ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص : همان گونه که احتمالا بارها به گوش شنیده اید، شرک های سهامی به طور کلی به دو دسته شرکت سهامی خاص و سهامی عام تقسیم بندی می شوند. اما به چه نوع شرکتی و با چه ویژگی و قوانینی شرکت های سهامی خاص گفته می شود؟ آیا شرکت های سهامی خاص نیاز به ثبت دارند؟ مراحل ثبت شرکت های سهامی خاص به چه صورت است؟ این موارد دقیقا همان مواردی است که ما در این مقاله قرار است با شما در میان بگذاریم.

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص به آن دسته از شرکت هایی گفته می گویند که سرمایه گذاران آن ها تنها موسسین شرکت هستند. به همین خاطر است که ثبت شرکت سهامی خاص به نسبت سهامی عام راحت تر است و زمان کمتری می خواهد. پروسه ثبت شرکت سهامی عام، پروسه ای زمان بر و قوانین آن سختگیرانه تر است.

از دلایلی که در بالا ذکر شد می توان نتیجه گرفت که ثبت شرکت سهامی خاص متقاضی بیشتری به نسبت ثبت شرکت سهامی عام دارد.

اکثریت شرکت هایی که اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص می کنند شرکت های عمرانی، تولیدی، نفت یا پتروشیمی، شرکت های بورس و شرکت های دولتی هستند.

قوانین شرکت سهامی خاص

جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص شما باید برخی از قوانین را رعایت کنید تا شرکت سهامی خاص شما به ثبت برسد. قوانین شرکت های سهامی خاص عبارتند از:

  • حداقل سرمایه ای که یک شرکت سهامی خاص باید دارا باشد، مبلغ یک میلیون ریال که معادل صد هزار تومان است.
  • هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید 35 درصد سرمایه شرکت در یک حساب ویژه سپرده شود.
  • جهت ثبت شرکت سهامی خاص باید حداقل تعداد مدیران سه نفر باشد.
  • تعداد حداقل سهامداران در شرکت سهامی خاص باید 3 نفر باشد.
  • مبلغ اسمی یک شرکت سهامی خاص دارای محدودیت نیست.

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص

وقتی شما می توانید بگویید یک شرکت سهامی خاص تشکیل شده است که مجمع عمومی موسسین شرکت، اساسنامه امضا شده، تعهد سرمایه، مدیران و بازرسان منتخب شرکت را مورد تایید قرار داده باشد. به عبارت دیگر امضای اساسنامه به معنای تعهد سرمایه گذار موسس شرکت برای تامین کلیه سهام و تایید کتبی سمت مدیران و بازرسان شرکت است. در واقع امضای اساسنامه گام اولی است که برای تشکیل شرکت سهامی خاص است.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مرحله اول: عقد قرارداد

در مرحله اول باید جهت ثبت شرکت سهامی خاص قراردادی منعقد گردد. این کار می تواند به چند طریق از طریق تلفن، حضوری و یا آنلاین انجام شود.

مرحله دوم: تکمیل مدارک

شما جهت ثبت شرکت با مدارک لازم را هرچه سریع تر به دست کارشناس مربوط برسانید. در این صورت کار شما سریع تر پیش می رود.

مرحله سوم: تأیید نام

در این مرحله شما باید نام های پیشنهادی خود را به اداره مربوط ارائه دهید. در این مرحله برای اینکه نامی که انتخاب می کنید مورد تایید واقع گردد شما باید شرایط زیر را در نظر بگیرید.

  • نامی که انتخاب می کنید حتما باید فارسی باشد.
  • نام انتخاب شده نباید تکراری باشد (یعنی قبلا ثبت نشده باشد)
  • دارای معنی و مفهوم مشخص باشد.
  • با قوانین و فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.

پس از اینکه شما نام انتخابی خود را به اداره مربوطه ارائه می کنید، تمامی شرایط بالا را مورد بررسی قرار می دهند و پس از تایید، آن را بر روی اظهارنامه شما قید می کنند. پس از این که این نام بر روی صفحه اظهارنامه ثبت گردید باید مسئولین اداره ثبت شرکت ها نیز آن را تایید نماید. در صورتی مورد تایید واقع شد، نام انتخابی در واحد تعیین نام، ثبت می گردد.

مرحله چهارم : امضای اوراق

در این جا، تقاضانامه و وکالت نامه توسط کارفرما تایید می شود.

مرحله پنجم : تشکیل پرونده

در مرحله پنجم تمامی مدارک ارائه شده توسط کارشناس اداره به اداره مربوطه تحویل داده می شود و در آن جا پرونده تشکیل می شود. پس از تشکیل پرونده این مدارک در دبیرخانه ثبت می شوند.

مرحله ششم : کارشناسی

در این مرحله مدارک شما توسط کارشناس اداره ثبت، کارشناسی می شود و سپس کارشناس اظهار نظر می کند. حال اگر پرونده شما دچار مشکل شده باشد، به شما اخطار داده می شود و مجدد رفع نقص می شود.

مرحله هفتم : تحویل اسناد شرکت

اگر در مرحله قبل شما اخطاری از سوی کارشناس دریافت نکنید، ثبت شرکت سهامی خاص شما با موفقیت انجام می شود و در واقع شرکت شما ثبت شده است. و مدارک شما از جمله تقاضانامه، شرکت نامه، اساسنامه و صورتجلسه هیئت مدیره و آگهی تاسیس به فرد متقاضی برگردانده می شود.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت یک شرکت سهامی خاص وابسته به این است که آیا شما قصد دارید خود این کار را انجام دهید و یا خیر؟ برخی از مدیران شرکت های سهامی خاص خود را درگیر مراحل ثبت شرکت سهامی خاص نمی کنند و بسیاری از آن ها کار خود را به مراکز و شرکت های حقوقی فعال در این زمینه واگذار می نمایند.

در صورتی که خود فرد اقدام به عمل نماید و خود به سامانه مراجعه نماید و فرم ها را دریافت و تکمیل نماید فقط باید هزینه های دولتی و دفتری و درج آگهی در روزنامه رسمی را بپردازد. دیگر هزینه ای پرداخت نخواهد کرد. هزینه های دولتی هم چیزی حدودا برابر با حداقل 400 هزار تومان است.

چنانچه موضوع شرکت سهامی خاص طولانی تر و سرمایه اولیه شما بیشتر باشد، هزینه های روزنامه و حق الثبت در اداره ثبت شرکت ها بیشتر خواهد بود.

اما اگر مدیران و یا کارآفرینان حوصله برو و بیا و پیگیری های کارهای ثبت شرکت سهامی خاص خود را نداشته باشند بدین منظور آن را به یک شرکت حقوقی معتبر می سپارند. در این صورت پروسه ثبت شرکت سهامی خاص با سرعت بیشتر و در اسرع وقت و بدون هیچ استرسی انجام می پذیرد. چنانچه شما این راه را انتخاب می کنید تا با دقت بیشتری مراحل انجام شود با علاوه بر مبلغی که در بالا ذکر شد، کارمزد موسسه را جهت ثبت شرکت سهامی خاص مطابق با تعرفه های مشخص پرداخت کنید.

اما فراموش نکنید این راه برای شما بهتر است چرا که در اسرع وقت و بدون استرس و با دقت بیشتر شرکت سهامی خاص را به ثبت می رسانید.

386

ارسال نظر

*
*
*