تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت

شاید همیشه برای شما هم سوال باشد که آیا تغییر نام شرکت امکان‌ پذیر است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله امکان پذیر است اما برای این‌ کار باید مراحلی را طی کنید. اما احتمالاً سوال بعدی که ذهن شما را درگیر خواهد کرد هزینه تغییر نام شرکت است.

به طور کلی شما جهت تغییر اسم شرکت باید هزینه‌ای نیز پرداخت کنید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل، مدارک و هزینه‌های تغییر نام یک سازمان آشنا کنیم پس ما را در این مقاله همراهی کنید.

دلایل تغییر نام شرکت

شاید تصور برخی مدیران این باشد که تغییر نام حتماً باید بنابر دلیل مشخصی صورت بگیرد. اما برخلاف این تصور، مدیران و کارفرآینان پس از انتخاب نام شرکت و ثبت شرکت بنا به هر دلیل موجهی می‌توانند تصمیم به تغییر نام شرکت بگیرند.

فقط برای تغییر اسم شرکت باید تمامی قوانین تغییر نام را رعایت کنید. ما در ادامه این قوانین را بیان نموده‌ایم. تمامی سازمان‌ها پس از گذر زمان یا حتی پس از ثبت شرکت می‌توانند تصمیم به تغییر نام بگیرند. اما جهت تغییر نام به چه مدارکی لازم است؟ جهت دریافت پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

مدارک مربوط به تغییر شرکت

پس از اینکه هر سازمان و هر شرکتی تصمیم به تغییر نام گرفت باید مدارک لازم جهت تغییر نام شرکت را آماده کند. مدارک لازم به تغییر اسم سازمان به شرح زیر است:

 • تنظیم صورتجلسه تغییر نام شرکت
 • ارائه کپی شناسنامه و مدارک شناسایی کلیه اعضای شرکت
 • تصویر آگهی تاسیس و روزنامه رسمی
 • اگر تغییراتی در شرکت صورت گرفته، تصویر آخرین تغییرات اعمال شده را نیز باید ارائه کنید.

مراحل تغییر نام شرکت

هنگامی که تصمیم به تغییر نام شرکت می‌گیرید باید ابتدا بررسی کنید که نام جدیدی که انتخاب کردید از قبل توسط شرکت یا سازمان دیگری به ثبت رسیده یا خیر؟ برای این کار کافیست به وب سایت ilenc.ir مراجعه کنید و نام مورد نظر خود را وارد کنید. پس از اینکه مطمئن شدید نام جدید یکتا است باید منوط به اجرای برخی قوانین مراحل زیر را جهت تغییر نام شرکت خود انجام دهید. شش مرحله تغییر اسم شرکت به شرح زیر است:

 1. در گام اول باید ابتدا مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود.
 2. پس از تشکیل مجمع عمومی، باید صورتجلسه مجمع تنظیم و کلیه سهامداران امضا کنید.
 3. پس از اینکه صورتجلسه تنظیم شد، صورتجلسه خود را باید در سامانه اداره ثبت، به ثبت برسانید.
 4. از طریق باجه پستی باید صورتجلسه خود را به همراه رسید پذیرشی که از سامانه گرفته‌اید به اداره ثبت ارسال نمایید.
 5. دریافت آگهی تغییرات
 6. درج در روزنامه رسمی

قوانین انتخاب یک نام مناسب برای شرکت

همانگونه که در بالا ذکر شد جهت تغییر نام شرکت شما باید برخی قوانین را قبل از همه‌ چیز رعایت کنید این قوانین به ترتیب به شرح زیر است:

 • نام جدیدی که برای تغییر نام سازمان انتخاب می‌کنید باید کاملاً فارسی و بدون ریشه عربی و لاتین باشد.
 • نام انتخابی شما باید یکتا باشد و قبلاً توسط فرد یا سازمان دیگری به ثبت نرسیده باشد.
 • اگر تصمیم دارید عددی را در نام شرکت لحاظ کنید باید حتماً به صورت حروفی آن را بیان کنید و هیچ عددی نباید دیده شود.
 • استفاده از هرگونه حروف انگلیسی مانند پی وی سی و یا… ممنوع است.
 • حتماً نامی که انتخاب می‌کنید باید حداقل سه سیلاب باشد.
 • از نام برخی افراد بسیار مشهور مانند ابن سینا، حافظ و شاعران و یا دانشمندان نمی‌توانید به عنوان یک نام استفاده کنید.
 • برای انتخاب نام باید قواعد هر اسم را در هر قالب ثبتی رعایت کنید. برای مثال در شرکت‌های نسبی باید حتماً نام شرکا در اسم شرکت آورده شود برای باید در نام جدید از لفظ برادران یا شرکا حتماً باید بهره بگیرید. به عنوان مثال آجیل برادران حسینی.
 • در نام شرکت نباید از کلماتی نظیر دولتی، ملی، سراسری و … استفاده کنید.
 • نام شرکت خود را سعی کنید با کیفیت و با تفکری عمیق انتخاب کنید چرا که نام شرکت آنقدر مهم است که گاهاً برای برخی از کسب و کارها از کیفیت محصول هم حتی پیشی می‌گیرد. چرا اسم شرکت شما اولین چیزی است که در ذهن مخاطبتان ماندگار می‌شود.

