استعلام برند

استعلام برند

استعلام برند : همانطور که می‌ دانید برای ثبت برند و علامت تجاری باید در ابتدا فرآیند استعلام برند انجام شود تا از به وجود آمدن برندهای تکراری جلوگیری شود. در واقع بهتر است قبل از شروع هر بیزنس و کسب و کاری برای آن اسم و برند انتخاب کنید. انتخاب برند مناسب نیاز به رعایت یک سری اصول و قواعد دارد تا در انتها یک برند منحصر به فرد و کاربردی را نتیجه دهد. به همین دلیل است که باید قبل از ثبت برند، استعلام برند را انجام دهید. در صورتی که قصد استعلام برند را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا با هم این پروسه را بررسی کنیم.

خانوم عابد مشاور استعلام برند

 

برند چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم فرآیند استعلام برند را انجام دهیم بهتر است در ابتدا با معنا و مفهوم برند آشنا شویم. به زبان ساده برند یک اسم، عبارت یا نشان تجاری است که در راستای ایجاد تمایز کالا یا خدمات قابل ارائه در میان سایر خدمات و کالاهای موجود به وجود می‌آید.

واضح است که برند شما باید در حوزه‌ی فعالیت شما منحصر به فرد باشد. این منحصر به فرد بودن فواید و ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود حتما برند خود را ثبت کنید زیرا در صورت ثبت نکردن برند به صورت رسمی، افراد دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند و در صورتی که آن‌ها زودتر از شما آن را به ثبت برسانند، استفاده‌ی شما از آن برند غیرقانونی بوده و عواقب قضایی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

برند چیست؟

ثبت برند

برای اینکه بتوانید ثبت برند را به صورت رسمی در ایران انجام دهید نیاز به طی کردن 4 مرحله است. در ادامه این 4 مرحله را به شما معرفی می‌کنیم.

 • انتخاب نام برند
 • استعلام برند
 • ارائه مدارک مورد نیاز
 • ثبت اظهارنامه علامت تجاری

ثبت برند

جستجوی علامت تجاری

اصولا استعلام علامت تجاری در جهت ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات یک شرکت با دیگر محصولات و خدمات است. به همین دلیل این علامت باید در آن حوزه منحصر به فرد و یکتا باشد. برای جلوگیری از تکراری شدن این علامت‌های تجاری باید آن‌ها از بانک اطلاعاتی که شامل این علامت‌ها است استعلام کرد.

برای این استعلام باید به سایت اداره ثبت علائم تجاری ایران مراجعه کرده و عبارتی که مربوط به علامت تجاری است را در قسمت عنوان علامت سرچ کنید. برای این منظور باید در سایت اداره مالکیت معنوی و استعلام برند و نام تجاری نام مورد تقاضای خود را به صورت دقیق وارد نمایید و کالا یا خدمات مورد درخواست را در طبقه بندی برند مشخص نمایید در این راستا اگر نام مورد درخواست شما توسط شخص یا شرکت دیگری به ثببت رسیده باشد یا با برند دیگری تشابه داشته باشد توسط این سامانه مشخص میگردد

نکته بسیار مهم در استعلام برند این موضوع است که باید تا حد امکان موارد مشابه با نام مورد ذرخواست خود را در سامانه اداره علامت تجاری بررسی نمایید تا در حد امکان تشابهات نامی اتفاق نیفتد.

جستجوی علامت تجاری

استعلام برند انجام شده در سامانه تا حد امکان 70 الی 80 درصد قابلیت ثبت شدن را نشان میدهد و بعد از این مرحله و ثبت اظهار برند در نهایت نام مورد درخواست توسط چهار دوره کارشناسی اداره نالکیت معنوی بررسی و در صورت قبل ثبت بودن اگهی تقاضا میشود.

استعلام برند جهانی

گاهی ممکن است شما قصد داشته باشید که برند خودتان را به صورت جهانی ثبت کنید و یا اینکه این برنامه را برای آینده‌ی برند و کسب و کار خودتان داشته باشید. برای این کار استعلام از سایت مالکیت فکری ایران، نمی‌تواند برای شما کافی باشد و شما باید از یک منبع معتبر جهانی این استعلام را انجام دهید.

