ثبت اختراع

ثبت اختراع

ثبت اختراع:خلق اثر و یا ارائة ایده و طرحی نو برای هر فرد بسیار هیجان ‌انگیز و صد البته غرورآفرین است. این احساس در بعضی از افراد به وجود می ‌آید. افرادی که ثمرة تفکر خلاق و تلاش بی ‌وقفة خود را در غالب یک محصول و یا ایده ‌ای جدید مطرح می ‌کنند و به این افراد نام مخترع می ‌دهند.

مخترعین در جهت رفع نیازهای انسانی قدم برمی ‌دارند و طرح و ایده ‌ای نو مطرح می ‌کنند. ممکن است این پروسه از زمان شروع تا بهره ‌برداری از آن سال‌ ها به طول انجامد. مخترعین در طول این سال ‌ها، باید به طور مستمر تلاش کنند تا این ایده و محصول به بار بنشیند؛ بنابراین، تمامی مخترعین خواهان مالکیت ایده و فکر خود هستند و می ‌خواهند حاصل تلاش خود را با نام خودشان به ثبت برسانند. چون با ثبت اختراع، از حمایت قانونی بهره‌مند می ‌شوند و هم از مزایای آن استفاده می ‌کنند.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و ثبت اختراع در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

شما می ‌توانید برای ثبت اختراع و به ثمر نشاندن تلاش‌ های بی‌وقفة خود از شرکت ثبت اختراع ما نیز استفاده کنید و حتی مشاوره دریافت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن اختراع خود را ثبت شده ببینید.

در واقع اختراع، یک محصول و یا فرایند است که راه حلی جدید برای یک مشکل و یا روش حلی مبتکرانه برای یک انجام یک فرایند پیشنهاد می ‌دهد. این ایده ‌ها باید جدید بوده و همانند آنان وجود نداشته باشد تا بتوان اسم اختراع بر آن ها گذاشته و به ثبت برسانیم. در کشور ما ایران، سازمان مالکیت صنعتی وظیفة ثبت اختراعات و اعطای سند حق اختراع را به مخترعان برعهده دارد. حق اختراع، حق انحصاری است که در قبال اختراع ثبت شده به مخترع داده می ‌شود تا به‌ موجب آن از امتیازات حقوقی آن بهره ‌مند شود.

مزایای ثبت اختراع

ثبت اختراع مزایای فراوانی دارد اما شاید بزرگ ‌ترین مزیت آن بهره ‌مندی از پیگیری قانونی در صورت تولید و تقلید محصولی مشابه آن توسط دیگر افراد باشد. چرا که اختراع حاصل خلاقیت و تلاش فرد مخترع است و ربودن آن خسارت جبران ‌ناپذیری بر پیکره ی پدیدآورنده ی آن خواهد زد. پس بهترین راه جلوگیری از سوء استفاده گران، ثبت اختراع است.

در ادامه به چند مورد از مزایای ثبت اختراع خواهیم پرداخت.

 • امکان فروش گواهی ثبت اختراع به ‌عنوان امتیاز انحصاری خط تولید
 • امکان استفاده از مزایا و اعتبارات از سوی بنیاد ملی نخبگان ملی
 • امکان بهره‌ مندی از مزایای صندوق‌ های پژوهشگران ملی
 • امکان تأسیس شرکت دانش ‌بنیان با توجه ‌به موضوع اختراع ثبت شده
 • استفاده از تسهیلات شرکت ‌های دانش‌بنیان
 • معادل مقالة ISI برای دریافت پذیرش و یا ترفیع مقام
 • حضور قدرتمند در بازار
 • امکان اخذ وام و تسهیلات
 • امکان شرکت در جشنواره‌ ها و مسابقات ملی و بین‌المللی اختراعات و نوع آوری
 • بهره‌مندی از حق طرح صنعتی، حق ثبت علامت تجاری و حق ثبت نشان جغرافیایی

شرایط اختراع قابل ثبت

اختراعات باید شامل ویژگی‌ ها و شرایطی باشند تا بتوان آن ها را به ثبت رساند. هر طرح و ایده‌ای قابلیت ثبت را ندارد. در ادامه سه مورد از ویژگی‌های اختراعات قابل ثبت را بررسی می‌کنیم.

 • اختراعی قابل ثبت است که جدید باشد

نکته ی قابل‌توجه در بحث اختراعات، جدید بودن است. به بیان دیگر، اختراع مورد نظر نباید تکراری باشد و مشابهی از آن وجود داشته باشد. ملاک جدید بودن در محدوده ی جغرافیایی خاصی تعریف نمی‌شود بلکه باید در سراسر جهان یک نمونه از آن وجود داشته باشد.

 • در اختراع نوع آوری وجود داشته باشد.

