راهنمای ثبت شرکت در تهران

راهنمای ثبت شرکت در تهران

واضح است که تهران یکی از پرمخاطب‌ترین استان‌ها برای ثبت انواع شرکت است به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد راهنمای ثبت شرکت در تهران با هم صحبت کنیم. سعی کردیم در این راهنما هر چیزی که مربوط به ثبت شرکت است از جمله مدارک، هزینه، انواع شرکت، مراحل ثبت شرکت و … را بررسی کنیم تا اگر قصد تاسیس شرکت در استان تهران را دارید این مقاله بتواند به شما در این زمینه کمک کند.

معرفی شهر تهران از لحاظ صنعتی و اقتصادی

تهران به دلیل پایتخت بودن پرجمعیت‌ترین شهر ایران است. همین تراکم جمعیت باعث شده است که نیاز به هر چیزی از جمله وجود شرکت‌های مختلف نیز افزایش پیدا کند. با وجود اینکه دارای کلان‌شهرهای زیادی از جمله مشهد، اصفهان و تبریز است اما باز هم تمرکز زیادی از امکانات اقتصادی، صنعتی، سیاسی، فرهنگی و … در تهران وجود دارد. با این وجود هر روز هم بر تعداد ساکنین این استان افزوده می‌شود.

اگر شما هم قصد فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را دارید باید به شما بگوییم که تهران یک مقصد بسیار بزرگ و با پتانسیل بسیار زیاد است. شاید به همین دلیل است که آمار ثبت شرکت در تهران نسبت به دیگر استان‌ها به شکل قابل توجهی متفاوت است.

انواع شرکت قابل تاسیس در تهران

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که در تهران ثبت شرکت را انجام بدهید. حالا باید بدانید که چه نوع شرکتی را می‌خواهید که در تهران به ثبت برسانید. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع شرکت‌ها را به شما معرفی کنیم.

ثبت شرکت سهامی (عام یا خاص)

این نوع شرکت نیز شرکتی با هدف امور تجاری است که سهام آن با توجه به سرمایه بین صاحبان سهام تقسیم می‌شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت با هدف امور تجاری بین 2 یا چند نفر تاسیس می‌شود که شریک‌ها بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه‌ی خودشان در شرکت مسئول قروض و تعهداتی هستند که شرکت آن‌ها را دارا می‌باشد.

ثبت شرکت تضامنی

شرکت‌های تضامنی شرکت‌هایی هستند که با هدف انجام انواع امور تجاری فی ما بین 2 یا چند فرد تاسیس می‌شوند.

ثبت شرکت مختلط غیرسهامی

این نوع شرکت‌ها نیز شرکتی هستند که با هدف انجام فعالیت‌های تجاری با یک اسم مخصوص بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون تقسیم سهام تاسیس می‌شوند.

ثبت شرکت مختلط سهامی

اما شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می‌شود که با یک اسم شاخص بین یک یا چند شریک ضامن و تعدادی شریک سهامی تاسیس شود.

ثبت شرکت نسبی

این شرکت نیز با هدف امور تجاری با یک اسم شاخص بین دو یا چند نفر تاسیس می‌شود و سهم هر فرد به نسبت سرمایه آن مشخص می‌شود.

ثبت شرکت تعاونی تولید و مصرف

این نوع شرکت بین یک تعداد از اعضای خاص تاسیس می‌شود که در آن شرکا اشیا و اجناس خود را به فروش می‌گذارند.

تفاوت های ثبت شرکت در تهران و سایر شهرها

1- اخذ گواهی عدم سوء پیشینه جهت ثبت شرکت در تهران :

 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه در تهران از طریق ادارات پلیس +10 امکان پذیر می باشد و نیازی به ارائه معرفی نامه جهت اخذ این گواهی نخواهد داشت اما در اداره ثبت شرکتهای سایر شهرستان ها ابتدای امر جهت اخذ گواهی عدم سوء پیشینه ارائه معرفی نامه به اداره آگاهی و یا مراکز پلیس +10 الزامی می باشد.
 • این معرفی نامه می بایست از جانب یک شخصیت حقوقی (شرکت و یا موسسه و یا ارگان دولتی ) جهت معرفی فرد برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه تنظیم گردد.

