پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر تجاری را با نام دفاتر تجاری هم می شناسند و به صورت اجباری برای مشخص کردن فعالیت های مالی تجاری و شرکت های ثبتی در نظر گرفته میشود. عدم دریافت و تکمیل و ارائه این دفاتر موجب توبیخ شرکت یا موسسه و سازمان میگردد. دلیل اصلی نامگذاری پلمپ دفاتر تجاری این است که تمام صفحات این دفاتر در اداره مالیات و ثبت شرکتها ثبت می شود. دفاتر قانونی به دو دسته دفاتر رسمی و دفاتر غیر رسمی تقسیم شده و هر یک از دفاتر رسمی و غیر رسمی، خود شامل مواردی هستند که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.
برای انجام معامله ها از قدیم تا به امروز اصول و قواعدی در نظر گرفته شده است که رعایت آن توسط شرکت ها و تاجران باعث شده از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. شفافیت در معامله یکی از اصول اولیه و مهم در معاملات است.
برای بررسی وضعیت معاملات و هزینه و درآمد اشخاص و شرکت های تجاری و اخذ مالیات از آن ها، تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی فعال یا غیرفعال در اداره ثبت باید پلمپ دفاتر تجاری را دریافت کنند.
قانون تجارت برای شفافیت معامله های تجاری راه حل مناسبی را در نظر گرفته است که در صورت عدم توجه و رعایت آنها، شرکت تجاری با جریمه رو به رو خواهد شد. قانون تجارت برای نوشتن معاملات، درآمد و هزینه هایی که در طول سال تعیین کرده است دفاتر قانونی یا دفاتر پلمپ را در اختیار اشخاص و شرکت ها قرار می دهد.

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

کاربرد پلمپ دفاتر تجاری

همان طور که می دانید دفاتر قانونی برای شفاف سازی هزینه و درآمد و حسابرسی شرکت ها تنظیم شده است. کاربرد پلمپ دفاتر تجاری از یک سو معاملات تجاری را ثبت می کند و از طرف دیگر معیار خوبی برای محاسبه و بررسی مالیات است.
چنانچه پلمپ دفاتر تجاری صورت نگرفته باشد تنظیم کننده آن جریمه مالیاتی می شود زیرا این دفاتر از سوی اداره مالیات اعتباری ندارد. از این رو باید قبل از شروع سال مالی جدید برای پلمپ دفاتر تجاری اقدام نمایید. اگر شرکت ورشکسته شود، دفاتر تجاری بدهی و طلب آن را مشخص میکند و اگر دفاتر تجاری به درستی تنظیم نشده باشد برعلیه شرکت و تاجر سندیت خواهد داشت.

اهمیت پملپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر تجاری شرکت هایی که مشمول مالیات می شوند الزامی و دارای اهمیت است. این شرکت ها باید به صورت سالانه هزینه و معاملات خود را براساس استاندارد و قوانین حسابداری دراین دفاتر درج کنند و در پایان سال در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند تا مالیات شخص حقیقی و حقوقی طبق آن محاسبه و پرداخت گردد. براساس قانون تجارت تمامی کسانی که کسب وکار حقوقی و حقیقی دارند وظیفه دارند صورت معاملات و فعالیت های خود را تنظیم و برای محاسبه مالیات در اختیار سازمان امور مالیاتی محل قرار دهند.
دفاتر قانونی توسط هر مجموعه اقتصادی که مالیات باید پرداخت کند تنظیم می شود. صورت های مالی و هزینه های شرکت در دفاتر پلمپ درج و نگهداری می شود. نگهداری از این دفاتر بعد از صدور برگه تشخیص و پرداخت مالیات نیز اهمیت دارد. باید به تنظیم و نگهداری دفاتر قانونی توجه فراوان داشته باشیم و ثبت و نگهداری آن را توسط حسابرسان حرفه ای انجام دهیم زیرا هر گونه خطا یا اشتباه در آن مشکلات جبران ناپذیری را به همراه دارد.
اهمیت تنظیم و ثبت و نگهداری از دفاتر قانونی با توجه به موارد گفته شده بسیار مهم است.

هزینه پلمپ دفاتر تجاری

هزینه های پلمپ دفاتر تجاری در سامانه به صورت آنلاین پس از تایید کارشناس انجام می شود. چنان چه نیاز به دریافت دفاتر قانونی خاص هستید بهتر است بعد از اتمام مراحل درخواست و تایید نهایی از سوی سامانه به اداره پست مراجعه فرمایید و اقدامات لازم را در خصوص تحویل دفاتر تجاری قانونی انجام دهید. پلمپ دفاتر تجاری به فعال یا غیر فعال بودن شرکت ارتباطی ندارد. چنانچه شرکت فعالیت نداشته باشد جهت اظهارنامه عدم فعالیت شرکت خود باید به سازمان دارایی، دفاتر تجاری قانونی خود را خالی و بدون ثبت معاملات تجاری تحویل دهد.

