پلمپ دفاتر سال 1401

پلمپ دفاتر سال 1401

آیا در رابطه با پلمپ دفاتر سال 1401، اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید در این زمینه باید چه اقداماتی انجام دهید؟ اگر شبهاتی در رابطه با این سؤالات دارید و به دنبال اطلاعات کاملی هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا هر آن چه که باید در این زمینه بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

بسیاری از افراد به دنبال ثبت شرکت خود هستند، اما تصور می‌کنند تنها لازم است شرکت خود را ثبت کنند و پس از آن شروع به فعالیت کنند. در صورتی که علاوه بر ثبت شرکت، لازم است مراحلی دیگری انجام شود تا فرد بتواند به صورت قانونی فعالیت خود را آغاز نماید. یکی از مهم‌ترین مراحلی که باید پس از ثبت شرکت انجام شود، پلمپ دفاتر قانونی نام دارد.

در صورتی که اقدامات لازم برای پلمپ دفاتر انجام نشود، تمامی کارهای فرد در شرکت غیرقانونی بوده و می‌تواند نگرانی‌های زیادی را به وجود آورد. به همین منظور، قصد داریم جهت راهنمایی شما عزیزان، مطالب کاملی را در رابطه با پلمپ کردن دفاتر در این مقاله توضیح دهیم.

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر چیست؟

بر اساس قانونی که در طول این سال‌ها تصویب شده است، تمامی شرکت‌ها موظف‌اند دفاتر خود را پلمپ نمایند. اما شاید برایتان این سؤال مطرح شود که اصلا پلمپ دفاتر به چه معناست؟ چه دفاتری مشمول پلمپ شدن می‌شوند؟

دفاتر پلمپ شامل دفاتر روزنامه و کل و … است که در بخش بعدی مقاله به طور مفصل به توضیح آن‌ها می‌پردازیم. تمامی شرکت‌ها در صورت داشتن فعالیت، موظف هستند این دفاتر را جهت مشخص نمودن عملکرد مالی خود تکمیل کنند.

نکته: در صورتی که شرکتی فعالیتی هم نداشته باشد، باز هم موظف است فعالیت نداشتن خود را اعلام کند و این کار با ارائه دادن دفاتر پلمپ شده به صورت خالی امکان‌پذیر است.

شاید بگویید چرا این دفاتر به نام دفاتر پلمپ، نام گذاری شده‌اند. باید بگوییم انتخاب این نام به این دلیل است که در اداره مالیات و ثبت شرکت‌ها، تمامی صفحات این دفاتر پلمپ می‌شوند.

انواع دفاتر قانونی را بشناسید

پیش از آن که انواع دفاتر قانونی را معرفی کنیم، لازم است بدانید تمامی اطلاعاتی که در دفاتر قانونی ثبت می‌شوند باید بدون خطا و اشتباه باشد و لازم است با دقت کامل، تمامی رویدادهای مالی ثبت گردد.

پلمپ دفاتر قانونی به طور کلی شامل چهار دفتر است که در ادامه هر کدام از آن‌ها را به طور جداگانه معرفی می‌کنیم. انواع دفاتر قانونی عبارت‌اند از:

 • دفتر روزنامه: دفتر روزنامه یکی از ابزارهای مهم و اساسی حسابداری در حوزه‌ی پلمپ دفاتر است. تمامی معاملات تجاری، رویدادهای محاسباتی و مالی، تنظیم دفاتر قانونی به همراه استانداردهای حسابداری و اسناد تجاری مطابق با اصول و ضوابط مرتبط با قوانین تجاری در دفتر روزنامه ثبت می‌شود. دفتر روزنامه شامل دو دسته اختصاصی و عمومی است.
 • دفتر کل: جهت آماده‌سازی تراز نامه‌ها و صورت‌های مالی از دفتر کل استفاده می‌شود. در واقع این دفتر یکی از دفاتر قانونی در حوزه‌ی حسابداری است که اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی در آن ثبت می‌شود.

نکته: باید بدانید که اطلاعات در دفتر کل با فاصله‌ی زمانی طولانی‌تری نسبت به دفتر روزنامه ثبت می‌شود.