2- موضوع فعالیت شرکت ثبتی در تهران :

 • موضوع فعالیت شرکت طبق قانون اداره ثبت شرکتها در همه ی واحدهای ثبتی از یک قانون واحد پیروی می نماید اما در جزئیات این موضوعات اختلافاتی وجود دارد که به طور مثال می توان از واژه تولید نام برد که ذکر این واژه در واحد ثبتی تهران بلامانع می باشد.

مدارک ثبت شرکت در تهران

برای ثبت شرکت در تهران مثل هر جای دیگری نیاز به یک سری اسناد و مدارک اساسی است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • اولین و مهم‌ترین مدرک، اصل مدارک شناسایی سهامداران و مدیران از جمله شناسنامه و کارت ملی است.
 • دو رونوشت از اساسنامه شرکت
 • دو رونوشت از صورت جلسه‌ی مربوط به هیئت مدیره شرکت
 • دو رونوشت از اظهارنامه شرکت
 • دو رونوشت از صورت جلسه مجمع عمومی
 • آگهی دعوت مجمع موسسین در روزنامه تعیین شده
 • ارائه یک گواهی بانکی که نشان‌دهنده این باشد که در آن حداقل 35 درصد سرمایه شرکت واریز شده است
 • گواهی عدم سو پیشینه هریک از اعضا

پرطرفدارترین شرکتهای قابل ثبت در تهران

به صورت کلی از پرطرفدارترین شرکت‌هایی که در تهران ثبت می‌شود عبارت است از :

 • ثبت شرکت سهامی خاص
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

پرکاربردترین و بیشترین شرکتهای ثبت شده تا به امروز را شرکتهای با مسئولیت محدود تشکیل می دهند این نوع ثبت شرکت با حداقل 2 نفر شریک قابل ثبت می باشند و برای مواردی چون افزایش سرمایه ، نقل انتقال سهم الشرکه ، ورود و خروج شریک و بسیاری دیگر از تغییرات متداول بسیار ساده تر و به عبارت عامیانه ترو بی دردسرتر از دیگر شرکتها می باشند . ذکر این موضوع که دلیل انتخاب ناماین نوع شرکت که با مسئولیت محدود می باشد. این است که مسئولیت این نوع شرکتها به سرمایه آنها وابسته است و میزان تعهدات آنها به طرف قرارداد به میزان سرمایه بستگی دارد پس هر چه سرمایه این نوع ثبت شرکتها بیشتر باشد اعتبار آنها بیشتر است لازم به ذکر است که میزان سرمایه اولیه انتخابی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیازی به واریزی و یا الزاما دارا بودن این مبلغ سرمایه ندارد.

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

شرکتهای سهامی خاص برای ثبت شرکت نیاز به 3 نفر سهامدار (حداقل ) و 2 نفر بازرس دارند. سرمایه این نوع ثبت شرکت به صورت سهامی تقسیم بندی می شود . و هر سهامدار طبق ماده 33 اساسنامه می بایست حداقل یک سهم را دارا باشد. (در ضمن بازرسین نیز می توانند خود جزو سهامداران باشند.) در ابتدای ثبت شرکت سهامی خاص می بایست 35 درصد از سرمایه اولیه اعلامی به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد و تا زمان به ثبت رسیدن آن در حساب بلوکه شود ،ثبت نام شرکت سهامی خاص با ثبت الکترونیکی دراداره ثبت شرکتها و از طریق سامانه ثبت شرکتها انجام شده و کارشناسان ثبت شرکت ژیهات در کمتر از 48 ساعت نام شرکت شما را به ثبت خواهند رساند ، در شرکتهای سهامی خاص هیئت مدیره و بازرسین توسط سهامداران انتخاب شده و هیئت مدیره ی انتخاب شده می بایست حتما حداقل یک سهم از سهام شرکت را داشته باشند و فقط و فقط مدیرعامل می تواند خارج از سهامداران انتخاب گردد. هیئت مدیره می بایست هر دو سال یکبار توسط صورتجلسات عادی سالیانه یا عادی و یا عادی بطور فوق العاده تمدید ویا تغییر یابند و بازرسین نیز بعد از هر سال مالی تمدید و یا تعویض گردند (انتخاب مجدد هئیت مدیره و بازرسین برای چند دوره متوالی بلامانع است ). شرکتهای سهامی خاص از لحاظ اعتباری از شرکتهای مسئولیت محدود معتبرتر (با هرسرمایه ای) و از لحاظ اخذ وام و تسهیلات از بانکها وموسسات مالی از امتیاز بالاتری برخوردارند. برای نقل و انتقال سهام در ثبت شرکت سهامی خاص می بایست به سازمان دارایی و امورمالیاتی مراجعه و 4 درصد از مبلغ اسمی سهام منتقل شده پرداخت گردد.

