ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری

قبل از این که به مقوله ثبت برند بپردازیم، بهتر است شما را با ماهیت کلی یک برند آشنا کنیم. زمانی که یک مجموعه فعالیت قانونی خود را آغاز می­کند، پیش از این که سود مالی خود را در نظر داشته باشد به فکر کسب اعتبار است. راه ­های زیادی برای جلب اعتماد مشتریان و کسب اعتبار در بازار رقابتی فعلی وجود دارد. برویم سراغ توضیح این که اصلا چگونه برند سازی می­شود و اصلا چرا باید آن را ثبت کرد؟

برای برند سازی نیاز به عبور از یک سری فیلترهای مشخص دارید. اول از همه باید کسب و کار شما به رسمیت شناخته شود. در نتیجه نیاز به اخذ مجوزهای قانونی دارید. اگر پروژه شما گونه ای از نوآوری را معرفی کند، کارتان آسان­تر خواهد بود. شما در راهی که قدم گذاشتید که اولین هستید و در حالت عادی هم ورودتان سروصدا خواهد کرد. البته به ابزارهای تبلیغاتی نیاز خواهید داشت.

 

نمی­شود که در سکوت مشغول به کار شوید و توقع داشته باشید که همگان شما را بشناسند. برند سازی با شهرت و خوش نامی شما همراه است. برای ثبت برند مانع زیادی وجود ندارد. می­توانید از طریق یک ثبت فوری شرکت واسطه این کار انجام دهید. چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، استقرار در موقعیت حرفه­ای و جلب اطمینان مخاطبان هدف است. در واقع ثبت شرکت تازه اولین گام شما برای ورود به عرصه رقابت است.

شما نام و آرم تجاری خود را به ثبت می­رسانید که در نوع خود منحصربفرد باشید. شخص دیگری نتواند ماهیت تعریف شده برای شما را تصاحب کند و از نام تجاری شما بدون اطلاع خودتان سوء استفاده کند. در واقع می­گویید آن چه را من به عنوان ابزار معرف انتخاب کردم، برایم انحصاری کنید و این اجازه را ندهید که فرد حقیقی یا حقوقی دیگری جایگاه مرا تصاحب کنید. حالا چگونه این اتفاق می­افتد؟

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت برند و ثبت انواع شرکت در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

ثبت برند

ثبت یک برند یا ثبت لوگو مشابه این است که تعیین کنید فرد دیگری اجازه استفاده از نام تجاری و علامت سازمانی شما را نداشته باشد. با این کار یک نام و نشان اختصاصی را برای خود خریداری می­کنید و می­توانید از این بابت اطمینان حاصل کنید که کسی از اعتبار شما استفاده نخواهد کرد و حق استفاده از دعاوی ثبت برند را خواهید داشت. اکنون می­توانید با خیال راحت در راستای اهدافی که دارید فعالیت کنید.

هدف از ثبت برند چیست؟

هر برند یا آرم تجاری می­تواند به واسطه پرداخت هزینه ه­ای ثبت برند ، به صورت موقت یا دائمی در سیستم ثبت مرکزی تثبیت شود. پیامد این جریان را می­توانید حدس بزنید. هر نوع خدمات یا کالایی را که عرضه می­کنید به صورت انحصاری به ثبت می­رسانید و این موضع در کسب اعتبار برای شما تاثیر گذار خواهد بود. مراجع قانونی هر گونه تخلف در این زمینه را پیگیری خواهند کرد.

اگر اقدام به انجام این کار نکنید چه خواهد شد؟ ممکن است فرد دیگری با همین نام وارد عرصه رقابت شود. از اعتبار شما استفاده کند و جای شما را در بازار بگیرد. حتی وقوع یک اتفاق ناخوشایند هم ممکن است. تصور کنید این شرکت خدمات و تولیدات نامرغوب خود را در بازار عرضه کند. چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ هردوی شما شکست می­خورید و کسی که بیشترین ضرر را متحمل می­ شود شما هستید که به ناچار مجبور به انحلال شرکت می شوید.

برند چیست؟

برند یک علامتی اختصاری و ویژه است که هر شرکت حقوقی یا حقیقی برای معرفی محصول و خدمات خود از آن استفاده می­کند. برند حکم شناسنامه کار شما را دارد. این همان چیزی است که شما را به مشتریان معرفی می­کند و خوش نامی شما باعث افزایش آمار مشتریان خواهد شد.