 • دفتر دارایی: در این دفتر تمامی دارایی‌های مؤسسه تجاری، شرکت یا تاجر به شکل منقول، وجه نقد، دیون و مطالبات ثبت می‌گردد. به بیان دیگر باید بگوییم که اطلاعات درج شده در این دفتر در واقع از دفتر کل استخراج می‌گردد.
 • دفتر کپیه: تمامی دفاتری که تاکنون در مورد آن‌ها صحبت کردیم، نیاز به امضای نماینده اداره ثبت پیش از تحریر دارند. جالب است بدانید که دفتر کپیه شامل این قانون نمی‌شود. مراسلات، صورت حساب‌های مالی و … را بر اساس ترتیب تاریخ ثبت هر کدام از آن‌ها در دفتر کپیه ثبت می‌کنند.

مشمولین پلمپ دفاتر قانونی

 • تمامی افراد حقوقی که توانسته‌اند شرکت خود را به ثبت برسانند و دارای شناسه ثبت و شماره ملی هستند از مشمولین پلمپ دفاتر هستند.
 • تمامی افرادی که براساس برگه‌ی مالیاتی، مجموع فروش آن‌ها بعد از سال 1391 از 3 میلیارد تومان بیش‌تر بوده است.
 • مراکز قانونی که می‌توان به اتحادیه‌های صنفی و … اشاره کرد.
خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

مدارک مورد نیاز جهت پلمپ دفاتر قانونی 1401

مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی جهت دریافت پلمپ دفاتر:

 • مدیر عامل لازم است کارت ملی، کپی شناسنامه و مهر شرکت را ارائه دهد.
 • فرم اظهارنامه گرفته شده از اینترنت تکمیل شده و ارائه شود.
 • در دست داشتن کپی روزنامه تأسیس شرکت
 • در صورت وجود تغییرات، کپی آخرین تغییرات شرکت که در روزنامه رسمی نیز بیان شده است.

مدارک مورد نیاز اشخاص حقیقی جهت اخذ پلمپ دفاتر :

 • فرم اظهارنامه که مهر شده و امضا شده است و از اینترنت دریافت می‌شود، تکمیل گردد.
 • کپی کارت ملی فرد متقاضی
 • کپی مجوز فعالیت کسبی یا پروانه کسب

ارائه معرفی نامه یا وکالت نامه در صورتی که برای پلمپ دفاتر، نماینده یا وکیل معرفی شده باشد.

سایت ثبت نام پلمپ دفاتر سال 1401

تاکنون دانسته‌اید که تنها ثبت شرکت برای شروع فعالیت کافی نیست و لازم است هر شرکت جهت اخذ پلمپ دفاتر اقدام کند تا بتواند کار خود را به صورت قانونی آغاز کند. در بخش‌های قبلی مقاله تعریفی از پلمپ دفاتر را ارائه دادیم، انواع آن ها را معرفی کردیم و دانستید که برای گرفتن دفاتر باید چه مدارکی را ارائه دهید. اما در این جا سؤالی مطرح می‌شود و آن هم این است که این مدارک را باید به کجا تحویل دهید  اقدامات لازم را جهت اخذ دفاتر انجام دهید.

امروزه با توجه به سیستم گسترده‌ی اینترنت، افراد می‌توانند به سامانه  https://irsherkat.ssaa.ir (اداره ثبت شرکت‌ها) مراجعه کنند و جهت گرفتن دفاتر پلمپ، درخواست خود را اعلام کنند. بنابراین اولین اقدامی که باید فرد متقاضی انجام دهد، مراجعه به سایت سامانه اداره ثبت شرکت‌ها است.

زمان ثبت نام و دریافت پلمپ دفاتر سال 1401

دقت داشته باشید که تا اسفند سال 1401، مهلت دارید برای پلمپ دفاتر سال 1401 اقدام کنید. در واقع اسفند ماه آخرین فرصت برای اخذ این دفاتر است. اما توصیه می‌شود هر چه زودتر جهت گرفتن دفاتر اقدام کنید تا درگیر شلوغی‌های سامانه نشوید و بتوانید بدون مشکل مراحل دریافت پلمپ را انجام دهید. همچنین ممکن است با رد احتمالی دفاتر رو به رو شوید و در صورتی که زودتر اقدام کنید، می‌توانید از این مشکلات جلوگیری نمایید.

اشخاصی که مشغول فعالیت‌های تجارتی‌اند، این دفاتر را با توجه به سال مالی خود، دریافت و تنظیم می‌کنند. به عنوان مثال فرض کنید، سال مالی شرکتی از ماه فرودین تا ماه اسفند باشد، این شرکت مهلت دارد از فرودین تا اسفند سال 1401، جهت دریافت و تکمیل پلمپ دفاتر سال 1401 اقدام کند.