اقدامات لازم جهت درخواست پلمپ دفاتر تجاری

اقدامات لازم جهت درخواست پلمپ دفاتر تجاری به این صورت است که ابتدا بس از ثبت شرکت برای دریافت دفاتر تجاری باید به سامانه ثبت املاک و اسناد کشور مراجعه شود. با تکمیل و ارسال اظهارنامه توسط شخص حقیقی یا حقوقی می توانید برای دریافت دفانر تجاری با کارشناس ثبت فرهنگ در تماس باشید. زیرا ثبت خوب فرهنگ است .

 

دفاتر قانونی باید هر سال حداکثر تا پایان اسفند توسط اداره ثبت، امضاء و پلمپ و شماره گذاری شود. اگر در هر مرحله از ثبت با مشکلی رو به رو شدید نگران نباشید. شما می توانید با مشاورین و کارشناسان حقوقی باتجربه و متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید و از راهنمایی آن ها بهره مند شوید.

مراحل در خواست اخذ پملپ دفاتر تجاری در سامانه شرکت ها

1-باید به سایت اداره کل ثبت شرکت ها و بخش اخذ پلمپ دفاتر تجاری به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید.
اگر شخصی که درخواست اخذ پلمپ دفاتر تجاری می نماید شخص حقوقی باشد باید در قسمتی که اطلاعات متقاضی را وارد می نمایید ، نوع متقاضی را شخص حقوقی تعیین نمایید.
2-در مرحله دوم تابعیت و شماره تماس تلفن ثابت و شناسه پستی و شناسه ملی را درج نمایید.
3-تاریخ آغاز سال مالی و ماه مالی را نیز وارد نمایید.تاریخ آغاز سال یا ماه و یا روز مالی با توجه به مراتبی که در اساسنامه شخصیت حقوقی تعیین و ثبت شده است تعیین می شود. تاریخ اتمام سال مالی را سیستم به طور اتوماتیک محاسبه می نماید.
4-در مرحله بعد باید اطلاعات مربوط به آدرس محل اخذ پلمپ دفاتر تجاری وارد شود. اطلاعات این قسمت را باید به درستی وارد نمایید زیرا دفاتری که پلمپ می شوند به همان آدرسی که در سیستم وارد کرده اید فرستاده می شود.اگر شهری که شما در آن درخواست اخذ پلمپ داده اید در گزینه وجود نداشت باید مثل روش های گذشته اقدام نمایید.
5-در مرحله بعدی باید مشخصات شخص حقوقی را مورد بررسی قرار دهید .اگر اطلاعات وارد شده درست باشد باید گزینه تایید اطلاعات را انتخاب نمایید . اما اگر اطلاعات وارد شده درست نبود باید این موضوع را به واحد ثبتی مورد نظر اطلاع دهید تا مشکل شما را بر طرف نمایند.
6-پس از تایید اطلاعات ، کد پیگیری به شما ارائه می شود.

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

اخذ پلمپ دفاتر تجاری

  • پس از آن سمت شخصی که اظهارنامه را تکمیل نموده است را تعیین کرده و بعد از آن مشخصات یکی از اعضای هیئت مدیره را وارد نمایید.
  • در گام بعدی مشخصات سایر اعضای هیئت مدیره را وارد کنید و پس از تکمیل اطلاعات بر روی گزینه گام بعدی کلیک نمایید تا به مرحله بعدی بروید.
  • در این مرحله باید عضو هیئت مدیره ، سمت اعضای هیئت مدیره،مدت ماموریت و تاریخ شروع سمت آن ها را تعیین نمایید.
  • در گام بعدی باید وضعیت اعضای دارای حق امضا را تعیین نمایید.
پلمپ دفاتر
 • سپس نوع دفتری که درخواست نموده اید مثل دفتر کل و روزنامه و همچنین تعداد برگه ها و جلد های دفتررا تعیین نمایید.
 • بعد ازپایان این مراحل و ذخیره اطلاعات به صفحه تایید اطلاعات وارد می شوید.در این صفحه باید مدارک لازم و اظهارنامه را تایید نمایید.
 • پس از اینکه کلیه اطلاعات درخواستی سامانه را تکمیل نمودید و مشکلی وجود نداشت بر روی کلید پذیرش نهایی کلیک نمایید و سپس اصل اظهارنامه اخذ پلمپ دفاتر تجاری دارای مهر و امضا را به انضمام کلیه مدارک درخواستی مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر تجاری حقیقی

1-کپی کارت ملی و شناسنامه
2-کپی پروانه کسب یا مجوز فعالیت
3-دریافت اصل اظهارنامه از سایت اداره ثبت شرکت ها و تکمیل و امضای آن توسط یکی از مدیران

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر تجاری اشخاص حقوقی

1-کپی کارت ملی مدیرعامل و مهر شرکت
2-کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی در صورت وجود تغییرات شرکت
3-در صورت انجام مراحل اخذ پلمپ دفاتر تجاری توسط نماینده یا وکیل شرکت،ارائه وکالتنامه یا معرفی نامه
4-دریافت اصل اظهارنامه از سایت اداره ثبت شرکت ها و تکمیل و امضای آن توسط یکی از مدیران

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری

انواع پلمپ دفاتر تجاری

دفاتر رسمی تجاری شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی، دفتر کیپه می شود.

