تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت

ثبت تغییر آدرس شرکت : تغییر آدرس شرکت رایج‌ترین تغییری است که در رابطه‌ با شرکت‌ها و مؤسسات تجاری اتفاق می‌افتد. پس از ثبت یک شرکت و تنظیم اساسنامه ی آن شرکت‌ها بنا به دلایل مختلفی مجبور به ایجاد تغییرات در مواد اساسنامه خود می‌شوند.

اعمال این تغییرات برای شرکت‌ها بلامانع است به‌شرط آنکه به ثبت برسند. جابه‌جایی آدرس یک شرکت می‌تواند از شهری به شهر دیگری یا از مکانی به مکان دیگر باشد. اگر شما نیز به دنبال تغییر آدرس شرکت خود هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و این فرصت عالی را از دست ندهید.

خانم دهفان مشاور تغییر آدرس شرکت

چرا تغییر آدرس شرکت؟

آدرس اولیه شرکت همان آدرسی است که دربند ۳ اساسنامه شرکت ذکر می‌شود. بنا به دلایل مختلف این آدرس باید تغییر کند. دلایلی از جمله:

 • اجاره‌ای بودن دفتر شرکت: اگر دفتری که شرکت در آن ثبت شده است، اجاره‌ای باشد، پس از پایان مدت‌ زمان قرارداد باید اقدام به تغییر آدرس شرکت نمود.
 • کمبود فضا: اگر نیروی انسانی یا تجهیزات شرکت بیشتر شده باشد، ممکن است فضای داخلی شرکت کوچک شده و ناچاراً محل شرکت تغییر کند.
 • منفعت شرکت: اگر شرکت ثبت شده برای هدف خاصی ایجاد شده باشد، ممکن است تغییر محل شرکت منفعت‌های فراوانی را به دنبال داشته باشد.

به‌ عنوان‌ مثال شرکتی را در نظر بگیرید که فعالیت اصلی آن صادرات محصولات مختلف به کشورهای حاشیه ی خلیج‌فارس است. اگر این شرکت در تهران به ثبت برسد پس از مدتی بعد مسافتی مشکلاتی را برای آن به وجود می‌آورد. در این حالت تغییر آدرس شرکت مزیت‌های فراوانی را برای شرکت به همراه خواهد داشت.

چرا تغییر آدرس شرکت؟

نحوه ثبت آگهی تغییر آدرس شرکت

جهت تغییر آدرس شرکت باید تمامی شرکا و سهام‌داران این تصمیم را در قالب صورت‌جلسه تنظیم نمایند. شرکت‌ها صرف‌نظر از نوع آن‌ها (شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود) مجمع‌ عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌دهند.

در این مجمع در مورد تغییر محل فعلی شرکت تصمیم‌گیری می‌شود. سپس این تغییرات در اداره ثبت شرکت‌ها و یکی از روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار آگهی شده و به ثبت می‌رسد.

نحوه ثبت آگهی تغییر آدرس شرکت

مدارک تغییر آدرس شرکت

 • تمامی مدارک ثبتی شرکت
 • اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی برابر اصل آنها، برای تمامی اعضا
 • صورت‌جلسه ی تغییر آدرس شرکت که به امضای تمامی اعضا رسیده باشد.
 • کلیه مدارک ثبت تغییرات شرکت
 • پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی ثبت شرکت به همراه کپی آن
 • روزنامه ی رسمی از ثبت تغییرات شرکت
 • اصول مجوز صادر شده از سوی مراجع مربوطه مبنی بر تغییر محل فعلی شرکت
 • آدرس محل جدید شرکت به همراه کد پستی دقیق

نکته: طبق قوانین جدید اداره ثبت شرکتها، بابت هرگونه تغییرات یا تاسیس یک شرکت نیاز به ثبت نام تمامی اعضا در سامانه ثنا (قوه قضاییه) می باشد و در غیر این صورت روند تغییرات شرکت یا ثبت شرکت ممکن نیست.

مدارک تغییر آدرس شرکت

مراحل تغییر آدرس شرکت

درصورتی‌که بخواهید آدرس شرکت خود را تغییر دهید باید مراحل زیر را قدم‌به‌قدم طی نمایید.

 • همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، در قدم اول باید مجمع‌عمومی به‌صورت فوق‌العاده تشکیل شود. در این مجمع باید کلیه اعضا یا اکثریت سهام‌داران حضور داشته باشند. توجه داشته باشید که دعوت به حضور سهام‌داران در این مجمع باید با توجه‌ به تشریفات مندرج در اساسنامه صورت گیرد.
 • پس از تشکیل مجمع باید تنظیم صورت‌جلسه انجام شود. این صورت‌جلسه باید حاوی تصمیم‌گیری‌های انجام شده در خصوص تغییر محل شرکت باشد.
 • صورتجلسه باید توسط تمامی اعضا به امضا برسد.
 • در قدم بعدی باید صورت‌جلسه ی مذکور در سامانه ی ثبت شرکت‌ها ثبت شده و تأییدیه دریافت نماید.
 • مدارک و تأییدیه‌های سامانه باید توسط اداره ی پست به سازمان ثبت شرکت‌ها ارسال شود.
 • سپس پیش‌نویس آگهی تغییر آدرس دریافت شود.
 • در مراحل پایانی باید به اداره ثبت مراجعه کرده و پیش‌نویس آگهی را به امضا رسانید. همچنین باید حق‌الثبت به میزان 5 هزار توان نیز پرداخت شود.
 • در آخرین مرحله نیز آگهی تغییر آدرس شرکت را در روزنامه‌های رسمی کشور ثبت نمایید.

نکته: در مورد شرکت ها یا موسسات غیر تجاری که تغییر آدرس از یک استان به استان دیگر داشته باشند روند ثبتی تا حدودی متفاوت است. با این توصیف که تغییر آدرس مورد درخواست میبایست در اداره ثبت شرکت های هر دو استان (مبدا و مقصد) به ثبت برسد و نکته مهمتر اینکه پس از ثبت تغییرات آدرس نهایی، شماره ثبت شرکت تجاری مذکور به علت انتقال به واحد ثبتی دیگر کاملا تغییر پیدا میکند.

مراحل تغییر آدرس شرکت

نحوه تغییر آدرس شرکت سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص جزو شرکت‌های پرطرف‌دار هستند. اگر بخواهید این تغییرات را ثبت نمایید باید مراحل زیر را طی کنید.

 • در صورت بروز تغییر در آدرس این شرکت‌ها باید مجمع‌ عمومی تشکیل شود. این مجمع باید به‌صورت فوق‌العاده تشکیل شود و صورت‌جلسات تغییر آدرس در آن تنظیم شود.
 • تمامی اعضا باید با قید کردن میزان سهام خود این صورت‌جلسه را امضا نمایند.
 • درصورتی‌که اختیار تغییر آدرس شرکت به عهدة هیئت‌ مدیره باشد، این وظیفه ی هیئت‌ مدیره است که نسبت به تغییرات محل شرکت صورت‌جلسات را تنظیم نماید.
 • صورتجلسه باید حداکثر ظرف مدت یک ماه بعد از تشکیل مجمع به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود.

نکته: در مورد شرکت های سهامی خاص، بابت هرگونه تغییرات از جمله تغییر آدرس شرکت علاوه بر مدارک دیگر برای اجرای روند تغییرات نیاز به ارائه لیست سهامداران شرکت به اداره ثبت شرکت ها می باشد و در صورتی که میزان سهام و لیست سهامداران مغایرت با بایگانی اداره ثبت شرکت ها داشته باشد، روند ثبت تغییرات با مشکل مواجه خواهد شد.

نحوه تغییر آدرس شرکت سهامی خاص

نحوه تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

مراحل تغییر محل فعلی شرکت‌هایی با مسئولیت محدود به شرح زیر است:

 • تشکیل مجمع‌عمومی فوق‌العاده. درصورتی‌که این مجمع با اکثریت آراء تشکیل شود، باید تشریفات دعوت از شرکا بر اساس اساسنامه ی شرکت انجام شود.
 • تنظیم صورتجلسه در این مجمع در خصوص تغییر آدرس شرکت و امضای آن توسط همة اعضا
 • درصورتی‌ که اعضا بیشتر از ۱۲ نفر باشد، باید هیئت نظارت انتخاب شود. در این حالت صورت‌جلسه باید به امضای هیئت نظارت در بیاید.

نحوه تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

نحوه تغییر کد پستی شرکت

تغییر کد پستی همان تغییر آدرس است. چرا که با تغییر حتی یک رقم از کد پستی باید تمام مراحل تغییر آدرس شرکت را طی نموده و ثبت تغییرات شرکت را اعلام نمایید.