یادآوری: لازم است تأکید کنیم در صورتی که تاجر یا شرکت، فعالیتی در یک سال مالی نداشته باشد، باز هم موظف است در زمان قانونی، دفاتر را دریافت کرده و به مدت 4 ماه، پس از اتمام سال مالی، دفاتر را تحویل اداره مالیات دهد.

مراحل پلمپ دفاتر 1401

 • مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و بخش پلمپ دفاتر
 • شخص متقاضی لازم است گزینه شخص حقوقی یا حقیقی را از قسمت نوع شخص متقاضی انتخاب کند.
 • پس از آن لازم است در سامانه اطلاعاتی همچون شناسه ملی، تابعیت، کد پستی شخص و شماره تلفن ثابت وارد گردد.

نکته: در تمامی مراحل انجام کار، پیامک‌های مربوطه به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌گردد.

 • در قسمت شروع سال و ماه مالی، اطلاعات لازم را وارد کرده و دقت داشته باشید که سال و ماه، همان‌هایی هستند که در اساسنامه فرد ثبت شده است.
 • تاریخ پایان سال مالی، به صورت خودکار توسط سامانه حساب می‌شود.
 • پس از آن باید گزینه‌های مربوط به آدرس محل دفاتر تکمیل شود.

نکته: متقاضیان لازم است توجه کنند که دفاتر پلمپ به آدرس داده شده به سامانه، ارسال می‌شوند.

 • در نهایت لازم است اطلاعات وارد شده را بررسی کنید و در صورتی که اطلاعات صحیح هستند، گزینه تأیید را انتخاب کنید.

مهلت ارائه دفاتر سال 1401

لازم است در زمانی مقرر شده، دفاتر سال 1401 را ارائه دهید. افراد متقاضی می‌توانند با مراجعه به قسمت مراحل درخواست پلمپ، از نکات و جزئیات انجام کار اطلاع پیدا کنند. جهت ارائه دفاتر لازم است تا پایان اسفند ماه همان سال ، اقدامات لازم را انجام دهید.

نکته: در صورتی که در زمان تعیین شده، اقدامات لازم را انجام ندهید، جریمه‌ای از طرف حوزه دارایی شامل حال شما می‌شود.

نکته: ممکن است قبل از پایان سال مالی، صفحات تمام شوند. در این صورت می‌توان دفاتر جدید را دریافت کرد. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از همان ابتدا دفتر کل و دفتر روزنامه را با تعداد صفحات بالا دریافت کنید و لازم است بدانید با انجام این کار، هزینه‌ی کم‌تری را پرداخت خواهید کرد.

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

مواردی که نیاز به پلمپ کردن دفاتر دارند

کارایی و کاربرد پلمپ دفاتر برای شرکت‌ها:

 • ارائه اظهارنامه مالیاتی: یکی از مواردی که نیاز به پلمپ دفاتر دارد، ارائه دادن اظهارنامه مالیاتی است. در صورتی که شرکت‌های بزرگ تحویل دفاتر پلمپ شده خود را انجام ندهند، در آینده از سوی دارایی با جریمه‌های سنگینی رو به رو می‌شوند.
 • گرفتن کارت بازرگانی: دومین مورد در رابطه با دریافت کارت بازرگانی جهت واردات و صادرات است.

نکته: شرکت‌هایی که کار آن‌ها صادرات و واردات است، باید به این موضوع اهمیت زیادی دهند و لازم است چنین شرکت‌هایی جهت پلمپ دفاتر خود اقدام کنند.

شروع و پایان سال مالی در پلمپ دفاتر

پس از ثبت شرکت، اولین موضوع مهم، اخذ دفاتر پلمپ برای شرکت است. در بخش‌های ابتدایی مقاله به طور مفصل در رابطه با مفهوم دفاتر پلمپ شده توضیح دادیم. در صورتی که شرکتی ثبت شده باشد، اما هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده باشد، لازم است مراحل پلمپ را انجام دهد و انجام این کار با تشکیل دادن پرونده دارایی امکان‌پذیر است. همچنین لازم است حداکثر تا 4 ماه پس از شروع سال مالی، عدم فعالیت شرکت اعلام گردد.

پس از پایان سال مالی نیز تا 4 ماه، شخص متقاضی در صورت عدم فعالیت شرکت، لازم است دفاتر را به صورت سفید تحویل دهد.

اگر پلمپ دفاتر انجام ندهیم چه می شود؟

انجام ندادن پلمپ دفاتر تبعاتی را به دنبال دارد و در صورتی که روند کار به درستی انجام نشود، در نهایت امکان دریافت کارت بازرگانی و تسلیم اظهارنامه مالیاتی وجود ندارد. دفاتر پلمپ شده در واقع نشان دهنده‌ی شفافیت مالی یک شرکت است و مالیات بر درآمد براساس همین درآمدهای شما تعیین می‌گردد. بنابراین دفاتر قانونی که این درآمدها را مشخص می‌کنند، اهمیت بسیار زیادی دارند.