پلمپ دفاتردفتر کل

برای ثبت تمام معاملات که حداقل باید هفته ای یکبار از دفتر روزنامه استخراج شده باشد و پس از تشخیص انواع مختلف و جدا کردن آن ها، باید هر یک از آنها را در صفحه ای مخصوص به طور خلاصه ثبت کند.

دفتر روزنامه

دفتری است که باید به صورت روزانه مطالبات، داد و ستد تجاری و معامله های اوراق تجاری به طور کلی در آن ثبت شود.

دفتر دارایی

همان طور که از نامش پیداست برای دارایی منقول و غیرمنقول تاجر و دیون و مطالبات آن را از سال های گذشته تفکیک شده و کامل به ترتیب در این دفتر ثبت شده است. از طریق ثبت این اطلاعات می توان فهمید که شخص چه مقدار سود و زیان در سال داشته است. چنان چه شخص حقوقی باشد باید دفتر دارایی را به سازمان امور دارایی تحویل دهند چنان چه تحویل ندهند مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد.

دفتر کیپه

دفتری است که تاجر تمامی صورت حساب های صادره خود و مراسلات را به ترتیب در آن با تاریخ مشخص کرده است. در حال حاضر از این دفاتر استفاده نمی شود. دفاتر آندیکاتور که ورودی و خروجی را به ثبت می رساند جایگزین دفاتر کیپه شده اند.

مهم ترین دلایل رد دفاتر پلمپ

شاید مواردی در شرکت مورد نظر وجود داشته باشد که نهایتا منجر به رد آن شود. پس بهتر است که اعضای هیئت مدیره شرکت بیشتر با این دلایل آشنا شوند تا خود این اشتباهات را تکرار نکنند.
اولین مورد استفاده از دفاتر سال قبل است و اگر چنین خطایی رخ دهد دارایی بلافاصله اقدام دفاتر پلمپ شما را رد می کند و باعث می شود که کلیه زحمات شما به هدر برود.
دومین مورد که اتفاقا از اهمیت بسیار زیادی هم برخوردار است ثبت اطلاعات غیر واقعی و فیک از اعضای شرکت و یا صورت حساب های مالی است. این قضیه به شدت برای دارایی و یا اداره ثبت شرکت ها مشخص است و بهتر است چنین اشتباهی در خصوص ثبت اطلاعات غیر واقعی را انجام ندهید.
اگر شرکت شما شعبه و یا نمایندگی در سایر مناطق دارد بهتر است اطلاعات مربوط به ای شعبه ها را هم بدهید تا از رد دفاتر پلمپ شما جلوگیری شود. نکته ای که از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر شرکت هایی که دارای نمایندگی و یا شعبه هستند بدان توجه کنند.

خانوم شهبازی مشاور پلمپ دفاتر تجاری
بیش از حد گذاشتن صفحات سفید یکی دیگر از دلایل رد دفاتر پلمپ برای شرکت ها است. سعی کنید تا حد امکان صفحات را خالی نگذارید که اداره ثبت شرکت ها به این موضوع حساس هست و ممکن برای همین مورد دفاتر پلمپ شما را رد کند.
تمامی فعالیت هایی که در طول مدت زمان سال مالی قبل انجام داده اید را بهتر است ثبت کنید این مورد باعث می شود که دارایی با اعتماد بیشتری به فکر تایید دفاتر پلمپ شما باشد.
پاک کردن و یا از بین بردن مندرجات می تواند منجر به رد دفاتر پلمپ شما باشد پس در حفظ این اسناد مهم جدا تلاش کنید تا دفاتر پلمپ شما توسط همین قضیه ساده رد نشود.

5/5 - (1 امتیاز)
519

ارسال نظر

 1. admin-avatar
  احمد پور مختار
  14 تیر 1401

  سلام، من پلمپ دفاتر تجاری که درخواست داده بودم پر شده است، آیا برای برگه های اضافه حتما باید به خود سازمان امور مالیاتی درخواست بدم یا میتوانم خودم برگه های اضافی را ضمیمه کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   15 تیر 1401

   سلام، لطفا با مشاورین ما در تماس باشید
   02188472277

 2. admin-avatar
  منصور پور شقاقی
  26 اردیبهشت 1401

  روز بخیر، برای گرفتن گواهی پلمپ دفاتر قانونی، بعد از اینکه کارشناس برای پلمپ دفاتر تجاری تاییدیه داد، چطور باید اقدام کنم؟

  • admin-avatar
   آرمین سیلاطانی
   26 اردیبهشت 1401

   سلام و درود.
   وقتی یک برند رو شما به ثبت برسونید به این معنی هست که نام برند شما دو نوبت روزنامه میشه و حق الثبت پرداخت میشه و در نهایت تصدیق برند صادر میشه.
   وقتی تمام این مراحل انجام بشه شما به مدت ۱۰ سال مالک این برند هستید و اگر بخواهید اصلاح کنید به این معنی است که میبایست از ابتدا یک نام جدید به ثبت برسونید و قابلیت اصلاح ندارد.