ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی: در فروشگاه ها، شما با هزاران برند متنوع از مواد شوینده و بهداشتی رو به رو هستید که همین نام و نشان آن‌ها کار را برای انتخاب آسان‌تر می‌کند. پس ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی برای این محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حال ما در این نوشتار قصد داریم مراحل ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی و شرایط مربوط به آن را بررسی و تحلیل کنیم. پس در ادامه با ما باشید.

خانم شهبازی مشاور ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی چیست؟

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که برند چیست؟ چرا از واژه برند برای هر محصول مختلف، استفاده می‌شود؟ برند در واقع نشانه و علامتی است که هر محصول را اختصاصی و انحصاری می‌کند. در میان مواد و محصولات مختلف، می‌توان گفت در مواد بهداشتی و انواع شوینده‌ها و همچنین ثبت برند مواد غذایی برندینگ اهمیت بالایی دارد.

دلیل آن هم این است که در بازار هزاران شرکت تولید کننده مواد بهداشتی و شوینده وجود دارد که اگر قرار باشد برند، لوگو و نام اختصاری در کار نباشد، انتخاب از بین آن‌ها بسی دشوار خواهد بود.

پس با این تعاریف می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که برند مواد شوینده و بهداشتی در واقع نام و نشانی است که بر روی بسته بندی آن‌ها ثبت شده و در تبلیغات از آن نام استفاده می‌شود.

همین برند مواد بهداشتی است که به شما کمک می‌کند در هنگام خرید، محصول مورد نظر خود را خیلی راحت و سریع پیدا کنید و محصولات مختلف شوینده را از طریق برند‌های آن‌ها با هم مقایسه کنید.

ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی چیست؟

طبقات ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

اگر بخواهیم محصولات تولیدی مختلف را بر اساس ثبت برند و علامت تجاری آن‌ها طبقه‌بندی کنیم، می‌توان 45 طبقه مختلف را در نظر گرفت. در واقع می‌توان گفت، چهار دسته‌بندی مختلف برای محصولات وجود خواهد داشت که هر کدام از این دسته‌ها در یکی از این 45 طبقه قرار می‌گیرند.

شرکت تولیدی بر اساس محصول خود، طبقه و دسته‌ای که در آن قرار می‌گیرد را مشخص کرده و اقدام به ثبت برند می‌کند.

دسته‌بندی 4 قسمتی که پیش‌تر بیان کردیم به شرح محصولات و مواد غذایی، لوازم خانگی، محصولات آرایشی و بهداشتی و دسته خدماتی است. برای هر کدام از این 4 دسته‌بندی، طبقات مختلفی بین 1 تا 45 وجود دارد که فرد باید بر اساس محصول تولیدی خود و استعلامی که گرفته است، اقدام به ثبت کند. جدول پایین مطلب را برای شما روشن‌تر خواهد کرد.

طبقه بندی برندها و همچنین علائم تجاری، در واقع دسته بندی آن‌ها بر اساس محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهند. این طبقه بندی برای تسهیل در قانون گذاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.

مرکزی با نام مالکیت معنوی که یکی از زیر مجموعه‌های اداره ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد، طبقه بندی برندها را انجام می‌دهد.

برای ثبت برند، لوگو و آرم و یا هر نام اختصاری برای محصولات مختلف از جمله مواد شوینده و بهداشتی، باید تأیید این مرکز گرفته شود. قبل از این که برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی اقدام کنید، باید محصولات و یا خدمات خود را از طبقه مربوطه انتخاب کنید.

به بیانی ساده‌تر باید مشخص کنید که محصول شوینده تولیدی شما مربوط به کدام طبقه بندی است. در ادامه طبقات مربوط به ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی را برای شما می آوریم.

به طور کلی طبقه بندی کلیه محصولات و خدمات در 45 بند توسط مرکز ذکر شده در بالا انجام می‌شود که طبقات زیر مربوط به ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی می‌باشند:

 • طبقه 3: در این طبقه انواع ترکیبات سفید کننده و مواد شوینده لباس قرار می گیرند. هم چنین مواد بهداشتی با هدف تمیز کردن، براق کردن، لکه گیری و یا ساییدن نیز در همین طبقه قرار دارند. مواد بهداشتی و آرایشی مانند انواع صابون ها، لوسیون ها، خمیر دندان ها، روغن‌ها و عطرها نیز در همین دسته هستند.
 • طبقه 5: انواع مواد بهداشتی که برای مصارف پزشکی هستند در این طبقه جای می گیرند. مواد بهداشتی هم چون لوازم زخم بندی، مواد پر کننده دندان، مواد رژیمی، انواع ضد عفونی کننده‌ها و حتی حشره کش‌ها نیز در این دسته جای دارند.
 • طبقه 44: این طبقه در دسته بندی مربوط به خدمات قرار می گیرد. کلیه خدمات بهداشتی و مراقبت‌های زیبایی برای انسان‌ها و حیوانات و البته خدمات کشاورزی نیز در این طبقه قرار دارند.
 • دو طبقه 35 و 39 نیز در دسته طبقات خدمات هستند که به ترتیب شامل تبلیغات و امور اداری تجارت‌ها و در دسته 39 نیز حمل و نقل‌ها و هم چنین بسته بندی محصولات و کالاها قرار می گیرد. (این دو دسته بیش‌تر مربوط به تبلیغات محصولات مختلف از جمله مواد شوینده و بهداشتی می شوند).

