ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی از رایج‌ترین انواع شرکت‌ های تجاری در سراسر دنیاست. در کشور ما نیز این نوع ثبت شرکت‌ بیشتر دیده می‌شود. شرکت هایی با مسئولیت محدود به دلیل شرایط ساده تر برای ثبت و نگهداری طرفداران بیشتری دارند. در این مقاله سعی داریم مفهوم کلی شرکت با مسئولیت محدود، مدارک و مراحل آن را با شما در میان بگذاریم. چنانچه نیاز به مشاوره قبل از شروع دارید می‌توانید با ثبت فرهنگ تماس بگیرید.

برای ثبت شرکت چه کنیم؟

بسیاری از افراد برای رونق کسب وکار خود و بهره‌مندی از مزایای آن به ثبت شرکت روی می آورند. از طرفی بیشتر این شرکت ها برای تولید و ایده پردازی محصولاتی جهت راحتی مردم بنا می شوند.

ثبت شرکت نیز همانند دیگر کارهای اداری دارای روند و مراحل قانونی است. با پیشرفت تکنولوژی روند ثبت شرکت ها نیز تسهیل شده است. در گذشته برای ثبت شرکت ها باید به سازمان ثبت شرکت های استان خود مراجعه می کردید اما امروزه می توانید با مراجعه به سامانه ی ثبت شرکت ها نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کنید. اما این کار نیز مشمول روند قانونی خود است و ممکن است زمان بر باشد. بهترین و آسان ترین راه تماس با دفاتر ثبت شرکت است تا در کمترین زمان نسبت به ثبت شرکت شما اقدام کنند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود به چه شرکت هایی گفته می شود؟ شرکت با مسئولیت محدود ، عبارت است از شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود.

به بیان ساده تر، شرکت هایی با مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر برای انجام امور تجاری تشکیل می شوند و هر یک از شرکا فقط به میزان سرمایه ی خود مسئول پرداخت بدهی های احتمالی خواهد بود. در واقع اگر شرکت ورشکست شود، طلبکاران نمی توانند اموال شخصی اعضا را در عوض قرض هایشان بگیرند. باید اشاره کرد که حق رأی افراد و سود آن ها نیز نسبت به سهمی است که در شرکت دارند.

یکی از مهم ترین مزیت های شرکت هایی با مسئولیت محدود، امکان تأسیس حتی با وجود سرمایه ای اندک است و تنها امکان انتشار اوراق بهادار برای آن وجود ندارد. به همین دلیل این شرکت ها در میان افرادی که رابطه ی خویشاوندی و یا دوستانه دارند و حتی اعضای یک خانواده هستند، طرفدار دارد.

در اسم شرکت باید عبارت با مسئولیت محدود قید شود، و اگر نه شرکت در مقابل اشخاص ثالث تضامنی محسوب می شود و تابع مقررات آن خواهد بود. بنابراین، اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد، در غیر این صورت شریکی که نام او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت با سهام خاص

 1. در شکرت هایی با مسئولیت محدود همه سرمایه به مدیر عامل تسلیم خواهد شد و مدیر عامل اقرار به دریافت آن می نماید امادر شرکتهای سهامی خاص می بایست حداقل از 35% از مبلغ سرمایه را نزد یکی از بانکها سپرده گذاری کرده و گواهی مربوط را پس از دریافت از بانک به اداره ثبت شرکتها ارائه داد.65% باقیمانده در تعهد شرکاء خواهد ماند.
 2. در شرکت هایی با مسئولیت محدود لزومی به انتخاب بازرس وجود ندارد و انتخاب بازرس اختیاری است اما در شرکت‌های سهامی خاص انتخاب دو نفر به‌عنوان بازرس اصل و بازرس علی‌البدل اجباری است.
 3. مدت مدیریت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود محدودیتی ندارد و اعضای شرکت می‌توانند مدت محدود یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند اما در شرکت‌های سهامی خاص مدیران حداکثر به مدت دو سال انتخاب می‌شوند.
 4. اعضای هیئت‌مدیره در شرکت با مسئولیت محدود ملزم به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار نیستند اما انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی است.
 5. سرمایه شرکت در شرکت‌های مسئولیت محدود به‌صورت سهم‌الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود و میزان مسئولیت شرکا در مقابل تعهدات و قروض شرکت تنها به میزان سهم‌الشرکه آنها خواهد بود اما در شرکت سهامی خاص سرمایه به‌صورت سهام بین شرکا تقسیم می‌شود و هر یک از شرکا فارغ از میزان سهم خود به میزان کل سرمایه شرکت در قروض و تعهدات شرکت مسئول‌اند.
 6. مدیران شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان از بین شرکا یا خارج از آنها انتخاب نمود اما در شرکت سهامی خاص مدیران باید حتماً از میان سهام‌داران شرکت انتخاب شوند و یا بعد از انتخاب تعداد و سهام وثیقه‌ای که در اساسنامه معین شده است را تهیه و به صندوق شرکت تسلیم نمایند.
 7. در شرکت با مسئولیت محدود تقسیم سود به نسبت میزان سهم‌الشرکه شرکا خواهد بود. البته شرکا می‌توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود در نظر بگیرند اما در شرکت سهامی خاص سود الزاماً به نسبت تعداد در سهام شرکا تقسیم می‌گردد و امکان اتخاذ روش دیگری برای این کار امکانپذیر نیست.
 8. درصورتی‌که بخشی از شرکت را آورده‌های غیرنقدی تشکیل دهد. تقویم این آورده‌ها در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت خواهد گرفت و مسئولیت صحت برآورد به عهده شرکا خواهد بود اما در شرکت‌های سهامی خاص تقویم آورده‌های غیرنقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام خواهد گرفت.
 9. نقل‌وانتقال سهم‌الشرکه در شرکت‌های با مسئولیت محدود از طریق تنها تشکیل مجمع قابل انجام می‌باشد ولی در شرکت سهامی خاص برای نقل‌وانتقال سهام ابتدا واگذار کنندگان سهام و گیرندگان سهام به اداره دارایی مربوط به حوزه مالیاتی مربوط به شرکت مراجعه می‌کنند و پس از اخذ گواهی 4% مالیات نقل‌وانتقال سهام از طریق تشکیل مجمع به همراه گواهی نقل‌وانتقال اخذ شده از دارائی کار خود را به انجام می‌رسانند

