تغییر موضوع فعالیت شرکت

تغییر موضوع فعالیت شرکت در سریع‌ترین زمان و با نازل‌ترین قیمت! وکلای ثبت شرکت فرهنگ در تمام مراحل تغییر موضوع فعالیت شرکت کنار شما هستند.

تغییر موضوع فعالیت شرکت: موسسه ثبت فرهنگ با سابقه‌ای درخشان در ارائه خدمات ثبتی، مفتخر است که یاری رسان شما در فرآیند تغییر موضوع فعالیت شرکتتان باشد.

در کسب و کارهای امروز، گاه شرایط ایجاب می‌کند که مسیر فعالیت شرکت را تغییر دهیم. این امر می‌تواند ناشی از تغییر شرایط بازار، ظهور ایده‌های نو یا تمایل به تنوع بخشی به فعالیت‌ها باشد.

موسسه ثبت فرهنگ با بهره‌مندی از متخصصان مجرب و کار آزموده، آمادگی دارد تا فرآیند پیچیده تغییر موضوع شرکت را برای شما تسهیل و تسریع بخشد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

نحوه تغییر موضوع فعالیت شرکت

بعد از اینکه موضوع فعالیت شرکت تعیین و شرکت ثبت شد ممکن است بنا به دلایلی لازم باشد تا موضوع فعالیت شرکت تغییر کند و یا موردی به آن اضافه شود. به همین دلیل در این قسمت قصد داریم در مورد نحوه تغییر موضوع فعالیت شرکت با هم صحبت کنیم.

تغییر موضوع فعالیت شرکت باید به اساسنامه الحاق شود. همچنین در صورتی که تغییرات مورد نظر نیاز به مجوز داشته باشد باید در ابتدا مجوزها از ارگان‌های ذیربط دریافت شود. سخت‌گیری در مورد موضوع فعالیت شرکت به این دلیل است که موضوع شرکت نشان دهنده هدف و رسالت اصلی تاسیس شرکت است و همچنین تغییر اعضا هیئت مدیره و شرکا به معنی تغییر در موضوع فعالیت شرکت نیست.

برای اینکه بتوان موضوع فعالیت شرکت را تغییر داد در اولین مرحله باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود و در آخر جلسه، صورتجلسه‌ای مبنی بر ثبت تغییر موضوع شرکت در سامانه اداره ثبت و روزنامه رسمی چاپ شود.

این موضوع را فراموش نکنید که مجمع عمومی فوق‌العاده از سهامداران و بازرسین شرکت تشکیل می‌شود.

نحوه تغییر موضوع فعالیت شرکت

مطلب پیشنهادی: افزایش سرمایه شرکت

مراحل تغییر موضوع فعالیت شرکت

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت نیازمند سپری کردن یک سری مراحل است که در این قسمت با هم این مراحل را برسی می‌کنیم. در صورتی که شما هم قصد تغییر موضوع شرکت خودتان را دارید باید این مراحل را سپری کنید پس حتماً این قسمت را مطالعه کنید.

 1. در اولین مرحله باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود تا نوع تغییر فعالیت بررسی و در نهایت تایید و ثبت شود.
 2. سپس در انتهای این جلسه باید صورت‌جلسه‌ای مبتنی بر تغییر موضوع فعالیت شرکت تنظیم شود.
 3. سپس باید سهم هر کدام از شرکا به صورت شفاف تعیین شود. در ادامه در صورتی که تغییر مورد نظر نیاز به مجوز داشته باشد باید به اداره مربوطه مراجعه کرده و مجوزها دریافت شود.
 4. مرحله بعدی مربوط به ارائه لیستی از سهامدارن حاضر در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده است.
 5. در این مرحله باید ثبت تغییرات شرکت مورد نظر در سامانه اداره ثبت انجام شود. بعد از ثبت این تغییرات، کارشناسان مربوطه در اداره ثبت ایرادهای آن را بیان می‌کنند تا در جهت رفع آن اقدام شود. در این مرحله باید تغییر موضوع تایید و پیش آگهی تغییرات صادر شود.
 6. بعد از صدور پیش‌ آگهی تغییرات باید آگهی اصلی تغییرات در روزنامه رسمی کشور منتشر شود.

تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص باید یک سری مراحل را سپری کرد که این مراحل را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

در اولین مرحله باید مجمع عمومی فوق‌العاده با حضور سهامداران و بازرسین تشکیل شود. در انتهای این مجمع باید تنظیم صورتجلسات انجام شده و به امضای اعضای هیئت رئیسه برسد. در صورتی که نیاز به مجوز خاصی برای این تغییرات وجود دارد باید در ابتدا این مجوزها دریافت شود.

لیست سهامدارانی که در این مجمع حضور داشتند باید ارائه شده و امضای آن‌ها بر روی صورتجلسه برای ثبت تغییرات شرکت موجود باشد.

در مرحله آخر نیز باید مدارکی از قبیل مجوزهای مورد نیاز، لیست سهامداران حاضر، صورتجلسه مربوطه، اصل روزنامه آگهی دعوت (در صورت نیاز) به اداره ثبت شرکتها ارائه شود.

تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص

تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود

یکی دیگر از شرکت‌های پرطرفدار برای ثبت، شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند که در این قسمت قصد داریم تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود را با هم بررسی کنیم.