در واقع پس از ثبت شرکت و اخذ مجوزهای فعالیت، دومین کاری که باید انجام دهید ثبت برندتان است. براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، در سراسر کشور هیچ فرد دیگری اجازه فعالیت قانونی با نام تجاری شما را نخواهد داشت. در نتیجه می­توانید از دست فرصت طلبان در امان باشید و در راستای اهدافی که دارید حرکت کنید.

این کار امکان کپی برداری را به صفر می­رساند. چرا به صفر؟ اگر یک برند تجاری بدون اخذ مجوزهای قانونی از نام و نشان شما استفاده کنید، پس از مدتی توسط مراجع قضایی شناسایی خواهد شد. اصلا در دنیای امروز راهی برای فرار از قانون وجود ندارد.

این شخص حقیقی یا حقوقی برای کوچک­ترین اقدام تجاری و فعالیت در بازار کسب و کار، باید به سیستم­های دولتی مراجعه کند. یعنی همان جایی که اسناد ثبت برند شما موجود است و سریعا مانع فعالیت آن خواهند شد. البته باید به دنبال اسامی و آرم­های یونیک باشید. چرا که در حال حاضر امکان تشابه بسیار زیاد است و خطر سوءاستفاده تجاری رو به افزایش است.

معمولا تولید کنندگان به سمت ثبت برند دوم و ثبت برند سوم گرایش پیدا کرده ­اند. شما هم می­توانید با استفاده از مراحل ثبت لوگو حمایت قانونی حق کپی برداری را از میان بردارید . زمانی که شخص یا شرکتی از برند تجاری ثبت شده شما برای نام گذاری محصولات یا خدمات خود استفاده کند، قوانین فرد مورد نظر را موظف و پرداخت جریمه خواهند کرد.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت برند و ثبت انواع شرکت در خدمت شماست . ثبت خوب فرهنگ است .

آیا استفاده از هر نام و نشانی برای ثبت برند جایز است؟

خیر. در ابتدا باید نوع فعالیت خود را مشخص کنید. در واقع باید مشخص شود در کدام یک از دسته­ های تعریف شده برای مشاغل قرار گرفته ­اید. سپس با ارائه نامی متعارف می­توانید برای ثبت اقدام کنید. منظور این است که نام تجاری شما باید معرف شما باشد. در واقع استفاده از پسوندهایی همچون عدالت جویان و مواردی از این قبیل برای موسسه حقوقی مناسب است. مثلا نمی­توانید از نام گل­ها برای چنین موسسه­ای استفاده کنید!

نحوه ثبت برند

 • تکمیل مدارک مورد نیاز
 • ثبت اظهارنامه علامت تجاری
 • انتخاب نام برند و علامت تجاری
 • انتظار برای نتیجه بررسی کارشناسان
 • استعلام از قابلیت ثبت برند و یونیک بودن آن
 • اطمینان از عدم محدودیت نام و علامت تجاری و سازگاری با قوانین اسلامی و عمومی

 

ثبت برند مشابه

ثبت علامت تجاری مشابه ممنوع است. علامت تجاری معروف، مشابه یا مشهور به علامتی گفته می­شود که در ایران شناخته شده و مطرح باشد.

ثبت علامت تجاری مشابه و دایره شمول بنده ه ماده 32

قانونگذار در ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات، طرح­های صنعتی و علائم تجاری علاوه بر این­که از علامت تجاری معروف یا مشهور حمایت نموده است، از علامت خدماتی معروف یا مشهور و نام تجاری معروف یا مشهور نیز حمایت کرده است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک ثبت برند اشخاص حقیقی

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
 • داشتن جواز کسب یا پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس از صنایع
 • ارائه شکل و نام تجاری
 • ارائه کارت بازرگانی ( در صورت لاتین بودن نام تجاری و لوگوی درخواستی )

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی

 • کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات ( در صورت داشتن آگهی تغییرات شرکت)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که حق امضاء در شرکت دارند
 • ارائه کارت بازرگانی ( در صورت لاتین بودن نام تجاری و لوگوی درخواستی )
 • ارائه شکل و نام تجاری
 • داشتن جواز کسب یا پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس از صنایع
 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت توسط فردی که حق امضاء در شرکت دارد .

 

نکته مهم 1 : در ثبت برند مربوط به اشخاص حقیقی در هنگام ثبت نام و وارد کردن شماره تلفن همراه ، حتما باید شماره همراه در سیستم مخابرات به نام خود شخص باشد .