نحوه تغییر کد پستی شرکت

نکات تغییر آدرس شرکت

باید برخی نکات مهم در خصوص تغییر محل فعلی شرکت را در نظر داشته باشید. تعدادی از این نکات به شرح زیر هستند:

 • تنظیم صورت‌جلسات باید در سربرگ شرکت همراه با مهر شرکت انجام گیرد.
 • تمامی صفحات صورت‌جلسه را به امضای همة اعضا دربیاورید.
 • از صورت‌جلسه دو نسخه تهیه کرده و تمامی امضاها را درج کنید.
 • حتی اگر در کد پستی به مشکلی برخوردید، بازهم باید جلسه‌ای جداگانه برای این تغییرات صورت داده و به امضای تمامی اعضا برسانید.
 • در خصوص شرکت‌هایی که نیاز به مجوزهای خاص دارند، تغییر آدرس مستلزم تأیید سازمان مربوطه است.
 • تمامی اقدامات پذیرش صورت‌جلسات باید از طریق سامانه ی اینترنتی https://irsherkat.ssaa.ir انجام گیرد.
 • اگر تغییر آدرس شرکت از یک خیابان به خیابان دیگر باشد، تنها کافی است یک صورت‌جلسه ی تغییر آدرس تنظیم شود.

در مواردی که به ندرت پیش می آید، کد پستی محل شرکت از طرف سازمان پست دچار تغییر میشود که در این موارد میبایست حتما یک صورتجلسه تغییر آدرس با کد پستی جدید به اداره ثبت شرکت ها ارسال شده و کد پستی جدید با همان آدرس قدیمی در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت برسد.

همچنین در مورد شرکت های قدیمی تر که کد پستی آنها به صورت (111111111) در سامانه به ثبت رسیده اند حتما باید قبل از هرگونه تغییراتی برای شرکت، کد پستی جدید در سامانه و مرجع اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسانده شود در غیر این صورت تغییرات دیگر با هر دستور جلسه ای برای شرکت ممکن نیست.

نکات تغییر آدرس شرکت

هزینه تغییر آدرس شرکت

برای هرگونه تغییراتی از جمله تغییر آدرس شرکت نیاز به تنظیم صورتجلسه معین با دستورجلسه مورد نیاز می باشد که با توجه به نوع تغییراتی که دارید مجمعی که برای شما تنظیم میشود متفاوت است در کل هزینه تنظیم صورتجلسه برای مواردی نظیر تغییر آدرس شرکت 400 هزار تومان می باشد که علاوه بر این موضوع شما باید پرداختی هایی مثل پست، حق الثبت، حق الوکاله، واریزی های اداره ثبت شرکت ها و هزینه چاپ روزنامه رسمی را نیز در نظر داشته باشید،

برای اطلاع از قیمت نهایی تغییر آدرس شرکت با تمام مواردی که ذکر شد میتوانید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

هزینه تغییر آدرس شرکت

جمع بندی

خواه یا ناخواه ممکن است شرکتی با تغییر آدرس مواجه شود. این تغییرات حتماً باید به اداره ثبت شرکت‌ها گزارش شود. ثبت این تغییرات نیز مانند هر کار ثبتی دیگری نیازمند طی‌کردن مراحل مشخصی است.

کوچک‌ترین خطا و اشتباه در این مورد می‌تواند باعث بروز خطا یا رد درخواست شما شود. پیشنهاد ما به شما تماس با وکلای ثبت فرهنگ است چراکه ثبت خوب فرهنگ است تا در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین مشکل تغییرات شرکت شما را به ثبت برسانند. دیگر لازم نیست نگران ثبت تغییرات شرکت خود نباشید تنها کافی است کار را به کاردان آن بسپارید.

خانم دهفان مشاور تغییر آدرس شرکت

5/5 - (13 امتیاز)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

16 پاسخ

 1. برای تغییر آدرس شرکتمان به چند صورتجلسه نیاز داریم؟

  1. سلام و درود.

   برای ثبت تغییر آدرس شرکت نیاز به تنظیم یک صورتجلسه میباشد و پس از ثبت در اداره ثبت شرکتها در روزنامه رسمی به چاپ برسد.