در اولین مرحله مثل تغییرات موضوع در هر شرکت دیگری باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود. در مرحله دوم تنظیم صورتجلسه به همراه امضا شرکا باید انجام شود همچنین باید سهم الشرکه هرکدام از اعضا به صورت کاملاً دقیق و شفاف تعیین شود.

دریافت مجوزهای مربوطه در صورت نیاز به مجوز از اداره ثبت شرکتها باید انجام شود. در این مرحله باید استعلام مربوط به مرجع ذیصلاح تحویل داده شود. پاسخ استعلام و صورتجلسه باید به اداره ثبت شرکتها نیز تحویل داده شود. در آخرین مرحله نیز باید بعد از تحویل مدارک مورد نیاز دفاتر ثبت به امضا فرد متقاضی برسد.

تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود

تغییر موضوع شرکت

طبق قوانین اخیر اداره ثبت شرکتها در مورد موضوعات شرکت‌ها تنها اتفاقی که می‌توان در این باره انجام داد تغییر موضوع فعالیت کلی شرکت می‌باشد و طبق این قانون نمی‌توانید موضوعی را به موضوعات قبل الحاق نمایید که در این صورت باید موضوعات قدیم به همراه موضوع فعالیت جدید مد نظر در اداره ثبت شرکتها از طریق تغییر موضوع فعالیت شرکت به ثبت رسانید.

همچنین اگر در رابطه با تغییر موضوع فعالیت شرکت سوالی دارید می‌توانید با وکلای ما در تماس باشید.

تغییر موضوع شرکت

14 پاسخ

 1. آیا با تغییر موضوع شرکت میتوانیم همزمان سرمایه را نیز کاهش دهیم؟

  1. سلام و درود.

   بله شما میتونید همزمان چند مورد از تغییراتی را که دارید با توجه به تنظیم صورتجلسات موردنظر در مجمع های مختلف در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید و در نهایت در روزنامه رسمی به چاپ برسانید.

 2. ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با تغییر موضوع فعالیت شرکت

  1. سلام و درود.

   ممنون از زمانی که برای مطالعه مقاله گذاشتید.

 3. سلام، آیا بعد از تغییر موضوع فعالیت شرکت، نوع شرکت هم عوض می شود؟

  1. سلام و درود.

   اگر منظورتون این هست که بعنوان مثال نوع شرکت رو از موضوع فعالیت بازرگانی به موضوع تولیدی تبدیل کنید طبق موضوع فعالیت شرکت،حیطه کاری فعالیت شرکت تغییر پیدا میکند ولی این موضوع لازم نیست که در نام شرکت یا قسمتی دیگر ذکر شود.بطور کل نوع شرکت پس از تغییر موضوع فعالیت تغییری نمیکند و تنها حیطه فعالیت در اساسنامه ذکر میشود.

 4. سلام، ممنونی از مطلب خوبتون در رابطه با تغییر موضوع فعالیت شرکت، موفق باشید

  1. سلام و درود.

   ممنون از نگاه مثبتتون.برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 5. سلام، آیا تغییر موضوع فعالیت شرکت حتما باید در اساسنامه ذکر شود؟

  1. سلام و درود.
   تمامی تغییرات در اداره ثبت شرکتها نیاز به ثبت و آگهی دارد که پس از روند لازم در مورد تغییرات شرکت از جمله تغییر موضوع فعالیت،تغییرات اعمال شده طی یک آگهی تغییرات و روزنامه رسمی قابل بررسی است.

 6. سلام، آیا برای تغییر موضوع فعالیت شرکت حتما باید امضا هیئت امنا در صورتجلسه باشد؟

  1. سلام و درود.
   بابت تغییرات در موضوع فعالیت شرکت حتماً نیاز به تصمیم گیری و امضاء صورتجلسات توسط اعضای هیئت مدیره شرکت میباشد و در صورت غیاب هر یک از اعضا میبایست باتوجه به رعایت قوانین،اقدام به نشر آگهی دعوت در روزنامه کثیرالانتشار مشخص شده برای شرکت نمود و باتوجه به سپری شدن مدت زمان مشخص،صورتجلسه مورد نظر را تنظیم کرد.

 7. درود، من یک شرکت سهامی خاص حدود 4 سال پیش ثبت کرده ام، اما میخواهم نوع فعالیتم را به طور کلی عوض کنم، آیا امکان پذیر هست تا با تغییر موضوع فعالیت شرکت قبلی فعالیتم را ادامه دهم یا باید از ابتدا برای ثبت شرکت در موضوع فعالیت جدید اقدام کنم؟

  1. سلام و درود.
   بطور کل شما بعد از ثبت هر نوع شرکت(مسئولیت محدود،سهامی خاص،…)میتونید تغییراتی را طی تصمیمات گرفته شده توسط اعضاء شرکت اعمال کنید که برای هر نوع تغییرات میبایست طی صورتجلسه مربوط به همان تغییرات و مجمع مورد نیاز اقدام به ثبت تغییرات موردنظر در اداره ثبت شرکتها داشته باشید.
   یک مورد از این تغییرات میتونه تغییر در موضوع فعالیت شرکت یا الحاق به موضوع شرکت باشه که با توجه به تنظیم صورتجلسه مربوط میتونید تغییرات مورد نظر رو در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسونید و نیازی به ثبت یک شرکت جدید برای موضوع فعالیت جدید نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (6 امتیاز)