برای استعلام برند جهانی می‌توانید از مرجع بین المللی علائم تجاری سازمان WIPO استفاده کنید. در صورتی که این کار برای شما دشوار و پیچیده است، می‌توانید از کارشناسان و متخصصین مجموعه ما کمک بخواهید.

استعلام برند جهانی

استعلام برند مواد غذایی

انتخاب برند در حوزه‌ی مواد غذایی کار بسیار سخت‌تری نسبت به سایر حوزه‌هاست، زیرا ثبت برند در حوزه مواد غذایی بسیار انجام شده است. اصولا ثبت برند در ایران نیز کار دشواری است چون گاهی برای ثبت برند با تصور اینکه یک برند استفاده نشده و خالی است اقدام به ثبت می‌کنیم در صورتی که با اخطار رو به رو می‌شویم. مثلا ممکن است بعضی برندها از لحاظ ظاهری، معنایی یا تلفظی شبیه به برندی دیگر باشد، به همین دلیل است که امکان ثبت آن‌ها وجود ندارد.
شاید به همین دلیل است که فرآیند استعلام و ثبت برند را هر کسی نمی‌تواند به راحتی انجام دهد. برای انجام این کار می‌توانید از کارشناسان و متخصصین استفاده کنید تا در کمترین زمان ممکن این پروسه برای شما طی شود. زیرا ثبت خوب فرهنگ است .

اعتبار و مدت زمان استفاده از برند

شاید با خودتان فکر کنید که بعد از ثبت برند به صورت مادام العمر می‌توانید از آن استفاده کنید، در صورتی که برندها یک مدت زمان اعتبار دارند. به صورت معمول، اعتبار برندها در ایران، 10 سال است.

بعد از گذشت 10 سال باید در جهت تمدید آن اقدام کنید، در غیر این صورت دیگر شما مالک آن برند و علامت تجاری نیستید و فرد دیگری می‌تواند آن را به ثبت رسانده و مالک آن شود.

اعتبار و مدت زمان استفاده از برند

چه برندهایی را در ایران می‌توان به ثبت رساند؟

قوانین هر کشوری در مورد ثبت برند و علامت تجاری متفاوت است به همین دلیل برای ثبت برند در هر کشوری در ابتدا باید قوانین مربوط به آن کشور را مطالعه کرد.

در ایران تمامی کلمات، واژه‌ها، عبارات ترکیبی از حرف، عدد، کلمه و عدد در کنار هم، تصاویر و علائم، نماد و آیکن که می‌توانند سیاه یا سفید باشند را می‌توان به ثبت رسانید. در واقع در ایران می‌توانید هر چیز قابل رویت و گرافیکی را ثبت کنید.

در بعضی از کشورهای دیگر، موضوعاتی دیگری را نیز می‌توان به عنوان برند به ثبت رساند که در ایران امکان ثبت آن وجود ندارد. مثلا در بسیاری از کشورها می‌توان شعارهای تبلیغاتی، اصوات و بوها را نیز به ثبت رساند که در ایران امکان ثبت آن وجود ندارد.

چه برندهایی را در ایران می‌توان به ثبت رساند؟

چه عنوان‌هایی را در ایران نمی‌توان به ثبت رساند؟

قبل از اینکه بخواهید علامت تجاری خود را به ثبت برسانید باید با نکات مهمی که در انتخاب آن لزوما باید رعایت شود، آشنا شوید. در صورتی که برند شما شامل بعضی از ممنوعیات باشد قابل ثبت نیست. در ادامه بعضی از مهم‌ترین این ممنوعیات را با هم بررسی می‌کنیم.