از گذشته تا به امروز ابزار و فن آوری های جدیدی برای تسهیل نیازهای بشر به وجود آمده ‌اند. اختراعات جدید نیز باید با ابتکار و نوع آوری ساخته ‌و پرداخته شوند تا برای اهل آن فن ساده و تکراری نباشد و پاسخگوی نیاز جدیدی در جامعه باشد.

 • اختراع قابل ثبت باید سودمند باشد.

یکی از موارد استفاده از اختراعات در حیطة صنعت است. اختراع مورد نظر باید در حوزه ‌های صنعتی سودمند باشد و قابلیت استفاده در فرایند صنعتی و یا تولید یک محصول صنعتی را دارا باشد.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و ثبت اختراع در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

روش‌های ثبت اختراع

برای ثبت اختراع دو نوع روش وجود دارد:

 • روش اعلامی
 • روش تحقیقی

روش اعلامی ثبت اختراع

این روش بر اساس ادعای فرد مخترع صورت می ‌گیرد. به این صورت که، هر فردی ادعا کند اختراعی انجام داده، می ‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان ‌های ذی‌ربط ارسال کرده و سند اختراع دریافت نماید. در این روش تنها شرط موجود، عدم سابقه ی ثبت ادعای مخترع است. یعنی اگر اختراع مذکور قبلاً به ثبت نرسیده باشد قابل ثبت خواهد بود در غیر این صورت ثبت نخواهد شد.

سند اختراع دریافتی از سمت ادارة مالکیت صنعتی به‌ هیچ‌ عنوان برای اثبات قابل ‌استفاده بودن، جدید بودن و یا حقیقی بودن اختراع نیست. همچنین نمی ‌توان از آن به ‌عنوان سندی برای حقیقی بودن مالک آن، استفاده کرد و یا اینکه از صحیح بودن شرح اختراع و نقشه‌ های آن اطمینان حاصل کرد.

روش ثبت اختراع در کشور ما، ایران نیز از نوع اعلامی است. شما برای ثبت اختراع خود مدارک مورد نیاز را به شرکت ثبت اختراع تحویل داده و وکلای شرکت ثبت اختراع ما درصورتی‌که اختراع مذکور قبلاً به ثبت نرسیده باشد، از طریق اداره ی مالکیت صنعتی اقدام به ثبت اختراع شما خواهند کرد.

روش تحقیقی ثبت اختراع

در بسیاری از حوزه‌ ها نمی‌توان صرفاً به ادعای فرد برای ثبت اختراع اکتفا کرد مانند اختراعات در زمینه ی دارویی و یا بهداشتی. این روش در برخی کشورها با بهره‌ مندی از تجهیزات مدرن و یا آزمایشگاه ‌های مجهز صورت می ‌گیرد. در این روش ادعای اختراع فرد، مورد آزمایش ‌های گوناگون قرار گرفته و صحت‌ و سقم ادعایش مشخص می ‌شود. برای استفاده از این روش باید اطلاعات ثبت اختراع به‌صورت محرمانه نگهداری شود و برای ثبت در سیستم نوبت ‌دهی قرار گیرند. اختصاص نوبت و حق ‌تقدم مانع بهره‌برداری از اختراع دیگر افراد توسط سودجویان می ‌شود. سپس، پس از بررسی و آزمایش‌های مربوطه، چنانچه ادعای مخترع صحت داشته باشد، نسبت به ثبت اختراع اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع

 • ارائه ی کپی مدارک شناسایی مالک و مخترع شامل کارت ملی و شناسنامه
 • تکمیل کردن فرم ‌های لازم
 • چنانچه اختراع دستگاه یا کالا باشد ارائه ی نقشه ی اختراع لازم است
 • آدرس دقیق و کد پستی مالک و مخترع
 • گرفتن تأییدیه استعلامی که این مورد به درخواست اداره می‌باشد.
 • در صورت وجود مشابهت برای ثبت آن لازم است که دفاعیه انجام شود

نتیجه گیری درباره مطلب ثبت اختراع

اختراع یک محصول و یا ارائه ی ایده ‌ای جدید پروسه‌ای طولانی و چالش ‌بر انگیز است. از طرف دیگر، اختراع برگرفته از فکر و روح مخترع و حاصل تلاش شبانه ‌روزی اوست، پس باید مورد حفاظت قرار گیرد. بهترین و مطمئن‌ترین راه حفاظت از آن، ثبت اختراع است. شما می‌توانید اختراعات خود را توسط شرکت ما به ثبت برسانید و با خیالی آسوده از مزایای آن استفاده کنید.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و ثبت اختراع در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره رایگان ثبت کافیست با ما در تماس باشید .

770

ارسال نظر

*
*
*