تغییر موضوع فعالیت شرکت

تغییر موضوع فعالیت شرکت

یکی از تغییراتی که ممکن است بعد ازثبت شرکت انجام شود تغییر در زمینه تغییر موضوع فعالیت شرکت است به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد راهنمای تغییر موضوع فعالیت شرکت به تشریح با هم صحبت کنیم. در ابتدا باید بدانیم که موضوع فعالیت شرکت چه تعریفی دارد تا بعد بتوانیم در مورد تغییرات آن با هم صحبت کنیم. اگر شما هم قصد دارید موضوع فعالیت شرکت خودتان را تغییر دهید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف موضوع فعالیت شرکت

یکی از اولیه‌ترین اقداماتی که باید در جهت ثبت شرکت انجام دهید مربوط به تعیین موضوع فعالیت شرکت است. موضوع فعالیت شرکت در بند 2 اساسنامه شرکت باید قید شود که نشان‌دهنده هدف و رسالت اصلی شرکت است. شرکت نمی‌تواند خارج از موضوع فعالیت بیان شده هیچ اقدامی انجام دهد به همین دلیل است که در زمان تعریف موضوع فعالیت شرکت آن را به صورت گسترده و وسیع تعریف می‌کنند تا زمینه‌های زیادی را شامل شود.

در صورتی که هر نوع فعالیت، اقدام و یا معامله‌ای خارج از موضوع تعیین شده شرکت انجام شود غیرقانونی است و طرف مقابل حق ابطال آن را دارد.

مشاوره رایگان ثبت شرکت در کرج

نحوه تغییر موضوع فعالیت شرکت

بعد از اینکه موضوع فعالیت شرکت تعیین و شرکت ثبت شد ممکن است بنا به دلایلی لازم باشد تا موضوع فعالیت شرکت تغییر کند. به همین دلیل در این قسمت قصد داریم در مورد نحوه تغییر موضوع فعالیت شرکت با هم صحبت کنیم.

تغییر موضوع فعالیت شرکت باید به اساسنامه الحاق شود. همچنین در صورتی که تغییرات مورد نظر نیاز به مجوز داشته باشد باید در ابتدا مجوزها از ارگان‌های ذیربط دریافت شود.

سخت‌گیری در مورد موضوع فعالیت شرکت به این دلیل است که موضوع شرکت نشان‌دهنده هدف و رسالت اصلی تاسیس شرکت است و همچنین اعضای هیئت مدیره و شرکا نمی‌توانند سرمایه اصلی شرکت را در موضوعات دیگر صرف و خرج کنند.

برای اینکه بتوان موضوع فعالیت شرکت را تغییر داد در اولین مرحله باید مجمع فوق‌العاده تشکیل شود و در آخر جلسه، صورتجلسه‌ای مبنی بر ثبت تغییر موضوع شرکت در سامانه اداره و روزنامه رسمی آگهی شود.

این موضوع را فراموش نکنید که مجمع عمومی فوق‌العاده از سهامداران و بازرسین شرکت تشکیل می‌شود.

مدارک لازم برای تغییر موضوع فعالیت شرکت

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت مثل هر فرآیند قانونی دیگر نیازی به یک سری مدارک و اسناد است که باید در ابتدا آن‌ها را آماده کنید که در این قسمت این مدارک را با هم بررسی می‌کنیم.

  • در صورت نیاز به مجوز باید در ابتدا مجوزهای مربوطه گرفته شود
  • یک نسخه از آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی شرکت
  • کپی اوراق و مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی اعضا شامل سهامداران و بازرسین
  • در صورتی که قبلا تغییراتی در شرکت انجام شده باید از آن تغییرات یک کپی موجود باشد
  • ارائه صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده

مراحل تغییر موضوع فعالیت شرکت چگونه است؟

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت نیازمند سپری کردن یک سری مراحل است که در این قسمت با هم این مراحل را برسی می‌کنیم. در صورتی که شما هم قصد تغییر موضوع فعالیت شرکت خودتان را دارید باید این مراحل را سپری کنید پس حتما این قسمت را مطالعه کنید.

در اولین مرحله باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود تا نوع تغییر فعالیت بررسی و در نهایت تایید و ثبت شود. سپس در انتهای این جلسه باید صورت‌جلسه‌ای مبتنی بر تغییر موضوع فعالیت شرکت تنظیم شود. سپس باید سهم هر کدام از شرکا به صورت شفاف تعیین شود. در ادامه در صورتی که تغییر مورد نظر نیاز به مجوز داشته باشد باید به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و مجوزها دریافت شود.

مرحله بعدی مربوط به ارائه لیستی از سهامدارن حاضر در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده است. در این مرحله باید ثبت تغییرات مورد نظر در سامانه اداره ثبت انجام شود. بعد از ثبت این تغییرات، کارشناسان مربوطه در اداره ثبت ایرادهای آن را بیان می‌کنند تا در جهت رفع آن اقدام شود. در این مرحله باید تغییر موضوع تایید و پیش آگهی تغییرات صادر شود. بعد از صدور پیش‌ آگهی تغییرات باید آگهی اصلی تغییرات در روزنامه رسمی کشور منتشر شود.