دقت داشته باشید که پس از تکمیل دفاتر، آن‌ها را در محلی مناسب نگهداری کنید. در صورتی که دفاتر دچار پارگی، خیسی، خراشیدگی و خط خوردگی شوند، مشکلات بسیاری برای شما به وجود خواهد آمد. بنابراین لازم است در نگهداری آن‌ها دقت کافی داشته باشید.

در نهایت باید بدانید که اگر تحریر و دریافت پلمپ دفاتر به درستی انجام نشود، ممکن است جریمه‌های جبران ناپذیری را برایتان به دنبال داشته باشد.

هزینه پلمپ دفاتر در سال 1401

دفاتر در اندازه‌های 200 برگ، 100 برگ و 50 برگ قابل ارائه هستند و خرید آن‌ها با توجه به تعداد معاملات اشخاص حقیقی یا شرکت‌ها انجام می‌شود.

هزینه‌ی کلی پلمپ دفاتر 435 تومان است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه پاکت و هزینه پست 35 تومان
 • هزینه ثبت نام در سامانه 295 تومان
 • حق الوکاله
 • کارمزد مجموعه 105 تومان

نحوه پیگیری پلمپ دفاتر

پس از آن که پلمپ دفاتر سال 1401 انجام شد، شماره پیگیری اختصاصی به افراد داده می‌شود تا بتوانند در صورت نیاز، پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

 • وارد کردن اطلاعات مربوط به یکی از اعضای هیات مدیره در سامانه
 • وارد نمودن اسامی دیگر اعضا هیات مدیره به همراه اطلاعات کاملی از آن‌ها
 • مشخص نمودن سمت هر شخص در سامانه و وارد کردن تاریخ شروع فعالیت هر کدام از اعضا
 • مشخص نمودن حدود حق امضای هیات مدیره و تعیین سمت عضو هیات مدیره
 • تعیین نوع دفتر مورد نیاز توسط شخص متقاضی
 • تکمیل نمودن اطلاعات و گرفتن کد پیگیری
 • درج نمودن شماره پیگیری و تاریخ تحویل مدارک به پست و در انتها انتخاب گزینه پذیرش نهایی

پس از ارسال، مدارک توسط کارشناسان بررسی می‌گردد و اجازه پرداخت هزینه  و پلمپ صادر می‌شود. (پیگیری درخواست نیز از طریق همین سامانه امکان‌پذیر است.)

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

نتیجه گیری

در این مقاله روند پلمپ دفاتر سال 1401 را به طور جامع و مفصل توضیح دادیم. در ابتدا مفهومی از آن را بیان کردیم و دانستید که مدارک، مراحل انجام کار، هزینه‌ی پرداختی و پیگیری قانونی به چه صورت است.

مؤسسه ثبت فرهنگ، یکی از مجموعه‌هایی موفقی است که تمامی این خدمات را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و می‌تواند به عنوان یک راهنمای کامل و کاربلد در تمامی مراحل در کنار متقاضیان باشد. چرا که ثبت خوب فرهنگ است .

5/5 - (2 امتیاز)
734

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  محمود مستوفی
  26 تیر 1401

  سلام و درود، آیا هزینه پلمپ دفاتر سال 1401 نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   28 تیر 1401

   سلام و درود.
   بله،نسبت به سال قبل واریزیهای دولتی و هزینه پست افزایش قیمت داشته است که به نسبت هزینه های سال گذشته،این افزایش قیمت مبلغ چشمگیری است.

 2. admin-avatar
  مهتاب کمالی نوین
  31 خرداد 1401

  سلام، هزینه پلمپ دفاتر سال 1401 چقدر هزینه دارد؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   01 تیر 1401

   سلام و درود.
   واریزی سیستمی دفاتر پلمپ بابت دفاتر پلمپ ۵۰ برگ در این تاریخ در حدود ۲۱۰۰۰۰ تومان میباشد که علاوه بر آن هزینه پست و شخص اجرا کننده را نیز باید در نظر بگیرید.
   جهت اطلاعات بیشتر و قیمت نهایی میتونید با کارشناسان ثبت فرهنگ درتماس باشید که بر حسب تعداد صفحات دفاتر مورد درخواست و دستمزد،قیمت نهایی را خدمتتون اعلام کنند.