 • تصاویر افراد مقدس
 • کلمات و یا علائمی که مخالف با موازین شرعی یا عرفی باشد
 • کلماتی که به صورت عام استفاده می‌شود را نمی‌توان به ثبت رساند. مثلا شما نمی‌توانید کلمه شکلات را به ثبت رسانید زیرا این کلمه هم انواع مختلفی دارد و هم یک کلمه‌ی منحصر به فرد محسوب نمی‌شود.
 • نمادها و آیکن‌های مشخص مثل نمادهای دولتی، پرچم کشورها، اسم‌های خاص، نمادهای بین المللی، اسم و نماد سازمان‌های جهانی قابل ثبت نیستند.
 • کلماتی که برای توصیف یک موضوع خاص استفاده می‌شوند قابل ثبت نیستند. مثلا کلمه‌ی شیرین را نمی‌توان به ثبت رسانید زیرا در توصیف تعداد زیادی مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می‌شود.

نکته: طبق قوانین به روز اداره مالکیت معنوی که وظیفه ثبت و استعلام برند را به عهده دارد جواز تاسیس یا تولیدی اعتبار دارد که دارای حداقل 40% پیشرفت فیزیکی باشد. که این پیشرفت فیزیکی باید از سمت وزارت صنایع و معادن به تایید رسیده باشد.

تبصره 1: برای اشخاص حقیقی در طی مدت زمان یک ماه تنها می توان یک اظهار ثبت برند در اداره مالکیت معنوی به ثبت رساند و برای اشخاص حقوقی در این مدت زمان می توان دو اظهار ثبت برند در اداره مالکیت معنوی به ثبت رسانید.

تبصره 2: با اخذ جواز کسب یا پروانه تولید یا جواز تاسیس دارای پیشرفت فیزیکی و … تنها می توان یک نام یا علامت تجاری (برند و لوگو) به ثبت رساند و تنها در شرایطی میتوان بیشتر از یک برند یا لوگو ثبت نمود که شخص حقیقی یا حقوقی متقاضی ثبت برند دارای پروانه بهره برداری باشد، یعنی بتوان به اداره مالکیت معنوی اثبات کرد که آن شخص تولید کننده است.

مراحل پس از استعلام علامت تجاری

بعد از اینکه استعلام از برند و علامت تجاری را انجام می‌دهید، نتیجه‌ی آن مثبت است که یعنی می‌توانید مراحل ثبت برند را ادامه دهید یا نتیجه‌ی استعلام شما منفی است که یعنی نمی‌توانید از آن برای برند خودتان استفاده کنید. مدارکی که برای ادامه دادن ثبت برند نیاز دارید به شرح زیر است:

مراحل پس از استعلام علامت تجاری

 • کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی برای ثبت برند
 • کپی جواز یا پروانه فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی در صورتی که برند لاتین باشد

هزینه و زمان جستجو و استعلام برند تجاری

از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید برای استعلام و ثبت برند انجام داد هزینه‌ی مربوط به آن است. اما ما در این بخش به شما می‌گوییم که استعلام برند از سایت مالکیت فکری و سایت روزنامه‌ی رسمی رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد و همه‌ی مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

همچنین اگر در مورد زمان استعلام برند بخواهید بدانید، باید گفت که معمولا این فرآیند در یک زمان بسیار کم و کوتاه انجام می‌شود. پس اصلا نگران طولان شدن این فرایند نباشید.

هزینه و زمان جستجو و استعلام برند تجاری

فواید استعلام برند تجاری

درست است که برای استعلام برند باید یک زمانی را صرف کنید اما مطمئن باشید این کار به نفع شما خواهد بود و فوایدی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

فواید استعلام برند تجاری

 • جلوگیری از اتلاف زمان و هزینه‌ ثبت برند انجام می‌شود.
 • آشنایی با اسامی و دیگر برندهای ثبت شده در حوزه کاری خودتان
 • شناسایی رقبا و تحلیل عملکرد آن‌ها

سوالات متداول

استعلام و جستجوی علائم تجاری از چه منابع و سایت‌هایی انجام می‌شود؟

جستجو و استعلام علائم تجاری از سایت‌های مالکیت فکری و سایت پرداخت و دریافت آگهی روزنامه رسمی انجام می‌شود.

چرا باید قبل از ثبت برند، استعلام انجام داد؟

از آنجایی که امکان ثبت برند تکراری و مشابه در یک حوزه وجود ندارد، بهتر است قبل از اقدام به ثبت برند، آن را استعلام کنید تا در صورتی که علامت تجاری مورد نظر قبلا ثبت شده بود، نوعی دیگری از آن را انتخاب کنید.

استعلام علامت تجاری به چه مدت زمانی نیاز دارد؟

به صورت کلی این پروسه خیلی زمانبر نیست. اما در صورتی که از مجموعه‌ی ما برای این موضوع استفاده کنید، این تضمین را به شما می‌دهیم که استعلام برند را در کمترین زمان ممکن برای شما انجام دهیم.

خانوم عابد مشاور استعلام برند

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا جزئیات زیادی را در مورد استعلام علامت تجاری برای شما تشریح کنیم. تا در صورتی که برای ثبت برند نیاز به استعلام داشتید بتوانید به راحتی آن را انجام دهید. اما در صورتی که باز هم شرایط انجام این کار یعنی استعلام برند را ندارید می‌توانید از مجموعه‌ی ما بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند. از آنجایی که ما سال‌هاست این پروسه‌ی استعلام و ثبت برند را انجام می‌دهیم با تمامی چالش‌ها و زیر و بم‌های آن آشنا هستیم و می‌توانیم این فرآیند را با کمترین درصد اشتباه انجام دهیم.

5/5 - (9 امتیاز)
961

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  میثم اسدی
  01 مرداد 1402

  سلام، از کدام سایت برای استعلام نام برند باید استفاده کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   08 مرداد 1402

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 2. admin-avatar
  فریده معتمدی
  29 خرداد 1402

  آیا با استعلام برند پیش از ثبت، میتوان به صورت 100درصدی اطمینان از قابل ثبت بودن آن پیدا کرد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   14 تیر 1402

   سلام و درود.

   اگر استعلامی که پیش از ثبت گرفته میشه دقیق باشه و هم خود کلمه و هم شباهتهای کلمه انتخابی رو چک کنید احتمال ثبت برند برای شما وجود داره ولی در هرصورت نمیتونید بگید که استعلام شما بصورت صددرصدی امکان ثبت داره چون ممکن هست پیش از شما شخص دیگه اقدام به ثبت برند انتخابی شما رو کرده باشه یا به هر دلیلی سامانه اداره مالکیت بصورت کامل به روز رسانی نباشه.

 3. admin-avatar
  مراد صالحی
  09 بهمن 1401

  سلام، آیا برای استعلام نام برند میتوان تلفنی با شما هماهنگ شد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   11 بهمن 1401

   سلام و درود.

   بله در مورد کلیه امور ثبتی از جمله استعلامات اولیه برند(کاملا رایگان) تا ثبت نهایی نام و علامت تجاری میتونید با مشاوران ثبت فرهنگ در تماس باشید.

 4. admin-avatar
  سعیده دریا پیما
  26 آذر 1401

  اگر استعلام برند انجام دهیم، به این معنی است که آن برند مطمعنا ثبت خواهد شد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 آذر 1401

   سلام و درود.

   خیر،استعلام برند به معنی اینکه به طور قطع نام شما قابلیت ثبت داشته باشد نیست به این دلیل که سیستم اداره مالکیت معنوی کاملا به روز نیست و از طرفی امکان اینکه نام انتخابی شما پیش از شما توسط شخص دیگری اظهار شده باشد ولی هنوز به مرحله ثبت نرسیده باشد نیز وجود دارد یا حتی امکان ثبت شدن برند در مرحله بعدی یعنی اضافه کردن طبقات ثبتی وجود دارد که همچین موضوعی در سامانه قابل رویت نیست.از طرف دیگر امکان تشابهات با نام انتخابی شما نیز وجود دارد که موسسه ثبت فرهنگ تا حد قابل قبولی تشابهات کلمه شما را نیز بررسی میکند ولی نظر نهایی و تصمیم از سمت کارشناسان اداره مالکیت معنوی انجام میشود که میتواند با سلایق مختلف تشابهات شما را بررسی کند،ولی میتوان این موضوع را مطرح کرد،در صورتی که استعلامات اولیه بصورت کاملا حرفه ای و دقیق انجام شود امکان ثبت تا ۸۰% نام شما ممکن است.