طبقات ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

مدارک ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی، این که شما شخص حقیقی باشید و یا شرکت حقوقی، می‌تواند در ارائه مدارک لازم به اداره ثبت، تفاوت ایجاد کند. از همین رو در ادامه، مدارک لازم برای ثبت برند را چه برای شخص حقیقی و چه برای شرکت ها، آورده ایم:

مدارک ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

مدارک ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی اشخاص حقیقی

 1. تصویری از مجوز فعالیت
 2. شماره موبایل به نام شخص صاحب برند
 3. تعیین طبقه محصول شوینده و بهداشتی
 4. تصویری از علامت تجاری در ابعاد مشخص
 5. وکالت نامه وکیل دادگستری
 6. داشتن تأیید از دفتر اسناد در رابطه با هویت شخص متقاضی
 7. تصویر کارت ملی و شناسنامه شخص حقیقی
 8. اگر برند به صورت لاتین باشد حتما نیاز به دریافت کارت بازرگانی حقیقی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی می باشد.

مدارک ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی اشخاص حقیقی

مدارک ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی اشخاص حقوقی

 • شماره تماس مدیر عامل
 • وکالت نامه از وکیل دادگستری
 • تصویر علامت تجاری در اندازه‌ای مشخص
 • تعیین طبقه مورد نظر مواد شوینده و بهداشتی
 • ارائه مجوزهای لازم در زمینه پخش و تولید مواد شوینده و بهداشتی
 • تأییدیه از اداره اسناد برای امضا و هم چنین هویت مدیر عامل شرکت
 • تصاویری از مدارک هویتی مدیر عامل شرکت تولیدی مواد شوینده
 • تصویری از مدارک مربوط به تأسیس شرکت و یا ثبت تغییرات شرکت ایجاد شده در آن
 • اگر برند به صورت لاتین باشد حتما نیاز به دریافت کارت بازرگانی حقوقی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی می باشد.

مدارک ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی اشخاص حقوقی

مراحل ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

صاحبین برندهای مواد شوینده و بهداشتی برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی خود باید مراحل مختلفی را طی کنند. ما در ادامه این موارد را به ترتیب برای شما آورده ایم:

 • استعلام از طبقه ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی
 • تکمیل اظهارنامه در مرکز مالکیت معنوی با ارائه مدارک گفته شما در بالا (پرینت نمونه برند در ابعاد 6 در 6 و بارگذاری آن در وبسایت این مرکز)
 • حضور در دفاتر اسناد رسمی و ارائه برگه مرکز مالکیت معنوی به آن اداره
 • دریافت گواهی امضا و فرم تأیید اطلاعات (گرفتن رمز عبور و نام کاربری از سامانه در همین مرحله)
 • تأیید برند مواد شوینده و بهداشتی توسط کارشناسان و ریاست اداره مالکیت معنوی و بعد از آن ارسال پیامک برای صاحب برند
 • تشکیل پرونده فیزیکی و چاپ برند در روزنامه نوبت اول و دوم
 • تحویل دو نوبت پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی، نسخه‌ای از اظهارنامه علامت تجاری و ده نمونه از برند خود به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

نکته قابل توجه این که بعد از چاپ روزنامه اول، شما به مدت 7 روز برای بیان هر گونه اعتراض در زمینه ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی خود فرصت خواهید داشت.

هر بار چاپ روزنامه نیز برای شما ارسال می‌شود. و اما موضوع دیگری که باید خاطر نشان کنیم این است که ثبت برندهایی که داخل آن ها حروف لاتین وجود داشته باشد، حتماً نیاز به عضویت در اتاق بازرگانی یا دریافت کارت بازرگانی را خواهد داشت.

مراحل ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

هزینه ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

هزینه‌ ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی که باید پرداخت کنید، شامل موارد مختلفی می‌شود که در ذیل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • هزینه حق الوکاله موسسه ثبتی
 • هزینه اظهارنامه برند در سامانه که بر اساس تعداد طبقات و نوع شخصی و یا حقوقی مشخص می شود .
 • هزینه روزنامه اول که براساس تعداد خطوط مشخص می شود .
 • هزینه حق الثبت برند که با توجه به نوع حقیقی یا حقوقی بود آن متفاوت می باشد .
 • هزینه روزنامه دوم و تایید نهایی ثبت برند

لازم به ذکر است که هزینه‌ های دیگری مانند هزینه مربوط به ثبت برند ، استعلام برند، نقل و انتقال برند و … نیز در پروسه هزینه ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی ممکن است وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر در رابطه با هزینه‌های مربوط به کاهش و یا افزایش طبقه برند در مراحل مربوط به ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی می‌باشد. در این رابطه باید بگوییم که شما برای کاهش طبقه، نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت. البته این تقلیل طبقه یا خدمات در روزنامه چاپ خواهد شد که هزینه چاپ آن نیز با شما می‌باشد.

آن چه در این جا بدان پرداختیم موارد مربوط به ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی بود. مدارک و شرایط و همچنین مراحل این پروسه را ذکر کرده و در انتها از هزینه‌های لازم برای ثبت برند نیز سخن به میان آوردیم.

شما برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی تولیدی خود باید تمامی این مراحل را طی کرده و مدارک لازم را از جمله ثبت شرکت تجاری که در این نوشتار از آن‌ها یاد کردیم در هر لحظه با خود داشته باشید.

در نهایت این که ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی می‌تواند برای شما اعتبار و البته تعهد به طور هم زمان داشته باشد. زین پس برند به صورت کاملاً انحصاری برای شماست و شما نسبت به آن مسئول هستید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت انواع برند ، با موسسه ثبت فرهنگ در ارتباط باشید .

خانم شهبازی مشاور ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

5/5 - (4 امتیاز)
آنچه در این مطلب می‌خوانید

8 پاسخ

 1. آیا میتوانم به صورت شخص حقیقی و بدون تاسیس شرکت یا کد مالیاتی برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی اقدام کنم؟

  1. سلام و درود.

   بله،مالک ثبت برند ضرورتی ندارد که حتماٌ یک شخصیت حقوقی باشد.بطور کل شما میتونید برند یا لوگو رو در هر محصول از جمله مواد شوینده و بهداشتی به اسم یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی به ثبت برسونید

 2. سلام، آیا برای اینکه بتوانیم ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی انجام دهیم، حتما باید از قبل کد اقتصادی داشته باشیم؟

  1. سلام و درود.
   برای ثبت برند و علامت تجاری با هر عنوان و موضوع و نوع کالا،طبق قوانین امروز اداره مالکیت معنوی،نیازی به ارائه کد مالیاتی نمیباشد و با ارائه جواز مرتبط بنام شخص متقاضی در زمینه مواد شوینده و بهداشتی و مدارک هویتی شخص متقاضی میتوان اقدام به ثبت برند نمایید.

 3. سلام، آیا برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی حتما باید شرکت ثبت شده مرتبط داشته باشیم؟ یا با هر شرکتی میتوان این نوع برند را به ثبت رساند؟

  1. سلام و درود.
   ثبت برند یا نام و علائم تجاری،چه به صورت شخصی و یا بصورت شرکتی با توجه به کالا یا خدمات قابل ارائه،نیاز به مجوز مربوطه از اتحادیه صنفی،صنعت معدن(صمت) و … دارد که حتماً باید محصول مورد درخواست در جواز ذکر شده باشد.
   در برخی موارد،با توجه به سلیقه کارشناس اداره مالکیت معنوی،نوع خدمات یا تولید و پخش و بازرگانی محصول نیز باید در حوزه فعالیت شرکت ذکر شده باشد که در صورت نیاز میتونیم با توجه به تغییرات مورد نیاز و الحاق به موضوع فعالیت شرکت،تمامی موارد خواسته شده رو به موضوع فعالیت شرکت،اضافه کنیم.

 4. سلام، من سال گذشته یک برند برای مواد شوینده ثبت کرده ام، حالا در نظر دارم یک برند رقیب هم تاسیس کنم. آیا با جوازی که برای برند قبلیم ثبت کرده‌ام می تواند برندهای دیگری نیز ثبت کنم؟

  1. سلام و درود
   ایده ای که تصمیم به انجامش رو دارید فوق العاده عالی هست چون دقیقا میتونید با اینکار در بازار و در دید مردم یک سیستم رقابتی ایجاد کنید که در نهایت هر دو برند بنام یک شخص هست همونطور که خیلی از شرکتهای بزرگ مثل ‘میهن’ و … دقیقا همین ایده رو پیاده کردن.
   ولی مدنظر داشته باشین که طبق قوانین جدید اداره ثبت علائم تجاری شما با یک جواز میتونید فقط یک نام بنام شخص حقیقی ثبت کنید یا اینکه اگر شخص حقوقی هستید میتونید با جوازی که دارید تا دو برند بنام شرکت خود ثبت کنید ولی اگر که پروانه بهره برداری داشته باشید که بتونید خودتون رو به عنوان یک تولیدکننده به اداره نشون بدید اونوقت محدودیتی در تعداد برند وجود نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *