انحلال شرکت

انحلال شرکت

انحلال شرکت : بعد از تاسیس شرکت، پایان فعالیت آن یکی از اتفاقاتی است که ممکن است پیش بیاید. اما منحل کردن شرکت باید مثل ثبت شرکت به صورت قانونی و رسمی انجام شود نه اینکه شرکت به حال خود رها شود. حال اینکه این فرآیند را چطور باید به پایان رساند خود مسئله‌ای است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم.

خانوم شهبازی مشاور انحلال شرکت

منحل کردن شرکت به چه معناست؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم بعد پایان فعالیت شرکت باید پروسه‌‌ی انحلال آن انجام شود. انحلال شرکت می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. به همین دلیل این انحلال گاهی به صورت اختیاری و گاهی به صورت اجباری است.

منحل کردن شرکت به چه معناست

 

انواع انحلال شرکتها

از آنجایی که منحل کردن شرکت ها به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد پس انواع مختلفی از انحلال را شاهد خواهیم بود. در ادامه‌ انواع این انحلالها را با هم بررسی خواهیم کرد.

انحلال قهری

این نوع، یک انحلال اجباری برای شرکت‌هاست. این نوع از انحلال زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت شما دچار ورشکستگی شده باشد. برای این نوع انحلال نیازی به حکم دادگاه نیست.

انحلال با حکم قضائی

یکی دیگر از انواع انحلال اجباری مربوط به انحلال با حکم قضائی است. در این مورد که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تخلفات مالیاتی و … باشد، دادگاه حکم انحلال هر نوع شرکتی را صادر می‌کند. البته در ابتدا یک مهلت 6 ماهه به شرکت می‌دهد و سپس دستور صادر می‌شود.

انحلال با تصمیم مجمع عمومی

در واقع این روش طبیعی‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای انحلال شرکت است. به زبان ساده بدون هیچ ورشکستگی یا حکم دادگاهی انجام می‌شود. تنها نهاد تصمیم گیرنده، مجمع عمومی فوق‌العاده است. صلاحیت این مجمع در ماده 83 و بند 4 ماده 199 لایحه مورد خطاب بوده است.

خانوم شهبازی مشاور انحلال شرکت

مراحل انحلال انواع شرکت

همانطور که قبلا نیز در مورد آن صحبت کردیم، منحل کردن یک شرکت مثل ثبت شرکت نیاز به پشت سر گذاشتن یک سری مراحل دارد. البته بسته به نوع شرکت، انحلال آن نیز متفاوت است. در این ادامه دو انحلال از مهم‌ترین شرکت‌های ثبتی را با هم بررسی می‌کنیم.

مراحل انحلال انواع شرکت

انحلال شرکت سهامی خاص

واضح است که شرکت‌های سهامی خاص یکی از بیشترین شرکت‌های ثبتی از 7 نوع شرکت قابل ثبت در ایران است. به همین دلیل است که در این قسمت به مراحل انحلال شرکت سهامی خاص می‌پردازیم.
در اولین مرحله، شرکاء شرکت باید به توافق برای انحلال رسیده باشند.
انتخاب فردی به عنوان مدیر تصفیه‌ی شرکت که وظیفه دارد به همه‌ی حساب کتاب‌های شرکت رسیدگی کند و آن‌ها را تصفیه کند.
محل تصفیه‌ی شرکت توسط اعضا تعیین شود.
مدیر تصفیه شرکت، موافقت و رضایت خود را از انحلال شرکت اعلام کند.
تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورت جلسه‌ای که در آن انحلال شرکت به تایید و امضا اعضا و سهامداران رسیده باشد.
سپس باید به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز به همراه صورت جلسه‌ی تنظیم شده را ارائه و بارگزاری کرد.
در مرحله‌ی بعدی نیز باید ثبت نهایی انجام شود.
در این مرحله نیز باید از طریق پست صورت جلسه‌ی مربوط به لیست سهامداران را ارسال کرد.
بعد از گذشت 5 تا 10 روز، می‌توانید نتیجه را در سایت اداره‌ی ثبت شرکت‌ها مشاهده کنید.
سپس مدیر تصفیه باید به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و تمامی اوراق مربوطه را امضا کند و سپس آگهی انحلال را دریافت کند.
در مرحله‌ی آخر نیز باید آگهی انحلال شرکت در روزنامه‌ی رسمی و کثیرالانتشار درج شود.

انحلال شرکت سهامی خاص

انحلال شرکتهای با مسئولیت محدود

یکی دیگر از شرکت‌های پرطرفدار ثبتی در ایران، شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند. مراحل انحلال شرکت‌های با مسئولیت محدود مشابه با شرکت‌هاس سهامی خاص است ولی در بعضی از قسمت‌ها، تفاوت‌هایی با هم دارند، در ادامه فقط این تفاوت‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.
مدیر تصفیه شرکت مورد نظر می‌تواند از شرکاء شرکت نباشد. در صورتی که مدیر تصفیه از شرکا نباشد باید مدارک هویتی او نیز به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ارسال شود.
مدت زمان مشخصی برای این اقدام ، تعیین نشده است.
دیگر مراحل انحلال این شرکت‌ها با شرکت‌های سهامی خاص مشابه است.
نکته: درخواست انحلال بعد از ارائه شدن باید توسط شرکا امضا شود. در بعضی از مواقع خاص در این شرکت‌ها، دو نفر از این شرکا بیش از 50 درصد سهام را دارا هستند، در صورتی که این دو نفر موافق باشند و درخواست آن را امضا کنند، انحلال انجام می‌شود و به موافقت دیگر شرکا نیازی نیست.

خانوم شهبازی مشاور انحلال شرکت

مدارک مورد نیاز برای ثبت انحلال شرکتهای سهامی خاص مسئولیت محدود

پارائه‌ی آخرین روزنامه رسمی شرکت
ارائه فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه
ارائه صورت جلسه انحلال که شرکا و مدیر تصفیه آن را تایید کرده باشند.
ارائه روزنامه‌ای که شامل آگهی دعوت شرکا باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت انحلال شرکتهای سهامی خاص مسئولیت محدود

دلایل انحلال یک شرکت

برای انحلال یک شرکت دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.
انقضا مدت: بعضی از شرکت‌ها برای یک مدت زمان مشخص تاسیس می‌شوند و بعد از گذشت آن زمان باید منحل شود.
تصمیم شرکاء: در صورتی که تمام شرکا تصمیم به انحلال شرکت بگیرند، شرکت باید منحل شود.
ورشکستگی: در صورتی که شرایط شرکت به حدی برسد که از پس هزینه‌ها و بدهی‌های آن برنیاد، ورشکسته به حساب می‌آید. بعد از صادر شدن حکم ورشکستگی دیگر هیچ حق دخالتی در شرکت وجود ندارد و شرکت منحل میشود.
انجام موضوع فعالیت شرکت: بعضی از شرکت‌ها برای یک موضوع خاصی تاسیس می‌شوند. یعنی بعد از اینکه به هدف اصلی شرکت رسیدند، کاری برای انجام ندارند و باید منحل شوند.
منتفی شدن تعدد شرکاء: در صورتی که تعداد شرکا در شرکت به یک نفر برسد، شرکت باید منحل شود. همچنین در صورتی که در اساسنامه شرکت ذکر شده باشد که فوت اعضا شرکت منجر به انحلال بشود، در صورت فوت آن فرد باید شرکت منحل شود.

دلایل انحلال یک شرکت

اقدامات بعد از انحلال انواع شرکت

تا به اینجا در مورد مراحل و دلایل انحلال شرکت با هم صحبت کردیم، اما در این بخش در مورد اقدامات بعد از انحلال با هم صحبت خواهیم کرد.
در زمان منحل کردن شرکت باید تصفیه‌ی شرکت انجام شود، یعنی باید تمام حساب‌ها و بدهی‌های شرکت تصفیه شود.

اقدامات بعد از انحلال انواع شرکت

مالیات انحلال شرکتها

واضح است که در زمان انحلال شرکت باید مالیات پرداخت شود، حال اینکه این مالیات چقدر باشد و به چه سودهایی تعلق بگیرد خود چالش مهمی است. بعد از انحلال، درآمدهای شرکت به دو قسمت تقسیم می‌شود.
فروش اموال شرکت در جهت پرداخت بدهی. این درآمد شرکت در جهت سودآوری برای شرکت نبوده است به همین دلیل مالیاتی نیز به آن تعلق نخواهد گرفت.
فروش محصولات شرکت که در جهت سودآوری و انتفاع است. این نوع از درآمد شامل پرداخت مالیات می‌شود.