 5. admin-avatar
  نیما طهماسبی
  29 آبان 1401

  سلام، از کدام سایت میتوانم استعلام نام برند انجام دهم تا مطلع شم قبلا ثبت شده است یا خیر

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 آذر 1401

   سلام و درود.
   برای استعلام نام برند میتوانید از سایت اداره مالکیت معنوی،نام مورد درخواست رو بررسی نمایید.

 6. admin-avatar
  مهرداد میلانی
  05 آبان 1401

  ببخشید میتوانید کلمه "شیرین شیرینا" را برای طبقه قنادی استعلام برند انجام دهید لطفا

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   06 آبان 1401

   سلام و درود.
   جهت استعلام برند مورد نظرتون با مشاوران ثبت فرهنگ تماس بگیرید،در کوتاهترین زمان و بدون هیچ هزینه ای استعلام برند گرفته میشود.

 7. admin-avatar
  محمود اربابی
  27 شهریور 1401

  سلام، برای استعلام برند با کدام شماره تماس بگیرم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 شهریور 1401

   سلام و درود.
   برای جستجو و استعلام برند مورد نظرتون میتونید با مشاورین مجموعه ثبتی فرهنگ در تماس باشید.لازمه بدونید که استعلام برند در مجموعه ثبتی فرهنگ کاملاً رایگان انجام میشود و نیاز به پرداخت مبلغی نیست.
   برای این موضوع یا با شماره همراه هرکدام از مشاورین و کارشناسان ثبت فرهنگ که در سایت گذاشته شده و یا با شماره تلفن ثابت 88472277-021 میتونید در تماس باشید.

 8. admin-avatar
  ذینب صادقی
  20 تیر 1401

  سلام، لطفا استعلام برند نخجوان در زمینه پوشاک را میتوانید انجام دهید؟ آیا این برند قابلیت ثبت دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   22 تیر 1401

   سلام و درود.
   بله استعلام برند میتوان انجام داد و این کار بصورت کاملا رایگان و سریع قابل انجام میباشد.

 9. admin-avatar
  فرهاد کلانتری
  11 تیر 1401

  استعلام برند توسط کارشناسان شما چقدر طول میکشد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   12 تیر 1401

   سلام و درود.
   با توجه به بررسی خود کلمه و تا حدود زیادی تشابهات کلمه مورد نظر،استعلام برند تقریباً یک الی دو ساعت زمان میبرد.
   این موضوع رو بدونید با توجه به نظریه کارشناس اداره مالکیت که در برخی موارد سلیقه ای عمل میشه و به روز نبودن سایت استعلام و … نمیتوان هیچ استعلامی رو کامل و صد در صد در نظر گرفت.

 10. admin-avatar
  شیدا اسلامی
  28 خرداد 1401

  سلام
  هزینه استعلام برند توسط کارشناسانتون چقدر است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   29 خرداد 1401

   سلام و درود.
   در مجموعه ثبتی فرهنگ هزینه استعلام برند کاملاً رایگان است و باتوجه به نوع کالا و خدمات شما،عین کلمه شما و تا حدودی تشابهات آن استعلام میشه.

 11. admin-avatar
  رضا دائمی
  20 خرداد 1401

  سلام، ممنون از مطلب جامعتون.
  برای استعلام برند با کدام مشاورتون باید تماس بگیرم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   21 خرداد 1401

   سلام و درود.
   تفاوتی نداره،تمامی مشاوران و کارشناسان ثبت فرهنگ میتونن در این روند،شما رو همراهی کنن.