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • این نوع از شرکت‌ها باید با حداقل ۲ نفر تشکیل شوند.
 • اگر تعداد شرکا حداقل ۱۲ نفر باشد. تشکیل هیئت نظار الزامی است.
 • هیئت نظار شامل سه نفر از شرکاست که عضو هیئت‌مدیره نیستند.
 • هیئت نظار باید حداقل سالی یک‌مرتبه، مجمع‌عمومی را تشکیل دهد.
 • حداقل سرمایه ی مورد نظر که در اساسنامه ذکر می شود 1 میلیون ریال است.
 • برای ثبت نیاز به مدرک تحصیلی ندارد
 • این پروسه ممکن است 14 روز طول بکشد.

قوانین ثبت شرکت با مسئولیت محدود

طبق ماده ۹۶ قانون تجارت ایران، شرکت با مسئولیت محدود هنگامی تشکیل می‌شود که تمام سرمایۀ نقدی آن تأدیه وسهم‌الشرکۀ غیرنقدی آن تقویم (قیمت‌گذاری) و تسلیم شده باشد. این موارد صراحتاً باید در شرکت‌نامه درج شوند. حداقل سرمایه برای تأسیس شرکت با مسئولیت محدود طبق قانون محدودیتی ندارد. با وجود این، عرفاً کمترین میزان سرمایه برای این کار یک میلیون ریال در نظر گرفته می‌شود. مطابق با ماده ۱۰۲، سهم‌الشرکۀ شرکا نمی‌تواند به شکل اوراق تجارتی قابل‌انتقال اعم از با اسم یا بی اسم درآید. سهم‌الشرکه را نمی‌توان به غیر منتقل نمود، مگر با رضایت عده‌ای از شرکا که دست‌کم سه‌چهارم کل سرمایه متعلق به آن‌ها باشد و اکثریت عددی نیز داشته باشند. همچنین انتقال سهم‌الشرکه فقط به‌موجب سند رسمی قابل‌قبول خواهد بود.

طبق ماده ۱۰۸، روابط بین شرکا در شرکت‌های با مسئولیت محدود تابع اساس‌نامه است. اگر در اساس‌نامه راجع به تقسیم نفع و ضرر مقررات خاصی نباشد، تقسیم سود و زیان به نسبت سرمایۀ شرکا انجام خواهد گرفت. همچنین طبق ماده ۱۱۲، در هیچ موردی اکثریت شرکا نمی‌توانند شریکی را مجبور به زیاد کردن سهم‌الشرکه خود کنند.

مطابق با ماده ۱۱۵ قانون تجارت ایران، اشخاصی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود کلاهبردار محسوب می‌شوند: الف) مؤسسان و مدیرانی که بر خلاف واقع پرداخت تمام سهم‌الشرکۀ نقدی و تقویم و تسلیم سهم‌الشرکۀ غیرنقدی را در اوراق و اسنادی که باید برای ثبت شرکت بدهند اظهار کرده باشند. ب) کسانی که به وسیلۀ متقلبانه سهم‌الشرکۀ غیرنقدی را بیش از قیمت واقعی آن تقویم (قیمت‌گذاری) کرده باشند. ج) مدیرانی که با نبودن صورت دارایی یا به استناد صورت دارایی مزوّر منافع موهومی را  بین شرکا تقسیم کنند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

فتوکپی برابر اصل شناسنامه شرکا و مدیران

تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران(لازم به ذکر است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بهادار بودن صرفاً می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردند)

 • شرکت نامه 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران
 • اساسنامه 2 جلد و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران
 • صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 • اخذ و ارائه ی مجوز در صورت نیاز
 • تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن
 • معرفی نامه نمایندگان،در صورتیکه سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن
 • گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا
 • ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها

نتیجه گیری مطلب ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ویژگی های آن آشنا کنیم . ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز علارغم ساده بودن نیازمند صرف هزینه و زمان است. شما می توانید جهت اقدام برای ثبت شرکت با موسسه ثبت فرهنگ تماس گرفته و در کوتاهترین زمان بدون درگیری با هرگونه مشکل نسبت به ثبت انواع شرکت مدنظر خود اقدام کنید.

764

ارسال نظر

*
*
*