نکته مهم 2 : در ثبت برند مربوط به اشخاص حقوقی در هنگام ثبت نام و وارد کردن شماره تلفن همراه ، حتما شماره همراه در سیستم مخابرات به نام یکی از صاحبین امضا باشد .

 

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت برند و ثبت انواع شرکت در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

آموزش گام به گام ثبت برند

 • متقاضیان ثبت باید به سامانه http://iripo.ssaa.ir وارد شوند.
 • تمامی مکاتبات در رابطه با اظهارنامه از طریق همین سامانه امکان پذیر است.
 • روی گزینه ثبت کلیک کنید و فایل اسکن شده از مدارک مورد نیاز را آپلود کنید.
 • برای رفع نقص، پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال بادی به سایت مندرج مراجعه فرمایید.
 • این امکان وجود دارد بدون مراجعه حضوری به اداره ثبت، عنوان و علامت تجاری خود را ثبت کنید.

پس از به پایان رساندن مراحل ثبت نام در سامانه مندرج، کد رهگیری را روی شماره تلفن همراه خود دریافت خواهید کرد. در صورت تائید مدارک توسط کارشناس مربوطه در سازمان ثبت، دو نسخه قرارداد به آدرس ارائه شده توسط شما ارسال خواهد شد. شما موظف هستید پس از امضای هر دو نسخه یکی از نسخ­ها را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکزی ارسال کنید. پس از دریافت مدارک، مراحل ثبت آغاز خواهد شد.

امتیازات ثبت برند

پس از انتشار آگهی اظهارنامه تا زمانی که ثبت یک برند کاملا انجام شود، متقاضی ثبت از امتیازات و حقوقی بسیاری برخوردار خواهد بود. در صورتی که کسی درخواست ثبت علامت بازرگانی معینی را عنوان کند، در صورت شباهت با روند مذکور می­تواند به ثبت او اعتراض کند و به نوعی شکایت نامه تنظیم کند.

 

جمع بندی

شما می­توانید هر نوع خدمات یا کالایی را که عرضه می­کنید به صورت انحصاری به ثبت می­رسانید. این موضوع در کسب اعتبار برای شما تاثیر گذار خواهد بود. مراجع قانونی هر گونه تخلف در این زمینه را پیگیری خواهند کرد. سیستم ثبت علامت ­های تجارتی در ایران از طریق روند اعلامی صورت می­گیرد. شما اطلاعات و درخواست خود را در سامانه ثبت خواهید کرد. موارد مورد نیاز را ارائه می­کنید.

ظرف مدت زمان مشخصی درخواست شما توسط کارشناسان بررسی خواهد شد. در مرحله بعدی در صورتی که برندی مشابه برند شما وجود نداشته باشد، تقاضا پیگیری خواهد شد و می­توانید برای ارائه اصل مدارک و تنظیم قرارداد دو طرفه اقدام کنید. رسیدگی به این درخواست توسط اداره ثبت صورت می­گیرد. این سازمان یک ارگان دولتی متصل به شبکه مرکزی است و تمامی پرونده ­های موجود در ایران را مرور خواهد کرد. در صورت تشابه باید تغییرات لازم را اعمال کنید.

شما نام و آرم تجاری خود را به ثبت می­رسانید که در نوع خود منحصرب­فرد باشید. شخص دیگری نتواند ماهیت تعریف شده برای شما را تصاحب کند و از نام تجاری شما بدون اطلاع خودتان سوء استفاده کند. هزینه ثبت برند می­توانید مادام العمر و یا موقتی پرداخت شود. تصمیم گیری به عهده شما خواهد بود.

5/5 - (3 امتیاز)
2741

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  ذینب احمدی
  01 خرداد 1401

  سلام آیا برای ثبت برند حتما باید شرکت ثبت شده داشته باشم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 خرداد 1401

   سلام و درود.
   ثبت برند یا نام تجاری میتونه یا در قالب حقوقی باشه که بنام شرکت در نهایت ثبت بشه یا اینکه در قالب حقیقی باشه که بنام شخص ثبت بشه و هیچ لزوم یا اجباری به این نیست که حتماً باید بنام شرکت به ثبت برسه.