سازمان ثبت شرکت در تهران

سایت سازمان ثبت شرکت در تهران یا همان سایت سازمان ثب اسناد و املاک کشور مرجعی برای ثبت انواع شرکت‌ها است. شما می‌توانید به آدرس اینترنتی https://ssaa.ir مراجعه کرده و در این زمینه ثبت شرکت‌ها اطلاعات مورد نیاز خودتان را کسب کنید.

مراحل ثبت شرکت در تهران

در این بخش قصد داریم به صورت کاملا خلاصه‌وار در مورد مراحلی که باید برای ثبت شرکت در تهران انجام دهید را به شما توضیح دهیم.

 1. در اولین مرحله اوراق شناسایی و گواهی سوپیشینه اعضا باید ثبت شود.
 2. در مرحله دوم به سامانه اداره کل ثبت شرکت‌ها رفته و فرم‌های مربوطه را پر کنید
 3. در این مرحله نام شرکت که از قبل تعیین شده و شخص حقوقی را وارد کنید. باید 5 نام را ثبت کنید تا یکی از آن‌ها تایید شود. همچنین مدت و موضوع فعالیت شرکت باید تعیین شود.
 4. در این مرحله نام اعضا و شرکا و سمت‌ها و همچنین میزان سهام باید مشخص شود. در صرت داشتن شعبه باید نوع آن نیز مشخص باشد.
 5. در مرحله کنونی باید اطلاعاتی که مربوط به شرکتنامه و اساسنامه شرکت است را در سایت وارد کنید. همچنین تصاویر برابر اصل شده آن‌ها را نیز باید در سایت بارگزاری کنید.
 6. در آخر نیز باید منتظر باشید تا اداره ثبت شرکت‌ها بعد از درخواست مدارک شما  و تایید آن‌ها آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی چاپ شود که در آن اطلاعاتی در مورد اسم شرکت، نوع و مدت فعالیت و … درج شود.

هزینه ثبت شرکت در تهران

هزینه ثبت شرکت در تهران به عوامل زیادی بستگی دارد. به صورت کلی در ثبت شرکت‌ها یک سری هزینه‌ها ثابت و یک سری متغیر هستند به همین دلیل نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت. هر نوع شرکت با توجه به نوع و ویژگی‌هایی که دارد هزینه متفاوتی نیز دارد مثلا هزینه ثبت شرکت سهامی با شرکت نسبی و تضامنی متفاوت است. اما یک سری هزینه‌ها که مربوط به تشکیل پرونده، آگهی روزنامه، اداره پست، تمبر و… است معمولا عدد ثابتی است.

کلام آخر

در آخر این مقاله احتمالا باید به جواب این سوال رسیده باشید که چرا باید در تهران شرکت ثبت کنید. با وجود جمعیت بسیار زیاد این شهر و پتانسیل بسیار زیادی که در زمینه اقتصادی و تجاری دارد به راحتی می‌توان به سودهای زیاد رسید. ثبت شرکت به شما کمک می‌کند تمامی این فرآیندهای تجاری و اقتصادی کاملا قانونی و رسمی و قابل پیگیری باشد تا با خیال راحت بتوانید فعالیت‌های تجاری خودتان را انجام دهید.

در صورتی که بدون ثبت شرکت فعالیت‌های اقتصادی خودتان را انجام دهید اولا ممکن است نتوانید با شرکت‌ها و موسسات زیادی قرارداد ببندید زیرا در زمان ثبت قرارداد از شما کد ثبت شرکت دریافت می‌شود همچنین در صورت بروز مشکل امکان پیگیری قانونی آن وجود ندارد.

در صورتی که باز هم سوالی درباره ” ثبت شرکت در تهران  ” دارید ، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبت فرهنگ استفاده نمایید . موسسه ثبت فرهنگ با داشتن افراد مجرب و متخصص و با در نظر گرفتن تمامي موازين و مقررات راهنمای ٢٤ ساعته شما كارفرمايان محترم بصورت آنلاين و حضوري در تمامی مراحل همراه ميباشد.

5/5 - (1 امتیاز)
79

ارسال نظر

*
*
*