوگویی که در ایران به ثبت میرسد طی مدت زمانی که دارای اعتبار است در ایران دارای اعتبار هست و در خارج از کشور دارای اعتباری نیست و اگر نیاز به این موضوع داشته باشید که در کشور خاصی نیز به ثبت برسانید باید از طریق قوانین ثبت مادرید پس از ثبت برند در ایران اقدامات لازم را انجام دهید.

 20. admin-avatar
  حسن محمدی
  02 خرداد 1402

  سلام
  آیا با نامه مربوط به در مرحله دریافت جواز کسب هم می‌توان برند را ثبت کرد.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 خرداد 1402

   سلام و درود.

   دوست عزیز اینجور مسائل کاملاٌ به نظر کارشناس اداره مالکیت معنوی که پرونده شما رو بررسی میکنه داره و بعضی از کارشناسان با نامه اقدام به مجوز برند شما رو تایید و بعضی دیگه با این نامه کار شما رو رد میکنن.اینجور موضوعات بستگی به سلیقه کارشناس پرونده داره که در حال حاضر به ندرت پیش میاد که با نامه درخواست جواز،برند شما رو تایید کنند.

 21. admin-avatar
  آندیا رستمی
  31 اردیبهشت 1402

  آیا ثبت برند در محاسبه مالیات تاثیر دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 خرداد 1402

   سلام و درود.

   خیر،در حال حاضر ثبت برند هیچگونه مالیاتی ندارد و نحوه محاسبه نرخ مالیات شما پس از ثبت برند تغییری نمیکند.

 22. admin-avatar
  ستاره صفری
  17 اردیبهشت 1402

  آیا بدون کارت نظام وظیفه هم میتوان برای برند اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   برای ثبت برند نیازی به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت نیست و با داشتن جواز مرتبط میتونید اقدام به ثبت برند مدنظرتون نمایید.

 23. admin-avatar
  محمد عباسی
  13 اردیبهشت 1402

  آیا بعد از ثبت برند میتوانیم مالکیت آن را انتقال دهیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   بله طبق قوانین در حال حاضر اداره مالکیت معنوی،در صورتیکه 2 سال از تاریخ برند گذشته باشد میتوان برند مورد نظر را بنام شخص یا شرکت دیگر انتقال داد.

 24. admin-avatar
  رضا پور شقاقی
  09 اردیبهشت 1402

  آیا میتوان برندی را ثبت کرد که به نام شرکتمان ربطی نداشته باشد؟ نام شرکت ما البس گستر شمال سازه است اما میخواهیم برندی با نام پیشوا سازه ثبت کنیم؟ آیا امکان پذیر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   نام شرکت کاملاٌ متفاوت از نام برند است و هیچ لزومی به این موضوع نیست که نام برندی که انتخاب کرده اید با نام شرکت یکسان باشد و میتواند کاملاٌ متفاوت از یکدیگر باشد.

 25. admin-avatar
  پدرام رضایی
  04 اردیبهشت 1402

  آیا میتوانم با برندی که برای شرکتم ثبت کرده ام اقدام به واردات کالا از امارات کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   یکی از موارد موردنیاز برای واردات کالا با نام تجاری مشخص این هست که برند خود را در ایران به ثبت رسانده باشید.

 26. admin-avatar
  زیبا موسوی
  03 اردیبهشت 1402

  آیا میتوانم برند گلرنگ را در طبقه رنگ ساختمان ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   خیر،برندهای مشهوره قابلیت ثبت در طبقات دیگر را ندارند و اینگونه برند ها معمولا در تمامی طبقات ثبتی،برند خود را به ثبت رسانده اند.

 27. admin-avatar
  سلیمان رضایی
  01 اردیبهشت 1402

  من یک برند شخصی ثبت شده دارم، چطور میتوانم آن را به حقوقی تبدیل کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   05 اردیبهشت 1402

   سلام و درود.

   برای این موضوع باید برای برند موردنظر نقل و انتقال انجام بدید که با توجه به استعلامات لازم و تنظیم صلح نامه و درنهایت روزنامه رسمی میتونید اقدام به انتقال برند نمایید.

 28. admin-avatar
  راحله انگیزی
  16 فروردین 1402

  آیا امکان انتقال برند حقیقی هم وجود دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 فروردین 1402

   سلام و درود.

   بله،پس از دریافت استعلامات لازم از طریق دفترخانه و تنظیم صلحنامه بین فروشنده و خریدار برند،میتوان برند مورد نظر را بنام شخص جدید انتقال داد و با توجه به تکمیل مراحل مورد نیاز و درج در روزنامه رسمی،آگهی جدید دریافت کرد.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 فروردین 1402

   سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون.

 29. admin-avatar
  محمدرضا عبدی
  04 فروردین 1402

  آیا میتوان شراکتی برای ثبت برند نیز اقدام کرد؟ به طوری که چند نفر امتیاز برند را داشته باشیم

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 فروردین 1402

   سلام و درود.

   بله میتونید با توجه به ارائه مدارک مورد نیاز بنام تمامی شرکا که شامل مجوز مرتبط و مدارک هویتی و ... میباشد و اعلام کردن درصد سهم شراکت هر شخص از برند،اقدام به ثبت برند بصورت شراکتی نمایید.