مالیات انحلال شرکتها

اظهارنامه انحلال شرکت

بر طبق قانون برای انحلال شرکت، قبل از تشکیل مجموع عمومی، آخرین مدیر شرکت باید اظهارنامه تنظیم کند. در اظهارنامه باید لیست دارایی و بدهی‌های شرکت را به صحت شرح دهید. این اظهارنامه باید دقیقا مشابه اظهارنامه سازمان امور مالیاتی باشد. اظهارنامه مورد نظر باید به وسیله سهامداران شرکت امضا و مهر شود. به این موضوع توجه کنید که در صورت عدم ارائه اظهارنامه یا اشتباه تکمیل شدن آن، در زمان انحلال بخشی از سرمایه شرکت به عنوان جریمه از شما دریافت می‌شود.
نوع دوم اظهارنامه مالیاتی همان اظهارنامه مالیاتی آخرین سال فعالیت شرکت است که مدیر تصفیه باید آن را تنظیم کند.

اظهارنامه انحلال شرکت

هزینه‌ی ثبت انحلال شرکت

واضح است که برای منحل کردن یک شرکت باید یک سری مراحل و اقدامات انجام شود. در ادامه این هزینه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.
هزینه‌ی کلی از چند هزینه از جمله هزینه تنظیم صورتجلسه، هزینه رسید پذیرش، هزینه مربوط به جمع‌آوری مدارک و هزینه ارسال مدارک تشکیل می‌شود.

خانوم شهبازی مشاور انحلال شرکت

نکات مهم

نکته1: بعد از تشکیل مجموع عمومی فوق العاده و تنظیم صورتجلسه مربوط به آن در سامانه‌ی ثبت، به 7 تا 10 روز کاری زمان نیاز دارید.
نکته2: در صورت حاضر نبودن بعضی از شرکاء، باید در ابتدا میزان سهام سهامدار مشخص شود. همچنین در صورتی که سایر شرایط مهیا باشد با درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ، انحلال بدون حضور بعضی سهامداران انجام خواهد شد.
نکته3: بعد از منحل کردن شرکت، امکان تبدیل آن به یک شرکت دیگر وجود ندارد.

نکات مهم

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا همه چیز را در مورد منحل کردن شرکت و جزئیات مربوط به آن با شما در میان بگذاریم. انحلال شرکت فرآیندی است که مثل ثبت شرکت باید به صورت رسمی و قانونی ثبت شود. این امر در شرکت های مختلف با هم تفاوت‌های مختصری دارد و شما باید با توجه به نوع شرکت، انحلال آن را انجام بدهید. در صورتی که در این مورد سوالی دارید می‌توانید از کارشناسان و مشاوران مجموعه ما استفاده کنید. چراکه صبت خوب فرهنگ است .

4.8/5 - (69 امتیاز)
348

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  امیر غفاری
  07 تیر 1401

  سلام در مطلبتان نوشته شده است که در شرایطی دولت میتواند شرکت را منحل کند، آیا میتوانم با تکیه بر همین قوانین بدون اینکه هزینه ای برای انحلال پرداخت کنم، انحلال شرکت توسط خود دولت صورت بگیرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 تیر 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 2. admin-avatar
  سهیل مرتضوی
  23 خرداد 1401

  سلام ثبت انحلال شرکت به چه مدت زمانی نیاز دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   24 خرداد 1401

   سلام و درود.
   ثبت انحلال شرکت هم مثل مابقی تغییرات در شرکتها،ملزم به تنظیم صورتجلسه معین و ورود اطلاعات و ثبت نهایی در اداره ثبت شرکتها میباشد که این پروسه کاری شامل صرف زمان معین است ولی در کل مدت زمان مورد نیاز برای پروسه ثبت انحلال شرکت در اداره ثبت شرکتها رو میبایست مابین ۷ تا ۱۰ روز کاری درنظر داشته باشید.
   لازمه بدونید برای انحلال شرکت،نیاز به معرفی مدیر تصفیه و محل تصفیه دارید که باید در صورتجلسات و سامانه ثبت شرکتها به درستی معرفی و بارگذاری شود و درنهایت طبق صورتجلسه ای که تنظیم نمودید،روزنامه رسمی دریافت کنید.