 2. admin-avatar
  لیدا آقایی
  26 اردیبهشت 1401

  سلام، من یک برندی ثبت کرده ام که متاسفانه نام آن اشتباه ثبت شده است. آیا امکان تغییر آن را دارم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   وقتی یک برند رو شما به ثبت برسونید به این معنی هست که نام برند شما دو نوبت روزنامه میشه و حق الثبت پرداخت میشه و در نهایت تصدیق برند صادر میشه.
   وقتی تمام این مراحل انجام بشه شما به مدت ۱۰ سال مالک این برند هستید و اگر بخواهید اصلاح کنید به این معنی است که میبایست از ابتدا یک نام جدید به ثبت برسونید و قابلیت اصلاح ندارد.

 3. admin-avatar
  اصغر فرجی فر
  20 اردیبهشت 1401

  سلام و خسته نباشید
  آیا کسی که ثبت برند انجام می دهد ممکن است در پرونده های مالیاتیش هم تغییری ایجاد شود؟ منظورم این است که یک شرکت به دلیل ثبت شدن برندش باید مبلغ بیشتری را به عنوان مالیات به اداره دارایی پرداخت کند؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   20 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   همانطور که در مقاله ثبت برند توضیح داده شده،یکسری مدارک اولیه مورد نیاز است برای اینکه شما بتوانید یک نام تجاری یا برند رو به ثبت برسونید.طبق قوانینی که تا به امروز برای بحث ثبت برند یا لوگو مورد نیاز است،مدرکی دال بر کداقتصادی وجود ندارد و میشود به استناد همین موضوع اینرو مطرح کرد که اداره مالیات و اداره ثبت علامت یا همان مالکیت معنوی در حال حاضر موردی منوط به اخذ مالیات بر روی برند ثبت شده اعلام نکرده و میتوان گفت که با ثبت برند یا لوگو،شخص یا شرکت مالک ملزم به پرداخت مالیات و یا تغییر در پرونده مالیاتی اش ندارد.
   این موضوع رو در نظر داشته باشید که طبق قوانین اداره ثبت علامت تجاری یا مرکز مالکیت معنوی،شما برای ثبت برند لاتین نیاز به ارائه کارت بازرگانی بنام شخص یا شرکت مورد تقاضا دارید که یکی از مدارک موردنیاز برای اخذ کارت بازرگانی،داشتن پرونده مالیاتی با کد اقتصادی است ولی نمیتوان این دو موضوع رو به هم ارتباط داد.

 4. admin-avatar
  زاکانی
  11 اردیبهشت 1401

  سلام وقت بخیر، برای ثبت برند خارجی ****** باید کارت بازرگانی داشته باشم؟ من نماینده شرکت در ایران هستم اما رسمی نیستم چون تحریم هستیم و فقط با اسم برند این شرکت در ایران واردکننده و فروشنده هستم.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   بله دوست عزیز،شما برای اینکه بتونید در ایران یک برند خارجی یا اصطلاحاً یک برند لاتین رو ثبت کنید علاوه بر جواز مرتبط با کالایی که دارید تو اون زمینه فعالیت میکنید حتما باید کارت بازرگانی بنام شخص حقیقی یا شخص حقوقی که میخواد مالک برند بشه ارائه بدید.
   این موضوع مد نظرتون باشه که حتما باید مدرکی که ارائه میدید کارت بازرگانی باشه و در حال حاضر طبق قانون جدید اداره علائم تجاری،کارت عضویت اتاق بازرگانی مورد قبول نیست

 5. admin-avatar
  ذینب خدابنده
  11 اردیبهشت 1401

  با عرض سلام و خسته نباشید. برای فعالیت در حوزه مواد غذایی مانند غلات و ... می خواهم به عنوان شخص حقیقی برندم را ثبت کنم. آیا نیاز به جواز دارم؟ ممنون می شم راهنمایی کنید چراکه قصد دارم این کار را در منزل شخصی خودم انجام بدم و طبیعتا شرکتی هم تا به امروز ثبت نکرده ام.

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 اردیبهشت 1401

   سلام و درود
   طبق قوانین اداره ثبت علائم تجاری برای هر خدمات یا هر کالا که شما بخواید برندتون رو ثبت کنید حتما احتیاج به جواز مربوط به کالا یا خدمات دارید و این رو هم مدنظر داشته باشید که حتما لزومی به ثبت شرکت ندارید.
   جواز مرتبط میتونه جواز کسب، پروانه تولید یا بهره برداری، جواز تاسیس دارای پیشرفت فیزیکی و یا جوازهای ارگانهای مختلف باشه که حتما از سمت اداره علائم تجاری استعلام میشه