 30. admin-avatar
  هادی سماعی زاده
  02 فروردین 1402

  سلام، ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با ثبت برند

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 فروردین 1402

   سلام و درود.

   ممنون از دیدگاه و نظر مثبتتون و زمانی که گذاشتید برای مطالعه مقاله ثبت برند.برای اطلاعات بیشتر و اجرایی شدن روند ثبت برند از استعلامات اولیه تا ثبت نهایی میتونید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 31. admin-avatar
  سلیمان رشدی
  09 اسفند 1401

  سلام، من قصد ثبت یک برند با حروف انگلیسی را دارم، چگونه بدون دریافت کارت بازرگانی میتوانم این کار را انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 اسفند 1401

   سلام و درود.

   اگر نامی که مدنظرتون هست کلاٌ ریشه فارسی نداشته باشد بدون ارائه کارت بازرگانی امکان ثبت برند وجود ندارد ولی اگر نام انتخابی یک کلمه فارسی باشد و شما بخواهید فینگیلیش آن را به ثبت برسانید میتونید با رعایت شرایط خاص اقدام به ثبت برند بدون ارائه کارت بازرگانی نمایید.برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 32. admin-avatar
  میلاد عرب شاهی
  29 بهمن 1401

  سلام، آیا ثبت برند محدودیت سنی دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 بهمن 1401

   سلام و درود.

   خیر ثبت برند محدودیت سنی ندارد ولی برای ثبت برند نیاز به ارائه جواز مرتبط با کالا بنام شخص متقاضی دارید و در صورتی که برند شما کلمه غیر فارسی باشد باید کارت بازرگانی ارائه دهید که این مدارک دارای محدودیت سنی است.

 33. admin-avatar
  علی
  24 بهمن 1401

  مرسی از مطالب خوبی که به اشتراک گذاشتین. کاملا موافق هستم به نظرم علامت تجاری خیلی تاثیر مثبتی در هویت کسب و کارتون داره. هرچقدر علامت یا لوگوی تجاری حرفه‌ای تری داشته باشین اعتماد بین مشتری بیشتر میشه. من به تازگی برای شرکتم که تاسیسات فنی ساختمان هست از یک لوگو استفاده کردم واقعا توی ۶ ماه تاثیر چشمگیری داشته.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 بهمن 1401

   سلام و درود.

   ممنون از نظرتون و زمانی که برای مطالعه مطلب گذاشتید.

 34. admin-avatar
  مرتضی بهمنی
  23 بهمن 1401

  سلام به جناب صفری که امور برند مارا به بهترین شکل به اتمام رساندند، با امید موفقیت روز افزون

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 بهمن 1401

   سلام و درود.

   ممنونم از اعتمادتون به مجموعه ثبت فرهنگ.امیدوارم در تمامی امور ثبتی بتونیم به دوستان خوبی مثل شما خدمت رسانی کنیم.

 35. admin-avatar
  روح الله مجیدی
  13 بهمن 1401

  سلام، آیا ثبت برند برای اشخاص هم امکانپذیر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 بهمن 1401

   سلام و درود.

   بله مالک یک برند میتونه یک شخص حقیقی یا یک شخص حقوقی باشه و طبق قوانین به روز اداره علامت تجاری الزامی به تاسیس شرکت برای ثبت برند نیست.برای ثبت برند بنام یک شخص حقیقی،ارائه مجوز دارای اعتبار در زمینه فعالیت قابل ثبت بنام شخص متقاضی ضروری است.

 36. admin-avatar
  محبوبه یزدانی
  18 دی 1401

  سلام، آیا شخص میتوان بدون داشتن شرکت و کد اقتصادی اقدام به ثبت علامت تجاری کند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 دی 1401

   سلام و درود.

   مالک برند یا علامت تجاری میتواند شخصیت حقیقی یا شخصیت حقوقی باشد یعنی الزامی به داشتن شرکت ثبت شده برای ثبت علامت تجاری نمیباشد.یک فرد میتواند در صورتی که جواز مربوط با کالا یا خدمات مربوطه را داشته باشد اقدام به ثبت برند نماید.

   همچنین طبق قوانین حال حاضر در اداره مالکیت معنوی،برای ثبت برند یا علامت تجاری نیازی به ارائه کد اقتصادی نمیباشد.

 37. admin-avatar
  سارا بهنام
  05 آذر 1401

  سلام، آیا با کارت بازرگانی شخص دیگری میتوانم برای ثبت برند لاتین اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 آذر 1401

   سلام و درود.
   بله در صورتی که به شخص مالک کارت بازرگانی که باید حتما کارت بازرگانی دارای اعتبار باشد از برند خود سهم بدهید یعنی برند مورد درخواست را بصورت شراکتی به ثبت برسانید میتوانید از کارت بازرگانی شخص دیگر به عنوان شریک برند برای ثبت نام تجاری خود استفاده نمایید.

 38. admin-avatar
  فرشته نظری
  01 آذر 1401

  آیا با منحل شدن شرکت، ثبت برندی که برایش انجام داده ام هم باطل میشود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 آذر 1401

   سلام و درود.
   خیر،پس از انحلال شرکت میتوانید مالکیت برند ثبت شده را توسط مدیر تصفیه مشخص شده به شخص یا شرکت دیگر انتقال دهید.

 39. admin-avatar
  فرج اعلایی
  27 آبان 1401

  آیا با ثبت برند مشمول مالیات میشویم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آبان 1401

   سلام و درود.
   خیر،ثبت برند یا نام و علامت تجاری شامل موارد مالیاتی نمیشود و شخص یا شرکتی که ثبت برند انجام داده باشد نیازی به پرداخت مالیات در این خصوص ندارد.

 40. admin-avatar
  آرین جوکار
  13 آبان 1401

  سلام، ببخشید آیا برای انتخاب نام برند میتوانیم از اسامی و اصطلاحات محلی هم استفاده کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 آبان 1401

   سلام و درود.
   بله انتخاب اسامی و اصطلاحات محلی برای نام برند امکانپذیر است که حتماً باید نام انتخاب شده در فرهنگ لغت دهخدا دارای معنی باشد که میتونه این معنا نام محل یا نام شخص یا اصطلاح یا هر چیز دیگه باشه و در صورتی که نام برند دارای ریشه فارسی نباشد ارائه کارت بازرگانی اجباری است.

 41. admin-avatar
  امیرحسین امداد
  09 آبان 1401

  سلام، ببخشید آیا راهی وجود دارد تا فرایند ثبت برند سریعتر از حد معمول انجام شود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 آبان 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 42. admin-avatar
  مرضیه برومندیان
  28 مهر 1401

  سلام، آیا با ثبت برند میتوان محصولاتمان را به ترکیه صادر کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 مهر 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که شرایط مورد نیاز بابت انجام امور بازرگانی را داشته باشید و برند محصول خودتون رو به ثبت رسانده باشید،میتوانید اقدام به صادرات محصول نمایید.

 43. admin-avatar
  علیرضا موستوفی
  25 مهر 1401

  سلام، آیا ارائه گواهی عدم سو پیشینه هم جزو مراحل ثبت برند یبشمار میرود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 مهر 1401

   سلام و درود.
   خیر،برای ثبت برند نیازی به دریافت و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه شخص متقاضی نیست و با ارائه جواز مربوطه و مدارک شناسایی میتوانید اقدام به ثبت برند موردنظر نمایید.

 44. admin-avatar
  سلیمان وزیری
  24 مهر 1401

  سلام، آیا میتوان با کارت بازرگانی شخص دیگری نسبت به ثبت برند لاتین اقدام کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   25 مهر 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که خود شخص متقاضی برند لاتین نتواند کارت بازرگانی بنام خود به اداره مالکیت معنوی ارائه دهد و از کارت بازرگانی شخص دیگر برای ثبت برند لاتین استفاده کند میبایست حتماً مالکیت برند را بصورت شراکتی با شخص صاحب کارت بازرگانی در نظر بگیرد به این معنی که مالک برند هر دو شخص با درصد مشخص شده میباشند.

 45. admin-avatar
  سعید کریمی
  18 مهر 1401

  سلام، من و همکارم به صورت شراکتی یک برند ثبت کرده ایم، آیا میتوانم سهمم را به کس دیگری بفروشم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله، میتوانید با سپری کردن مراحل مربوطه از جمله استعلامات مورد نیاز از ارگانهای مربوطه و تأییدیه کارشناس مالکیت معنوی و در نهایت تنظیم صلح نامه اقدام به نقل و انتقال برند نمایید و در نهایت تصدیق صادر شده را بنام شخص خریدار پشت نویسی و مهر اداره مالکیت معنوی نمایید.

 46. admin-avatar
  اکبر پور محسن
  17 مهر 1401

  سلام، آیا برای ثبت برند میتوان از حروف لاتین استفاده کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله،در صورتی که شخص متقاضی یا شرکت متقاضی دارای کارت بازرگانی دارای اعتبار باشد امکان ثبت برند لاتین وجود دارد.
   یکی دیگر از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت برند،ارائه جواز مرتبط و دارای اعتبار با کالا یا خدمات مورد درخواست مثل جواز کسب،پروانه تولید،پروانه بهره برداری،جواز تأسیس دارای پیشرفت فیزیکی و … میباشد که در غیر اینصورت امکان ثبت برند وجود ندارد.

 47. admin-avatar
  پویا امینی
  15 مهر 1401

  سلام، برای تمدید گواهی ثبت برند باید از کجا اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 مهر 1401

   سلام و درود.
   برای تمدید مدت اعتبار برند،میتوانید با کارشناسان یا مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید که در کوتاهترین زمان،اقدامات لازم انجام شود.

 48. admin-avatar
  مراد طیبی
  13 مهر 1401

  سلام، من سال گذشته یک ثبت برند حقیقی انجام دادم، منتها هیچ فعالیت اقتصادی باهاش نداشتم. آیا امکانش هست تا این برند را برای من به فروش برسانید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 مهر 1401

   سلام و درود.
   برای این کار با مشاورین ثبت فرهنگ در تماس باشید و اطلاعات و مشخصات برند رو اعلام کنید تا در اولین فرصت اقدام به فروش برند شود.