نحوه تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود

اگر زمانی تصمیم گرفتید که اسم شرکت خود با استفاده از صورتجلسه ثبت تغییرات شرکت عوض کنید ابتدا باید این تصمیم را با هماهنگی و نظر موافق اعضای هیئت مدیره و مجمع عمومی بگیرید. هنگامی که شما نام یک شرکت با مسئولیت محدود را پس از ثبت تغییر می‌دهید، هیچ تغییری در شناسه ملی شرکت و شماره ثبتی آن رخ نمی‌دهد و فقط نام شرکت تغییر خواهد کرد.

همانگونه که گفته شد جهت تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود باید مجمع عمومی تشکیل شود و در آن صورتجلسه‌ای تنظیم گردد و به امضای همه اعضا در بیاید. پس از اینکه صورتجلسه آماده شد باید آن را با مدارک شناسایی مدیرعامل و مدارک مربوط که عبارت است از: کپی آگهی تاسیس و روزنامه رسمی شرکت به علاوه تمامی نام‌های انتخابی براساس الویتی که دارند به اداره ثبت داده شود.

شرایط تغییر نام جدید یک شرکت

شرایطی لازم جهت تغییر و تایید نام جدید شرکت به شرح زیر است:

 • نام انتخابی که انتخاب می‌کنید باید حتماً پارسی باشد. بهتر است در نام جدید خود از کلمات خارجی و یا عربی به خصوص مذهبی که قاعده و قانونی خاصی ندارند استفاده نکنید. برخی اوقات افراد نام‌هایی را انتخاب می‌کنند که ریشه و معنای درستی در زبان فارسی ندارند. اگر مطمئن نیستید که نام شما دارای معنای درستی هست یا خیر می‌توانید از فرهنگ‌های معتبر مانند دهخدا، عمید و یا فرهنگ معین استفاده کنید.
 • نام جدیدی که برای شرکت خود انتخاب می‌کنید باید حداقل سه بخش داشته باشد. نام‌های تک بخشی رد خواهند شد. اما برخی نام‌های دو سیلابی در صورتی که خاص باشند و قبلاً کسی از آن‌ها استفاده نکرده باشد ممکن است مورد تایید واقع شوند.
 • زمانی نام جدید شما بی‌دردسر ثبت می‌شود که مشابه یا عین نام مذکور قبلاً توسط هیچ فرد دیگری به ثبت نرسیده باشد.
 • برخی از اسامی کلاً استفاده از آن‌ها ممنوعه است. کلماتی مانند ایران، کانون، تهران و… در صورتی که از این کلمات استفاده کنید به طور کل این نام جدید شرکت شما از طرف اداره ثبت شرکت‌ها رد خواهد شد.

هزینه تغییر نام شرکت

هزینه تغییر نام با توجه به نوع شرکت و فعالیت آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال این هزینه برای یک شرکت با مسئولیت محدود با یک شرکت تعاونی قطعاً متفاوت خواهد بود. هزینه های مربوط به تغییر نام شرکت براساس هر صورتجلسه می باشد که کارمزد تنظیم هر صورتجلسه توسط موسسه ثبت فرهنگ مبلغ 350 هزار تومان می باشد و هزینه تمام شده براساس نوع شرکت و همچنین هزینه های پست متفاوت می باشد .

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله شما را با تمامی نکات تغییر نام شرکت آشنا کردیم. چنانچه نیاز به مشاوره بیشتر داشته باشید می‌توانید از مشاورین ثبت فرهنگ کمک بگیرید . فراموش نکنید تغییر نام شرکت را به هر دلیل موجهی در هر زمانی که تصمیم بگیرید می‌توانید انجام دهید.

22

ارسال نظر

*
*
*