تغییر موضوع فعالیت شرکت می‌تواند در هر نوع شرکتی انجام شود اما از آنجایی که شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌های با مسئولیت محدود بیشترین آمار ثبت شرکت را دارند به همین دلیل در این قسمت تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص و تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود را با هم بررسی می‌کنیم.

نحوه تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص باید یک سری مراحل را سپری کرد که این مراحل را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

در اولین مرحله باید مجمع عمومی فوق‌العاده با حضور سهامداران و بازرسین تشکیل شود. در انتهای این مجمع باید تنظیم صورتجلسات انجام شده و به امضای اعضای هیئت رئیسه برسد. در صورتی که نیاز به مجوز خاصی برای این تغییرات وجود دارد باید در ابتدا این مجوزها دریافت شود.

لیست سهامدارانی که در این مجمع حضور داشتند باید ارائه شده و امضای آن‌ها بر روی صورتجلسه برای ثبت تغییرات شرکت موجود باشد. در مرحله آخر نیز باید مدارکی از قبیل مجوزهای موردنیاز، لیست سهامداران حاضر، صورتجلسه مربوطه، اصل روزنامه آگهی دعوت به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود.

تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود

یکی دیگر از شرکت‌های پرطرفدار برای ثبت، شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند که در این قسمت قصد داریم تغییر موضوع فعالیت شرکت‌های آن را با هم بررسی کنیم.

در اولین مرحله مثل تغییرات موضوع در هر شرکت دیگری باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود. در مرحله دوم تنظیم صورتجلسه به همراه امضا سهامداران باید انجام شود همچنین باید سهام هرکدام از اعضا به صورت کاملا دقیق و شفاف تعیین شود. دریافت مجوزهای مربوطه در صورت نیاز به مجوز از اداره ثبت شرکت‌ها باید انجام شود. در این مرحله باید استعلام مربوط به مرجع ذی‌صلاح تحویل داده شود. پاسخ استعلام و صورتجلسه باید به اداره ثبت نیز تحویل داده شود. در آخرین مرحله نیز باید بعد از تحویل مدارک مورد نیاز دفاتر ثبت به امضای فرد متقاضی برسد.

مدت زمان تغییر موضوع فعالیت شرکت

سوالی که در این قسمت ممکن است برای شما پیش بیاید این است که برای تغییر موضوع فعالیت شرکت چه مدت زمانی نیاز است؟

بعد از اینکه مجمع عمومی فوق‌العاده با حضور سهامدارن و بازرسین شرکت تشکیل شد باید مدارک مورد نیاز و صورتجلسه تنطیم شده با استفاده از پست به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود. به صورت حدودی مدت زمانی که برای تغییرات موضوع فعالیت شرکت در نظر گرفته شده است در حدود 2 هفته است.

هزینه تغییر موضوع فعالیت شرکت

به زبان ساده هزینه‌ای که برای تغییر موضوع فعالیت شرکت باید انجام شود مربوط به صورتجلسه‌های تنظیم شده برای این تغییرات است. در واقع شما باید برای هر صورتجلسه هزینه‌ای در حدود 350 هزار تومان پرداخت کنید.

همچنین یک سری از هزینه‌ها نیز از جمله هزینه پست، آگهی روزنامه و … نیز وجود دارد که ملزم به پرداخت آن‌ها نیز هستید. این موضوع را فراموش نکنید که با توجه به نوع شرکت این هزینه‌ها نیز ممکن است با هم متفاوت باشد.

نکات کلی درباره صورتجلسه تغییر موضوع فعالیت شرکت

در نهایت اگر قصد تغییر موضوع فعالیت شرکت را دارید باید به یک سری نکات توجه ویژه داشته باشید که در ادامه این نکات را به شما یادآور می‌شویم.

  • تغییر در موضوع فعالیت شرکت در تمامی شرکت‌های ثبتی امکان‌پذیر است.
  • در صورتی که موضوع جدید به مجوز نیاز داشته باشد باید در ابتدا این مجوزها اخذ شود.
  • موضوع فعالیت انتخاب باید کاملا قانونی باشد و از موضوعات غیرقانونی از قبیل تجهیزات ماهواره‌ای، اشیاء عتیقه، تویج امور غیردینی و غیراسلامی،فروش مواد مخدر و همه مواردی که منع شرعی و قانونی دارد، نباشد.
  • صورتجلسه موردنظر حداکثر تا یک ماه بعد از تنظیم به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود.
  • صورتجلسه موردنظر در چندین نسخه تهیه شود و یک نسخه آن به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود.
5/5 - (1 امتیاز)
306

ارسال نظر