 49. admin-avatar
  سیما حسنی
  11 مهر 1401

  سلام، آیا ثبت برند و علامت تجاری هم محدودیت سنی دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   13 مهر 1401

   سلام و درود.
   خیر،هیچ محدودیت سنی برای ثبت برند یا نام تجاری در اداره مالکیت معنوی که وظیفه اینکار را به عهده دارد وجود‌ ندارد و تنها با ارائه جواز مرتبط و دارای اعتبار و مدارک هویتی متقاضی میتوان اقدام به ثبت نام تجاری یا ثبت برند حقیقی نمایید.

 50. admin-avatar
  مهسا روحانی
  09 مهر 1401

  همسر من در سال 95 یک برند ثبت کرد که خداروشکر بسیار هم موفق بود،سوال من این است آیا بعد از فوت ایشان، میتوان این برند و علامت تجاری را به وراث انتقال داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 مهر 1401

   سلام و درود.
   با توجه به قوانین لازم برای انتقال قهری،میتونید با ارائه مدارک لازم نقل و انتقال برند رو درخواست بدهید.

 51. admin-avatar
  مهدی کیایی
  07 مهر 1401

  سلام، آیا ثبت برند و علامت تجاری با ثبت شعار تبلیغاتی تفاوت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 مهر 1401

   سلام و درود.
   از نظر روند ثبتی و بطور کل اقدامات لازم برای به ثبت رسیدن و اتفاقات لازم طی روند تفاوتی ندارند ولی در کل و در ماهیت با یکدیگر متفاوت هستند.
   برند،اسمی است که برای کالا و یا خدمات انتخاب میشود مانند ؛بی تا؛
   شعار تبلیغاتی،معمولاً معرفی محصول و عنوانی است که در ذهن باقی بماند مانند ؛بی تاست که بی همتاست؛

 52. admin-avatar
  سعید کریمی
  04 مهر 1401

  آیا می‌توان بعد ثبت برند آن را به فروش رساند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   04 مهر 1401

   سلام و درود.
   بله،پس از ثبت برند و گذشت مدت زمان قانونی میتوان رسیدگی به امور نقل و انتقال برند یا همان خرید و فروش برند را انجام داد که برای این موضوع،بررسی استعلامات قانونی از سازمانهای مربوطه و در نهایت تنظیم صلح نامه ما بین خریدار و فروشنده برند ضروری است.

 53. admin-avatar
  سیما فرغانی
  27 شهریور 1401

  سلام، آیا به صورت شخصی و بدون داشتن شرکت هم میتوانم برای ثبت برند و علائم تجاری اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 شهریور 1401

   سلام و درود.
   بله،طبق قوانین امروز اداره مالکیت معنوی،مالکیت یک برند یا نام و علامت تجاری میتواند بنام یک شخص حقیقی و یا یک شخص حقوقی باشد و در هر دو صورت،ارائه مدارک مورد نیاز الزامی میباشد.

 54. admin-avatar
  ذینب محمدی
  25 شهریور 1401

  سلام، در صورت ثبت نکردن برند کسبو کارم کسی میتواند از من شکایت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 شهریور 1401

   سلام و درود.
   در صورتی که برند کسب و کار شما توسط فرد دیگر به ثبت برسد یا با برند یا نام تجاری شخص دیگری فعالیت داشته باشید،مالک برند میتواند به راحتی مانع کسب و کار شما شود و از شما بابت اینکار شکایت کند و این یکی از دلایلی است که ثبت برند و علامت تجاری بسیار اهمیت دارد.

 55. admin-avatar
  زهرا وکیلی
  20 شهریور 1401

  سلام، آیا برای تمدید ثبت برند هم نیاز به وکیل هست؟ یا میتوان اینترنتی همه کارها را پیش برد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   21 شهریور 1401

   سلام و درود.
   با توجه به سیستمی شدن روند کاری اداره مالکیت معنوی و نسخه جدید پی دی اف تصدیق یا سند برند و پرداخت روزنامه رسمی تمدید برند،میبایست روند کاری بصورت سیستمی پیش رود و پیگیریهای روند انجام کار از طریق سامانه اداره مالکیت معنوی بررسی شود.

 56. admin-avatar
  بهمن مرادزاده
  19 شهریور 1401

  سلام، آیا ثبت برند با ثبت شعار متفاوت است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 شهریور 1401

   سلام و درود.
   ثبت برند معمولاً تک کلمه انتخاب میشه و بر روی کالا یا بسته بندی که برای کالا در نظر گرفتید چاپ میشه و ثبت شعار تبلیغاتی معمولاً به صورت یک جمله انتخاب میشه که تقریباً میشه گفت معرفی محصول شما رو به عهده داره مثل برند “بانک سرمایه” که با شعار “بانک خوب سرمایه است” خودش رو معرفی میکنه یا برند “امرسان” که شعار تبلیغاتی “زیبا،جادار،مطمئن” رو برای محصولاتش انتخاب کرده.

 57. admin-avatar
  آرش سلطانی
  16 شهریور 1401

  آیا بدون تاسیس شرکت هم میتوان ثبت برند انجام داد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   18 شهریور 1401

   سلام و درود.
   ثبت برند به دو حالت حقیقی و حقوقی قابلیت ثبت دارد و اینکه به صورت شخصی هم میتوان بابت ثبت برند اقدام کرد.
   در صورتی که متقاضی برند یک شخصیت حقیقی باشد نیاز به ارائه مدارک شخص متقاضی میباشد و در صورتی که یک شخص حقوقی درخواست کننده برند باشد،میبایست مدارک شرکت به اداره مالکیت معنوی ارسال گردد.

 58. admin-avatar
  ناهید جوادی
  09 شهریور 1401

  سلام، آیا بدون تاسیس شرکت هم میتوانم ثبت برند انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   10 شهریور 1401

   سلام و درود.
   ثبت برند یا علامت تجاری به دو صورت حقیقی و حقوقی امکان پذیر است و در صورتی که تصمیم به ثبت برند حقیقی داشته باشید،میبایست مدارک هویتی شخص متقاضی برند به همراه جواز دارای اعتبار مربوطه(بنام شخص و مرتبط با کالا یا خدمات مورد درخواست) و در صورت نیاز،ارائه کارت بازرگانی(در صورتی که نام انتخاب شده ریشه فارسی نداشته باشد و یا کاملاً فینگیلیش نوشته شود) بنام شخص متقاضی به اداره مالکیت معنوی ارسال گردد.

 59. admin-avatar
  رامین نیازی
  06 شهریور 1401

  سلام، ببخشید یک سوال خیلی مهم؛ آیا در ثبت برند و علائم تجاری داشتن کارت نظام وظیفه (معافیت یا اتمام سربازی) نیاز است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   07 شهریور 1401

   سلام و درود.
   خیر بابت ثبت برند و علامت تجاری نیازی به ارائه کارت پایان خدمت شخص متقاضی برند نمیباشد ولی نکته اینجاست که برای ثبت برند لاتین(فقط در مورد برندهایی که ریشه فارسی نداشته باشند یا کاملاً بصورت لاتین نوشته شوند) نیاز به داشتن کارت بازرگانی بنام شخص متقاضی میباشد و برای دریافت کارت بازرگانی میبایست شخص متقاضی دارای کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت باشد.

 60. admin-avatar
  فاطمه جلال زاده
  05 شهریور 1401

  سلام، آیا برای ثبت برند و علامت تجاری از قبل باید شرکت ثبت شده داشته باشیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 شهریور 1401

   سلام‌ و درود.
   در صورتی که مالک برند یک شخصیت حقوقی باشد حتماً باید مدارک شرکت ارائه گردد و در صورتی که مالک برند شخصیت حقیقی باشد،لزومی به ثبت شرکت نیست.
   در کل ثبت برند و علائم تجاری به دو صورت شخصی و شرکتی قابل انجام میباشد.

 61. admin-avatar
  محبوبه رمضانی
  31 مرداد 1401

  سلام، آیا با ثبت برند و علامت تجاری در ایران، برندمان در دیگر کشورها هم اعتبار دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 شهریور 1401

   سلام و درود.
   برند یا علامت تجاری ثبت شده در اداره مالکیت معنوی تنها در کشور ایران ملکیت دارد و اگر تصمیم به ثبت برند در خارج از کشور نیز داشته باشید،میبایست پس از ثبت برند در ایران با انتخاب کشورهای مورد نظر که تصمیم به ثبت برند در آن کشورها را دارید میتوانید از طریق پروتکل مادرید اقدام به ثبت در خارج از کشور نمایید.

 62. admin-avatar
  مهسا روحانی
  21 مرداد 1401

  سلام، آیا برای ثبت برند و علامت تجاری حتما باید تمام مبلغ را در زمان انعقاد قرارداد پرداخت کنم؟ یا میتوانم بخشی از پول را برای زمان تحویل برند بگذاریم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 مرداد 1401

   سلام و درود.
   نحوه پرداختی در تمامی امور ثبتی از جمله ثبت برند و علائم تجاری طبق توافق ما بین طرفین میباشد و بابت شروع روند کاری ثبت برند و علامت تجاری میتونید با پرداخت مبلغی بعنوان پیش پرداخت اقدام به شروع روند کاری کرده و مابقی مبلغ پرونده،باتوجه به پیشرفت کاری و در نهایت آگهی ثبت برند تسویه شود.

 63. admin-avatar
  آرمین موسوی
  18 مرداد 1401

  آیا ثبت برند و علامت تجاری با ثبت شعار تبلیغاتی یکی هستند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   19 مرداد 1401

   سلام و درود.
   از نظر مدارک مورد نیاز و انجام روند کاری در مقایسه با هم کاملاً مشابه هستند و در رابطه با این موضوع میتوانید ثبت برند یا ثبت لوگو و ثبت شعار تبلیغاتی را بصورت همزمان و در یک اظهار ویش ببرید که در اینصورت هزینه های مرتبط متفاوت خواهند بود.

 64. admin-avatar
  مصطفی صلحی
  01 مرداد 1401

  سلام، آیا امکان این وجود دارد تا به صورت کاملا قانونی برند دیگری را که قبلا ثبت برند کرده است را خریداری کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 مرداد 1401

   سلام و درود.
   بله،امکان خرید یا صلح برند با توجه به قوانین لازم و گذراندن روند این کار مقدور است و با توجه به استعلامات لازم از ارگانهای مربوطه و تنظیم صلح نامه بین فروشنده و خریدار از سمت دفاتر اسناد رسمی و روزنامه شدن و … این روند اجرایی میباشد که حتماً باید با پروسه اینکار آشنایی کامل داشته باشید.
   در این مورد حتماً قبل از پرداخت وجه،از استعلامات و صحت آن باید مطلع باشید.

 65. admin-avatar
  حسین موسوی
  29 تیر 1401

  سلام، آیا برندی که ثبت کرده ام را میتوانم بفروشم؟ و اینکه آیا شما این کار را انجام می دهید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 تیر 1401

   سلام و درود.
   با توجه به نرخ فعالیتی که دارید میتونید شرکت خودتون رو گسترش بدید و با توجه به نحوه کاری،میتونید برای شرکت تاسیس شعبه داشته باشید.

 66. admin-avatar
  بنیامین ابراهیمی
  25 تیر 1401

  سلام، حدود 8 سال پیش یک برند در زمینه تولید پوشاک ثبت کرده ام، آیا راهی وجود دارد تا طرح برند را عوض کنم؟ یا باید یک برند جدید ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 تیر 1401

   سلام و درود.
   این مورد میبایست در قالب یک طرح جدید به اداره مالکیت معنوی ارسال شود و امکان تعویض لوگو یا برند وجود ندارد.

 67. admin-avatar
  الهام اکبری
  22 تیر 1401

  سلام،ممنون از مطلب خوبتون، من چند سال پیش یک فعالیتی را شروع کردم مرتبط با صنعت غذا، مدتی پیش متوجه شدم که عده ای سود جو از ثبت نکردن برند من سو استفاده کرده اند و در حال فعالیت با نام تجاری من هستند، آیا راهی وجود دارد تا با آنها برخورد کنم؟ در صورتی که من اصلا برای ثبت برند اقدامی نکرده ام

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   23 تیر 1401

   سلام و درود.
   در صورتی میتونید مانع از فعالیت مجموعه بشید که برند مورد نظرتون رو به ثبت رسونده باشید.
   این موضوع رو مدنظر داشته باشید که حتماً قبل از اقدام به ثبت برند،وارد مذاکره با اشخاص نشید چون در صورتی که متوجه بشوند که برند مورد ادعای شما به ثبت نرسیده،احتمال اقدام به ثبت کردن برند از سمت اون افراد،زیاد هست.

 68. admin-avatar
  آرمینه برهانی
  18 تیر 1401

  سلام، مدت اعتبار تمدید ثبت برند برای دوره دوم همان دو سال است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 تیر 1401

   سلام و درود.
   مدت اعتبار تمدید برند، طبق قوانین فعلی اداره مالکیت معنوی ده سال میباشد که برای تمامی دوره ها این مدت زمان اعتبار یکسان است.
   لازم به ذکر است که حتماً باید طی دوره ۶ماهه قبل از مدت اعتبار برند،اقدام به تمدید نمایید و در صورت امتناع از این روند و سپری شدن مدت قانونی(نهایتاً ۶ ماه پس از اتمام مدت اعتبار برند)،شخص یا شرکت دیگر میتواند اقدام به ثبت برند شما نماید.

 69. admin-avatar
  مهسا بابایی
  13 تیر 1401

  سلام من سال گذشته یک برند برای مبلمان ثبت کردم، اما توفیق نشد تا با آن کار کنیم و همان ابتدای کار با شرکایم به مشکل خوردم، از آنجا که برای ثبت برند بسیار هزینه کرده ام آیا میتوانم آن را بفروشم یا اجاره دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 تیر 1401

   سلام و درود.
   بله، میتونید از طریق استعلامات قانونی (اداره مالیات - ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری - اداره مالکیت معنوی) و تأیید از سمت اداره مالکیت معنوی و تنظیم سند صلح در دفترخانه و ثبت در سامانه مالکیت معنوی و دریافت تصدیق نهایی اقدام به نقل و انتقال برند نمایید که در این خصوص حتماً باید از یک کارشناس و وکیل خبره کمک بگیرید تا روند کار به درستی انجام شود.

 70. admin-avatar
  مهدی کاظم پور
  11 تیر 1401

  سلام، من یک تولیدی صنایع دستی دارم در جنوب کشور، و 15 سال هم سن دارم، آیا با این شرایط میتوانم ثبت برند محصولاتم را انجام دهم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   12 تیر 1401

   سلام و درود.
   یکی از مدارک مورد نیاز در رابطه با ثبت یک برند بنام شخص یا شرکت ارائه جواز در همان کالا یا خدمات میباشد.در صورتی که جواز مرتبط با تولید محصولاتتون مثل جواز کسب و تولید،پروانه کسب و تولید ویا هر مجوز دارای اعتبار داشته باشید،میتونید اقدام به ثبت برند نمایید.
   لازمه این موضوع رو بدونید در صورتی که نام انتخابی شما یک کلمه غیر فارسی باشد حتماً نیاز به کارت بازرگانی هم دارید که در این مورد حتماً باید حداقل سن ۲۳ سال رو داشته باشید که طبق فرمایشتون،برای سن شما ممکن نیست.

 71. admin-avatar
  مهسا هدایتی
  07 تیر 1401

  سلام من سال گذشته مراحل ثبت برند را برای محصول غذایی طی کردم و در نهایت هم موفق به اخذ برند شدم، سوال من اینجاست که آیا میتوانم به برندی که ثبت کرده ام یک لوگو اضافه کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 تیر 1401

   سلام و درود.
   به برندی که در سال گذشته ثبت کردید میتونید طبقات ثبتی بیشتری رو ‌طبق جواز اضافه کنید ولی نمیتونید بعد از ثبت برند و اخذ تصدیق،به آن لوگو‌ اضافه کنید و باید طی یک اظهار جدید،اقدام به ثبت لوگو نمایید.
   لازم به ذکر هست که در ابتدای کار(همزمان با اظهار اولتون)،شما میتونستید همزمان با اظهار برندی که میزنید لوگوی مورد درخواستتون رو هم در غالب همون اظهار به اداره مالکیت معنوی ارسال نمائید.

 72. admin-avatar
  بردیا اصغر زاده
  01 تیر 1401

  سلام، آیا شما خدمات ثبت برند VIP هم انجام میدهید؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   02 تیر 1401

   سلام و درود.
   خیر،روند ثبت برند یک روند مشخص شده میباشد و کلاً کلمه vip بابت دریافت هزینه های بالا و کاملاً نامتعارف است که هیچ تأثیری هم در روند کاری ندارد.

 73. admin-avatar
  پیام مطلق
  29 خرداد 1401

  آیا میشود برندی که سال گذشته ثبت کرده ام را باطل کنم و یک برند جدیدی را ثبت کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   30 خرداد 1401

   سلام و درود.
   تا به امروز گزینه ای در مورد ابطال برند در سامانه مالکیت معنوی گذاشته نشده.
   اعتبار برند در ایران،ده سال هست و‌ اگر بعد از این مدت اقدام به تمدید نکنید ابطال میشود.
   نکته بعدی این هست که اگر دارای پروانه بهره برداری یا جواز کسب تولیدی هستید میتوانید برای ثبت برند دوم اقدام کنید.

 74. admin-avatar
  میلاد قیاسی
  27 خرداد 1401

  سلام، ممنون از مطلب مفیدتون
  آیا ثبت برند که در ایران انجام میدهیم خارج از ایران هم دارای اعتبار هست؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 خرداد 1401

   سلام و درود.
   بعد از پروسه کلی ثبت برند و دریافت گواهی نهایی نام یا علامت تجاری(برند با لوگو)،میتونید در کشور مورد نیاز نیز اقدام به ثبت برند خود کنید که تابع قوانین و مقررات پروتکل مادرید میباشد و باید کشور یا کشورهای مورد درخواست اعلام شود(میبایست کشورهای مورد درخواست برای ثبت برند،عضو پروتکل مادرید بوده و با توجه به تعداد کشورها و … هزینه های ثبتی محاسبه میشود).
   موردی که مطرح هست این موضوعه که حتماً باید برند مورد تقاضا،در کشور مبداء (ایران) به ثبت رسیده باشه.

 75. admin-avatar
  فرزانه متقی
  25 خرداد 1401

  با سلام
  مدتی است که در سرای محله شهرداری خانه بازی برای کودکان راه اندازی کرده ام؛ تصمیم گرفته ام تا ثبت برند انجام دهم تا بتوانم فعالیتم را گسترش دهم. سوال من این است که با توجه به محل فعالیتم آیا مشکری در ثبت کردن برند و لوگو ی من پیش نخواهد آمد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 خرداد 1401

   سلام و درود.
   برای ثبت برند و لوگو یا نام و نشان تجاری،مورد بازدید از محل فعالیت شما از طرف ارگان یا اداره خاصی وجود ندارد و فقط میبایست یک آدرس و کد پستی را در اظهارنامه ثبت برند خود وارد کنید.
   فقط لازم هست که این موضوع رو بدونید،طبق موضوع فعالیت یا خدمات یا محصول(اگر داشته باشید)میبایست جواز مرتبط،به اداره مالکیت معنوی ارائه دهید.

 76. admin-avatar
  محمد سلیمانی
  20 خرداد 1401

  سلام و روز بخیر، ما برای یک شرکت تولیدی اقدام به ثبت برند کردیم که به دلیل تشابه اسمی رد شد. هرچند که از نظر معنا، بین برند ما و همان علامت تجاری تشابهی وجود نداشت اما از نظر لقوی مقداری تشابه داشت، آیا اگر اعتراض بزنیم ممکن است بتوانیم آن را ثبت کنیم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   21 خرداد 1401

   سلام ‌و درود.
   شما میتونید برای این موضوع که فرمودید اعتراض بزنید ولی مدنظر داشته باشید تا زمان کمیسیون باید مدت زمان حداقل یک سال تا دو سال صرف کنید که معمولاً هم نتیجه مثبتی نداره.
   باید با توجه به جواب کارشناس اداره مالکیت معنوی پرونده شما رو مورد بررسی قرار بدیم و بهترین راهکار رو‌‌ انجام دهیم.میتونید برای این موضوع با کارشناسان ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 77. admin-avatar
  مرتضی فرجی
  12 خرداد 1401

  سلام، آیا ثبت برند هم مشمول امور مالیاتی می شود؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   16 خرداد 1401

   سلام و درود.
   ثبت برند یا نام تجاری باتوجه به قوانین به روز هیچگونه ارتباطی به مالیات ندارد و میتوان گفت شما با ثبت برند،مشمول مالیات نخواهید شد.

 78. admin-avatar
  ذینب احمدی
  01 خرداد 1401

  سلام آیا برای ثبت برند حتما باید شرکت ثبت شده داشته باشم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 خرداد 1401

   سلام و درود.
   ثبت برند یا نام تجاری میتونه یا در قالب حقوقی باشه که بنام شرکت در نهایت ثبت بشه یا اینکه در قالب حقیقی باشه که بنام شخص ثبت بشه و هیچ لزوم یا اجباری به این نیست که حتماً باید بنام شرکت به ثبت برسه.

 79. admin-avatar
  لیدا آقایی
  26 اردیبهشت 1401

  سلام، من یک برندی ثبت کرده ام که متاسفانه نام آن اشتباه ثبت شده است. آیا امکان تغییر آن را دارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   وقتی یک برند رو شما به ثبت برسونید به این معنی هست که نام برند شما دو نوبت روزنامه میشه و حق الثبت پرداخت میشه و در نهایت تصدیق برند صادر میشه.
   وقتی تمام این مراحل انجام بشه شما به مدت ۱۰ سال مالک این برند هستید و اگر بخواهید اصلاح کنید به این معنی است که میبایست از ابتدا یک نام جدید به ثبت برسونید و قابلیت اصلاح ندارد.

 80. admin-avatar
  اصغر فرجی فر
  20 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید
  آیا کسی که ثبت برند انجام می دهد ممکن است در پرونده های مالیاتیش هم تغییری ایجاد شود؟ منظورم این است که یک شرکت به دلیل ثبت شدن برندش باید مبلغ بیشتری را به عنوان مالیات به اداره دارایی پرداخت کند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که در مقاله ثبت برند توضیح داده شده،یکسری مدارک اولیه مورد نیاز است برای اینکه شما بتوانید یک نام تجاری یا برند رو به ثبت برسونید.طبق قوانینی که تا به امروز برای بحث ثبت برند یا لوگو مورد نیاز است،مدرکی دال بر کداقتصادی وجود ندارد و میشود به استناد همین موضوع اینرو مطرح کرد که اداره مالیات و اداره ثبت علامت یا همان مالکیت معنوی در حال حاضر موردی منوط به اخذ مالیات بر روی برند ثبت شده اعلام نکرده و میتوان گفت که با ثبت برند یا لوگو،شخص یا شرکت مالک ملزم به پرداخت مالیات و یا تغییر در پرونده مالیاتی اش ندارد.
   این موضوع رو در نظر داشته باشید که طبق قوانین اداره ثبت علامت تجاری یا مرکز مالکیت معنوی،شما برای ثبت برند لاتین نیاز به ارائه کارت بازرگانی بنام شخص یا شرکت مورد تقاضا دارید که یکی از مدارک موردنیاز برای اخذ کارت بازرگانی،داشتن پرونده مالیاتی با کد اقتصادی است ولی نمیتوان این دو موضوع رو به هم ارتباط داد.

 81. admin-avatar
  زاکانی
  11 اردیبهشت 1401

  سلام وقت بخیر، برای ثبت برند خارجی ****** باید کارت بازرگانی داشته باشم؟ من نماینده شرکت در ایران هستم اما رسمی نیستم چون تحریم هستیم و فقط با اسم برند این شرکت در ایران واردکننده و فروشنده هستم.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   بله دوست عزیز،شما برای اینکه بتونید در ایران یک برند خارجی یا اصطلاحاً یک برند لاتین رو ثبت کنید علاوه بر جواز مرتبط با کالایی که دارید تو اون زمینه فعالیت میکنید حتما باید کارت بازرگانی بنام شخص حقیقی یا شخص حقوقی که میخواد مالک برند بشه ارائه بدید.
   این موضوع مد نظرتون باشه که حتما باید مدرکی که ارائه میدید کارت بازرگانی باشه و در حال حاضر طبق قانون جدید اداره علائم تجاری،کارت عضویت اتاق بازرگانی مورد قبول نیست

 82. admin-avatar
  ذینب خدابنده
  11 اردیبهشت 1401

  با عرض سلام و خسته نباشید. برای فعالیت در حوزه مواد غذایی مانند غلات و ... می خواهم به عنوان شخص حقیقی برندم را ثبت کنم. آیا نیاز به جواز دارم؟ ممنون می شم راهنمایی کنید چراکه قصد دارم این کار را در منزل شخصی خودم انجام بدم و طبیعتا شرکتی هم تا به امروز ثبت نکرده ام.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   طبق قوانین اداره ثبت علائم تجاری برای هر خدمات یا هر کالا که شما بخواید برندتون رو ثبت کنید حتما احتیاج به جواز مربوط به کالا یا خدمات دارید و این رو هم مدنظر داشته باشید که حتما لزومی به ثبت شرکت ندارید.
   جواز مرتبط میتونه جواز کسب، پروانه تولید یا بهره برداری، جواز تاسیس دارای پیشرفت فیزیکی و یا جوازهای ارگانهای مختلف باشه که حتما از سمت اداره علائم تجاری استعلام میشه