 2. سلام فرایند تغییر آدرس شرکت چقدر زمان میبرد و اینکه آیا با شرکت هایی که در شهرستان هستند هم همکاری میکنید؟

  1. سلام و درود.

   تنظیم صورتجلسات توسط مجموعه ثبت فرهنگ در کمتر از یک روز انجام میشود و از زمانیکه صورتجلسات توسط اعضای شرکت امضا شود نهایت زمان 5 الی 7 روز کاری برای ثبت تغییر آدرس کافی است.در خصوص قسمت دوم سوالتون،بله مجموعه ثبت فرهنگ ارائه دهنده تمامی امور ثبتی در تمامی شهر ها و شهرستانها میباشد.

 3. سلام آیا میتوانم برای شرکتی که در کرج ثبت شده است از طریق تغییر آدرس شرکت آن را به تهران آورد؟

  1. سلام و درود.

   بله امکان تغییر آدرس شرکت از کرج به تهران وجود دارد فقط این موضوع رو باید مدنظر داشته باشید به این دلیل که در این تغییرات واحد ثبتی شما تغییر پیدا میکند،شماره ثبت شرکت نیز پس از تغییرات مورد نظر تغییر میکند و در کل پرونده شرکت شما از اداره ثبت شرکتهای کرج به اداره ثبت شرکتهای تهران انتقال پیدا میکند.به همین خاطر روند تغییرات در اینگونه شرکتها طولانی تر از روند تغییر آدرس در یک واحد ثبتی است.

 4. سلام، آیا برای صورتجلسه تغییر آدرس شرکت میتوانیم به صورت تلفنی با مجموعه شما کار کنیم؟ یا نیاز است حتما حضور داشته باشیم؟

  1. سلام و درود.

   برای شروع روند کاری میتونید بصورت تلفنی روند کاری رو در جریان بندازید و الزامی به مراجعه حضوری ندارید.بابت عقد قرارداد با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 5. ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با تغییر آدرس، بسیار مفید بود و استفاده کردم

  1. سلام و درود.

   ممنون از زمانیکه گذاشتید.برای انجام پروسه تغییرات شرکت از جمله تغییر آدرس با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 6. آیا تغییر آدرس شرکت در نحوه محاسبه مالیات تاثیر دارد؟

  1. سلام و درود.

   خیر،محاسبه مالیات در شرکتها بر اساس عملکرد شرکت در سال مالی مورد نظر هستش و به واحد مالیاتی ارتباطی نداره.

 7. آیا میتوانم شرکتی که در تهران دارم را با تغییر آدرس شرکت به شهر دیگری منتقل کنم؟ یا باید در آن شهر دوباره شرکت جدید ثبت کنم؟

  1. سلام و درود.
   نیازی به ثبت شرکت جدید در استان مورد نظر نیست و امکان تغییر آدرس از یک استان به استان دیگر برای شرکتها وجود دارد که در اینصورت به دلیل تغییر در واحد ثبتی(واحد ثبتی شهر مقصد)،شماره ثبت شرکت نیز تغییر میکند و نکته دیگری که هست اینکه،آگهی تغییر آدرس از شهر مبدأ و شهر مقصد باید توسط یکی از اعضا یا وکیل پرونده دریافت شود و برای هر نوبت آگهی تغییرات،روزنامه رسمی مورد نظر پرداخت شود.

 8. آیا بدون تشکیل مجمع هم میشود برای تغییر آدرس شرکت اقدام کرد؟ تعدادی از اعضای شرکت در خارج از کشور سکونت دارند!

  1. سلام و درود.
   برای تغییرات شرکت با هر نوع دستور جلسه میبایست صورتجلسه موردنظر در مجمع معین تنظیم و به امضاء اعضاء شرکت برسد و طبق صورتجلسه نهایی،ورود اطلاعات انجام شده و درنهایت ثبت تغییرات،آگهی و روزنامه رسمی شود.
   اما در صورتی که غایب در شرکت داشته باشیم میبایست باتوجه به قوانین هر نوع شرکت طبق چهارچوب مشخص شده برای هر نوع شرکت،در صورت دارا بودن شرایط لازم،از طریق آگهی دعوت از اعضا شرکت برای تصمیمات جدید دعوت به حضور در مجمع نموده و بعد از مدت مشخص شده در اساسنامه باتوجه به آگهی دعوت در روزنامه کثیرالانتشار اقدام به ثبت تغییرات مورد نظر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس